Αποστολέας Θέμα: Μεταναστευση στην Ταιλανδη  (Αναγνώστηκε 323281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 4.1.249.1064 Chrome 4.1.249.1064
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 19, 2010, 22:52:49 μμ »
Σιγουρα δεν έχω την εμπειρία αρκετών φίλων απο εδώ, καθώς έχω επισκεφτεί την χώρα μόνο μία φορά. Παρ όλο που η φορά αυτη ήταν για διακοπές και η διαμονή μου ήταν στο Σαμούι σε ένα όμορφο resort, έτσι όπως εξελίσεται η κατάσταση στην χώρα μας και λαμβάνοντας υπ όψη ότι ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα, εαν βρω μια δουλειά σε τουριστικό θέρετρο η οποία να μου αποφέρει μισθούς Ελληνικούς, έφυγα από χτες !!!
   Σίγουρα η οικογένεια και οι παρέες παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο, κατά την άποψή μου, στο να ξενυτευτούμε έτσι ξαφνικά. Εξ ίσου μεγάλο και ίσως μεγαλύτερο ρόλο ομως παίζει η ποιότητα ζωής που μπορούμε να εξασφαλίσουμε κάπου, όπως την εννοεί ο καθένας μας εδω.
Έχω ακούσει πολλά από Έλληνες μετανάστες, γνωστούς και μη, οι οποίοι μένουν σε χώρες όπου οι ισοτιμίες είναι ευνοϊκές γιά εμάς και πάντα τα λόγια αυτά είναι καλά.
  Σκοπεύω τέλος του χρόνου λοιπόν, πρώτα ο Θέος, να κάνω ενα ταξιδάκι με την γυναίκα μου στην όμορφη αυτή χώρα, ώστε να εξετάσουμε από κοντά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

εστω οτι γινεσαι διευθηντης μανατζερ σε μεγαλο-μεσαιο  ξενοδοχειο ρεζορτ στη ταυλανδη    το πολυ 1000 ευρω το μηνα θα παρεις
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος asiattica

  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
  • ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ
  • OS:
  • Mac OS X 10.6.3 Mac OS X 10.6.3
  • Browser:
  • Safari 4.0.5 Safari 4.0.5
    • Asiattica
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 19, 2010, 23:06:49 μμ »
 Στην καλύτερη  1300 αν δουλέψεις σε πολυεθνική στην Μπανγκόκ,  σε εξειδικευμένο  τομέα.
ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 20, 2010, 08:34:49 πμ »
Παιδια υπαρχουν θεσεις εργασιας που πληρωνουν πολλα χρηματα ,αρκει η θεση να ειναι υψηλης ειδικευσης .
Προσωπικα γνωριζω Ταιλανδο αρχιτεκτωνα ο οποιος αμοιβεται με 2000 ευρω/μηνιαιος .

Αποσυνδεδεμένος renosteo

  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 20, 2010, 08:41:11 πμ »
Καλημερα σε ολους,
...και δεν ζεις μια χαρά με αυτά τα εισοδήματα? Δεν ζητάω να είμαι στην χλύδα, αλλά να είμαι απλά άνετος, να μπορώ να ζήσω χωρίς να μου λείπει κάτι βασικό. Και εδώ στην πανέμορφη χώρα μας, έτσι ζω. 2.000€ περίπου μπαίνουν στο σπίτι μαζί με τα εισοδήματα της γυναίκας μου.

Αποσυνδεδεμένος panpente

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.9 Firefox 3.5.9
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 29, 2010, 23:09:32 μμ »
Ξερει κανεις ποσα λεφτα και τι χρειαζεται καποιος για να ανοιξει μια επιχειρηση μικρη εως μεσαια?Ενα μικρο εστιατοριο.καφε,μπαρ,μινι μαρκετ και εαν ειναι δυνατο να γινει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Thailand
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 29, 2010, 23:24:11 μμ »
Ξερει κανεις ποσα λεφτα και τι χρειαζεται καποιος για να ανοιξει μια επιχειρηση μικρη εως μεσαια?Ενα μικρο εστιατοριο.καφε,μπαρ,μινι μαρκετ και εαν ειναι δυνατο να γινει αυτο?

Δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει στο ερώτημά σου , αν δεν γίνει πιο συγκεκριμένο.

Εξαρταται βασικά από την τοποθεσία , για που σκέφτεσαι?

Αποσυνδεδεμένος panpente

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.9 Firefox 3.5.9
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 31, 2010, 08:29:21 πμ »
Σκεφτομαι για PATTAYA να κανω κατι μικρο για αρχη οπως γυραδικο και σε καλη τοποθεσια οπως στον παραλιακο η και στη walking street.Καθε σοβαρη προταση θα εξεταστει.

Αποσυνδεδεμένος THEMISLIFE69@HOTMAIL.COM

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 06, 2010, 16:35:35 μμ »
Xαιρετώ και συγχαρητήρια και μπράβο στην ομάδα που έφτιαξε αυτήν την σελίδα.Από Πάτρα είμαι,29 ετών.Ταξιδεύω σε όλο τον κόσμο λόγω δουλειάς.Αλλά έχω κολλήσει με την Ταϋλάνδη και σκέφτομαι να μεταναστεύσω κάποια στιγμή.Αν είναι εύκολο θα θελα να με βοηθήσετε σε κάτι.Μήπως γνωρίζετε κανένα σάιτ που θα πάρω τις πληροφορίες για μαγαζιά ή διάφορα καφέ-μάρκετ-κέντρα που ενοικιάζονται ή πωλούνται στην Ταϊλάνδη.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο,για αγορά ακινήτου η μόνος τρόπος είναι μετρητά?Υπάρχει το ενδεχόμενο για νοίκι ,μπορώ να μείνω δηλαδή και να πληρωνω νοίκι?Αν θέλω να αγοράσω κινητό?μπορώ να πληρώνω με δόσεις και πως?
Υπάρχει σάιτ για αγορά κινητού και πάλι ευχαριστώ και συγχαρητήρια .
Χαιρετισμούς από Πάτρα.


Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες σύμφωνα με τους Κανόνες Συμμετοχής του forum τα κεφαλαία ειναι σαν να φωνάζεις και είναι κουραστικό στην ανάγνωση .
Αυτό το μήνυμα διορθώθηκε τυχόν επόμενα θα διαγράφονται

thai.gr team
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2010, 17:35:18 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 06, 2010, 16:42:22 μμ »
Καλως ηρθες Θεμη.
Εαν κανεις ενα ψαξιμο στο forum θα βρεις αρκετες απαντησεις περι ιδιοκτησιών στην χωρα του χαμογελου .
Ξεκινα το ψαξιμο και εδω ειμαστε 
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος giorgoskalamata

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:25:33 πμ »
καληπερα απο μενα. με λενε γιωργο και ειμαι απο την καλαματα. θελω να ρωτησω μερικα πραγματα και βασικά ενδιαφερομαι να ανοιξω κατι που να εχει σχεση με τουρισμό την ταιλανδη. εχω παει δυο φορες και εχω περάσει πολυ καλα κυριωσ στο πουκετ αλλα και σε αλλα μερη.

βασικα θελω να συχαρω για το φορουμ σας. ειναι πολυ ωραιο και εχει πολλεσ πληροφοριεσ.
η σκεψη μου ειναι εξησ. θελω να ανοιξω σε καποιο νησι της ταιλανδης, κο τσανγκ, κο σαμουι, πουκετ, η καποιο αλλο κατι σαν τουριστικο πρακτοιρειο. θελω να μαθω αν με παιρνει ποσο ευκολο ειναι να γινει, τι χαρτια θελει, ...κλπ
ποια ειναι η δικια σας γνωμη. εγω εχω κοσμο εδω και θα μιλησω και με γραφεια την καλαματα.

αυτα για τωρα για αρχη.ευχαριτω πολυ.   

Αποσυνδεδεμένος giorgoskalamata

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 12, 2010, 11:35:09 πμ »
προτιμω να μην τον ενοχλησω τον κυριο πανοδημο θελω μερικες αποψεις εδω μεσα
απο αλλους χρηστες να μου πουν μερικα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος ionian

  • Warned
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 17, 2010, 09:52:53 πμ »
Χαιρετώ τους Ταυλανδοπληκτούς...τι είναι αυτό βρε παιδιά που κάνει τον Έλληνα να ξετρελαίνεται με την Ταυλάνδη?Μια φορά πήγα πριν 2 χρόνια προσπάθησα και φέτος να πάω και δυστυχώς τ'ακύρωσα....Ναι,νοι΄θω την Ταυλάνδη σαν δεύτερη πατρίδα μου...Έμεινα στην Μπανγκοκ μια εβδομάδα...λίγο πολύ λίγο...αλλά πιστέψτε με μόνο το σώμα μου έχει γυρίσει σ΄αυτό που λέμε από συνήθεια πατρίδα μας.Η Ελλάδα δεν είναι η Ελλάδα που μεγαλώσαμε και περιμέναμε...μήπως εκεί βρήκα την χαμένη αθωωτητά του Έλληνα με το χαμόγελο στα χείλη όταν εβλεπε τον τουρίστα ή που τον τράταρε ελληνικό καφέ και τον έμπαζε στον κήπο του σπιτιού του χωρίς να ξέρει μια αγγλική λέξη για να επικοινωνίσουν?..και τελικά τι?..ξαφνικά τους είδαμε τους Σουηδούς...τους Δανούς κτλ χρήματα και αυτοί δεν ξαναήρθαν...ενώ απ' αυτό που συνάντησα εκει στην Ταυλάνδη ,χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός....είναι αυτός ο σπασμένος κρίκος παραδοσιακού και σύγχρονου.Η Ταυλάνδη έχει τα προβληματά της όπως κάθε κοινωνία...όμως διατειρείται ακμαία και φρέσκια μέσα απο την φιλοσοφία της?..την θρησκεία της...τον τρόπο που βλέπουν τα πράγματα και την ζωή γύρω τους?
 Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω Ταυλάνδη,κάτω από τις οικονομικές συνθήκες που επικρατούν στην χώρα που τρώει τα παιδια της (Ελλάδα), αλλά είναι τ' όνειρο ζωής να πάω και να μείνω εκει...
 Χαιρετώ τους συμπατριώτες Ταυλανδούς

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:23:01 μμ »
χώρα που τρώει τα παιδια της (Ελλάδα)...σε μια φραση τα ειπες ολα φιλε!! με καλυψες εξ΅ολοκληρου...χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος που νοιωθει ετσι!!
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:27:07 μμ »
χώρα που τρώει τα παιδια της (Ελλάδα)...σε μια φραση τα ειπες ολα φιλε!! με καλυψες εξ΅ολοκληρου...χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος που νοιωθει ετσι!!

Είναι δυνατόν βρε Ya Yo (Ζωγράφος για τους υπόλοιπους...) να νιώθεις μόνος στο φόρουμ μας?

Οι εξαιρέσεις των μελών του φόρουμ, θα νιώθουν διαφορετικά...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:36:09 μμ »
καθε αλλο αδελφε μου! την εκτιμηση και τη συμπαθεια που νοιωθω για οσους εχω γνωρισει εδω μεσα δε μου τη ξεριζωνει καμια ξενητια!!  απλα τα κακα ελληνικα γονιδια που μεταφερω πανω μου τα εχω...εσυ πρωτος και καλυτερος νοιωθεις τα λεγομενα μου!!
Υ.Γ  μου λειπεις αδελφε μου...για σενα μαρκο!
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...