Αποστολέας Θέμα: Να κλειδώνετε τα πραγματα σας!!!  (Αναγνώστηκε 32999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.99 Chrome 5.0.375.99
    • Audiolabs
ερωτηση για safe box
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 08, 2010, 22:17:44 μμ »
Εμενα παντως μου ετυχε κι αυτο: ειμαι στο αεροδρομιο του σαμουι και ετοιμαζομαι να φυγω(κλαψ!). Συνεχιζω κανονικα τον δρομο μου οποτε αφου εχω κανει τσεκ ιν και εχω παει στην πυλη μου προς επιβιβαση πηγαινω τουαλετα και περιμενω να ξεκινησει η επιβιβαση.Μετα απο λιγο βλεπω να τρεχει αλαφιασμενη προς το μερος μου μια Ται κοπελα-υπαλληλος αεροδρομιου,καθαριστρια συγκεγκριμενα-Μιστερ!! Μιστερ!!
Τι ρωταω: Τι θελεις? Μου λεει στα αγγλικα: Αυτα ειναι δικα σας? βλεπω: τι να δω!!
Οπως ειχα παει τουαλετα (μετα συγχωρησεως για το χοντρο μου!!) και κατεβασα το παντελονι μου, μου επεσε απο την πισω τσεπη διαβατηριο στο οποιο ειχα μεσα 60.000 μπατ(υποιλοιπο)!!!

Η τυπισα τα βρηκε -καθαριζε προφανως- και ενω 60.000 μπατ ειναι σχεδον λεφτα ενος χρονου για αυτην μου τα εφερε τρεχοντας!!!

Επαθα ενα κατι τις ας πουμε και αφου της εδωσα ενα γερο φιλοδωρημα και της ειπα 78 καπ κουν καπ πηγε στο καλο η γυναικα....

Ολα τα λεφτα ε?

Αποσυνδεδεμένος Ivan

  • ***
  • Μηνύματα: 329
  • Φύλο: Άντρας
  • Τοῦ Ἄλμπορ τὸ φανάρι πότε θὰ φανεῖ;
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.5 Mac OS X 10.5.5
  • Browser:
  • Safari 3.1.2 Safari 3.1.2
ερωτηση για safe box
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 08, 2010, 22:30:05 μμ »
Δεν μου κανει εντυπωση, για τους κατοικους αυτης της χωρας!! Μπορει να σου κανουν παζαρια για να κερδισουν την καλυτερη δυνατη τιμη σε κατι που πουλανε αλλα δεν μου εχει τυχει να συναντησω καποιον που να προσπαθησε να με κλεψει!! Επιβεβαιωνω και εγω την εμπειρια με ξεχασμενα χρηματα στο ξενοδοχειο. Ακομη να προσθεσω ακομη και σε μεγαλες παραλιες (οπως Patong) αφηνα την τσαντα μου στην ξαπλωστρα, καθως κολυμπουσα, με πορτοφολι, κινητο και διαβατηριο μεσα, χωρις να αισθανομαι φοβο!
Μπροστά σου τρεῖς ἐλέφαντες ντυμένοι στὰ χρυσά,
ὄξω ἀπ᾿ τοῦ Βούδα τὴ σπηλιά, ψηλὰ στὴν Κουρνεβάλα.
Τώρα σκοντάφτεις, Γέροντα, στοῦ δρόμου τὰ μισὰ
καὶ πᾶς γιὰ νὰ λειτουργηθεῖς σὲ γάϊδαρο καβάλα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
    • Thailand
ερωτηση για safe box
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 08, 2010, 23:04:44 μμ »
Συμφωνώ με όσα λέτε , αλλά χρειάζεται προσοχή.

Ναι έχουν υπάρξει αρκετά περιστατικά , το χουμε ξαναγράψει με αετονύχηδες στα δωμάτια.

Ακόμη και σε 5αστερα ξενοδοχεία.

Η αστυνομία σε παίρνει βολτίτσα μέχρι το σπίτι της καμαριέρας και σου λέει ψάξε...

και αν βρεις κάτι σφύρα κλέφτικα.

Πάντα έχουμε το νου μας  ;)


Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
ερωτηση για safe box
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 08, 2010, 23:12:02 μμ »
Να πω και εγω την ιστορια μου.........Φτανοντας Μπανγκοκ,πηρα το λεωφορειο της Bell gια να παω Πατταγια.......φτασαμε στα "ΚΤΕΛ" της Πατταγια και εκει επιβιβαστηκα σ'ε ενα μικρο βαν για να με πανε στο ξενοδοχειο μου(ολο αυτο το πακετο με 200 Μπατ).........Κατεβηκα 1ος.....πηγα στην ρεσεψιον για να τακτοποιησω την κρατηση μου..........Εν τω μεταξυ,το βαν ειχε φυγει(λογικο ειναι)...........εκει παιρνω χαμπαρι οτι εχω ξεχασει στο βαν την τσαντα του laptop(με το λαπτοπ μεσα) και το τσαντακι με το διαβατηριο και τα εισητηρια τα αεροπορικα και το κινητο μου(Ευτυχως τα λεφτα τα ειχα πανω μου)!!!!!
Αμεσως παιρνει η κοπελλα της Reception στην Bell και τους εξηγει τι εχει συμβει!!!μου ειπαν να παω απ'τα γραφεια τους σε κανα 10λεπτο στα ΚΤΕΛ(Σταθμο λεωφορειων).....οντως,"αγγαρευω" ενα υπαλληλο του ξενοδοχειου που ειχε μηχανακι και παμε στα γραφεια............Μπαινω μεσα και βλεπω και τις 2 τσαντες μου εκει!!!!!Δεν μπορω να σας πω ποσο ανακουφιστηκα!!!!!Αφου τους ευχαριστησα 1000 φορες ,παιρνω τις τσαντες και παω να φυγω.........ο Υπευθυνος μου λεει(θα σας το πω κατυθειαν στα Ελληνικα)¨"Κυριε,παρακαλω.........πριν φυγετε δειτε αν σας λειπει κατι απ'τις τσαντες???"
Εμεινα Παγωτο!!!τους απαντησα¨"Σας Εμπιστευομαι" και εκανα να φυγω............Ομως επεμενε!!!Ηθελε να ψαξω τις τσαντες να δω αν μου λειπει κατι!!!!Τελικα,τι να κανω???εκανα ενα τυπικο ελεγχο αλλοιως δεν θα μ'αφηνε να φυγω!!!

Μετα ο υπαλληλος του ξενοδοχειου μου ειπε οτι ημουν τυχερος που ξεχασα τα πραγματα στην Bell  και οχι σε κανα ταξι η Baht bus γιατι μαλλον δεν θα τα ξαναβλεπα!!!


<a href="http://www.countdownclockcodes.com/cd/ccc-vacation/show.swf?clickURL=http://www.countdownclockcodes.com/&amp;clickLABEL=MySpace-Countdown-Clocks&amp;flashLABEL=CountdownClockCodes&amp;skin=http://www.countdownclockcodes.com/cd/ccc-vacation/skins/14.jpg&amp;text=Back%20to%20My%20Mermaids&amp;untilColor=6724095&amp;textColor=16711935&amp;datesColor=0&amp;year=2010&amp;month=7&amp;day=23&amp;hour=9&amp;minute=59&amp;second=0&amp;x=6&amp;y=77" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://www.countdownclockcodes.com/cd/ccc-vacation/show.swf?clickURL=http://www.countdownclockcodes.com/&amp;clickLABEL=MySpace-Countdown-Clocks&amp;flashLABEL=CountdownClockCodes&amp;skin=http://www.countdownclockcodes.com/cd/ccc-vacation/skins/14.jpg&amp;text=Back%20to%20My%20Mermaids&amp;untilColor=6724095&amp;textColor=16711935&amp;datesColor=0&amp;year=2010&amp;month=7&amp;day=23&amp;hour=9&amp;minute=59&amp;second=0&amp;x=6&amp;y=77</a>

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
    • Thailand
ερωτηση για safe box
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 08, 2010, 23:18:45 μμ »
Ε άντε να σας πω και γω άλλη μια ...

Μέλος του φόρουμ ... (χαιρετισμούς πολλούς) πήγαινε με λεωφορείο από Σαμούι στο Κο Λάντα...

Είχε το διαβατήριο του μέσα σε μια τσάντα στις αποσκευές ...

Έκανε φτερά ...

Πώς?  Υπήρχε άτομο κρυμένο στην μπαγκαζιέρα που στην διάρκεια του ταξιδιού ... ψαχούλευε ... κατέβηκε με τρόπο ...

και άντε γεια !

Αποσυνδεδεμένος Ivan

  • ***
  • Μηνύματα: 329
  • Φύλο: Άντρας
  • Τοῦ Ἄλμπορ τὸ φανάρι πότε θὰ φανεῖ;
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.5 Mac OS X 10.5.5
  • Browser:
  • Safari 3.1.2 Safari 3.1.2
ερωτηση για safe box
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 08, 2010, 23:35:17 μμ »
Παντα υπαρχου εξερεσεις! Αυτες επαληθευουν τον κανονα...
Σαν urban legend μου ακουγεται ;D ;D ;D ;D   (δημοσιευω σε λιγο)
Μπροστά σου τρεῖς ἐλέφαντες ντυμένοι στὰ χρυσά,
ὄξω ἀπ᾿ τοῦ Βούδα τὴ σπηλιά, ψηλὰ στὴν Κουρνεβάλα.
Τώρα σκοντάφτεις, Γέροντα, στοῦ δρόμου τὰ μισὰ
καὶ πᾶς γιὰ νὰ λειτουργηθεῖς σὲ γάϊδαρο καβάλα.

Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.99 Chrome 5.0.375.99
    • Audiolabs
ερωτηση για safe box
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 08, 2010, 23:41:57 μμ »
Ε άντε να σας πω και γω άλλη μια ...

Μέλος του φόρουμ ... (χαιρετισμούς πολλούς) πήγαινε με λεωφορείο από Σαμούι στο Κο Λάντα...

Είχε το διαβατήριο του μέσα σε μια τσάντα στις αποσκευές ...

Έκανε φτερά ...

Πώς?  Υπήρχε άτομο κρυμένο στην μπαγκαζιέρα που στην διάρκεια του ταξιδιού ... ψαχούλευε ... κατέβηκε με τρόπο ...

και άντε γεια !

Ελα ρε !! Τι αλλο θα ακουσουμε!! :)

Συγχώνευση : Ιούλιος 08, 2010, 23:51:51 μμ
Δεν μου κανει εντυπωση, για τους κατοικους αυτης της χωρας!! Μπορει να σου κανουν παζαρια για να κερδισουν την καλυτερη δυνατη τιμη σε κατι που πουλανε αλλα δεν μου εχει τυχει να συναντησω καποιον που να προσπαθησε να με κλεψει!! Επιβεβαιωνω και εγω την εμπειρια με ξεχασμενα χρηματα στο ξενοδοχειο. Ακομη να προσθεσω ακομη και σε μεγαλες παραλιες (οπως Patong) αφηνα την τσαντα μου στην ξαπλωστρα, καθως κολυμπουσα, με πορτοφολι, κινητο και διαβατηριο μεσα, χωρις να αισθανομαι φοβο!

Εμενα παντως μου εκανε τρομερη εντυπωση IVAN γιατι ειναι σκεψου σαν ενας ελληνας να βρισκει 9-10000 ευρω(60.000 μπατ/ 45 -ειχε το ευρω τοτε= 1300 ευρω περιπου ) Ενας μεσος μισθος Ται λεμε οτι ειναι 5-6000 μπατ? οποτε εχουμε 10 μηνιατικα!!!Δυσκολο το βλεπω.....!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2010, 23:51:51 μμ από Taxidiwtis »

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Να κλειδωνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 09, 2010, 02:18:47 πμ »
Δειτε 1 βιντεακι που ανακαλυψα στο youtube........Ενας τουριστας μενει σ'ενα ξενοδοχειο στην Πατταγια.......εβαλε κρυφη καμερα στο δωματιο του και αφησε καποια πραγματα και λεφτα επιτηδες σε διαφορα μερη του δωματιου......και φευγει,,,,
Για δειτε την συνεχεια........
Παντως εγω νομιζω οτι αυτο που θα δειτε ειναι το 0,00000000000000000000000000000000000001% των εργαζομενων στα ξενοδοχεια της Ταυλανδης...........



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2010, 13:46:44 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος Ivan

  • ***
  • Μηνύματα: 329
  • Φύλο: Άντρας
  • Τοῦ Ἄλμπορ τὸ φανάρι πότε θὰ φανεῖ;
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.5 Mac OS X 10.5.5
  • Browser:
  • Safari 3.1.2 Safari 3.1.2
Απ: Να κλειδωνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 09, 2010, 04:17:01 πμ »
Νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος ως προς το ποσοστο!!! ;) ;)
Παντως κατι τετοιο θα μπορουσε να συμβει σε οποιαδηποτε χωρα του κοσμου, συμπεριλαμβανομενης και της δικης μας.... που φιλοξενει πολλους τουριστες..
Σιγουρα παντως συμφωνω μαζι σου : φυλαγε τα ρουχα σου που λεει και ο παππους μου! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2010, 13:46:31 μμ από thailandgr »
Μπροστά σου τρεῖς ἐλέφαντες ντυμένοι στὰ χρυσά,
ὄξω ἀπ᾿ τοῦ Βούδα τὴ σπηλιά, ψηλὰ στὴν Κουρνεβάλα.
Τώρα σκοντάφτεις, Γέροντα, στοῦ δρόμου τὰ μισὰ
καὶ πᾶς γιὰ νὰ λειτουργηθεῖς σὲ γάϊδαρο καβάλα.

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Απ: Να κλειδωνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:26:04 πμ »
Σίγουρα πρέπει να φυλαγόμαστε, αλλά όλοι μας έχουμε και παραδείγματα που μας άφησαν "παγωτό"!

Η Nang Rong είναι περίπου 25 χιλιόμετρα από εκεί που μένω στην επαρχεία στο Ισαάν και είναι η πιο κοντινή μεγάλη πόλη (μεγάλο χωριό θα έλεγα καλύτερα...) Όποτε πάω περνάω από 7/11, μετά τρώω σε ένα καροτσάκι του δρόμου με απίστευτα νούντλς και μετά περνάω από έναν φίλο μου Ιταλό που έχει νετ-καφέ.

Όταν τελείωσα με τα νούντλς μου και σηκώθηκα για να πληρώσω, με πήραν τηλέφωνο από τη δουλειά από Ελλάδα και δεν είδα ότι μου έπεσε ένα χαρτονόμισμα των 1000 baht. Αντι λοιπόν να πάω στον Ιταλό η στο 7/11 πήγα πίσω στο χωριό γιατί έπρεπε να πάρω το usb μου και να πάω σε ιντερνετ (κοντά στο χωριό), για να μιλήσω πάλι στην Ελλάδα για δουλειά.

Μετά από 2 ημέρες που πήγα πίσω και πέρασα από το 7/11 προσπαθούσαν να μου πουν ότι με έψαχναν (δεν μιλάει κανείς αγγλικά) και μετά που πήγα στον Ιταλό μου είπε τι έγινε.

Η κυρία στα νούντλς βρήκε το χαρτονόμισμα των 1000 baht και έστειλε κάποιον με μηχανάκι στο 7/11 να δει μήπως είμαι εκεί για να μου το δώσει και μετά προσπάθησαν να ρωτήσουν εάν με ξέρει κάποιος, πήγαν στο κουρείο που κουρεύομαι, στην Οδοντίατρό μου και τελικά πήγαν στον Ιταλό και του το παρέδωσαν!!!!

Φυσικά πήγα μετά στην κυρία με τα νούνλτς και την ευχαρίστησα, την αγκάλιασα και την σήκωσα ψηλά, κάτι που φυσικά είναι αδιανόητο για Ταϋλανδούς και που σίγουρα το θυμούνται όλοι ακόμα, γιατί είχαν τρελαθεί στο γέλιο όλοι!!! (και φυσικά άφησα πουρ μπουάρ και σε εκείνη αλλά και στον πιτσιρικά με το μηχανάκι)

Τι να πει κανείς...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2010, 13:45:55 μμ από thailandgr »
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος rovespieros

  • **
  • Μηνύματα: 86
  • OS:
  • Windows 2000 Windows 2000
  • Browser:
  • Firefox 3.5.10 Firefox 3.5.10
Απ: Να κλειδωνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 09, 2010, 11:41:43 πμ »
ακομα και το safebox να ξερεις οτι ανοιγει ευκολα απο τον υπευθυνο του ξενοδοχειου και αυτο γιατι εχω ακουσει φορες που απλα εχει ξεχασει ο αλλος τον κοδικο που εχει βαλει και δεν μπορει να το ανοιξει.θα εκπλαγεις απο τον τροπο που τον ανοιγει πραγματικα ευκολος.οχι ομως απο κανεναν αλλον που απλα δεν ξερει.


μου ετυχε.Οχι ακουσα. Ερχεται φιλος μου στο δωματιοκαι κανει λαθος στο κωδικο. Ωρε ζημια που παθαμε κτλ . μεσαλεφτα διαβατηρια, αγχος ποσο θα μας χρεωσουν τη ζημια κτλ Ερχεται ο υπευθυνος και με μια κινηση το ανοιγει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2010, 13:45:40 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Να κλειδωνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 09, 2010, 11:45:02 πμ »
Μια απλη σκεψη να εχετε .
Τα μερη με τον πολύ τουρισμο "διαβρωνουν" τα ηθη .
Λογικο ειναι σε παταγια - πατονγκ κλπ να υπαρχουν "μακρυχεριδες"

Οποτε οπως λεει και ο λαος "συν αθηνα και χειρα κινει" .
Καλο ειναι να φυλαμε τα πραγματα μας  σε safe-box και με λουκετο στον σακο-βαλιτσα ( κατω κατω ) .
Και να μην βαζουμε σε πειρασμο τον εκαστοτε υπαλληλο .....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2010, 13:45:28 μμ από thailandgr »
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.99 Chrome 5.0.375.99
    • Audiolabs
Απ: Να κλειδώνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 09, 2010, 15:00:26 μμ »
Και προπαντων μην ξεχνατε να κλειδωνετε την καρδια σας!!! (εγω ο κακομοιρης ξεχασα!! :(  )

Αποσυνδεδεμένος PATTAYA66

  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ประเทศไทย
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Απ: Να κλειδώνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 09, 2010, 15:06:05 μμ »
παιδιά λογικό να υπάρχουν ενδημεί άνθρωποι και απατεώνες σε όλες τις χώρες συμβαίνει εκεί απλά το να είσαι έντιμος σε μια χωρα με την οικονομία τις ταϊλάνδης είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό!!!
h thai einai mia porta ama den eisai etimos na tin anixeis diploklidosetin kai vale kai pola louketa asfalias an eisai etimos kai tin anixeis den exei epistrofi.......!!!!!

Αποσυνδεδεμένος HOMIES

  • ***
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS JUST A RIDE
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.10 Firefox 3.5.10
Απ: Να κλειδώνετε τα πραγματα σας!!!
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:44:17 πμ »
χα! τι μου θυμησες.... εχω βρει λεφτα στην ζωη μου 2 φορες. μια 1 φορα 50 ευρω οταν επαιζα paintball και μια φορα οταν ημουνα 16 χρονων και βρηκα ενα πορτοφολι με 2035 ευρω. δυστυχως ή ευτυχως το παρεδωσα και το ωραιο ειναι οτι μετα απο μερικες μερες εφευγα για χαλκιδικη.
Γυρνάω στον κόσμο, πουθενά δε βλέπω ξένο όπου μένω.
Γυρνάω πίσω και από όποιον συναντήσω, μαθαίνω.
Δίνω, παίρνω, ανασαίνω από τα χρώματα, πληθαίνω,
από τ' αρώματα μαγεύομαι και ταξιδεύω.
Γυρεύω για όλους μας το ίδιο όμορφο στέγαστρο,
φτιάχνω φωτιά για όποιον θέλει κόσμο αταίριαστο.