Αποστολέας Θέμα: Visa Ταϊλανδού πολίτη για Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 239094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος meine_klaus

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
Visa Ταϊλανδού πολίτη για Ελλάδα
« στις: Ιούλιος 22, 2008, 23:22:27 μμ »
Έχω γνωρίσει μια κοπέλα και θέλω να την φέρω στην Ελλάδα για διακοπές. Μήπως ξέρει κάποιος τι ενέργειες πρέπει να κάνω εγώ και τι η κοπέλα καθώς και για πόσο χρονικό διάστημα θα μπορεί να μείνει εδώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2010, 01:17:00 πμ από Oytopikos »


Kill me again or take me as I am, for I shall not change
---------------------------------------------------------------

Αποσυνδεδεμένος pipinomaniac

  • **
  • Μηνύματα: 115
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2008, 11:55:23 πμ »
Έχω γνωρίσει μια κοπέλα και θέλω να την φέρω στην Ελλάδα για διακοπές. Μήπως ξέρει κάποιος τι ενέργειες πρέπει να κάνω εγώ και τι η κοπέλα καθώς και για πόσο χρονικό διάστημα θα μπορεί να μείνει εδώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εχει διαβατηριο?
Αν οχι,μπορει να βγαλει?..Δηλαδη "τηρει τις προυποθεσεις"?(Ρωτα την,αυτη θα ξερει...κι αν οχι πες της να ρωτησει).
ΑΝ ΝΑΙ...Τα πραγματα ειναι σχετικα απλα..
ΑΝ ΟΧΙ..."Παρ'το αυγο και κουρευτο"...

Αποσυνδεδεμένος thairg

  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2008, 11:59:41 πμ »
έχω μπει και εγώ σε τέτοια διαδικασία και από όσα έχω μάθει θέλει κάποια διαδικασία.βασικά μπορεί να έρθει για 3 μήνες με τουριστική visa.as ξεκινήσουμε από τα δύσκολα.Για να την πάρει το tilak σου χρειάζεται οπωσδήποτε χαρτί ότι δουλεύει κάπου (όχι σε bar και τέτοια).να έχει ένα λογαριασμό σε τράπεζα και να έχει ένα ποσο (προσπαθώ να μάθω το ακριβές νούμερο αν ξέρει κάποιος μας λέει?)το οποιο όμως δεν θα το βάλεις με την μια αλλα σιγά σιγά για να φαίνεται ότι είναι μισθός από την δουλειά της.πάμε στα εύκολα τώρα διαβατήριο, id card και να κάνει κράτηση εισιτηρίου και από το γραφείο που το έκανε να πάρει χαρτί για αυτό .εσύ πρέπει να της στείλεις πρόσκληση επικυρωμένη από τα ΚΕΠ η την αστυνομία . αν όλα πάνε καλά στον πρώτο όροφο της πρεσβείας παίρνεις και ασφάλεια για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.αυτά από εμενα ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο φιλε μου και αν οποιος άλλος γνωρίζει κάτι πιο εύκολο μας το λέει.καλή επιτυχία  :) :)  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2008, 12:12:04 μμ από kyklades »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Οταν ο Θεος ειχε κεφια δημιούργησε την Ταυλανδη
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 23, 2008, 12:03:36 μμ »
exo mpei kai ego se tetoia diadikasia kai apo osa exo ma8ei 8elei kapoia diadikasia.vasika mporei na er8ei gia 3 mhnes me touristikh visa.

Θα παρακαλουσα να γραφεις ελληνικους χαρακτηρες
www.thai.gr Team
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2008, 12:13:56 μμ από kyklades »

Αποσυνδεδεμένος Jello Biafra

  • Ειδικός
  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Pattaya is the end of the road
    • Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2008, 14:58:01 μμ »

Εδω ειναι το εγραφο που σου δινουν στην πρεσβεια,για τον υποψηφιο που θελει να χαρισει διακοπες σε Ταιλανδη στην Ελλαδα ;D
Μετα αρχιζει ο γολγοθας με ποσοστο αποτυχιας 95%. >:(
Ενω τα εγγραφα ειναι ευκολα,συντρεχουν αλλοι παραγοντες που κανουν την μετακινηση Ταυλανδης στην Ελλαδα σχεδον αδυνατη :'((συντομα θα ποσταρουμε τους λογους )και καθενας που ξερει ειναι υπευθυνος νε καταθεσει τους λογους.
Μην ξεχναμε οτι μπαινοντας στην πρεσβεια στον πινακα ανακοινωσεων γραφει με μικρα γραμματα ...
Ο πρεσβης μπορει να αρνηθει την εκδοση βιζας χωρις δικαιολογια ακομα και αν τα "χαρτια" ειναι πληρη...
Καλη τυχη σε ολους μας :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2010, 08:38:38 πμ από Jello Biafra »
After 10 years in Thailand, I don't have the spirit anymore to go back.
        Frans Vilenick


Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2008, 15:08:40 μμ »
Στο παραπανω εγγραφο, παρα πολλες κοπελλες δεν παιρνουν βιζα γιατι συνηθως δεν ικανοποιουν τις προυποθεσεις στα σημεια 5 και 6. Ιδιαιτερα το σημειο 5 ειναι ολα τα λεφτα, εκει κοβονται πολλες δυστυχως. Ολα αυτα για τουριστικη βιζα. Σε περιπτωση γαμου αλλαζουν τα δεδομενα και οι προυποθεσεις ειναι τελειως διαφορετικες.

Αποσυνδεδεμένος Jello Biafra

  • Ειδικός
  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Pattaya is the end of the road
    • Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2008, 20:05:35 μμ »
Καλα να μην τηρεις τις προυποθεσεις.
Εδω "κοβονται"κοπελες που εχουν ολα τα "σημεια" ???
Μην ξεχναμε οτι τα γραφεια για βιζα ειναι προχωρημενα και κανουν "αλχημειες"
και η χτεσινη ανεργη βρισκεται την αλλη μερα με καταθεσεις και μεροκαματα(δεν ειναι μονο η Ελλαδα με τα μαγικα της)
                                        ...αρα καπου αλλου υπαρχει το προβλημα ::)
After 10 years in Thailand, I don't have the spirit anymore to go back.
        Frans Vilenick


Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2008, 03:11:16 πμ »
Καλα να μην τηρεις τις προυποθεσεις.
Εδω "κοβονται"κοπελες που εχουν ολα τα "σημεια" ???
Μην ξεχναμε οτι τα γραφεια για βιζα ειναι προχωρημενα και κανουν "αλχημειες"
και η χτεσινη ανεργη βρισκεται την αλλη μερα με καταθεσεις και μεροκαματα(δεν ειναι μονο η Ελλαδα με τα μαγικα της)
                                        ...αρα καπου αλλου υπαρχει το προβλημα ::)

Νομιζω μονος απαντας στην ερωτηση σου γιατι κοβονται ενω πληρουν ολα τα σημεια. Ακριβως γιατι ολα τα προξενικα γραφεια εχουν εμπειρια σχετικα με τις αλχημειες που μηχανευεται ο καθενας και στην τελικη ολα αφηνονται στη διακριτικη ευχερεια του προξενου. Η συνεντευξη ειναι πολυ σημαντικοτερη απο οποιοδηποτε χαρτι. Στη συνεντευξη κρινονται ολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2010, 08:39:06 πμ από Jello Biafra »

Αποσυνδεδεμένος meine_klaus

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2008, 13:41:21 μμ »
Στο χαρτί που έχει επισυνάψει ο Jello Biafra ζητάει πρόσκληση από την Ελλάδα.  Αν κάποιος άσχετος από την Ταϊλάνδη θέλει να έρθει για διακοπές εδώ και δεν έχει κάποιον να τον προσκαλέσει ή να εγγυηθεί για αυτόν τι γίνεται?
Στην περίπτωση που υπάρχει γάμος με την κοπέλα κατά πόσο οι προϋποθέσεις αλλάζουν?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2010, 08:39:26 πμ από Jello Biafra »
Kill me again or take me as I am, for I shall not change
---------------------------------------------------------------

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2008, 14:34:38 μμ »
Στο χαρτί που έχει επισυνάψει ο George31 ζητάει πρόσκληση από την Ελλάδα.  Αν κάποιος άσχετος από την Ταϊλάνδη θέλει να έρθει για διακοπές εδώ και δεν έχει κάποιον να τον προσκαλέσει ή να εγγυηθεί για αυτόν τι γίνεται?
็Επειδη δεν ειναι δυνατον ολοι να εχουν προσκληση, αυτη παρακαμπτεται συνηθως στις περιπτωσεις Ταυλανδων τουριστων με σταθερη δουλεια και εισοδημα που ερχονται συστημενοι με τουριστικο γραφειο.

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2008, 14:43:11 μμ »
Στην περίπτωση που υπάρχει γάμος με την κοπέλα κατά πόσο οι προϋποθέσεις αλλάζουν?
Αλλαζουν κατα πολυ και απλοποιουνται. Δε χρειαζεται ουτε προκληση, ουτε σταθερη δουλεια απο την κοπελλα ουτε τραπεζικο χαρτι λογαριασμου της. Δε χρειαζεται καν ασφαλεια υγειας/ταξιδιου...και μαλιστα η βιζα βγαινει και δωρεαν σε αντιθεση με την τουριστικη βιζα που αν θυμαμαι καλα κοστιζει 2000Β τα οποια μαλιστα δεν επιστρεφονται αν απορριψουν την αιτηση σου. Βεβαια ζητανε αλλα χαρτια απο εσενα αυτην τη φορα οπως αδεια γαμου απο το δημο.

Αποσυνδεδεμένος Jello Biafra

  • Ειδικός
  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Pattaya is the end of the road
    • Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 28, 2008, 17:05:15 μμ »
Νομιζω μονος απαντας στην ερωτηση σου γιατι κοβονται ενω πληρουν ολα τα σημεια. Ακριβως γιατι ολα τα προξενικα γραφεια εχουν εμπειρια σχετικα με τις αλχημειες που μηχανευεται ο καθενας και στην τελικη ολα αφηνονται στη διακριτικη ευχερεια του προξενου. Η συνεντευξη ειναι πολυ σημαντικοτερη απο οποιοδηποτε χαρτι. Στη συνεντευξη κρινονται ολα.
Υπαρχουν δυο ειδων συνεντευξεις >:( η συνεντευξη-παρωδια και η συνεντευξη-ανακριση, σε ποια απο τις δυο θα τυχεις φυσικα ειναι στην ευ-χερια του προξενου :-X
Ποιος θα παρει τη συνεντευξη οταν η κοπελα δεν ξερει καν αγγλικα και γιατι;τι συμπερασμα να βγαλει ή θα ειναι μια ακομα δικαιολογια για απορριψη.

Διακοπες ζητησαμε στην Ελλαδα οχι να κανουμε επιχειρηση,ουτε Αραβες να ηταν οι κοπελες και να ζητουσαν βιζα για Αμερικη.
After 10 years in Thailand, I don't have the spirit anymore to go back.
        Frans Vilenick


ผู้เข้าชม

  • Επισκέπτης
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 28, 2008, 19:57:59 μμ »
George31 από ιστορίες που έχω συζήτηση με παιδιά από το εξωτερικό έχω μείνει ήσυχος ότι δεν είμαστε ούτε καλύτερη τούτε και χειρότερη :)
(φυσικά υπάρχουν φορες που το δίκιο τους είναι βουνό .... και δεν το αναγνωρίζει κανεις , έχω δει και μερικές με τα ματια μου και σκεπτόμουν χαράς την υπομονή του πρέσβη)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2009, 15:33:56 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος Jello Biafra

  • Ειδικός
  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Pattaya is the end of the road
    • Thailand
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2008, 22:08:04 μμ »
Μιλαμε για ΔΙΑΚΟΠΕΣ κυριοι ??
Οποιοσδηποτε μπορει να παει οπως και αν ειναι. >:( και δεν θα επρεπε να ενοχλει και κανενα.
Δεν μπορουμε να "αφησουμε τον πολεμο στους στρατηγους" και καθε λογης παρατρεχαμενους.Που δεν καταλαβαινουν εμας ουτε και τη χωρα αλλα αποφασιζουν με το ετσι θελω λογω θεσης,και μην τολμησει να πει κανεις οτι μας προστατευουν  ;D γιατι βαρεθηκαμε και τους προστατες για το καλο μας.
Η απορριψη με τηρουμενα τα "κριτηρια "ειναι καθαρα φασιστικη :o

Το προβλημα θα επρεπε να το εχει αυτος που κανει την προσκληση,αν δεν μπορει να τηρησει τα κριτηρια χρηματων,περιθαλψης,Ε3,Ε9,κλπ ;) τα υπολοιπα ειναι λογια του αερα,και καλυπτουν προσωπα και καταστασεις.

Μηπως πρεπει να βαφτισουμε και τις κοπελες πρωτα, πριν πατησουν τα αγιασμενα χωματα της Ελλαδας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2010, 08:40:19 πμ από Jello Biafra »
After 10 years in Thailand, I don't have the spirit anymore to go back.
        Frans Vilenick


Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επίσκεψη Ταϊλανδής στην Ελλάδα
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 15, 2008, 14:27:06 μμ »
συγγνωμη που θα σε απογοητευσω φιλε μου αλλα θα σου ελεγα με βεβαιοτητα οτι τα χαρτια και η προυποθεσεις που ζητας δεν παιζουν απολυτως κανενα ρολο ο πρεσβης δε ουτε που τα ελεγχει εαν ομως το επιθυμεις πραγματικα υπαρχει δρομος αλλα αυτος περναει μονο απο την προσωπικη σου επαφη και θα ελεγα οχι τηλεφωνικα με τον πρεσβη,οταν λεω μονο ομως κυριολεκτω.ειλικρινα καλη τυχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2010, 08:40:40 πμ από Jello Biafra »
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ