Αποστολέας Θέμα: Μεταναστευση στην Ταιλανδη  (Αναγνώστηκε 323248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6 Firefox 3.6
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 01, 2010, 20:04:47 μμ »
τον αργυρη δεν τον xero.an έχει κάνει κάτι στην ταϊλάνδη δεν το xero.to μονο που ξέρω είναι ότι έχει μεγάλο πρόβλημα.μάλλον κάτι διάβασε και είδε τον εαυτό του

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #196 στις: Αύγουστος 02, 2010, 00:47:27 πμ »

O Αργυρης φιλε μου επιχειρηση  εχει εδω και πολλα χρονια στην Ταυλανδη για αυτο και τα λεγομενα του εχουν βαρυτερη ισχυ απο τις δικιες σου θεωριες.
Κατσε εδω και να περνας καλα δεν σε ζορισε κανεις να ξενιτευτεις.
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.125 Chrome 5.0.375.125
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #197 στις: Αύγουστος 04, 2010, 13:39:02 μμ »
σκέφτηκα να μην ksanaasxolitho με το θέμα και τον αργυρη,απουσία του αργυρη.επειδή όμως μου απαντάει ο <<δικηγόρος του>>και τελικά έμαθα την επιχείρηση του αργυρη ας δώσω μια ολοκληρωμένη απάντηση επειδή στην προηγουμενη δεν είχα xrono.to ότι κάποιος ζει στην thailand πολλά χρονια αυτό αυτόματα δε σημαίνει ότι και τα λεγόμενα του είναι sosta.sto μονο που θα συμφωνήσω στο "ξανθοπουλειο" πόνημα του είναι η τελευταία παράγραφος.έψαξα στα μηνύματα του να βρω και τα αλλα βαρύγδουπα λεγόμενα του,αλλα το μονο που βρήκα είναι γκρίζα "διαφιμιφσι" για την επιχείρηση του,για την οποια ειλικρινά εύχομαι να πηγαίνει καλά.επίσης δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλη αυτή η αναστάτωση από αυτά που έγραψα.δεν αναφέρθηκα ονομαστικά σε κάποιον,μίλησα γενικά για farang που κάνουν δουλειές στην thailand και φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από εδώ που ταξιδεύουν συχνά κάτω η μένουν για μεγάλο διάστημα,επιχειρήσεις και επιχειρηματίες αυτού του είδους θα έχουν δει πολλές.επίσης δεν νομίζω ότι διαφωνεί κάποιος στο τελευταίο σκέλος που αφορά τις προδιαγραφές για να κάνει κάποιος το <<βήμα>>και ο λόγος που το ανέφερα είναι για κάποιους που πάνω στον ενθουσιασμό μετά το πρώτο ταξίδι και με  τι φαινομενικά εύκολη απόκτηση επιχείρησης φάνε τα μούτρα τους.και οι οποιες φιλολογίες σαν απάντηση στο μήνυμα μου να περιορίζονταν σε συμβουλές γίαυτό από τους έξυπνους και <<μάγκες> ;)

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.125 Chrome 5.0.375.125
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #198 στις: Αύγουστος 04, 2010, 18:27:01 μμ »
λοιπον  επειδη  αρκετοι  απο  μας  ηθελημενα  η  οχι  θα  φυγουν   απο  την  ελλαδα  (για  οπουδηποτε   βρουν  εργασια)  λογω  της  οικονομικης  καταστασης  της  χωρας  μας   ( μεσα  στην  επομενη  10ετια  λεμε)   να  ξερουν  οτι   πλεον  η  ταυλανδη  δεν  ειναι  και   τοσο  φτηνη!   οποτε   μην  παραμυθιαζεστε  οτι  πολυ  ευκολα  μπορειτε  να  κανετε  επιχειρηση  με λιγα!   τα  μεταχειρισμενα  αυτοκινητα  στη  ταυλανδη  ειναι  ακριβοτερα  πλεον  απ  την  ελλαδα,  ο  δε  βασικος  μισθος  εχει  παει  8000 μπατ   δηλαδη  200  ευρω  και  οχι  100  οπως  3  χρονια  πριν  (παιζει  ρολο  και  η  ισοτιμια  εδω)      (για  τους υπαλληλους  που  θα  πληρωνετε  το  λεω)    βεβαια  οποιος  εχει   "χαρτι"  και  ξερει  5  πραγματα  απο  ταυλανδη    δε  θα  δυσκολευτει   και  πολυ  αν  ειναι  επαγγεματιας   στην  εστιαση  ας  πουμε   και  ανοιξει   ενα  καλο  μαγαζι   στο  καταλληλο  location             με  χρηματα  λιγοτερα  απο  30-40 χιλιαρικα  ειναι  πολυ  δυσκολο (οχι  ακατορθωτο)  να  κανεις  κατι  καλο       δεν  θελω  να  αποθαρυνω  κανεναν   οποιος   εχει  εμπιστοσυνη  στον   ευατο  του  ας   ξεκινησει  και   με  ελαχιστα      και  οπως  μου  ειπε  και  ενας  φιλος  μου     " δεν  ξερω  αν  η  τυχη  επισκεπτετε  τους  τολμηρους,  η  μιζερια  ομως    επισκεπτετε   σιγουρα  τους  ατολμους"       για  ολους  τους  εν  δυναμι  μεταναστες  παντως  (τους  περισσοτερους  ελληνες  δηλαδη  πλεον)   μια  πολυ  καλη  λυση  ειναι  απο  ολους  τους  τομεις  η  αυστραλια     αγγλοφωνη,  ελληνικο  στοιχειο (για  οσους  το  θελουν)  πολυ  καλο  κλιμα  που  μοιαζει  με  το  ελληνικο  ανερχομενη  οικονομικη  δυναμη (λογω ασιας)  και  χωρις  την  κριση  της  ευρωπης  και  της  αμερικης,   πολλες  και φτηνες  πτησεις  για  ν.α  ασια  (μπαλι, πουκετ)     ειναι  δυσκολη  η  βιζα  για  εργασια  παντως,,   αλλα  αν  το  ψαξεις!!!          

   http://www.ausfis.org/_sys/EN/lp_big_blue.aspx?af=fan&alc_adid=219696&alc_cmpid=2943
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 23:04:54 μμ από Oytopikos »
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος nostro

  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #199 στις: Αύγουστος 04, 2010, 23:45:21 μμ »
Συνεταίρο για το κλειδαράδικο θέλεις?

απαικτο!!!

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #200 στις: Αύγουστος 05, 2010, 09:56:18 πμ »
Υπαρχει ενα πολυ χρησιμο σαιτ ,το οποιο ασχολειται με τις προυποθεσεις μεταναστευσης Δυτικων σε διαφορες χωρες . Εχει τρομακτικο αρχειο πληροφοριων και συμβουλων .
Το σαιτ ειναι

www.escapeartist.com


Αποσυνδεδεμένος Thailander

  • ***
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Άντρας
  • "Ride slower than your guardian angel can fly"
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.125 Chrome 5.0.375.125
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #201 στις: Αύγουστος 06, 2010, 08:44:17 πμ »
ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ χωρις να θελω
θα ΠΕΘΑΝΩ χωρις να θελω
ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ τουλαχιστον
να ζησω οπως θελω

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΡΗΣ

  • ***
  • Μηνύματα: 522
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 08, 2010, 13:39:28 μμ »
Θα ηθελα να ρωτήσω τον φίλο που πόσταρε γιά ποιό μέρος μιλάει. Εχω πάει Ταυλάνδη στην Βανγκοκ και Πηθκετ/Πατονγ αλλά να πώ την αλήθεια ωραία τα μέρη αλλά δεν ξέρω γιά μόνιμα αν ειναι καλά. Το διάστημα που εμεινα ειναι  αναμηση μήνας.
Αν θέλει ο φίλος μας ασ γράψει ποιό μέρος κατά την γνώμη του ειναι καλό γιά μας τους Ελληνες.
Ειμαι και εγώ απο αυτούς που δεν βλέπουν τους Ταυλανδούς ως κατώτερα οντα απο τους δυτικούς και καθημερινά τσακώνομαι οταν συναντώ τετοια νοοτροπία ειτε απο δυτικούς (Ευρωπαίους) και απο τις ιδιες τις Ταυλανδέζες που μιλάω στομ ΜΣΝ ταν τις βλέπω down να ειναι σφίγγεται η καρδιά μου.
Youtube :Sensual Kim Basinger Striptease in 9 1/2 Weeks Movie

Αποσυνδεδεμένος cocos

  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγαπώ και εγώ την Τα'ι'λάνδη!!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.127 Chrome 5.0.375.127
    • Ag. Paraskevi
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #203 στις: Αύγουστος 25, 2010, 00:55:35 πμ »
λοιπών,έχω πάθει κ εγώ την πλάκα της ζωής μου με αυτή τη χώρα κ αυτά που μου προσφέρει!ενοείται πως με το που γύρισα το μόνο πράγμα που είχα στο μυαλό μου ήταν πως θα μεταναστεύσω εκεί!δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είχα τη δυνατότητα αυτή.ρώτησα πολύ για μια τυχούσα τέτοια κίνηση κ η εμπειρία που σχημάτισα είναι πως η ταυλάνδη είναι υπέροχη για διακοπές,για να πας να μείνεις για ένα άλφα χρονικό διάστημα αλλά δεν είναι για μόνιμα λόγω καιρικών συνθηκών κυρίως.για δικοπές παντού καλά είναι κ στην ταυλάνδη τέλεια!το θέμα είναι που θα εργάζεται κ θα επιβιώνει κάποιος!αφτά μου λένε κάποιοι ταυλανδοί,κάποιοι σαν κ εμάς,ακόμα κ ένας φίλος που έχει ζήσει εκεί,έχει βγάλει σχολή εκεί,πηγαινοέρχεται συνέχεια λόγω επαγγέλματος,κ αυτό που μου είπε είναι ότι σαν την ελλάδα δεν είναι!αυτό να πω την αλήθεια δεν το νιώθω αλλά το ακούω!!!και να πω την αλήθεια με έβγαλε λιγάκι απο την εμονή αυτή!πολύ λίγο όμως!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
    • Thailand
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 29, 2010, 01:26:20 πμ »

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.9 Firefox 3.6.9
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 16:30:04 μμ »

Αρα ρε παιδια για να παμε να μεινουμε Thai θα πρεπει να εχουμε ενα τσουβαλι λεφτα.
Αν δεν εχουμε ενα τσουβαλι λεφτα η ενα χαλαρο εισοδημα 300 - 400€ το μηνα δεν θα την βγαλουμε καθαρη κατω
Θα πεινασουμε και θα στερηθουμε αρκετα πραματα.
Ηδη δεν στερουμαστε καθημερινα βασικα πραματα και εδω στην Ελλαδα...αρα ποια η διαφορα?
Δηλαδη θελετε να μου πειτε ολοι οτι μπορειτε και πηγενετε καθε μερα εξω για ποτο φαγητο η ακομα και καφε?
Εγω δεν μπορω ρε παιδια δουλευω 10 ωρες την ημερα και με τα λεφτα που βγαζω περναω τον μηνα μου κουτσα στραβα
Δεν εχω μαθει σε πολλα γιατι ποτε δεν ειχα...
Τωρα το θεμα της ευρεσης εργασιας στην thai ειναι προβλημα δεν το ξερω.Οταν με το καλο παω θα ασχοληθω με αυτο.(του χρονου ο κοσμος να ερθει αναποδα)
Αντε μπας και βρουμε κατι και δεν ξαναγυρισω ποτε.
Τα βαρεθηκα τα λομογια και τους πολιτικους που "προσπαθουν" να σωσουν την χωρα...(off topic) (δεν μπορεσα να συγκρατηθω)

Καλο σας απογευμα



Αποσυνδεδεμένος P-Yai

  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.12 Firefox 3.6.12
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #206 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 14:07:14 μμ »
καποιος φιλος μου ειπε οτι μπορεις αν εισαι παντρεμενος με ταυλανδη να παρεις βιζα με την διαφορα οτι θα πρεπει να εχεις λογαριασμο εκει με 10.000 δολαρια.Κατα ποσο ισχυει αυτο; κ αν ισχυει πως μπορω να το κανω αφου οταν πηγα σε ενα υποκαταστημα της κασικορν να ανοιξω λογαριασμο στο ονομα μου,μου ειπαν οτι θα πρεπει να εχω αδεια εργασιας.

Σχετικα τωρα με τον παραπανω φιλο.Ειναι δυσκολη η ευρεση εργασιας στην Ταυλανδη αφου υπαρχει μια λιστα με ενα σωρο επαγγελματα που απαγορευεται να κανει ενας ξενος.Επισης εχω την εντυπωση πως αν παρεις αδεια εργασιας δεν ισχυει για ολα τα επαγγελματα αλλα μονο γι αυτο που θα δηλωσεις πως θελεις να κανεις.Μπορει ομως ενας ξενος να δουλευει σε μια επιχηρηση ως μανατζερ οπου εκει δεν χρειαζεται αδεια εργασιας για την συγκεκριμενη θεση,αν ομως τον τσακωσει η αρμοδια υπηρεσια να δουλευει μεσα τοτε εχει σοβαρες κυρωσεις.
Πχ αν ειναι μανατζερ σε ενα γυμναστηριο,αν τον βρουν να δουλευει μεσα κανοντας τον γυμναστη για παραδειγμα,τοτε θα εχει προβλημα .καπως ετσι.

Βγαζω συμπερασμα οτι το πραγμα θελει καλο δικηγορο γιατι υπαρχουν πολλοι νομοι οι οποιοι εχουν πολλα παραθυρακια κ ρευστοτητα αναλογα με την καθε κυβερνηση.
Τελος μου προκαλει μια σχετικη δυσφορια κ με κανει να νιωθω σαν να εχω αδεια αποτην φυλακη ενα πραγμα οταν θα πρεπει καθε 3μηνο να πηγαινω στο γραφειο μεταναστευσης να επικυρωνω την ετησια βιζα μου για οποιον λογο κ αν την εχω παρει.

Ακομα κ σε σχολειο που σου μαθαινει την γλωσσα να γραφτεις κ να παιρνεις καθε χρονο ετησια βιζα,θα πρεπει την 1η φορα να βγεις απο τα συνορα κ να πας σε καποια πρεσβεια της ταυλανδης να παρεις την 3μηνη σπουδαστικη βιζα κ μετα καθε 3 μηνες να την ανανεωνεις στο γραφειο μεταναστευσης στην ταυλανδη μεχρι να τελειωσει η σχολικη χρονια.Επισης με την σπουδαστικη βιζα δεν εχεις δικαιωμα εξοδου απο την χωρα κ αν θελησεις για καποιον λογο πχ να πας στην Ελλαδα για καποιες μερες(πεθανε καποιος δικο σου βρε αδερφε,η κατι εγινε)τοτε χανεις την βιζα αυτη κ πρεπει φτου κ απο την αρχη.Δηλ αντε πληρωνε παλι διδακτρα κ τρεχε...

βρισκω πολυ δυσκολο το συστημα αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη την ζωη ;-)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2010, 14:17:38 μμ από P-Yai »
sabai sabai

Αποσυνδεδεμένος Telamonios

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.12 Firefox 3.6.12
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #207 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 09:12:47 πμ »
καποιος φιλος μου ειπε οτι μπορεις αν εισαι παντρεμενος με ταυλανδη να παρεις βιζα με την διαφορα οτι θα πρεπει να εχεις λογαριασμο εκει με 10.000 δολαρια.Κατα ποσο ισχυει αυτο; κ αν ισχυει πως μπορω να το κανω αφου οταν πηγα σε ενα υποκαταστημα της κασικορν να ανοιξω λογαριασμο στο ονομα μου,μου ειπαν οτι θα πρεπει να εχω αδεια εργασιας.

Σχετικα τωρα με τον παραπανω φιλο.Ειναι δυσκολη η ευρεση εργασιας στην Ταυλανδη αφου υπαρχει μια λιστα με ενα σωρο επαγγελματα που απαγορευεται να κανει ενας ξενος.Επισης εχω την εντυπωση πως αν παρεις αδεια εργασιας δεν ισχυει για ολα τα επαγγελματα αλλα μονο γι αυτο που θα δηλωσεις πως θελεις να κανεις.Μπορει ομως ενας ξενος να δουλευει σε μια επιχηρηση ως μανατζερ οπου εκει δεν χρειαζεται αδεια εργασιας για την συγκεκριμενη θεση,αν ομως τον τσακωσει η αρμοδια υπηρεσια να δουλευει μεσα τοτε εχει σοβαρες κυρωσεις.
Πχ αν ειναι μανατζερ σε ενα γυμναστηριο,αν τον βρουν να δουλευει μεσα κανοντας τον γυμναστη για παραδειγμα,τοτε θα εχει προβλημα .καπως ετσι.

Βγαζω συμπερασμα οτι το πραγμα θελει καλο δικηγορο γιατι υπαρχουν πολλοι νομοι οι οποιοι εχουν πολλα παραθυρακια κ ρευστοτητα αναλογα με την καθε κυβερνηση.
Τελος μου προκαλει μια σχετικη δυσφορια κ με κανει να νιωθω σαν να εχω αδεια αποτην φυλακη ενα πραγμα οταν θα πρεπει καθε 3μηνο να πηγαινω στο γραφειο μεταναστευσης να επικυρωνω την ετησια βιζα μου για οποιον λογο κ αν την εχω παρει.

Ακομα κ σε σχολειο που σου μαθαινει την γλωσσα να γραφτεις κ να παιρνεις καθε χρονο ετησια βιζα,θα πρεπει την 1η φορα να βγεις απο τα συνορα κ να πας σε καποια πρεσβεια της ταυλανδης να παρεις την 3μηνη σπουδαστικη βιζα κ μετα καθε 3 μηνες να την ανανεωνεις στο γραφειο μεταναστευσης στην ταυλανδη μεχρι να τελειωσει η σχολικη χρονια.Επισης με την σπουδαστικη βιζα δεν εχεις δικαιωμα εξοδου απο την χωρα κ αν θελησεις για καποιον λογο πχ να πας στην Ελλαδα για καποιες μερες(πεθανε καποιος δικο σου βρε αδερφε,η κατι εγινε)τοτε χανεις την βιζα αυτη κ πρεπει φτου κ απο την αρχη.Δηλ αντε πληρωνε παλι διδακτρα κ τρεχε...

βρισκω πολυ δυσκολο το συστημα αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη την ζωη ;-)
Φίλε P-Yai
Γιά τα 400000 μπατ δεν ισχυει απόλυτα αρκεί επίσημα να φαίνεται ότι το είσοδημα σου είναι 400 000 μπατ δηλαδή συνταξη κλπ όταν λέω επίσημα εννοω χαρτί από την πρεσβεία που να το βεβαιώνει ή εγώ π.χ μεταφράζω το χαρτι του λογιστηριου του κρατους για την εφορια
απο ελληνικα στα αγγλικα επικυρωνεται απο την Ταιλανδεζικη πρεσβεια στη Αθηνα και το προσκομιζω στο αλλοδαπων, επειδη μενω κοντα
στο αλλοδαπων, δεν με απασχολει ιδιατερα η τριμηνη επικυρωση της παραμονης, η ταλαιπωρια κρατα 10 λεπτα μόνο. Περσι μου ζητουσαν και το λογαριασμο τραπεζης ωστε να φαινονται οτι ηρθαν αυτα τα λεφτα και μπηκαν στο ταιλανδεζικο λογαριασμο εφέτος δεν μου ζητησαν κατι τετοιο η αληθεια είναι οτι αναλογα με τον διευθυντη αλλαζουν και μικρες λεπτομερειες. Λογαριασμο μπορεις να ανοιξεις μαζι με την γυναίκα σου ισχυει για το αλλοδαπων

Αποσυνδεδεμένος EVAN

  • *
  • Μηνύματα: 32
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #208 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 12:11:09 μμ »


Συγνώμη δεν έχω ελληνικό πληκρολόγιο.
Είμαι πάνω από 25 χρόνια μόνιμος κάτοικος στην Μπανγκοκ.Εάν θέλετε υπέυθηνη απάντηση στην διάθεση σας.
Εάν έλθετε εδώ ρωτήστε ποιος είναι ο πρόεδρος,θα σας πουν.Ημουνα πριν 5 χρόνια 12 χρόνια έχω να έρθω Ελλάδα.Και να βγω από την Τάι.




Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες σύμφωνα με τους Κανόνες Συμμετοχής του forum
Αυτό το μήνυμα διορθώθηκε τυχόν επόμενα θα διαγράφονται

thai.gr team

Δες εδώ πως μπορείς να γράφεις στα ελληνικά και ας μην έχεις ελληνικο πληκτρολόγιο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2010, 12:17:23 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος Spiros129

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 8.0.552.224 Chrome 8.0.552.224
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #209 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 20:42:52 μμ »
Ώστε υπάρχει τρόπος να μεταναστεύσει κάποιος μόνιμα στην Ταϊλάνδη; Πραγματικά ενδιαφέρομαι αλλά διαβάζοντας το φόρουμ δεν είδα πως μπορεί να γίνει αυτό.
Κατάλαβα μόνο ότι αν είσαι άνω των 50 ετών κι έχεις καταθέσεις στην τράπεζα κάποιου ποσού και εφόσον προσκομίσεις έγγραφα απ' όπου να προκύπτει ότι έχεις ένα συγκεκριμένο μηνιαίο εισόδημα (π.χ. από σύνταξη) μπορείς να πάρεις βίζα ενός έτους. Αλλιώς μπορείς μόνο να βγάλεις βίζα αρχικά 2+1 μηνών και άλλη μία 2+1 από γειτονική χώρα της Ταϊλάνδης και ίσως κάποιες δεκαπενθήμερες παρατάσεις περνώντας τα σύνορα αλλά τίποτα περισσότερο. Ή δεν κατάλαβα καλά;