Αποστολέας Θέμα: Αγορες  (Αναγνώστηκε 11201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Αγορες
« στις: Ιούλιος 03, 2008, 15:42:03 μμ »
Λοιπον να ανοιξω ενα θεματακι .
Τον σεπτεβρη παω στην ευρητερη περιοχη της pattaya ( chonburi) .
Σκοπος μου ειναι να φυγω απο εδω με ελαχιστα ρουχα , σε ενα μικρο σακ βουαγιαζ .

Εσεις που ξερετε την περιοχη για πειτε :
Που αξιζει να κανουμε τα ψωνια μας , ρουχα εσωρουχα πετσετες , κλπ κλπ
Κανα καλο μαγαζι για "καλα" ρουχαλακια
Για βαλιτσα , πατουμενα κλπ πραγματακια

Πχ στην πατονγκ εκανες δουλεια στο εμπορικο του careffur .
Δηλαδη μπλουζακια απο την CAMEL γνησια στο μαγαζι της camel με 400 baht ...

Ριχτε τις ιδεες σας στο τραπεζι , οπς φορουμ ηθελα να πω !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2008, 15:52:42 μμ από kyklades »


"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος rovespieros

  • **
  • Μηνύματα: 86
Απ: Αγορες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2008, 17:39:44 μμ »
Πολλη καλη αγορα και ιδιαιτερα φθηνη ειναι το παζαρι που γινεται στο ΣΟΙ ΜΠΟΥΑΚΑΟ και ΣΕΚΟΝΤ ΡΟΟΥΝΤ(δυο ημερες την εβδομαδα)
Βερμουδες στρατιωτικ. 199Β, Μπλουζακια 150Β, Πετσετες,σουβενιρ, μεχρι και υπαιθριο μασαζ ποδιων (η 1 ωρα 80Β νομιζω)
εκει βρηκα μεχρι και ριζα τζιντζερ καθως και οτι μπαχαρικο μπορεις να φανταστεις.
Κοσμηματα και ημιπολυτιμες πετρες αλλα δεν τα αγγιξα γιατι πιστευω πρεπει να εισαι γνωστης.....

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
Απ: Αγορες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 15, 2008, 17:15:56 μμ »
οντως η αγορα εκει στο σοι μπουακαο ειναι παμφθηνη και βρισκεις πολλα ρουχα.επεισης να αναφερω πολυκαταστηματα στην πατταγια

το big c
το carrefour
το mike plaza αν το λεω σωστα
ενα πολυ μεγαλο το royal garden plaza αυτο με το αεροπλανο κολλημενο στο βραχο
και το factory outlet

στα περισσοτερα που επισκεφθηκα εχουν μαρκες αρα και πιο ακριβα εκτος αν θες να αγορασεις κανα δωρακι που ειναι αρκετα φθηνα.βεβαια για δωρακια μπορεις να παρεις απο τα μαγαζακια στην παραλιακη με τα αναλογο παζαρι βεβαια και ειναι πολυ πιο φθηνα.

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
Απ: Αγορες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2008, 17:49:05 μμ »
επεισης για οσους ενδοιαφερονται με πολυ χαμηλη τιμη σου ραβουν κοστουμια ή δινεις οτι θες για να σου φτιαξουν ενα πανομοιοτηπο.δικα τους τα υφασματα τα οποια διαλεγεις εσυ και βεβαια το απαιτουμενο παζαρι.τα περισσοτερα ειναι κατω κοντα στη walking street και σιγουρα θα σας πιασουν.σας δινω μια καρτα απο οπου εραψα ενα σακακι και 2 παντελονια με 50ευρω.σε δυο μερες ηταν ετοιμα.



Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
Απ: Αγορες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2008, 20:48:43 μμ »
αλλο ενα καταστημα με ηλεκτρονικα μονο ειναι το τι κομ στην 2nd road θα το δειτε θα το καταλαβαιτε απο την μεγαλη επιγραφη .......com εκει θα βρειτε 5 οροφους με καθε εναν να πουλαει και κατι 1ος κινητα 2ος gadgets 3ος mp3 4ος λαπτοπς ....πολυ καλες τιμες σε φωτογραφικες κινητα κι λαπτοπ εγω τουλαχιστον απο οτι ειδα στα λαπτοτ το 1/3 της τιμης εδω.τωρα αν δεν φοβαστε το τελωνειο εδω φερτε εγω παντως του χρονου ισως φερω εξαλλου ποτε δεν εχει τιχει ουτε καν να δω καποιον να κανει ελεγχο

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Safari 4.0.2 Safari 4.0.2
Απ: Αγορες
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 26, 2009, 13:01:16 μμ »
μια ιδεα για το πως ειναι το big c,πολυκαταστημα στην παταγια


Αποσυνδεδεμένος Agnostos66

  • *
  • Μηνύματα: 32
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.11 Firefox 3.0.11
Απ: Αγορες
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 26, 2009, 17:56:49 μμ »
Στην Πατάγια υπάρχει outlet με πολύ καλές προσφορές σε Nautica, Polo και λοιπές "μάρκες". Αν με το "καλό ρούχο" εννοείς όντως καλά ρούχα και όχι αντίγραφα, οπλίσου με αυτοσυγκράτηση και πήγαινε.

Αποσυνδεδεμένος erasmoshemin

  • @
  • *
  • Μηνύματα: 189
  • OS:
  • Linux (Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron) Linux (Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron)
  • Browser:
  • Firefox 3.0.12 Firefox 3.0.12
Απ: Αγορες
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 26, 2009, 19:53:10 μμ »
η δική μου γνώμη είναι ότι η Παττάγια είναι ιδανική πόλη να κάνεις αγορές ρούχων και βαλιτσών σε πολύ καλή τιμή και πολύ καλής ποιότητας. Και αυτό γιατί:
1) δεν έχω πάρει κάτι , όσο φτηνό και να είναι αυτό και να είναι μάπα. Η ποιότητα των ρούχων μου φαίνεται αξεπέραστη σε σχέση με την τιμή που το βρίσκεις
2)έχει πάρα πολλά μαγαζιά το ένα δίπλα ακριβώς από το άλλο και κάνει πολύ εύκολη την αναζήτηση καλύτερης τιμής

Τα αγαπημένα μου μέρη να ψωνίζω είναι το Big C και το made in Thailand και τα δύο στη second road.

kachakohchang

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορες
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 21:02:37 μμ »
Ψιλοτουριστικο το Big C αλλα εχει καλο φαι, ειδικα το γιαπωνεζικο οπως και φοβερο "frape" στο Black Canyon Cofee.

Τα καλυτερα ρουχα (t-shirt) τα βρηκα σε υπαιθρια παζαρια που δεν υπηρχαν Δυτικανθρωποi ουτε για δειγμα.

Με 3 ευρω φοβερα σχεδια και ποιοτητα που δεν καταλαβαινει τιποτα στο πλυσιμο. Καποια απο αυτα αν τα εβρισκα στους

μαυραγοριτες του Κολωνακιου απλα θα τα χαζευα.

Συστηνω την αγορα που βρισκεται ακριβως πισω απο το Outlet, στη Therpasit.

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.14 Firefox 3.0.14
Απ: Αγορες
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 00:45:28 πμ »
εγω πηγα και στην υπαιυρια αγορα στο Soi Buakhao και στο Βig C......και απ'τα 2 εμεινα ευχαριστημενος


Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Αγορες
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 19:15:32 μμ »
η αγορα στην soi buakao ειναι αν δεν κανω λαθος καθε τριτη και παρασκευη.βρισκεται ρουχα παρα πολυ φθηνα οποτε καλο θα ηταν να μην την χασετε.αν εχετε παει στο πολυκαταστημα tu.com(soi dianna) σχεδον απεναντι και λιγο πιο πανω ειναι αυτη η οδος που λεμε.

Αποσυνδεδεμένος pattayanosss

  • *
  • Μηνύματα: 19
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Αγορες
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2010, 03:19:48 πμ »
για οσους επιθυμουν να πανε σε ινδους πακιστανους κτλ που εχουν μαγαζια που σου ραβουν ρουχα,αξιζει τον κοπω..σου ραβουν κυριως κουστουμια πουκαμισα σακακια παντελονια με οτι υφασμα θελεις και το καλυτερο σου περνουν και τα μετρα σου ετσι ωστε να εναι εφαρμοστω πανω σου..επισης σου βαζουν και  οτι επωνυμια θελεις...συμβουλη μου  ΠΟΤΕ μην δινεται πανω απο 3000 μπατ για πληρες κουστουμι οτι διποτε επωνυμιας και αν ειναι..παντα θα το παζαρευεται...επισης καλο ειναι το υφασμα να ειναι ποιοτιτας κασμιρ...το οποιο δεν τσαλακωνεται ευκολα ουτε χαλαει ευκολα!αλλα αγοραζεται κουστουμια σκεφτητε με 80 ευρο που στην ελλαδα κατω απο 300 δεν βρισκεις επωνυμα και να στο στησει πανω σου ραφτης!!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Αγορες
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 21, 2010, 15:07:45 μμ »
Αυτο που λες με τα κοστουμια και τα "ρουχα στα μετρα σου" ΔΕΝ ειναι ακριβως ετσι .
Ολα αυτα τα καταστηματα που βλεπεις σκοπο εχουν ΜΟΝΟ να σου παρουν μετρα .
Ολα τα ρουχα ραβονται σε βιοτεχνιες .
Σε καθε περιοχη της ταιλανδης υπαρχει μια ή και περισσοτερες βιοτεχνιες .
Εκει στελνονται τα μετρα που σου παιρνουν στα καταστηματα και γινετε η προσαρμογη του φασον .
Αρα ολα μα ολα ειναι τα ιδια στο ραψιμο σε καθε πριοχη .
Μεγαλη προσοχη στο υφασμα .
Καθως και προσοχη και πολλες  δοκιμες στην εφοαρμογη των ρουχων πριν και κατα την παραλαβη !
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος PATTAYA66

  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ประเทศไทย
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Αγορες
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2010, 15:37:44 μμ »
και εγώ έχω ράψει κουστούμια και είναι εξαιρετικής ποιότητας και τέλειας εφαρμογής γιατί είναι ραμμένα στα "δικαμου" μετρα! το πρώτο το ψώνισα από ένα ραφτάδικο που είναι κοντά στην walking street και το είχα πληρώσει το 2007 80e κομπλέ με πουκάμισο και γραβάτα και τα αλλα δυο από ένα ραφτάδικο στην αρχή τις nakloua και επειδή πήρα 2 εγώ και δυο ένας φίλος μας τα άφηε 2500bat 50e με τις τότε ισότιμης "νοεβριος" 2009 τις καλές μέρες που το bat ήταν 50+  και αυτά είναι αριστης ποιότητας και ήταν με γραβάτα και πουκάμισο!μόλις βρω τις κάρτες θα ποστάρω και λεπτομέρειες
h thai einai mia porta ama den eisai etimos na tin anixeis diploklidosetin kai vale kai pola louketa asfalias an eisai etimos kai tin anixeis den exei epistrofi.......!!!!!

Αποσυνδεδεμένος pattayanosss

  • *
  • Μηνύματα: 19
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.4 Firefox 3.6.4
Απ: Αγορες
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 27, 2010, 04:37:54 πμ »
εχεισ δικιο thailander απλα σε αθτο το πρωτο που πηγαμε μου φανηκε οτι το ραβανε πισω απο το μαγαζι..ηταν μιαμικρη βιοτεχνια σιγουρα..αλλα επειδη  υπαρχει τοσο ανταγωνισμος παντα παιδια να το ψαχνεται καλα καλα για τιν καλυτερη τιμη και φυσικα με το καλυτερο υφασμα ..μην σας βαλουν αλλο και δεν το παρεται χαμπαρι..