ΓΕΝΙΚΑ > ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη

(1/9) > >>

thailandgr:
Λοιπον να θεσω ενα ερωτημα που με ταλανιζει αρκετο καιρο τωρα.
Εστω λοιπον οτι εισαι ενας ταξιδευτης και εισαι στην ταυλανδη .
Σου συμβαινει κατι και θες ιατρικη παρακολουθηση ή/και φαρμακα .
Στην χωρα μας ολοι ανηκουμε σε καποιο ταμειο (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ , ΔΗΜΟΣΙΟΥ ,ΚΛΠ)
Τι καλυψη σου παρεχετε/πληρώνετε απο το ταμειο σε αυτες τις περιπτωσεις ?
Και πρεπει να εχεις κανει ιδιαιτερο πριν φυγεις απο ελλαδα ?
Πχ για την ευρωπη πρεπει να εχεις την ευρωπαικη καρτα ασφαλησης .....

Ειναι ενα βασικο θεμα παιδια αυτο για ατομα που σχεδιαζουν μακροχρονιες παραμονες στην ΤΑΥ .

Παρακαλω να δινονται τεκμιριωμενες απαντησεις  και οχι του τυπου : μου ειπε ο μπατζανακης της ξαδελφης του κουμπαρου μου κλπ κλπ  ;)

Louis de Funès:

--- Παράθεση από: thailandgr στις Ιούλιος 13, 2008, 08:53:08 πμ ---Στην χωρα μας ολοι ανηκουμε σε καποιο ταμειο (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ , ΔΗΜΟΣΙΟΥ ,ΚΛΠ)
Τι καλυψη σου παρεχετε/πληρώνετε απο το ταμειο σε αυτες τις περιπτωσεις ?
Και πρεπει να εχεις κανει ιδιαιτερο πριν φυγεις απο ελλαδα ?
Πχ για την ευρωπη πρεπει να εχεις την ευρωπαικη καρτα ασφαλησης .....

--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν ειμαι σε θεση φυσικα να ξερω την απαντηση αλλα λογικα οι πιο αρμοδιοι(?) να σου απαντησουν ειναι τα ιδια τα ταμεια. Τους ρωτησες και αν ναι τι σου ειπαν? Γενικα παντως απο οτι ξερω απο αλλους ξενους, αυτοι που θελουν να ειναι καλλυμμενοι 100% και αυτοι που εχουν γενικα ανασφαλεια με τετοια ταξιδια κανουν ειδικες ασφαλειες που καλυπτουν ιατρικη περιλθαψη και επαναπατρισμο απο το εξωτερικο (κουκος αηδονι) σε περιπτωση ατυχηματος...και μιας και το εφερε η κουβεντα να πω επισης οτι η περιθαλψη στην Ταυλανδη εχει ακριβηνει αρκετα συγκριτικα με παλαιοτερα. Εννοειται οτι αναφερομαι σε συγχρονα και συνηθως ιδιωτικα νοσοκομεια.

kosa:
 ο μονο που ξερω μιΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΗΤΑΝ   οτι πληρωνεισ τα  εξοδα και στο ταμειο σου εδω  με τισ αποδειξεισ σφραγισμενεσ απο το προξενειο η την  πρεσβεια σε 3 εργασιμεσ τα πηρα ολΑ
ΤΣΕΠΕΑΘ

ios:
Το θέμα αυτό απασχολεί κι εμένα. Σε μια ασφαλιστική εταιρεία που τηλεφώνησα μου είπαν ότι υπάρχει πρόγραμμα ταξιδιωτικής ιατροφαρμακευτικής ασφάλισης μόνο για 45 μέρες και στην συνέχεια δεν γίνεται επέκταση της ασφάλισης. Η αγορά του εισητηρίου με κάποιες κάρτες visa παρέχει ταξιδιωτική ασφάλιση μόνο κατα την διάρκεια της πτήσης (από ότι μου είπαν από τράπεζες). Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με ταξιδιωτική ασφάλιση;

thailandgr:
Τελικα ειναι πιο απλο απο οτι νομιζα .
ΚΑνεις εκει μια ετησια ασφάλιση με περιπου 7000 baht και καθαρισες .
Και εχει τα παντα μεσα .
Εαν ξερει κανεις πιο πολλα για τετοιου ειδους ασφαλισεις να το γραψει .

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση