Αποστολέας Θέμα: Η πρωτεύουσα του Βορρά  (Αναγνώστηκε 37603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ggonholidays

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 11:56:58 πμ »
θα είμαι Τσιανγκ Μαι μόνο για 2 μέρες τον επόμενο Φεβρουάριο. Επειδή ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και οι επιλογές πάρα πολλές τι μου προτείνετε να κάνω οπωσδήποτε? Ποιές εκδρομές να κλείσω και ποιά αξιοθέατα μέσα στη πόλη πρέπει οπωσδήποτε να δώ?  Ξέρω ότι μέσα σε 2 μέρες δεν προλαβαίνω και πολλά γιαυτό θέλω να διαλέξω τα πιο αξιόλογα.
Επίσης καλό street food που βρίσκω? Δυστυχώς δεν θα είμαι στη πόλη Κυριακή που γίνεται το night market.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 16.0 Firefox 16.0
    • Thailand
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 12:07:15 μμ »
θα είμαι Τσιανγκ Μαι μόνο για 2 μέρες τον επόμενο Φεβρουάριο. Επειδή ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και οι επιλογές πάρα πολλές τι μου προτείνετε να κάνω οπωσδήποτε? Ποιές εκδρομές να κλείσω και ποιά αξιοθέατα μέσα στη πόλη πρέπει οπωσδήποτε να δώ?  Ξέρω ότι μέσα σε 2 μέρες δεν προλαβαίνω και πολλά γιαυτό θέλω να διαλέξω τα πιο αξιόλογα.
Επίσης καλό street food που βρίσκω? Δυστυχώς δεν θα είμαι στη πόλη Κυριακή που γίνεται το night market.


H νυχτερινή αγορά λειτουργεί καθημερινά.Στους γύρω δρόμους θα βρεις street food αλλά και μέσα στον στεγασμένο χώρο το food court.

Την Κυριακή γίνεται σε άλλο χώρο το sunday market.

2 μέρες είναι αμαρτία σε αυτήν την πόλη.Γνώμη μου να κάνεις μια επίσκεψη στο κοντινό Wat Phrathat Doi Suthep και τον υπόλοιπο χρόνο να εξερευνήσεις την πόλη.

Αποσυνδεδεμένος ELGEO2

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Chrome 22.0.1229.96 Chrome 22.0.1229.96
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 16:57:42 μμ »
οσο αφορα τις αγορες της πολης θα πω οτι η αγορα του σαββατοβραδου  ειναι μια αγορα που γινεται στην οδο wua lai απεναντι  απο την chiang mai gate .ενας  στενος  δρομος  οπου πας σκουντωντας ο ενας τον αλλο.
η αγορα της κυριακης ειναι πιο απλωμενη και φυσικα πολυ μεγαλη .οι ιδιοι πραγματευτες του σαββατοβραδου  ειναι και εδω.ξεκιναει απο την pae gate και απλωνεται στους γυρω δρομους εντος της παλιας πολης.
.η οδος Ratchadamnoen και τα γυρω στενα ειναι φουλ απο κοσμο.
αλλα  η γνωμη η δικη μου ειναι οτι οι αγορες του σαββατοβραδου και της κυριακης  ειναι υποδιαιστερες της κανονικης βραδυνης αγορας που γινεται καθημερινα κοντα στο ποταμι.

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 23.0.1271.64 Chrome 23.0.1271.64
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 19:13:12 μμ »
οσο αφορα τις αγορες της πολης θα πω οτι η αγορα του σαββατοβραδου  ειναι μια αγορα που γινεται στην οδο wua lai απεναντι  απο την chiang mai gate .ενας  στενος  δρομος  οπου πας σκουντωντας ο ενας τον αλλο.
η αγορα της κυριακης ειναι πιο απλωμενη και φυσικα πολυ μεγαλη .οι ιδιοι πραγματευτες του σαββατοβραδου  ειναι και εδω.ξεκιναει απο την pae gate και απλωνεται στους γυρω δρομους εντος της παλιας πολης.
.η οδος Ratchadamnoen και τα γυρω στενα ειναι φουλ απο κοσμο.
αλλα  η γνωμη η δικη μου ειναι οτι οι αγορες του σαββατοβραδου και της κυριακης  ειναι υποδιαιστερες της κανονικης βραδυνης αγορας που γινεται καθημερινα κοντα στο ποταμι.
Έχω πάει και στις τρείς αγορές. Η Κυριακάτικη είναι ατελείωτη με πάρα πολλά πράγματα, που δεν είδα στις άλλες. Το night bazaar είναι τουριστική ατραξιόν και είναι πανάκριβη.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος ggonholidays

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 13:03:23 μμ »

2 μέρες είναι αμαρτία σε αυτήν την πόλη.Γνώμη μου να κάνεις μια επίσκεψη στο κοντινό Wat Phrathat Doi Suthep και τον υπόλοιπο χρόνο να εξερευνήσεις την πόλη.

Το ξέρω ότι είναι πολύ λίγο αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει διαφορετικά το πρόγραμμα.

Στο Wat Phrathat Doi Suthep φαντάζομαι μπορώ να πάω εύκολα με ταξί αφού είναι κοντά στη πόλη ή πρέπει να κλείσω οργανωμένο τουρ?

Επίσης θα ήθελα να κλείσω μια εκδρομή για να δώ κυρίως τη φύση στο βορρά(βλάστηση, αγρια πανίδα κλπ) και παραδοσιακά χωριά. Από ότι έχω δει υπάρχουν πολλές επιλογές. Είμαι μεταξύ δύο, η πρώτη είναι στο Χρυσό τρίγωνο και η άλλη στη Τσιαγκ Ραι. Ποιά από τις δυο μου προτείνετε? ή μηπως καλύτερα κάποια άλλη? (είναι μεγάλο το δίλημμα)  ;D

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 23.0.1271.64 Chrome 23.0.1271.64
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 14:00:43 μμ »
Το ξέρω ότι είναι πολύ λίγο αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει διαφορετικά το πρόγραμμα.

Στο Wat Phrathat Doi Suthep φαντάζομαι μπορώ να πάω εύκολα με ταξί αφού είναι κοντά στη πόλη ή πρέπει να κλείσω οργανωμένο τουρ?

Επίσης θα ήθελα να κλείσω μια εκδρομή για να δώ κυρίως τη φύση στο βορρά(βλάστηση, αγρια πανίδα κλπ) και παραδοσιακά χωριά. Από ότι έχω δει υπάρχουν πολλές επιλογές. Είμαι μεταξύ δύο, η πρώτη είναι στο Χρυσό τρίγωνο και η άλλη στη Τσιαγκ Ραι. Ποιά από τις δυο μου προτείνετε? ή μηπως καλύτερα κάποια άλλη? (είναι μεγάλο το δίλημμα)  ;D
Καλά θα πάς για δύο μέρες μόνο και θες να πας και στο τρίγωνο και στο Chiang Rai, που στην ουσία είναι το ίδιο? Ακολούθησε τη συμβουλή του ουτοπικού. Δεν έχεις επιλογές. Στο Doi Suthep μπορείς να πας με νοικιασμένο μηχανάκι η με ταξί η πικ άπ.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 14:42:31 μμ »
CHIANG MAI: In Love with Lanna



Shangri La Chiang Mai invites Thai citizens and expats residing or working in Thailand to sample the unique Lanna culture with a relaxing stay at the city resort.

Rates start at Bt 4,000 per night and include accommodation, buffet breakfast at Kad Kafe, unlimited Wi-Fi plus health club and pool access.
A minimum of two night's stay is required and don't forget to flash your ID card upon check in.
Call: (053) 253 888 or e-mail: reservations.slcm@shangri-la.com.




วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος android

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2171.95 Chrome 39.0.2171.95
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 19:34:45 μμ »
Αληθεύει ότι αξίζει να επισκεφθεί κανείς την περιοχή αυτή, μονάχα κατά τους "χειμερινούς" μήνες (Νοέμβρη έως Γενάρη) ;

Έχω ακούσει από αρκετούς ότι μονάχα τότε είναι όμορφα τα τοπία, εκεί.

Αποσυνδεδεμένος ZORBAS

  • *
  • Μηνύματα: 8
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2171.95 Chrome 39.0.2171.95
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 15:18:03 μμ »

Το chiang rai ειναι ομορφο ολες τις εποχες του χρονου και το χρυσο τριγωνο ειναι κοντα στο mae sai στην τελευται πολη της ταιλανδης με την μεγαλυτερη αγορα. Απο το mae sai οδικως σε 20 χιλιομετρα ειναι το χρυσο τριγωνο οπως και τα βουνα toi tung και toi mae salong με παραδοσιακα χωρια των aka και inko
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2015, 11:16:17 πμ από karabε »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
    • Thailand
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 19, 2015, 16:17:17 μμ »


Τον γύρο των απωανατολικών μέσων κοινωνικής δικτύωσης κάνουν οι εικόνες μιας νεαρής Κινέζας από το Χονγκ Κονγκ η οποία έκανε γυμνή bungee jumping στο Τσιάνγκ Μάι της Ταϊλάνδης- ωστόσο, τα σχόλια είναι περισσότερο αρνητικά παρά θετικά!

Το βίντεο ανέβηκε σε ταϊλανδέζικο site κοινωνικής δικτύωσης νωρίτερα μέσα στον μήνα. Σύμφωνα με δημοσιεύματα, πρόκειται για 17χρονη που ισχυρίστηκε ότι ήταν μοντέλο και ότι το «γυμνό άλμα» χρειαζόταν για βίντεο για τη δουλειά τους. Η ίδια φαίνεται πως φορούσε στην αρχή μπικίνι, το οποίο έβγαλε λίγο πριν πηδήξει.

Σημειώνεται πως το Τσιάνγκ Μάι θεωρείται πόλη με πλούσια πολιτιστική κληρονομιά, και οι αρχές δεν αντιμετωπίζουν θετικά προκλητικές ενέργειες, που μπορεί να βλάψουν τη φήμη της περιοχής. Ως εκ τούτου, μετά την κυκλοφορία του βίντεο έγινε αστυνομική έρευνα και συνελήφθη ο διαχειριστής της εγκατάστασης, που ομολόγησε ότι το συμβάν έλαβε χώρα στις 6 Μαΐου και ζήτησε συγνώμη, καθώς δεν πίστευε ότι το βίντεο θα γινόταν viral. Ο ίδιος αφέθηκε ελεύθερος αφού πλήρωσε πρόστιμο, ενώ, σύμφωνα με το shangaiist.com, η κοπέλα θεωρείται ότι έχει εγκαταλείψει ήδη τη χώρα, ωστόσο αναζητείται.

http://www.huffingtonpost.gr/2015/05/19/bungee-jumping_n_7310664.html

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 53.0 Firefox 53.0
    • Thailand
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 02, 2017, 19:15:06 μμ »
Γιατί όλοι οι συνταξιούχοι πάνε να ζήσουν σε αυτό το χωριό τηςΤαϊλάνδης;


Ένα συνηθισμένο πρωινό στο Chiang Mai της Ταϊλάνδης, η Marie Frederickson ξυπνά με τους ήχους του καμπαναριού του ναού που καλούν τους μοναχούς Βουδιστές να ξεκινήσουν τον καθημερινό διαλογισμό και τις προσευχές τους. Αυτό το τελετουργικό είναι μία από τις πολιτιστικές παραδόσεις που η Frederickson, η οποία κατάγεται από τη Βοστόνη και ζει ως ήμι-συνταξιούχος ομογενής στην Ταϊλάνδη τα τελευταία 15 χρόνια, δε θεωρεί δεδομένη.

«Ερωτεύτηκα αμέσως το μέρος. Τον κόσμο, το φαγητό, τις τέχνες, το τοπίο. Τα πάντα, βασικά», σχολιάζει. Η θέα στις καλλιέργειες ρυζιού, τα κοτόπουλα, τις αγελάδες και τους περιστασιακούς νεροβούβαλους που περνούν από το παράθυρο της κουζίνας στο παραδοσιακό της σπίτι, απλά συνεισφέρει σε αυτό το αίσθημα, προσθέτει.

Στα 73 της, η Frederickson, η οποία χαρακτηρίζει τον εαυτό της ως μια «πολύ, πολύ δραστήρια συνταξιούχο κυρία», αποφάσισε να μετακομίσει στην Ταϊλάνδη, μετά από ένα ταξίδι που είχε κάνει εκεί με τον μικρότερο αδερφό της και τη γυναίκα του, το οποίο και την έκανε να κολλήσει με το μέρος. Σήμερα, η Frederickson απασχολείται με τα χόμπι που απασχολούνται οι περισσότεροι συνταξιούχοι: διάβασμα, κηπουρική, ζωγραφική και μαγείρεμα. Επίσης εργάζεται ως εθελόντρια στην τοπική θεατρική ομάδα και ως διαφημίστρια στην εταιρεία του συγκάτοικού της, Best Tuk Tuk Tours.



Το Chiang Mai, το οποίο έχει το παρατσούκλι «Το Ρόδο του Βορρά», θεωρείται κατά γενική ομολογία η πολιτιστική και πνευματική καρδιά της χώρας. Προσφέροντας δεκάδες πράγματα να κάνεις, μεταξύ της αφθονίας των όμορφων ναών του, τον γοητευτικών καφέ στις όχθες του ποταμού και και των νεοεμφανιζόμενων εμπορικών κέντρων με multiplex και βιοτεχνικά καφέ, το Chiang Mai βλέπει τα τελευταία χρόνια σταθερή άνοδο στην κοινότητα των συνταξιούχων εκπατρισμένων του.


«Αν πας εκεί απλά για να ζήσεις ως συνταξιούχος, το Chiang Mai είναι ένα πραγματικά εξαιρετικό μέρος για να το κάνεις», λέει ο Steven LePoidevin, ένας Καναδός ομογενής και πρώην κάτοικος του Chiang Mai. «Οι άνθρωποι πάνε στην Ταϊλάνδη, είτε μιλάμε για την Bangkok είτε για τα νησιά, για αμέτρητους λόγους. Αλλά στο Chiang Mai πάνε συγκεκριμένα επειδή υπάρχουν τόσοι πολλοί εκπατρισμένοι. Και το κόστος ζωής είναι ίσως ένα από τα χαμηλότερα στον κόσμο».

Το International Living έβαλε το Chiang Mai στη λίστα με τα καλύτερα μέρη για να συνταξιοδοτηθείς στο εξωτερικό για το 2017, χάρη στο χαμηλό κόστος υγειονομικής περίθαλψης και στο κλίμα του, καθώς και στη συνολική ποιότητα ζωής που προσφέρει.

chiang mai

Το Chiang Mai Expats Living Guide υπολογίζει πως ζουν περίπου 40.000 καταγεγραμμένοι ομογενείς, παρότι σύμφωνα με τον LePoidevin στην πραγματικότητα πρέπει να ζουν πάνω από 60.000. Ο ίδιος λέει πως υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο μείγμα εθνικοτήτων, αλλά η πλειοψηφία τους αποτελείται από Αυστραλούς, Βορειοαμερικανούς και Βρετανούς.

«Μετά από σχεδόν 15 χρόνια, ακόμα δεν τα έχω δει όλα», λέει η Marie Frederickson για το ειδυλλιακό χωριό. «Λατρεύω τους ντόπιους. Το χαμόγελό τους, τους θρύλους τους, τις προκαταλήψεις τους και την αίσθηση γενναιοδωρίας που έχουν. Η λίστα είναι ατελείωτη».

Το άρθρο δημοσιεύθηκε αρχικά στη HuffPost US.

http://www.huffingtonpost.gr/2017/06/02/life-taxidi-giati-oloi-oi-syntaxiouxoi-pane-na-zhsoun-se-ayto-to-xwrio-ths-tailandis_n_16919500.html

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 56.0 Firefox 56.0
    • Thailand
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 23, 2017, 14:48:52 μμ »
Ένα απίστευτο φαινόμενο παρουσιάστηκε στον ουρανό της Ταϊλάνδης στην περιοχή Chiang Mai και προκάλεσε την έκπληξη του κόσμου.

Το φαινόμενο ονομάζεται ονομάζεται fire rainbow και συμβαίνει όταν το φως του ήλιου περνάει μέσα από κρυστάλλους πάγου. Ουσιαστικά ήταν σαν να καλύφθηκε ολόκληρος ο ουρανός με τα χρώματα του ουράνιου τόξου.

Η ομορφιά της φύσης του φαινομένου είναι απίστευτη και σίγουρα ο κόσμος που το είδε δεν θα το ξεχάσει ποτέ.


Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 62.0 Firefox 62.0
    • Thailand
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 18:37:03 μμ »
Αντιμέτωπος με ποινή φυλάκισης έως και 10 χρόνια βρίσκεται ένας 23χρονος Βρετανός που έκανε διακοπές στην Ταϊλάνδη κατηγορούμενος ότι βανδάλισε ιστορικό φρούριο του 13ου αιώνα.

Συγκεκριμένα, ο νεαρός που ισχυρίζεται ότι ήταν μεθυσμένος, "πιάστηκε" από τις κάμερες ασφαλείας του δρόμου να χαράσσει στο μνημείο τις λέξεις "Scouser Lee". Αρχικά, όπως αναφέρουν τα βρετανικά Μέσα, είχε γράψει ανορθόγραφα "Scousse Lee", αλλά επέστρεψε και το διόρθωσε γράφοντας "Scouser Lee" Μαζί του

Όπως ο ίδιος δήλωσε, έπινε όλη την ημέρα γιατί είχε λάβει άσχημα νέα από την οικογένειά του στο Λίβερπουλ και ήταν πολύ στεναχωρημένος. Αναφέρει ότι ήταν τόσο μεθυσμένος που δεν αντιλήφθηκε τι έκανε. «Είδα κάτω το σπρέι, το σήκωσα και έγραψα σ' έναν τοίχο. Το άλλοι πρωινό η αστυνομία με μετέφερε στο τμήμα. Είμαι τρομοκρατημένος. Δεν ξέρω τι θα συμβεί τώρα», ανέφερε ο νεαρός από το Λίβερπουλ.

«Συγγνώμη που προσέβαλα τον λαό της Ταϊλάνδης, υπήρξα ένας ηλίθιος». Μία 23χρονη Καναδέζα που ήταν μαζί του και ζωγράφισε το "Β" στον τοίχο συνελήφθη το απόγευμα της Πέμπτης. Οι αστυνομικοί τους οδήγησαν στο σημείο όπου οι δύο νέοι παραδέχτηκαν το παράπτωμά τους για το οποίο κινδυνεύουν με 10 χρόνια φυλάκιση αλλά και 23.500 λίρες πρόστιμο.


Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 64.0 Firefox 64.0
    • Thailand
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 07:22:12 πμ »


Ποιες είναι οι πιο υγιεινές πόλεις του πλανήτη - Σε ποια θέση βρίσκεται η Αθήνα


Στην έρευνα του TravelSupermarket  οι ειδικοί έβαλαν κάτω από το μικροσκόπιό τους εκατό πόλεις του πλανήτη μας μετρώντας τον αριθμό των πάρκων, γυμναστηρίων, σπα, Yoga και pilates studio, χορτοφαγικών εστιατορίων και καταστημάτων με βιολογικά προϊόντα που διαθέτουν, καθώς και τις ώρες ηλιοφάνειας και το κόστος διανυκτέρευσης σε ξενοδοχεία.

Στην κορυφή της λίστας, λοιπόν, φιγουράρει η Πόλη του Φωτός και του έρωτα, που βαθμολογείται με 61,9 στα 100 καθώς διαθέτει πάνω από 894 σπα, τουλάχιστον 1.305 ρεστοράν για χορτοφάγους και άλλα 150 «βιολογικά παντοπωλεία».

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται το Τσιανγκ Μάι της Ταϊλάνδης με σκορ 59,6 και επτά σπα ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο και 307 χορτοφαγικά εστιατόρια, ενώ τρίτη έρχεται η Βαρκελώνη με 1.350 εστιατόρια για vegans, 510 σπα και 32 studio yoga και pilates. Tην πρώτη δεκάδα συμπληρώνουν η Πατάγια (επίσης στην Ταϊλάνδη), το Βανκούβερ, το Μαϊάμι, το Σαν Φρανσίσκο, η Λισαβώνα, το Ντενπανσάρ της Ινδονησίας και το Μπουένος Άιρες.

Όσο για την Ελλάδα, που πριμοδοτείται από την υψηλή ηλιοφάνεια και το σχετικά χαμηλό κόστος διανυκτέρευσης στα ξενοδοχεία της, εκπροσωπείται με το Ηράκλειο (16,12 βαθμοί) στην 38η θέση, τη Ρόδo στην 45η (15,62) και την Αθήνα (14,73 βαθμοί) στην 50η, πολύ πίσω από την Κωνσταντινούπολη που φιγουράρει στην 21 θέση αλλά μπροστά από το Λονδίνο που έρχεται 67ο και καταιδρωμένο, έστω κι αν διαθέτει 4.000 χορτοφαγικά ρεστοράν και 665 σπα.

Στις τρεις τελευταίες θέσεις από την άλλη βρίσκονται το Αρτβίν της Τουρκίας, το Μαρακές και το Σιάμ Ρεάπ της Καμπότζης, καθώς δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε έναν βαθμό!

https://www.ethnos.gr/kosmos/14513_poies-einai-oi-pio-ygieines-poleis-toy-planiti-se-poia-thesi-brisketai-i-athina

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Android 9 Android 9
  • Browser:
  • Firefox 65.0 Firefox 65.0
    • Thailand
Απ: Η πρωτεύουσα του Βορρά
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 24, 2019, 08:52:57 πμ »