Αποστολέας Θέμα: Μεταναστευση στην Ταιλανδη  (Αναγνώστηκε 320533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« στις: Ιούνιος 29, 2008, 10:05:05 πμ »
Σαβαντι κραπ . Εχω τρελλαθει τελειος , εχω παει αρκετες φορες στην δευτερη πατριδα μας , αλλα παντα ξυπναω με την γευση της σινγκα στο στομα . Λεω μπας και τα καταφερω και παω μονιμα εκει , το προβλημα μου ειναι που να μεινω , σε ποια περιοχη , ακομη και την υπηκοοτητα λεω να προσπαθησω να παρω , αληθεια πως ?Παρακαλω βοηθεια θα ηθελα να μου προτεινεται μερη Δεν θελω να σας πω σε ποια μερη εχω παει για να μην σας καθοδηγησω στις επιλογες - προτασεις εξαλλου μου αρεσαν τα παντα ανθρωποι , περιβαλλον , θρησκεια , ζωη .


Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2008, 10:22:35 πμ »
Φιλε καλε μην ζητας τετοια πραγματα απο τριτους .
Ξεκινα με ενα δισακι στον ομο , γυρνα τη χωρα και οπου "ερωτευτής" εκει μεινε.
Και δεν μιλω για σαρκικο ερωτα , αλλα για το μερος που θα αγγιξει την καρδια και το μυαλο σου ....

ειμαι και εγω ενας απο αυτους που σε λιγα χρονακια ισως τα καταφερω να εγκατασταθω για μεγαλο χρονικο διαστημα εκει ....
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2008, 12:48:24 μμ »
Φιλε kiva ολα τα καταλαβα αλλα την υπηκοοτητα γιατι θελεις να την παρεις? Περα απο αυτο ειναι οτι πιο δυσκολο, ελαχιστοι πραγματικα ξενοι εχουν καταφερει να φτασουν στο σημειο να ειναι σε θεση να μπορουν να υποβαλλουν αιτηση για Ταυλανδικη υπηκοοτητα. Οι προυποθεσεις και οι διατυπωσεις ειναι και πολλες και πολυ αυστηρες. Πιο ευκολα γινεσαι αμερικανος η υπηκοος οποιασδηποτε ευρωπαικης χωρας παρα Ταυλανδος.
Για το ποιο μερος να μεινεις ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος με τις λιγες πληροφοριες που δινεις. Εξαρταται απο χιλιαδυο πραγματα, απο το τι σου αρεσει πχ μικρη η μεγαλη πολη, θελεις θαλασσα και εξοχη η πολη, νυχτερινη ζωη η ησυχια κτλ Μερικες φορες στην αποφαση σου σε καθοδηγει αμεσα και η δουλεια σου. Εχεις σκεφτει τι θα κανεις στην Ταυλανδη η αν θα μπορεις να γυρισεις Ελλαδα σε περιπτωση που ισως βαρεθεις στην Ταυλανδη μετα απο μερικα χρονια? Νομιζω ειναι και αυτες σημαντικοτατες ερωτησεις...εδω ειμαστε να απαντησουμε στις ερωτησεις σου και οταν αποφασισεις οριστικα να μετακομισεις ριξε μου και ενα πμ να τα πουμε   :).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2008, 12:56:38 μμ από FANTOMAS »

drogba

  • Επισκέπτης
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 19:34:51 μμ »
Αν καποιος θελησει να παει να ζησει μονιμα στην ταυλανδη,υπαρχει για παραδειγμα καποιο λομπι ελληνων που θα σε βοηθησει...πχ. να βρεις καποια δουλεια?Υπαρχουν ελληνες εκει που εχουν την διαθεση να σε βοηθησουν,ενδεχομενως να σε παρουν στη δουλεια τους ή να σε βοηθησουν να βρεις δουλεια???

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 19:46:42 μμ »
αν δεν κανω λαθος υπαρχουν μεμονομενα και πολυ λιγα ατομα κατω μονιμα ενας ειναι και ο φιλος fantomas.αν θυμαμε καλα παντως υπηρχε ελληνας με ελληνικο εστιατοριο κατω αλλα εκλεισε.πολυ δυσκολα εκτος αν εχεις κατι εδω και περνεις μισθο ενω εσυ βρισκεσαι κατω αν διαβασεις βεβαια τα παραπανω θα καταλαβεις οτι ειναι πολυ δυσκολα να μπορεσεις να πληρεις τους ορους για να κατσεις κατω.

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 20:55:34 μμ »
Αν καποιος θελησει να παει να ζησει μονιμα στην ταυλανδη,υπαρχει για παραδειγμα καποιο λομπι ελληνων που θα σε βοηθησει...πχ. να βρεις καποια δουλεια?Υπαρχουν ελληνες εκει που εχουν την διαθεση να σε βοηθησουν,ενδεχομενως να σε παρουν στη δουλεια τους ή να σε βοηθησουν να βρεις δουλεια???
Φιλε εννοειται οτι λομπι δεν υπαρχει. Τι λομπι να υπαρχει αλλωστε, μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι οι Ελληνες πραγματικα μονιμοι κατοικοι (δεν αναφερομαι σε αυτους που μενουν μερικους μηνες και φευγουν). Αν παντως χρειαστεις καποια βοηθεια και εφοσον αποφασισεις να μεταναστευσεις ειμαι στη διαθεση σου.  :)

Αποσυνδεδεμένος Jim

  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 11:22:43 πμ »
Αν καποιος θελησει να παει να ζησει μονιμα στην ταυλανδη,υπαρχει για παραδειγμα καποιο λομπι ελληνων που θα σε βοηθησει...πχ. να βρεις καποια δουλεια?Υπαρχουν ελληνες εκει που εχουν την διαθεση να σε βοηθησουν,ενδεχομενως να σε παρουν στη δουλεια τους ή να σε βοηθησουν να βρεις δουλεια???


Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο λομπι Ελληνων, αλλα σιγουρα υπαρχει καποιο FORUM Ελληνων (thai.gr) lol ;) :D ;D
Φιλαρακι υπαρχει η πρεσβεια στην οποια αρκετοι Ελληνες ειναι αρκετα εμπλεκομενοι στα τεκτενομενα της Χωρας.
Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει Ελληνικη κοινοτητα οπως εχουν για παραδειγμα οι Αμερικανοι, Αγγλοι, Σκανδιναβοι κ.λ.π.

Παντως εδω ειμαστε ολοι για ολους, οτι χρειαστεις! ΣΩΣΤΑ?

ΜΙΧΟΣ 1976

  • Επισκέπτης
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:30:12 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ,ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΚΕΤ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ,ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΙΣΗΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ Η ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΕΙΛΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω όλους να γράφετε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες
thai.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:49:32 πμ από kyklades »

Αποσυνδεδεμένος Barracuda Beach Bar

  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • λιγο κρασί, λίγο θάλασσα & το αγόρι μου......
    • Barracuda Beach Bar
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 16:45:58 μμ »
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΕΙΛΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

το πρωί ήμουν στο γραφείο τουρισμού και έχω στην διάθεση μου όλες τις απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με το πως μπορεί να το πετύχεις αυτό (όταν γυρίσω με το καλό θα τα πούμε αναλυτικά)
μηπως θα μπορούσες (αν βρεθεί στο δρόμο σου) να μάθεις για το αν υπάρχουν σχολεία ιδιωτικα ελληνικά/αγγλικά για όσους θέλουν να μετακομίσουν και έχουν παιδιά??ευχαριστώ

ผู้เข้าชม

  • Επισκέπτης
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 17:01:14 μμ »
δυστυχώς δεν υπάρχει ελληνική κοινότητα για να φροντίσει για αυτό ... ούτε φυσικά Έλληνες ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ για να μπορούν να επηρεάσουν την τοπική κοινωνία :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2009, 16:05:50 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος asian

  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 23:56:23 μμ »
ο φιλος Μιχος με λιγες μερες στο πουκετ αγαπησε τη χωρα και θελει να μεταναστευσει..

τι κανει το μ@@νι ρε παιδι μου, οχι καραβι σερνει, ολο το στολο της ανεκ τραβαει..

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Μονιμη διαμονη υπο την σκεπη του Βουδα.
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 05:12:12 πμ »
μηπως θα μπορούσες (αν βρεθεί στο δρόμο σου) να μάθεις για το αν υπάρχουν σχολεία ιδιωτικα ελληνικά/αγγλικά για όσους θέλουν να μετακομίσουν και έχουν παιδιά??ευχαριστώ
Σχολεια ελληνικα δεν υπαρχουν αλλα αυτο που υπαρχει ειναι ενας αξιοπρεπης στολος απο International schools στα οποια τα μαθηματα διεξαγονται εξ'ολοκληρου στα αγγλικα. Τα περισσοτερα ειναι στην Μπανγκοκ και οι τιμες κυμαινονται απο αρκετα φτηνα μεχρι πανακριβα, με λιγα λογια εχει για ολα τα εισοδηματα.  International schools αν και πολυ λιγοτερα στον αριθμο θα βρεις και σε αλλα μερη οπως Πουκετ, Τσιανγκ Μαι, Παταγια, Hua Hin, etc. Αν το πορτοφολι δε σηκωνει International schools υπαρχει ενας ακομα μεγαλυτερος στολος απο bilingual schools (ταυλανδικα/αγγλικα) (συνηθως ιδιωτικα σχολεια) η εναλλακτικα government schools με EP (english programme) (κρατικα σχολεια που εχουν αγγλικα τμηματα).
Παντως δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος, τοσοι και τοσοι ξενοι με παιδια τα βαζουν σε ενα απο τα προγραμματα που προανεφερα, αλλα για ελληνικα ξεχνα το.
Αν θελεις να μαθεις κατι αλλο μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις.  ;)  Επισης ο οποιοσδηποτε ενδιαφερεται να μαθει περισσοτερες πληροφοριες μονιμης εγκαταστασης στην Ταυλανδη μπορει να απευθυνθει σε εμενα προσωπικα.   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2008, 05:20:36 πμ από Louis de Funès »

Αποσυνδεδεμένος Θέμης

  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
Μετανάστευση στην Ταϋλάνδη. Όνειρο ή πραγματικότητα;
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 01:19:59 πμ »
Πέρα από τις όποιες γενικές δυσκολίες αντιμετωπίζει κάποιος όταν μετακομίζει σε μία άλλη (όχι ξένη) χώρα, γενικά, είναι στην πράξη δύσκολο ή σχετικά εύκολο ένα τέτοιο όνειρο;
Ζητάω οποιεσδήποτε πληροφορίες έχουν να κάνουν με την καθημερινή ζωή έστω σε αστικά κέντρα όπως το (low budget) κόστος ζωής, μετακινήσεις, κ.τ.λ.
     
 

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
Απ: Μετανάστευση στην Ταϋλάνδη. Όνειρο ή πραγματικότητα;
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 16:46:59 μμ »
Φιλε καλησπερα.Πιστευω οτι πολλοι απο εδω μεσα θα εχουν σκεφτει για μια μονιμη μεταναστευση στην Ταυλανδη.Για μενα ενα βασικο προβλημα ειναι η εργασια.Εκτος και αν υπαρχει καποιο μονιμο εσοδο οποτε τα πραγματα γινονται πιο ευκολα και πια εχεις να σκεφτεις αλλα πραγματα,η εργασια ειναι κατι που πρεπει να σκεφτεις συλλογιζομενος οτι θα πληρωνεσαι σε μισθους Ταυλανδης.Τι δουλεια θα μπορουσες να κανεις ωστε να βγαζεις τοσα να καλυπτεις τα εξοδα σου και βεβαια να μενει και κατι,γιατι παντα πιστευω οτι καποια στιγμη θα θελουμε να γυρησουμε πισω στα πατρια εδαφη εστω και για μια τελευταια ματια.
 Σιγουρα λεμε για φθηνη ζωη με βαση ομως τα δικα μας δεδομενα.Οπως επισης δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα με τις μετακινησεις αν δεν κανω λαθος με μια απλη μετατροπη στην ελπα το διπλωμα μας ισχυει και κατω.Σιγουρα τα παιδια που εχουν παει πιο πολλες φορες μπορουν να μας κατατοπισουν.Κατι ακομα που πιστευω οτι θα προβληματισει ειναι τα απαραιτητα δικαιωλογητικα για την μονιμη κατοικιση σου εκει.

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
Απ: Μετανάστευση στην Ταϋλάνδη. Όνειρο ή πραγματικότητα;
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 19:10:35 μμ »
Ενα απο τα βασικα και καθημερινα μου ονειρα ειναι η εγκατασταση στη Ταιλανδη, ομως παρολο που εχω και γυναικα Ταιλανδη δεν το επιχειρω,διοτι φοβαμαι να αφησω πισω τις σταθερες που εχω στην Ελλαδα. Νομιζω οτι ο lostromos τα ειπε ολα απλα και περιεκτικα. Βασικο μελημα η δουλεια και το εισοδημα. Αν εχεις καποια ακινητα στην Ελλαδα η αλλα εισοδηματα φυγε τρεχοντας.
Μην ξεχνας, οτι φευγοντας απο Ελλαδα χανεις δουλεια και ενσημα. Εκει θα ειχε νοημα να πας και να ανοιξεις δικη σου επιχειρηση η να δουλεψεις στο τουριστικο τομεα.

Ελπιζω να βοηθησα με τις αποψεις μου.