Αποστολέας Θέμα: Αδεια εργασίας-visa  (Αναγνώστηκε 24072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 30.0 Firefox 30.0
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2014, 15:32:05 μμ »
ADVICE:
CONSULT A PROFESSIONAL and QUALIFIED CONSULTANT / LAWYER and NOT The Bar-stool lawyers...
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 30.0 Firefox 30.0
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 28, 2014, 16:35:05 μμ »
NOTE:
Για όλους όσους διαβάζουν το θέμα τούτο (περίπτωση του μέλους justyannis):
Non-O = YES ΜΟΝΟΝ με THAI WIFE
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2014, 16:37:29 μμ από halfway inn »
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 36.0.1985.125 Chrome 36.0.1985.125
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 28, 2014, 18:02:39 μμ »
Τα πράγματα είναι απλά... Καμιά φορά τα κάνουμε εμείς δύσκολα με το να χρησιμοποιούμε ό,τι "έχει ακούσει" κάποιος γνωστός μας.
Η Ο visa δίνεται άν υπάρχει εξάρτηση με Ταϊλανδό υπήκοο. (Σύζυγος, παιδί κλπ). Επομένως δεν εμπίπτει κάν στην περίπτωσή αυτή. Βέβαια επειδή και η μορφή που ζητάμε εδώ έχει να κάνει με εξάρτηση από σύζυγο, όχι Ταϊλανδό, πιθανόν κάποιοι μπερδευονται.
Στην περίπτωσή μας η μη Ταϊλανδή σύζυγός κολλάει στην Β visa του συζύγου της και μπορεί να παραμείνει (μη εργαζόμενη) στη χώρα όσο διαρκεί η work permit του συζύγου. Τις ενέργειες, τις αναλαμβάνει η επιχείρηση που εργάζεται ο κάτοχος της work permit.
Σε περίπτωση που η σύζυγος επιθυμεί να δουλέψει κάπου, απλά ο εργοδότης θα "γυρίσει" τη visa σε Β.
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

Αποσυνδεδεμένος justyannis

  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Dream on,until your dreams come true
  • OS:
  • Android 4.1.1 Android 4.1.1
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.166 Chrome 18.0.1025.166
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 28, 2014, 19:59:39 μμ »
Τα πράγματα είναι απλά... Καμιά φορά τα κάνουμε εμείς δύσκολα με το να χρησιμοποιούμε ό,τι "έχει ακούσει" κάποιος γνωστός μας.
Η Ο visa δίνεται άν υπάρχει εξάρτηση με Ταϊλανδό υπήκοο. (Σύζυγος, παιδί κλπ). Επομένως δεν εμπίπτει κάν στην περίπτωσή αυτή. Βέβαια επειδή και η μορφή που ζητάμε εδώ έχει να κάνει με εξάρτηση από σύζυγο, όχι Ταϊλανδό, πιθανόν κάποιοι μπερδευονται.
Στην περίπτωσή μας η μη Ταϊλανδή σύζυγός κολλάει στην Β visa του συζύγου της και μπορεί να παραμείνει (μη εργαζόμενη) στη χώρα όσο διαρκεί η work permit του συζύγου. Τις ενέργειες, τις αναλαμβάνει η επιχείρηση που εργάζεται ο κάτοχος της work permit.
Σε περίπτωση που η σύζυγος επιθυμεί να δουλέψει κάπου, απλά ο εργοδότης θα "γυρίσει" τη visa σε Β.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, η απορία μου είναι : πως λέγεται η βίζα που μπορεί να πάρει η σύζυγός ενός ξένου που εργάζεται νόμιμα στη χώρα? Δεν είναι Non-O? Και στο Google που το έψαξα και με παραπέμπει σε πρεσβεία της Ταϊλάνδης, μου δείχνει ότι Non-O είναι η βίζα.

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 36.0.1985.125 Chrome 36.0.1985.125
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 29, 2014, 03:14:10 πμ »
Όσες φορές το έχω συναντήσει με μέλη οικογενείας συναδέλφων έχουν πάρε "tourist" visa που επεκτείνεται και λήγει την ημέρα που λήγει και η άδεια εργασίας του συζύγου. Αλλά υποθέτω πως εκεί που δουλεύεις ξέρουν να κάνουν αυτό που ζήτας οπότε ποιος ο λόγος να ταλαιπωρείσαι ο ίδιος με το να ψάχνείς;
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 29, 2014, 07:01:19 πμ »
Το forum στην περίπτωση του μέλους "justyannis" έχει τώρα βοηθήσει αρκετά.
Το forum δεν είναι ούτε Professional Legal Consultants ούτε Immigration Officials.
Οι ερωτήσεις του μέλους "justyannis" απαντήθηκαν όπως έπρεπε να απαντηθούν.
Αναφέρω ότι ο "justyannis" γνωρίζει καλά τώρα που και πως να τακτοποιήσει το θέμα του.
Οτιδήποτε άλλο είναι περιττό σε τούτη την περίπτωση του "justyannis" που τα πράγματα είναι πολύ απλά, και γίνονται πιο απλά και πιο σίγουρα όταν ο "justyannis" κάνει αυτά που τώρα γνωρίζει ότι πρέπει να κάνει.
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος justyannis

  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Dream on,until your dreams come true
  • OS:
  • Android 4.1.1 Android 4.1.1
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.166 Chrome 18.0.1025.166
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 29, 2014, 10:17:10 πμ »
Όσες φορές το έχω συναντήσει με μέλη οικογενείας συναδέλφων έχουν πάρε "tourist" visa που επεκτείνεται και λήγει την ημέρα που λήγει και η άδεια εργασίας του συζύγου. Αλλά υποθέτω πως εκεί που δουλεύεις ξέρουν να κάνουν αυτό που ζήτας οπότε ποιος ο λόγος να ταλαιπωρείσαι ο ίδιος με το να ψάχνείς;

Νομίζω πως έτσι μαθαίνουν και άλλοι μέσω του φόρουμ, γιατί μοιράζεται η γνώση και γιατί οι πληροφορίες που μου δόθηκαν είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, όπως και διότι έχουν γίνει αλλαγές στις θέματα που αφορούν τις βίζες. Δεν χρειάζεται να συνεχιστεί η συζήτηση γιατί κινδυνεύει να διολισθησει...

Αποσυνδεδεμένος justyannis

  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Dream on,until your dreams come true
  • OS:
  • Android 4.1.1 Android 4.1.1
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.166 Chrome 18.0.1025.166
Απ: Αδεια εργασίας-visa
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 05:59:28 πμ »
Θα ήθελα να αναφέρω προς ενημέρωση των μελών ότι είναι όντως εφικτό αν κάποιος δουλεύει νόμιμα στην Ταϊλάνδη και είναι παντρεμένος, η σύζυγος του να πάρει non O βίζα, καθώς η σύζυγος μου παρέλαβε πρόσφατα και τα χαρτιά που της ζητήθηκαν είναι τα εξής και ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι :


Φωτοτυπία άδειας εργασίας μου
Φωτοτυπία του διαβατηρίου μου και της βίζας
Πιστοποιητικο γάμου
Πρόσκληση εργασίας από την επιχείρηση που εργάζομαι
Συμβόλαιο εργασίας με την επιχείρηση
Πρόσκληση της συζύγου από την επιχείρηση για βίζα που θα πρέπει να αναφέρει ότι η επιχείρηση σκοπεύει να συνεχίσει τη συνεργασία της με τον εργαζόμενο
Συμβόλαιο κατοικίας