Αποστολέας Θέμα: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα  (Αναγνώστηκε 46463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lostre

  • **
  • Μηνύματα: 103
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« στις: Μάιος 28, 2010, 09:02:56 πμ »
προκειτε να κανω γαμο στη ταυλανδη μετα θα εχω προβλημα με τη βιζα τις κοπελας εαν της βγαλω εισητηριο χωρις επιστοφη??????
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 11:02:54 πμ από Oytopikos »



Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • www.thai.gr
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2010, 10:37:21 πμ »
προκειτε να κανω γαμο στη ταυλανδη μετα θα εχω προβλημα με τη βιζα τις κοπελας εαν της βγαλω εισητηριο χωρις επιστοφη??????
Οι αεροπορικες δεν θα σου δωσουν εισητηριο one way

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Thailand
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2010, 11:16:14 πμ »
H ελληνική πρεσβεία στην Μπανγκόκ θα σου πεί πως δεν χρειάζεται εισιτήριο επιστροφής μιας και η γυναίκα σου θα έχει τρίμηνη βίζα και μόλις έρθει στην Ελλάδα θα λάβει προσωρινή αδείας παραμονής.

Οι εταιρίες όμως το απαιτούν , ΝΤΑΒΑΝΤΖΙΛΙΚΙ ΛΕΩ ΕΓΩ , μπορείς να το διαπιστώσεις κάνοντας ένα τηλεφώνημα σε οποιαδηποτε αεροπορική.

Παραθέτω 3 παραδείγματα.

1.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πάει με την τρίμηνη βίζα της να πετάξει από Σουβαρναμπούμ με Royal Jordanian.Είχε μονό εισιτήριο για Αθήνα.Δεν την άφησαν να επιβιβαστεί...

2.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πηγαίνει πάλι με μονό εισιτήριο , δεν της ζητηθηκε επιστροφή κατα το τσεκ-ιν και πέταξε κανονικά

3.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πηγαίνει με μονό εισιτήριο αλλά και με τυπωμένη την κράτηση της για εισιτήριο επιστροφής.Πέταξε κανονικά


Από τις εμπειρίες μελών του φόρουμ ξέρω οτι οι περισσότεροι εκδίδουν εισιτήριο επιστροφής για να μην έχουν κανένα πρόβλημα κατα το τσεκ-ιν και το ακυρώνουν στην Αθήνα... Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος και σου κοστίζει 60-70 ευρώ ανάλογα με την εταιρία , όταν το ακυρώσεις.Αυτόν τον τρόπο προτείνω και εγώ.

Άλλοι παίρνουν το ρίσκο και είτε κάνουν μια απλή κράτηση ή δεν κάνουν τίποτε , και ευελπιστούν στο να μην τους ελέγξει η υπάλληλος στο τσεκ-ιν του Σουβαρναμπούμ.


* Αν βγάλεις εισιτήριο να το εκδώσεις απο Ελλάδα γιατί είναι πιο ευκολη η ακύρωση ... μέσω ιντερνετ ή Ταϊλάνδης μπλέκεις... μιας και το εισιτηριο δεν ειναι στο όνομά σου  ;)

** Εννοείται οτι μπορείς να βγάλεις τα 2 εισιτήρια με 2 διαφορετικές εταιρίες-εκεί δεν μπορούν να σου πουν τίποτα


Αποσυνδεδεμένος lostre

  • **
  • Μηνύματα: 103
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2010, 15:52:38 μμ »
αυτο που μου λεσ να βγαλω εισητηριο επιστροφησ και οταν ερθω να το ακυρωσο δε το καταλαβα πως το κανεις
H ελληνική πρεσβεία στην Μπανγκόκ θα σου πεί πως δεν χρειάζεται εισιτήριο επιστροφής μιας και η γυναίκα σου θα έχει τρίμηνη βίζα και μόλις έρθει στην Ελλάδα θα λάβει προσωρινή αδείας παραμονής.

Οι εταιρίες όμως το απαιτούν , ΝΤΑΒΑΝΤΖΙΛΙΚΙ ΛΕΩ ΕΓΩ , μπορείς να το διαπιστώσεις κάνοντας ένα τηλεφώνημα σε οποιαδηποτε αεροπορική.

Παραθέτω 3 παραδείγματα.

1.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πάει με την τρίμηνη βίζα της να πετάξει από Σουβαρναμπούμ με Royal Jordanian.Είχε μονό εισιτήριο για Αθήνα.Δεν την άφησαν να επιβιβαστεί...

2.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πηγαίνει πάλι με μονό εισιτήριο , δεν της ζητηθηκε επιστροφή κατα το τσεκ-ιν και πέταξε κανονικά

3.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πηγαίνει με μονό εισιτήριο αλλά και με τυπωμένη την κράτηση της για εισιτήριο επιστροφής.Πέταξε κανονικά


Από τις εμπειρίες μελών του φόρουμ ξέρω οτι οι περισσότεροι εκδίδουν εισιτήριο επιστροφής για να μην έχουν κανένα πρόβλημα κατα το τσεκ-ιν και το ακυρώνουν στην Αθήνα... Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος και σου κοστίζει 60-70 ευρώ ανάλογα με την εταιρία , όταν το ακυρώσεις.Αυτόν τον τρόπο προτείνω και εγώ.

Άλλοι παίρνουν το ρίσκο και είτε κάνουν μια απλή κράτηση ή δεν κάνουν τίποτε , και ευελπιστούν στο να μην τους ελέγξει η υπάλληλος στο τσεκ-ιν του Σουβαρναμπούμ.


* Αν βγάλεις εισιτήριο να το εκδώσεις απο Ελλάδα γιατί είναι πιο ευκολη η ακύρωση ... μέσω ιντερνετ ή Ταϊλάνδης μπλέκεις... μιας και το εισιτηριο δεν ειναι στο όνομά σου  ;)

** Εννοείται οτι μπορείς να βγάλεις τα 2 εισιτήρια με 2 διαφορετικές εταιρίες-εκεί δεν μπορούν να σου πουν τίποτα



Αποσυνδεδεμένος labiko

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 651
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2010, 16:14:38 μμ »
φιλε , βγαζεις εισητηριο bangkok athens και athens bangok . το εισητηριο επιστροφης ,πριν την ημερομηνια που πετας ...το ακυρωνεις, και δικαιουσε χρηματα πισω, "μπακαλιστικα" γυρω στο 35% του συνολικου τιμηματος, αλλα για ακριβεια θα ρωτησεις την εταιρεια.

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2010, 20:17:37 μμ »
H ελληνική πρεσβεία στην Μπανγκόκ θα σου πεί πως δεν χρειάζεται εισιτήριο επιστροφής μιας και η γυναίκα σου θα έχει τρίμηνη βίζα και μόλις έρθει στην Ελλάδα θα λάβει προσωρινή αδείας παραμονής.

Οι εταιρίες όμως το απαιτούν , ΝΤΑΒΑΝΤΖΙΛΙΚΙ ΛΕΩ ΕΓΩ , μπορείς να το διαπιστώσεις κάνοντας ένα τηλεφώνημα σε οποιαδηποτε αεροπορική.

Παραθέτω 3 παραδείγματα.

1.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πάει με την τρίμηνη βίζα της να πετάξει από Σουβαρναμπούμ με Royal Jordanian.Είχε μονό εισιτήριο για Αθήνα.Δεν την άφησαν να επιβιβαστεί...

2.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πηγαίνει πάλι με μονό εισιτήριο , δεν της ζητηθηκε επιστροφή κατα το τσεκ-ιν και πέταξε κανονικά

3.Γυναίκα μέλους του φόρουμ πηγαίνει με μονό εισιτήριο αλλά και με τυπωμένη την κράτηση της για εισιτήριο επιστροφής.Πέταξε κανονικά


Από τις εμπειρίες μελών του φόρουμ ξέρω οτι οι περισσότεροι εκδίδουν εισιτήριο επιστροφής για να μην έχουν κανένα πρόβλημα κατα το τσεκ-ιν και το ακυρώνουν στην Αθήνα... Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος και σου κοστίζει 60-70 ευρώ ανάλογα με την εταιρία , όταν το ακυρώσεις.Αυτόν τον τρόπο προτείνω και εγώ.

Άλλοι παίρνουν το ρίσκο και είτε κάνουν μια απλή κράτηση ή δεν κάνουν τίποτε , και ευελπιστούν στο να μην τους ελέγξει η υπάλληλος στο τσεκ-ιν του Σουβαρναμπούμ.


* Αν βγάλεις εισιτήριο να το εκδώσεις απο Ελλάδα γιατί είναι πιο ευκολη η ακύρωση ... μέσω ιντερνετ ή Ταϊλάνδης μπλέκεις... μιας και το εισιτηριο δεν ειναι στο όνομά σου  ;)

** Εννοείται οτι μπορείς να βγάλεις τα 2 εισιτήρια με 2 διαφορετικές εταιρίες-εκεί δεν μπορούν να σου πουν τίποτα



 Το σωστο ειναι στο  παραδειγμα  ενα.
Στο παραδειγμα δυο εκανε λαθος,    ''η     δεν το ''ηξερε''  η υπαλληλος, διοτι υπαρχουν τοσες μα τοσες εντολες που πρεπει να εισαι πολυ καλη για να τα ξερης ολα. Περιττο να πω οτι υπαρχει αυστηρη εντολη παντα με  εισιτηριο επιστροφης και  ΠΟΤΕ  μονο κρατηση. ( ο λογος ειναι και καλα αν ''ξεμεινει'' απο χρηματα να μπορει να γυρισει πισω στην χωρα του ο πελατης χωρις να χρειαστει να του αγορασει εισιτηριο η χωρα εκεινη, να την κανουν δηλαδη  ντεπορτη.

Περιττο να πω οτι αν ''πιασουν'' στην χωρα προορισμου πελατη χωρις εισιτηριο επιστροφης αγορασμενο,  τρωει πολυ μεγαλο προστημο η αεροπορικη εταιρεια και ετσι εχει πολυ μεγαλο προβλημα η υπαλληλος που τσεκαρε τον πελατη χωρις να δει οτι -δεν κρατουσε εισιτηριο επιστροφης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 20:29:43 μμ από thailandgr »
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2010, 20:19:02 μμ »
Ας εξετασουμε μια υποθεση εργασιας :

Εστω οτι καποιος παντρευτικε στην ταιλανδη και ειναι ετοιμος να γυρισει ελλαδα με τη γυναικα του .
Εστω οτι πεταει πχ στις 15/8/2010 00:30 με την thai .
Εαν λοιπον βγαλει ειστηριο για την γυναικα του για την ιδια πτηση one way
και
Πεταξει στις 13 ή 14 /5 με τη γυναικα του σε μια διπλανη χωρα ( round trip)  και 14/5 επιστρεψουν ας πουμε κατα τις 19:00 στο subarnabum ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΟΥΝ να περασουν immigration αλλα απλα περιμενουν "μεσα" και παρουν κανονικα την πτηση για αθηνα .....
Ετσι δεν θα θελει λογικα τιποτα αλλο και ολα θα ειναι νομιμα ...............
Και με μια απλη βολτα σε διπλανη χωρα ...............


Τι λετε για αυτο ? ? ? ? ? ?  
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2010, 20:25:00 μμ »
για μια τετοια κινηση δεν θα χρειαστει η ταιλανδεζα να εχει και πραγματα μαζι της;εννοειτε οτι οταν θα ερθει εδω θα εχει τουλαχιστον μια βαλιτσα με τα πραγματα της.δεν θα πρεπει να τα παρει πρωτα και μετα να πεταξουν με την αλλη εταιρια για ελλαδα;και πως θα κανει το check in;απο το πρωτο αεροδρομιο που θα φυγει;

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2010, 20:29:04 μμ »
Ρε πετρο ετσι θα το κανει .
Check in στην αναχωρηση απο Myanmar προ greece .......
Απλα πραγματα .
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2010, 20:30:52 μμ »
δεν ξερω απλα ρωταω γιατι μπορει κανεις απλα να σκφτει διαφορετικες δεν ειναι οι εταιριες;
ξαναλεω δεν γνωριζω απλα ρωταω για να καταλαβω και εγω την διαδικασια

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2010, 20:34:15 μμ »
Νομιζω οτι με οποια εταιρια καν πετας μετα οι βαλιτσες μεταφορτώνονται αυτοματα .
Δηλαδη εαν πετας απο ελλαδα για βιρμανια , κατεβαινεις ΒΚΚ περνας ιμιγκρασιον περνεις βαλιτσες και μετα πας και κανεις ξανα τσεκ ιν στην burma air και πας βρμανια ????
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 20:35:46 μμ από thailandgr »
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος antaios

  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
  • Είχα αρκετό μυαλό για να ζήσω τη ζωή μου ανόητα.
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2010, 22:54:20 μμ »
φιλε , βγαζεις εισητηριο bangkok athens και athens bangok . το εισητηριο επιστροφης ,πριν την ημερομηνια που πετας ...το ακυρωνεις, και δικαιουσε χρηματα πισω, "μπακαλιστικα" γυρω στο 35% του συνολικου τιμηματος, αλλα για ακριβεια θα ρωτησεις την εταιρεια.

κοιτα μηπως σε συμφερει να βγαλεις ενα εισητηριο και παρεις πισω τους φορους αεροδρομιου.ισως ετσι να σου ερθει πιο φτηνα
Όποιος ξέρει τους άλλους έχει γνώση. Όποιος ξέρει τον εαυτό του έχει σοφία.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Thailand
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2010, 23:12:10 μμ »
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις λοιπόν.

Ή βγάζεις round trip εισιτήριο με την ίδια εταιρία και ακυρώνεις την επιστροφή

ή βγάζεις 2 μονά εισιτήρια από την ίδια ή από 2 διαφορετικές εταιρίες.

Δεν είναι μόνο 35% lostrome , αν δεν είναι σε προσφορά το εισιτήριο παίρνεις όλο το ποσό πίσω και σου κρατάνε τ'ακυρωτικά.

Προσωπική εμπειρία με Τάι 20 λεπτά πριν πετάξω ακύρωσα και μου κρατήσανε 60 ευρώ.

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2010, 23:37:54 μμ »
παιδιά μην μπερδεβουμε τον κόσμο. όταν εγώ έφερα την γυναίκα μου από Ταϊλάνδη έκανα το εξής απλό. Της έβγαλα ένα εισιτήριο με Thai  Bangkok - Athens. one way. και με την Gulf της έκανα μια κράτηση μετά από 2 μήνες (μόνο κράτηση ) στην bangkok την ρώτησαν έχεις επιστροφή και τους εδιξε την κράτηση και είναι αρκετό το έχω κάνει 2 φορές αυτό. αυτός ο απλός τρόπος υπάρχει. Και άσο για το προξενείο λέει ότι δεν χρειαζόμαστε εισιτήριο επιστροφής αλά δεν σε αφήνουν να φύγεις οι ετερειες. Και στο προξενείο σου λένε πάρε μας τηλ στο εκτάκτου ανάγκης και μεις θα έρθουμε. Αλλά με μια κράτηση δεν έχεις πρόβλημα. όταν κανείς την κράτηση λες και σου δίνουν ένα αντίγραφο κράτησης για να έχεις στο χαίρει.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Thailand
Απ: Εισιτήριο round trip για παντρεμένη Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2010, 23:41:41 μμ »
παιδιά μην μπερδεβουμε τον κόσμο. όταν εγώ έφερα την γυναίκα μου από Ταϊλάνδη έκανα το εξής απλό. Της έβγαλα ένα εισιτήριο με Thai  Bangkok - Athens. one way. και με την Gulf της έκανα μια κράτηση μετά από 2 μήνες (μόνο κράτηση ) στην bangkok την ρώτησαν έχεις επιστροφή και τους εδιξε την κράτηση και είναι αρκετό το έχω κάνει 2 φορές αυτό. αυτός ο απλός τρόπος υπάρχει. Και άσο για το προξενείο λέει ότι δεν χρειαζόμαστε εισιτήριο επιστροφής αλά δεν σε αφήνουν να φύγεις οι ετερειες. Και στο προξενείο σου λένε πάρε μας τηλ στο εκτάκτου ανάγκης και μεις θα έρθουμε. Αλλά με μια κράτηση δεν έχεις πρόβλημα. όταν κανείς την κράτηση λες και σου δίνουν ένα αντίγραφο κράτησης για να έχεις στο χαίρει.

To ανέφερα αυτό το παραδειγμα.

Απλά όπως επιβεβαιώνει και ο Maikoa που έχει την εμπειρία από αεροπορικές εταιρίες ,

με αυτόν τον τρόπο δεν εισαι 100% σίγουρος.
Ρισκάρεις απλά ...

Από κει και πέρα ας κρίνει ο καθένας πως θέλει να πραξει  ;)