Αποστολέας Θέμα: προσωπική εμπειρία με qatar  (Αναγνώστηκε 50970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erasmoshemin

  • @
  • *
  • Μηνύματα: 189
  • OS:
  • Linux (Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron) Linux (Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron)
  • Browser:
  • Firefox 3.0.12 Firefox 3.0.12
προσωπική εμπειρία με qatar
« στις: Ιούλιος 26, 2009, 22:03:18 μμ »
πέταξα πρόσφατα με qatar για μπανγκόκ με τη σούπερ τιμή των 367 ευρώ!!! Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
1) απίστευτες τιμές
2) πολύ καλό σέρβις και  καλούτσικο φαγητό
3)πολύ ωραία αεροπλάνα ειδικά αυτό από ντόχα προς μπανγκοκ
4)μηδενικές καθυστερήσεις και μάλιστα στην επιστροφή ήρθαμε μισή ώρα πιο μπροστά!!!
5)καλό είναι να μην κουβαλάτε πολλές αποσκευές γιατί η κατάρ σε αυτό το θέμα, από ότι κατάλαβα είναι πολύ αυστηρή. Ακόμα και να κουβαλάς τσάντα μαζί σου τη ζυγίζουν με όριο τα 7 κιλά !!
6)Ανταποκρίσεις πολύ καλές στη συγκεκριμμένη πτήση.
7) το αεροδρόμιο της ντόχα δεν είναι και κάποιο σπουδαίο με τις επιλογές για φαγητό περιορισμένες.

Γενικά τη θεωρώ Νο1 εταιρία σε αυτό το δρομολόγιο και αν ξαναπέταγα προς Ασία πάλι, η πρώτη μου επιλογή θα ήταν πάλι Κατάρ.




Αποσυνδεδεμένος Jello Biafra

  • Ειδικός
  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Pattaya is the end of the road
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
    • Thailand
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2009, 16:35:06 μμ »
Προσγειωση Β777 στην Ντοχα στις 20/7/52 με εξωτερικη θερμοκρασια στους 42c
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2009, 18:35:06 μμ από Jello Biafra »
After 10 years in Thailand, I don't have the spirit anymore to go back.
        Frans Vilenick


Αποσυνδεδεμένος petroso

  • **
  • Μηνύματα: 96
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.3 Firefox 3.5.3
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 03:54:49 πμ »
Επειδή έχετε αναφερθεί στο ταξίδι με την καταρ και έχει έτυχε να ταξιδέψω πολύ πρόσφατα να πω πως το ταξίδι χωρίζετε σε δύο φάσεις, το πρώτο είναι αθήνα Ντόχα και το δεύτερο Ντόχα μπανγκόγκ. Το πρώτο γίνετε με αίρ μπας και το δεύτερο με μπόινγκ. Το ταξίδι με το αίρ μπας είναι μικρότερο σε διάρκεια αλλά το αεροπλάνο είναι μικρότερο και αρκετά κουραστικό γιατί οι αποστάσεις των θέσεων είναι μικρές και δεν υπάρχει πολυμεσική διασκέδαση- multiedia station, ενώ το ταξίδι με το μπόινγκ είναι συγκριτικά με το πρώτο πολύ πιο άνετο και διασκεδαστκότερο καθώς υπάρχει η δυνατότητα να απολάυσετε και μερικές ταινίες κατά την διάρκεια του ταξιδιού, πίσω από κάθε κάθισμα υπαρχει οθόνη με πολυμεσικές δυνατότητες. Σε γενικές γραμμές δεν ενθουσιάστιστικά από την κατάρ - μου έκανε μεγάλη εντύπωση κατά την αλλάγη του αεροπλάνου στην ντόχα η θερμοκρασία, κατά την μεταφορά από το αεροπλάνο στο αεροδρόμιο σε χτυπάει ο θερμός αεράς και νιώθεις όπως στεγνώνεις τα μαλιά σου με το πιστολάκι. Τέλος κατά την επιστροφή από Ταυλάνδη, φάγαμε στο αεροδρόμιο και μας έκανε εντύπωση το κόστος των φαγήτών το οποίο μπορεί να μην είναι τίποτε ιδιαίτερο με τα ελλήνικά δεδομένα αλλά συγκρινόμενο με τα δεδομένα της Ταυλάνδης μας φάνηκε εξωφρενικό και για να εξηγηθώ πήραμε δύο μερίδες φαγητό σε στρατιωτικό δίσκο με μερικές πατάτες, κοκκινιστό και ρύζι και δώσαμε δύο άτομα 30€.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:00:09 πμ από petroso »

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:08:54 πμ »
Tαξιδεψα για πρωτη φορα με Qatar φετος τον Σεπτεμβριο και μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το το σερβις και τα αεροσκαφη της εταιριας .

Θα ελεγα απλα οτι το αεροδρομιο της Ντοχα δεν συμβαδιζει με την εικονα που συνοδευει την εταιρια γενικοτερα . Ειναι ενα καθαρο μεν , αλλα μικρο και καπως απροσωπο αεροδρομιο σε σχεση με τα Ασιατικα (Μπανκογκ , Κουαλα Λουμπουρ, Χονγκ Κονγκ κλπ.). 

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:49:01 πμ »
Στο πρόσφατο ταξίδι που έκανα με την qatar θέλω και εγώ να προσθέσω και την δική μου εμπειρία , σωστός ο teosep σχετικά με το αεροδρόμιο πολύ λίγο για την 5στερη εταιρία που φιλοξενεί , στα λεωφορεία η ψύξη πρέπει να είναι μονοψήφια και εάν περιμένεις μέσα αρκετή ώρα μέχρι να μπείς στο αεροπλάνο το κρύο το έχεις σίγουρο . ΠΡΟΣΟΧΗ πολύ εάν έχετε βγάλει το εισιτήριο μέσω ιντερνετ με κάρτα να την έχετε μαζί σας , π ρ ώ τ η φορά μου το ζήτησε εταιρία σε τσεκ-ιν στον Λευτέρη και αναγκάστηκα να πάω να την πάρω , αλλιώς δεν γινόταν τίποτε και προτού μου πείτε κάτι , ξέρω ότι περιέχεται στους όρους έκδοσης εισιτηρίου , αλλά δεν μου την έχουν ζητήσει ποτέ ούτε σε τσεκ-ιν ούτε σε ξενοδοχείο ποτέ παρ΄ότι όλες τις φορές την είχα , εκτός από αυτή την φορά γιαυτό λοιπόν προσοχή .
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος antaios

  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
  • Είχα αρκετό μυαλό για να ζήσω τη ζωή μου ανόητα.
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 12:58:15 μμ »
Στο πρόσφατο ταξίδι που έκανα με την qatar θέλω και εγώ να προσθέσω και την δική μου εμπειρία , σωστός ο teosep σχετικά με το αεροδρόμιο πολύ λίγο για την 5στερη εταιρία που φιλοξενεί , στα λεωφορεία η ψύξη πρέπει να είναι μονοψήφια και εάν περιμένεις μέσα αρκετή ώρα μέχρι να μπείς στο αεροπλάνο το κρύο το έχεις σίγουρο . ΠΡΟΣΟΧΗ πολύ εάν έχετε βγάλει το εισιτήριο μέσω ιντερνετ με κάρτα να την έχετε μαζί σας , π ρ ώ τ η φορά μου το ζήτησε εταιρία σε τσεκ-ιν στον Λευτέρη και αναγκάστηκα να πάω να την πάρω , αλλιώς δεν γινόταν τίποτε και προτού μου πείτε κάτι , ξέρω ότι περιέχεται στους όρους έκδοσης εισιτηρίου , αλλά δεν μου την έχουν ζητήσει ποτέ ούτε σε τσεκ-ιν ούτε σε ξενοδοχείο ποτέ παρ΄ότι όλες τις φορές την είχα , εκτός από αυτή την φορά γιαυτό λοιπόν προσοχή .
ενας φιλος την πατησε ετσι και δυστηχως δεν ειχε την καρτα μαζι του.ετσι αναγκαστικε να πληρωσει μετρητα το εισητηριο και να ακυρωσει το αλλο που ειχε βγαλει με την καρτα
Όποιος ξέρει τους άλλους έχει γνώση. Όποιος ξέρει τον εαυτό του έχει σοφία.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
    • Thailand
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 13:33:01 μμ »
Η πτήση μας είχε καθυστέρηση 1 ώρα απο Αθήνα για Ντόχα χωρίς να φέρει ευθύνη η εταιρία αλλά η ελληνική αστυνομία που είχε 3 ανθρώπους να τσεκάρουν διαβατήρια χιλίων επιβατών.

Προλάβαμε οριακά την επόμενη πτήση...

Φτάνοντας στην Ντόχα η εταιρία έκανε κάτι απαράδεκτο , άλλαξε το αεροσκάφος για ΒΚΚ , βάζοντας μικρότερο.

Το αποτέλεσμα να αλλάξουν και οι κάρτες επιβιβασης.Ετσι όσοι ταξιδεύανε μαζί απλά καθόντουσαν σε ξεχωριστές θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 13:36:21 μμ »
ακριβώς έτσι έγινε και μας χωρίσανε , και ψάχναμε από "μονοιμας" να αλλάξουμε θέσεις γιατί ήταν full και δεν μας εξυπηρετούσαν οι αεροσυνοδοί
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6 Firefox 3.6
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 18:36:02 μμ »
   Ταξιδεψα τον Αυγουστο με την QATAR  και εχω να πω μια χαρα τα αεροπλανα ,το πρωτο προς Ντοχα ηταν αρκετα μικροτερο αλλα ηταν μονο 4 ωρες η πτηση οποτε την παλευεις και ας μην εχεις το δικο σου entertainment system,το σερβις κλασσικο ολες χαμογελαστες (οσο μπορουσαν βεβαια) το φαγητο μια χαρα μαλιστα στον γυρισμο μας ειχαν και χωριατικη σαλατα (χωρις την φετα βεβαια).Φτασαμε και 25 λεπτα νωριτερα ,η  μεταφορα απο το αεροπλανο προς το αεροδρομιο και αναποδα γινεται με πουλμανακια οπου εκει καταλαβαινεις γιατι ολοι εκει φορανε ολοσωμες κελεμπιες και μπουρκες ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΑ ΥΨΗ ΜΕ ΖΕΣΤΗ μου ηρθε πονοκεφαλος μολις βγηκα με το αεροπλανο!

Το αεροδρομιο καθαρο αλλα παρα πολυ μικρο,πληρωσα με euro  για εναν καφε και ενα γλυκο και πηρα ρεστα στο δικο τους νομισμα.Καποια στιγμη πηγα και στο καπνιστηριο οπου πριν αναψω καν το τσιγαρο μου ειχα κανει τουλαχιστον 1 πακετο απο την καπνα που ειχε εκει μεσα!!!Παρολο που ειχε εξαερισμο στο ταβανι, δεν παλευεται η κατασταση εκει μεσα, αηδιασα και εφυγα μετα απο 2 τζουρες μονο ,κανονικος θαλαμος αεριων λεμε!!!

Η αναμονη μου ηταν μονο 2 μιση ωρες οποτε διαβαζα ενα περιοδικο και η ωρα περνουσε  αλλα το κρυο που εχει μεσα στο αεροδρομιο απο τα στο φουλ air condition με εκανε να βαλω μακρυμανικο ευτυχως που ειχα φροντισει!
Στον γυρισμο βεβαια κατα τον ελενχο τον αποσκευων μου βρηκαν μια μινι εσπρεσιερα για τον καφε  που ειχα και μου την κρατησαν και με αναγκασαν να φωναξω ενα μελος του check in για να την παρει και να της βαλει καποιο καρτελακι ωστε ολη η τσαντα να παει μαζι με τις αλλες μου αποσκευες και να μην μπει στο αεροπλανο οπως και εγινε για λογους ασφαλειας  οπως μου ειπαν!Εν πασει περιπτωσει η κοπελα ηταν ευγενεστατη και με βοηθησε στην διαδικασια παρολο που εγω ειχα ξυνισει λιγο διοτι οταν πηγα δεν υπηρξε προβλημα ουτε στο αεροδρομιο απο ταυλανδη ειχα προβλημα!!!

Στον γυρισμο μας βεβαια κατα την απογειωση ηταν μια ομαδα κοριτσιων που ολες φορουσαν φορμες με την ελληνικη σημαια (ΗΕLLΑS ΤΕΑΜ) απο καποιο συλλογo γυμναστικης δεν θυμαμαι ακριβως οπου ενω ολοι ειμασταν δεμενοι καθως το αεροπλανο απογειωνοταν μια απο αυτες λυθηκε ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΨΗΛΑ!!!!ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Η ΔΙΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕ...αλλα η πρωτη εκει το χαβα της το εκανε για αρκετη ωρα και μου εκανε εντυπωση πως το πληρωμα δεν της ειπε τιποτα....για του λογω το αληθες η φωτο ειναι απο το κινητο μου κατα την απογειωση...



ANTΕ ΠΑΛΙ ΔΩΣΑΜΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΜΑΣ  ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ






Αποσυνδεδεμένος stelkon

  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 21:13:12 μμ »
Fape79.......Ταξιδεψα τον Αυγουστο με την QATAR ...........
.....Καποια στιγμη πηγα και στο καπνιστηριο οπου πριν αναψω καν το τσιγαρο μου ειχα κανει τουλαχιστον 1 πακετο απο την καπνα που ειχε εκει μεσα!!!Παρολο που ειχε εξαερισμο στο ταβανι, δεν παλευεται η κατασταση εκει μεσα, αηδιασα και εφυγα μετα απο 2 τζουρες μονο ,κανονικος θαλαμος αεριων λεμε!!!

... ;)  .Καβάτζα καπνιστήριο στο αεροδρόμιο της Ντόχα αριστερά όπως εισέρχεσαι στο ισόγειο πίσω από την σκάλα ;) που οδηγεί στο επάνω επίπεδο ….. 8)    :D
Η Στάση μας στα καθημερινά πεπραγμένα η ανοχή μας ή όχι σε αυτά η κουλτούρα μας γενικότερα η πολιτική συνείδηση (όχι η κομματική ) είναι αυτή που μας κατατάσσει ιδεολογικά και τελικά αυτή που ένας λαός επιλέγει τις κυβερνήσεις του  μην κλαιγόμαστε άξιοι των πεπραγμένων μας είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6 Firefox 3.6
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 21:16:27 μμ »
Πηγα και σε αυτο οταν γυριζα κατα την εξερευνηση του αεροδρομιου στο γυρισμο....μαλλον εχω γινει πολυ ευαισθητος τι να πω ;)

Αποσυνδεδεμένος rovespieros

  • **
  • Μηνύματα: 86
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 21:59:37 μμ »


Στον γυρισμο μας βεβαια κατα την απογειωση ηταν μια ομαδα κοριτσιων που ολες φορουσαν φορμες με την ελληνικη σημαια (ΗΕLLΑS ΤΕΑΜ) απο καποιο συλλογo γυμναστικης δεν θυμαμαι ακριβως οπου ενω ολοι ειμασταν δεμενοι καθως το αεροπλανο απογειωνοταν μια απο αυτες λυθηκε ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΨΗΛΑ!!!!ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Η ΔΙΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕ...αλλα η πρωτη εκει το χαβα της το εκανε για αρκετη ωρα και μου εκανε εντυπωση πως το πληρωμα δεν της ειπε τιποτα....για του λογω το αληθες η φωτο ειναι απο το κινητο μου κατα την απογειωση...



ANTΕ ΠΑΛΙ ΔΩΣΑΜΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΜΑΣ  ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ







Συγχώνευση : Φεβρουάριος 15, 2010, 22:00:30 μμ
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος djzan

  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.17 Firefox 3.0.17
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 05:00:40 πμ »
καλα δεν παιζετε η φωτογραφια. και γαμπες κλασικης ελληνιδας. lol!

Αποσυνδεδεμένος rovespieros

  • **
  • Μηνύματα: 86
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Απ: προσωπική εμπειρία με qatar
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 13:53:59 μμ »
σφαιροβολος ηηταν!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ianm71275

  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Qatar airways - αναμονη - ξενοδοχειο -vouchers
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 06:03:27 πμ »
Ταξιδεψα πριν λιγο καιρο με την qatar και ειλικρινα εντυπωσιαστηκα απο το πρωτο σκελος της διαδρομης απλα στην επιστροφη αποφασισα να μην την χρησιμοποιησω ποτε ξανα.10ωρη αναμονη σε ενα πολυ μικρο αεροδρομιο δεν προσφερουν καταλυμα και το voucher fγια φαγητο μονο αν παραπονεθεις θα σου το δωσουν,Για το επιπεδο του φαγητου ...............Α και η βιζα υποχρεωτικη και 35 δολλαρια για μια βολτα εξω.Thai και παλι thai
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2010, 10:14:51 πμ από thailandgr »