Αποστολέας Θέμα: Μεταναστευση στην Ταιλανδη  (Αναγνώστηκε 322669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 03, 2009, 00:12:58 πμ »
Φίλε ΚΥΚΛΑΔΕΣ δεν έχεις δίκιο η ΤΑΐΛΑΝΔΗ είναι η χώρα που σου παρέχει από όλα. Φυσικά αν πας για πάντα πρέπει να προσέξεις λίγο της γυναίκες αλλά υπάρχουν και καλές γυναίκες από σπίτι αν θυμάσαι αυτές που σε περίμεναν πέρυσι στην Bangkok. Το λιπών αν κάνεις σπίτι με μια όπως αυτές είσαι τυχερός και θα περάσεις καλά.

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 03, 2009, 07:31:02 πμ »
μου αρεσει ρε δοκτορα που το μυαλο σου ειναι να προσεξεις τις γυναικες!Εγω θα ελεγα στον φιλο αν τελικα που ειναι και το πιο πιθανο με τον τροπο που σκεφτεται παραμεινει στην ελλαδα για ολη του την ζωη να προσεξει τις γυναικες στην ελλαδα. Εξηγουμε για να μην παρεξηγηθω,οταν λεω με τον τροπο που σκεφτεσαι εννοω οτι για εμενα το μελλον ειναι τωρα!!τωρα ομως!!το να εισαι μονος κιολας και να λες σε 5 και σε 10 χρονια αστο ξεχνα το η ζωη θα στα φερει ετσι που δεν θα πας πουθενα και αυτο ειναι μαθηματικα βεβαιο.Εχω κουραστει να ακουω παιδια να θελουν να μεταναστευσουν στην Ταυλανδη.Η ζωη περναει και χανεται.Το οτι υπαρχουν καποιες δυσκολιες μην σε αποθαρυνει,οργανωσε το καλα(σπευσε ταχεως ομως)και καντο.χρειαζεσαι τρια πραγματα.1.Εναν καλο δικηγορο.   2.λιγα χρηματα να επενδυσεις.(λιγα ομως ακομη και αν εχεις πολυ περισοτερα)   3.αποφασιστικοτητα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2009, 07:41:22 πμ από jimi »
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος Bkkdreamer

  • **
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 8.0 Microsoft Internet Explorer 8.0
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 03, 2009, 09:13:31 πμ »
Οσοι εχουν δει την βραβευμενη με Oscar ταινια του Gabrıele Slavatores, Mediteraneo (με την διεθνους φιμης Βανα Μπαρμπα χο χο χο ) θα καταλαβουν απολυτα
τον Kerastes.
Στην ταινια η εξοδος διαφυγης οδηγουσε στο Καστελοριζο και οχι Ταιλανδη.
Αλλαξανε οι καιροι.
Ειπε μεσα απο τη ψυχη του:
Δεν εχω αναγκη απο πολυτελειες ουτε απο ακριβα αυτοκινητα, αλλα εχω αναγκη απο να ειμαι καλα και να χαμογελαω γιατι καθε μερα ειναι μια καινουργια μερα και ο ηλιος ειναι ψιλα και φωτιζει την ψυχη μου, αυτο δυστυχως δεν μπορεσε να μου το δωσει ποτε η Ελλαδα (Αθηνα) οσο ομορφη και αν ειναι.
Και να χαμογελαω. Τι περισσοτερο θελουμε στη ζωη παρα αυτο?
Και ας μην κρυβομαστε. Οσοι ειμαστε μελη εδω μηπως κατα βαθος εχουμε βρει σε αυτη την χωρα (ο καθενας για τους δικους του λογους)
το κατι διαφορετικο απο οποιαδηποτε αλλη.
O Κεραστες εχει βρει εδω το δικο του Καστελοριζο.
Ισως δεν θα γυρισει ποτε στην Ελλαδα για διακοπες εχοντας αφησει πισω του αλυσιδα με Mc Kerastes
και σιγουρα δεν θα πουνε τα ανηψια του οτι ηρθε ο θειος απο την Αμερικη παρα απο την Ταιλανδη.
Οπως και να εχει θα χαμογελα.
Δεν θα του ελεγα ποτε ειμαι θετικος παρατησε τα ολα και φυγε απο την Ελλαδα (ειδικα μονον για μια γυναικα).
Ομως θα του πω....
Φιλε μου συγκρατησου οσο μπορεις... εαν ομως δεν αντεξεις πηγαινε εκει που θα χαμογελας για παντα.
Κανεις δεν μπορει να σου δειξει που ειναι η δικη σου ευτυχια παρα μονον η καρδια σου.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2009, 09:15:10 πμ από Bkkdreamer »

sotirios22

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 03, 2009, 09:31:38 πμ »
 :)φίλε jimi και bon , και σε όλα τα παιδιά με απορίες ….την τρίτη γύρισα από udonthani ..απέναντι από τα σπίτι μου μένει ένα κυβερνητικό στέλεχος και εργάζεται στη νομαρχία η οποία είναι και υπεύθυνη για την κίτρινη κάρτα και γενικά για τους μετανάστες …δεν είναι έτσι όπως τα λέτε ……δεν θα μπω σε λεπτομέρειες  ( θα σας μεταφέρω την φράση της με ακρίβεια το 90% που μετανάστες είναι απατεώνες η δημιουργούν προβλήματα αν είσαι σωστός θα κάνης την καλύτερη από ότι έχεις φανταστεί ζωή )
είναι κόσμος φιλικός και σε εμπιστεύεται……μπορείτε να τα μάθετε και από κοντά όταν βρεθείτε στο udon……                           

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 6.0 Microsoft Internet Explorer 6.0
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 03, 2009, 09:35:09 πμ »
Jimi και BKKdreamer καταπληκτικές και περιεκτικές οι απαντήσεις σας. ΜΠΡΑΒΟ !!

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 03, 2009, 11:20:08 πμ »
Τo oνειρο καθε Ταιλανδοπληκτου ειναι ακριβως αυτο ! Η μονιμη εγκατασταση στην Ταιλανδη.  Το μονο εμποδιο ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση , ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Παρολο που η γυναικα μου ειναι Ταιλανδεζα μεχρι τωρα δεν τολμαμε να παμε , διοτι εδω εχουμε καλα εισοδηματα και δεν ρισκαρουμε αποτομες και ισως δυσαρεστες αλλαγες. Για σενα που εισαι single τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Η τυχη βοηθαει τους τολμηρους.

pattaya4ever

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 03, 2009, 11:25:07 πμ »
Οι τασεις φυγης απο αυτη την χωρα - η μπουρ. - δημιουργουνται σε αυτους που πραγματικα την αγαπανε, δυστηχως κατηντησε μια γη -παραδεισος-για λαμογια, φυγοποπινους, εγκληματιες, σομαλους, αζερμπαιτζανους, κλπ αλλα οχι για ελληνες που αγαπανε τη γη τους και την σεβονται και δεν την καινε και δεν την βρωμιζουν, καποτε οι παππουδες μας και οι πατεραδες μας κλεγανε οταν φευγανε μεταναστες, τωρα κλαιμε οταν γυρναμε στην Ελλαδα πισω απο οποιαδηποτε αλλη χωρα - ειδικα απο ταιλανδη - αυτο τουλαχιστον εκανα εγω και τις 2 φορες που πηγα, πατωντας το ποδι μου στον ελευθ.βενιζελο ενοιωσα οτι ηρθα σε μια τριτοκοσμικη χωρα αφου μεσα σε 10 λεπτα ακουγα δυνατα τη λεξη μαλ. απο ανθρωπους που μιλουσαν σε κινητα και επρεπε να τους ακουει ολο το αεροδρομιο, κομπλεξ και μιζερια παντου, καποτε λεγαμε , εεε ενταξει ημαστε μια φτωχη χωρα αλλα εχουμε κατι που δεν τοχει καμμια αλλη χωρα, 1.χαμογελαμε αληθινα και 2. ειμαστε η πιο φτηνη χωρα της ευρωπης....καποτε....Κωστα κανε αυτο που θελει η καρδια σου - οπως το εκανα και εγω - και αν αποτυχεις  που δεν το πιστευω , - γιατι παντα κερδιζεις οταν κανεις κατι με ''παθος'' - θα πεις στον εαυτο σου καποια στιγμη της ζωης σου οτι τουλαχιστον εκανες αυτο που ηθελες.....

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 03, 2009, 11:43:55 πμ »
"Ο καιρος γαρ εγγυς "

Και οποιος καταλαβε καταλαβε ....
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος jahlive1985

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 03, 2009, 12:29:38 μμ »
και εγω με την κοπελα μου μια απο τα ιδια. αισθανομαστε πως αυτη η χωρα δεν ειμαι για  εμας.ωραια η ελλαδα,μια χαρα αλλα αυτο τ0 κουτακι που θελουν  να μας βαλουν δε μας χωραει.και στο κατω κατω τι διαφορα  εχει το στρατιωτικο καθεστως της ταιλανδης με τη δημοκρατια μας?απλα δεν εχουμε στρατιωτικη παρουσια στο κεντρο της αθηνας. οποτε καιρος να φευγουμε παιδια.εμεις στην ταιλανδη βρηκαμε τους δικους μας ελληνες,ζησαμε μαζι τους,καναμε γνωριμιες,ψαξαμε για επαγγελματκη αποκατασταση και σκεφτομαστε να δοκιμασουμε εναν νεο τροπο ζωης εκει.

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

  • *****
  • Μηνύματα: 1158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 03, 2009, 12:35:31 μμ »
Ανηκω και εγω στην ομαδα που θελει να φυγει για Ταιλανδη ...
Απλα δεν εχω παρει την τελικη αποφαση και βεβαια δεν εχω κατασταλλαξει στο επαγγελματικο μου μελλον ετσι ωστε να ξερω( εστω στο περιπου) τι δουλεια θα ψαξω εκει..
Δε με φοβιζει το οτι δεν θα εχω καποιον να ζητησω βοηθεια...γιατι αν τελικα γινει ενα τετοιο βημα θα γινει με τον φιλο μου.
Επιπλεον αυτο για το οποιο ειμαι πραγατικα χαρουμενη και μου κανει εντυπωση( μου εκανε απ την πρωτη μερα που γραφτηκα στο forum) ειναι οτι λειτουργουμε σαν κοινοτητα.
Δε μπορω να διανοηθω οτι αν μετακομισω εκει δεν θα μου σταθουν ατομα που ηδη μενουν κατω.Αυτο μου δινει δυναμη και μια μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση μπορω να πω.
Μακαρι να παρουμε συντομα τη σωστη αποφαση και να γινει αυτο το βημα.
Αλλα βασικα σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ σε Ελλαδα και Ταιλανδη που μου δινετε ιδεες και ελπιδα για το τι μπορει να γινει... :)

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 03, 2009, 12:38:56 μμ »
Τελικα η αγαπη για τη χωρα μας μας διωχνει μακρυα της .
Οσοι την αγαπαμε ΔΕΝ αντεχουμε να την βλεπουμε να παραπαίει.
Καθως και οτι δεν θελουμε να χασουμε την ανθρωπινη υποσταση μας .
Ευχομαι σε ολους να παρουν την σωστη αποφαση για να περασουν τη λιγη ζωη που εχουμε σε αυτη τη γη
με ΧΑΡΑ και ΕΥΤΗΧΙΑ .
Οσο για μενα οι αποφασεις εχουν σχεδον ληφθει .
Σε 3 χρόνια θα υλοποιηθουν .
"Ο καιρος γαρ εγγυς "
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
    • Thailand
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 03, 2009, 13:24:37 μμ »
στο κατω κατω τι διαφορα  εχει το στρατιωτικο καθεστως της ταιλανδης με τη δημοκρατια μας?

Η Ταϊλάνδη έχει δημοκρατικό πολίτευμα και όχι στρατιωτικό καθεστώς.

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 03, 2009, 14:04:47 μμ »
Φίλοι μου δύο φορές προσπάθησα να αποτυπώσω σε τόπικ την αγωνία αυτή που διακατέχει βλέπω πολλά μέλη του φόρουμ αυτού και ο μόνος λόγος που δέν προχωράμε νομίζω είναι που στην ουσία πρέπει να κάνουμε κάτι αντίθετο με τους νόμους του μέρους που αγαπήσαμε , αλλά μήπως αυτός δεν είναι ένας από τους  λόγους που τους αγαπάμε , το ότι αυτοί δεν ξεπουλάνε τους πατριώτες τους και τους στηρίζουν με νόμους ? , φιλικά Δημήτρης.
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 03, 2009, 14:30:43 μμ »
Για μενα η Ελλαδα εχει "πεθανει" μεσα μου , μια δικτατορια της μετριοτητας που καταδικαζει τους ανθρωπους με οραμα σε αιωνια μιζερια.

Οποιος εχει μια καλη ειδικευση , νομιζω οτι δεν εχει τιποτα να φοβηθει στην Ταιλανδη , υπαρχουν εξαλλου site που προσφερουν δουλεια σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη, επισης μια καλη πηγη ειναι οι Αγγλοφωνες εφημεριδες της Ταιλανδης η Nation ( www.nationmultimedia.com) & Bangkokpost (www.bangkokpost.com ), που εχουν πολλες αγγελιες .

Οι παρακατω ιστοσελιδες ειναι για ευρεση εργασιας στην Ταιλανδη

www.monster.co.th
www.escati.com/thailand-jobs
www.resumepromo.com/jobs/location/thailand_jobs.html
www.learn4good.com/jobs/language/english/list/country/thailand
www.jobsabroad.com/Thailand.cfm
www.thailand.jobs-career-employment.com
www.escapeartist.com/Thailand/Thailand2.html
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2009, 14:43:27 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος CERASTES

  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 03, 2009, 14:58:40 μμ »
Jimi: Σε ευχαριστω για τα σχολια σου, καποιος ειπε σε ενα ξενο φορουμ οτι ειναι καλο να εχεις μια ταιλανδεζα σωστη διπλα σου για να μπορεσεις να κινηθεις καλυτερα, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο, αλλα σιγουρα δεν ειναι αυτος ο λογος που σκεφτομαι να μετακομισω. Ενα εισοδημα θα εχω στο προσεχες μελλον απο Ελλαδα οχι κατι ιδιαιτερο αλλα ενα νοικι απο ενα διαμερισμα εδω, πανω κατω των 700 ευρω ξερουμε ολοι οτι ειναι ενας βαρυς μισθος για πολλους ταιλανδους.

Βkkdreamer: Σε χαιρομαι γιατι εκανες αυτο που ηθελες και γιατι εισαι χαρουμενος με την επιλογη σου, σου ευχομαι η χαρα σου να κρατησει για παντα και τα καλυτερα μπροστα!

sotirios22: Ψιλο μπερδευτικα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις....

teosep: Σε ευχαριστω για το σχολιο σου, αν ΕΣΥ εισαι χαρουμενος με αυτο που εχεις τωρα, οπου το εχεις, οπως το εχεις, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το αλλαξεις.

pattaya4ever: Ποσο σωστα τα λες,  την αγαπαμε την Ελλαδα τοσο πολυ αλλα ουτε εγω, ουτε εσυ δεν μπορουμε να την αλλαξουμε, οποτε σαν αυτονομες μοναδες αποφασιζουμε για τον εαυτο μας. ''καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες''.

thailandgr: ''Ουδεμια ευτυχια ειναι τοσο μεγαλη οσο η γαληνη του πνευματος'' (Βούδας)  :)

jahlive1985: καλη τυχη παιδια!

ladybirdsstar: Δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα σιγουρα νομιζω αν εχεις σκοπο να πας για να εργαστεις κιολας και να ζησεις θα πρεπει να ξερεις τουλαχιστον τι θελεις να κανεις! εγω ειναι το μονο που ξερω προς το παρον! :)  ελπιζω επισης να ειναι ονειρο και των δυο σας γιατι αν ενας απο τους δυο σας αποφασιζει να αποχωρηση απο το ''σχεδιο'' η απο την σχεση....τι κανει ο αλλος μετα?

thailandgr: ''No one saves us but ourselves. No one can and no one may. We ourselves must walk the path.'' (Βούδας)  

teosep: Σε ευχαριστω για της αποψεις σου και ιδιαιτερα για τις πληροφοριες τετοια πραγματα ψαχνω!!!


Oytopikos: Σε ευχαριστω για ολα!


Επεται συνεχεια....? για να δουμε....

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2009, 15:00:16 μμ από kerastes »
THE WEST IS DEAD LET'S JUST MOVE TO THE EAST!!