Αποστολέας Θέμα: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα  (Αναγνώστηκε 136001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zinos

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.11 Firefox 3.5.11
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 25, 2010, 22:36:52 μμ »
 :)

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.2 Firefox 3.6.2
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 26, 2010, 00:22:13 πμ »
Τα ποσοστα απο που προκειπτουν μπορει να με βοηθησει καποιος μεγαλος γνωστης? ???
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος farang

  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 26, 2010, 11:08:16 πμ »
Φιλε farang μαλλον δικια σου ειναι η ευθυνη που δεν σε εχουν αποδεχθει οι Ταυλανδοι ακομη και το φαρανγκ που χρησιμοποιεις ως ψευδωνυμο στο φορουμ με κανει και το πιστευω ακομη περισσοτερο.
Οι εμπειριες μου ειναι εκ διαμετρου αντιθετες το μετρο της αποδοχης ειναι τοσο μεγαλο που κυριολεκτικα σε σκλαβωνουν.Μην γκετοποιησε λοιπον γινε ενα με τους Ταυλανδους και θα δεις οτι αυτα που λες δεν ισχυουν ουτε στο ελαχιστο.
Ο φαλανγκ αγαπητε φιλε κερδιζει τον τιτλο αυτο μονος του και εσυ προφανως τον εχεις κερδισει.Ολα αρχιζουν και τελειωνουν απο εσενα και την δικη σου συμπεριφορα και τροπο ζωης.Ο Ταυλανδος ειναι φιλικοτατος,ευγενικος και σε αποδεχεται πολλυ ευκολα μολις δει στα ματια σου το ιδιο.
Μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω
ταιλανδους φιλους εχω και πηγαινω συνηθως μονος ταιλανδη αλλα βλεπω τι γινεται γυρω μου
οπως και να εχει εκει που παμε ειμαστε ξενοι καποιοι κανουν φιλους και καποιοι οχι και σε αυτο παιζει ρολο το τι ανθρωπος εισαι
εδω εχουμε αποδεχτει ολους τους αλλοδαπους?

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
    • Thailand
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 26, 2010, 11:26:00 πμ »
Δεν συνηθίζω να παίρνω θέση σε αντιπαραθέσεις (λόγω της θέσης μου ως συντονιστήs)

αλλά θα σκάσω... με αυτά που διαβάζω ...

Γιατί πνιγεστε σε μια κουταλιά νερό ?

Γιατί επιχειρηματολογείτε σε κάτι υποκειμενικό?

Όλοι εσείς που γράφετε και περιγράφετε την μέση Ταϊλανδή γυναίκα ως πόρν-η , ως κυνηγό ΑΤΜ κ.τ.λ

Σας έβαλε κανένας το πιστόλι στον κρόταφο να πάτε στην Ταϊλάνδη? ή
Σας απείλησε κανένας ότι άμα δεν κάνετε σχέση με Ταϊλανδέζα θα πεθάνετε?

Δηλαδή μην τρελλαθούμε (με 2 λ)- έλεος!

Είναι τόσο ουτοπικό για μερικούς από εσάς , να υπάρχει και η άλλη πλευρά ?

Είναι ωραίο να γράφετε απαξιωτικά, μήπως προσβάλετε τόσα παιδιά εδώ μέσα που έχουν μακροχρόνιες σχέσεις(γάμου ή μη) με Ταϊλανδέζες ?

Ο άλλος γράφει είμαι 10 χρόνια κάτω αλλά δεν μου αρέσει,δεν μου δίνουν βίζα, δεν μου φέρονται φιλικά,δεν,δεν,δεν

ε σήκω φύγε - Τι κάθεσαι?

Και όλοι εσείς που δεν γουστάρετε , μην ξαναπάτε κάτω ή μην ερωτοτροπείτε με τις γυναίκες-αράχνες όπως λέτε.

Γιατί δαγκώνουν και είναι δηλητηριώδεις  ;)

Συγνώμη δηλαδή ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2010, 19:16:29 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος zefwn

  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 26, 2010, 15:16:09 μμ »
Α Π Ο Λ Υ Τ Α    Σ Ω Σ Τ Ο Σ  !!!!!!!!!!!!!!!!!
(sorry για τα κεφαλαια,  αλλα στην προκειμενη περιπτωση οι λεξεις πρεπει να γραφουν με κεφαλαια),

Δεν συνηθίζω να παίρνω θέση σε αντιπαραθέσεις (λόγω της θέσης μου ως συντονιστή)

αλλά θα σκάσω... με αυτά που διαβάζω ...

Γιατί πνιγεστε σε μια κουταλιά νερό ?

Γιατί επιχειρηματολογείτε σε κάτι υποκειμενικό?

Όλοι εσείς που γράφετε και περιγράφετε την μέση Ταϊλανδή γυναίκα ως πόρν-η , ως κυνηγό ΑΤΜ κ.τ.λ

Σας έβαλε κανένας το πιστόλι στον κρόταφο να πάτε στην Ταϊλάνδη? ή
Σας απείλησε κανένας ότι άμα δεν κάνετε σχέση με Ταϊλανδέζα θα πεθάνετε?

Δηλαδή μην τρελλαθούμε (με 2 λ)- έλεος!

Είναι τόσο ουτοπικό για μερικούς από εσάς , να υπάρχει και η άλλη πλευρά ?

Είναι ωραίο να γράφετε απαξιωτικά, μήπως προσβάλετε τόσα παιδιά εδώ μέσα που έχουν μακροχρόνιες σχέσεις(γάμου ή μη) με Ταϊλανδέζες ?

Ο άλλος γράφει είμαι 10 χρόνια κάτω αλλά δεν μου αρέσει,δεν μου δίνουν βίζα, δεν μου φέρονται φιλικά,δεν,δεν,δεν

ε σήκω φύγε - Τι κάθεσαι?

Και όλοι εσείς που δεν γουστάρετε , μην ξαναπάτε κάτω ή μην ερωτοτροπείτε με τις γυναίκες-αράχνες όπως λέτε.

Γιατί δαγκώνουν και είναι δηλητηριώδεις  ;)

Συγνώμη δηλαδή ...


Αποσυνδεδεμένος Nikolas

  • **
  • Μηνύματα: 75
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 26, 2010, 16:17:07 μμ »
 Ο Ουτοπικός -το λίγο που τον ξέρω- είναι πιό πράος από Ταϋλανδός. Αφού πήγε να σκάσει η να τρελλαθεί, όντως κάτι δημιουργικό γίνεται εδώ μέσα. Πάντως κύριε συντονιστά όταν πρόκειται γιά γνώση όχι από προσωπικές εμπειρίες, αλλά από ανάγνωση, είναι σφαιρική όταν υπάρχουν μεγάλου εύρους διαφορετικές διηγήσεις. Αυτό που κάποιος θεωρεί ανύπαρκτο ότι συμβαίνει, θα το αντιμετωπίσει πιό εύκολα εφ'όσον του συμβεί,γιατί το διάβασε και υπάρχει στην άκρη του μυαλού του.
 Ο καθένας συμφωνεί η απορρίπτει ότι θέλει...όλες οι σκέψεις όμως είναι χρήσιμες.
 Θα μας ενημερώσει κανείς που είναι ο ντόκτορ; Αν και δεν συμφωνούσα στη σκληρή κριτική του γιά τα κορίτσια, το χιούμορ του ήταν ανυπέρβλητο και μου λείπει..Ποιός τον πρόγγηξε;...

Αποσυνδεδεμένος YACHTMAN

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 27, 2010, 07:23:12 πμ »

Τα ποσοστα απο που προκειπτουν μπορει να με βοηθησει καποιος μεγαλος γνωστης? ???
...απο το οτι ..,οι 9 απο τις 10,μολις σε γνωρισουν μιλανε για...take care... και εχουν και bugget...αραγε, oι ταιμεν..,οπως τους αποκαλουν οι ιδιες,παρεχουν take care....?

@ Yachtman

Αν το 90% που αναφερεις εκανε την "γνωριμια" (ο Θεος να τη κανει γνωριμια)σε καποιο μερος τυπου Παταγια ,τοτε αυτοβουλως γινεται ΑΤΜ. Αν δεν αισθανεται ικανος για γνωριμια περα αυτου του χωρου τοτε ......οπως εστρωσε θα κοιμηθει.
Kαλε μου φιλε..το τελευταιο μερος που θα σκεφτομουν να παω για την ανευρεση συντροφου(οχι ερωμενης),θα ηταν η παταγια η κατι παρομοιο.Εκτος αν παρομοιο με την Παταγια θεωρειται και το Σαμουι,στο οποιο ζω.Αν ειναι ετσι,τοτε διακατεχομαι απο ελλειπη γνωση,σημαντικων πραγματων, που αφορουν τη γνωριμια με Ταιλανδεζα,για ανιδιοτελη και ουσιαστικη σχεση.Αλλωστε,γι'αυτο επικαλουμαι και την "βοηθεια",των πλεον ειδικων περι του θεματος,τοσον οσον αφορα τον τροπο..οσο και τον τοπο,για μια τετοιου ειδους γνωριμια.Δηλωνω δε,οτι αντιμετωπιζω απαξιωτικα,ολους αυτους,οι οποιοι θεωρουν το ΑΤΜ,σαν φυσικη προεκταση του οργανου που τους χαρισε η φυση,προκειμενου να αποδειξουν στον εαυτο τους(και μονο),ποσο ερωτευσιμοι και καλοι εραστες ειναι.Τους θεωρω δε,αμμεσα υπευθυνους,για την ραγδαια αυξηση του σεξοτουρισμου και της παγκοσμιας πορνειας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2010, 09:42:36 πμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:25:25 πμ »
@ YACHTMAN & TAXIDIWTIS

Αγαπητοι φιλοι, η αληθεια ειναι οτι εχουν γραφτει και γραφτει γνωμες και διαπιστωσεις γι'άυτο το ζητημα .Αλλοτε υπερβολικες και αλλοτε ρεαλιστικες .Θα βρεις ωραιοτατες προσεγγισεις πανω στο "καυτο" θεμα σε κεφαλαιο του φορουμ με τιτλο "ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ".
Ο καθενας προσεγγιζει το ζητημα με βαση τις προσωπικες του εμπειριες και βιωματα, αλλα αν θελεις και την δυνατοτητα αναλυσης των γεγονοτων. Θα κανω μια τελευταια και ψυχραιμη αναλυση ,ετσι οπως εγω την εχω καταλαβει τα τελευταια 12χρονια της ζωης μου ,που μπηκε η Ταιλανδη στην καθημερινοτητα μου, χωρις να εχω την ετικετα του "ειδικου' η του "γκουρου" της Ταιλανδης.

Θελω να ρωτησω το εξης απλο ....Μα καλα στην Ταιλανδη δεν υπαρχουν δασκαλες , υπαλληλοι γραφειου, νοσοκομες ,πωλητριες ,δημ.υπαλληλοι ,κομμωτριες , λογιστριες, οδοντιατροι κλπ.; Δεν υπαρχουν φυσιολογικες γυναικες που ερωτευονται ,παντρευονται και κανουν παιδια ; Αυτες οι γυναικες δεν παντρευονται με ερωτα ; Εχω δει ενα σωρο ζευγαρια Ταιλανδων φτωχων ,πλουσιων η μετριων οικονομικα που ζουν την ζωη τους οπως παντου στο πλανητη . Ζευγαρια με τα προβληματα τους ,τα τρεχαματα τους ,τα παιδια τους κλπ. Μα διαολε αυτη η κοινωνια κατα την αποψη σας δεν περιεχει τιποτα αλλο παρα γυναικες-βαμπιρ που περιμενουν να δαγκωσουν  τους αθωους ;
Δεχομαι οτι το φαινομενο πουλαω ερωτα για να στα αρπαξω ειναι υπαρκτο και συχνο σε περιοχες τουριστικες και εκει που υπαρχει το σεξουαλικο "γκετο" . Τα κοριτσια της πιατσας εχουν πιασει το νοημα οτι υπαρχει "θεμα" μοναξιας  στη Δυση και κανουν αυτο που ξερουν καλυτερα δηλαδη σου παριστανουν τις ερωτευμενες. Απο κει και περα ο καθενας νομιζω οτι ειναι υπευθυνος για το αν θα τσιμπησει το δολωμα η οχι. Αυτη λοιπον ειναι η μια πλευρα ,η οποια ειναι υπαρκτη και κανεις δεν κανει τα στραβα ματια . Ειναι μια βιομηχανια παρε-δωσε η οποια ειναι ψευτικη και για να υπαρχει πρεπει να εχει παντα δυο πλευρες . Θελεις να πας Παταγια για την εμπειρια σου ; Οκ, πηγαινε ρε φιλε ,αλλα μεχρι εκει .Οχι ερωτες του πορτοφολιου και του ποτου ,καπου να υπαρχει και ο κοινος νους.
Απο κει και περα ολοι εμεις που εχουμε συζηγους απο αυτη την χωρα και εχουμε διαφορετικες εμπειριες ,ειμαστε ψευτες η τρελλοι ; Γνωρισα καποιους απο κοντα και ειδα ζευγαρια ισοροπημενα και ομορφα ,το παλληκαρι το zografo με την γλυκια συζηγο του ,το Jimmy που στην φωτογραφια που εχει βαλει στο φορουμ ειδα δυο νεα ομορφα παιδια να ειναι μαζι ,γνωριζω το μελος frape που ουτε πλουσιος ειναι ουτε εκρυψε τα προβληματα του ,αλλα ειναι ενα νεο παιδι που η κοπελα που γνωρισε ειναι φουλ ερωτευμενη μαζι του, εμαθα για το μελος P-Yai που πορευεται ευτυχισμενος με την συζηγο του(συγγνωμη αν ξεχασα και αλλα παιδια). Γνωριζω ανθρωπο που παντρευτηκε υπαλληλο της πρεσβειας της Ταιλανδης στην Αθηνα ,γνωριζω ανθρωπο που παντρευτηκε αεροσυνοδο της Thai airways ,γνωριζω ενα κυκλο ανθρωπων που ερωτευτηκαν και γνωριστηκαν οπως ολοι οι ανθρωποι στο πλανητη Γη . Κοινο γνωρισμα ολων αυτων ηταν ενα .......ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ !!! Δεν υπηρξε τιποτα το εξωφρενικο ,δεν ειδα 60χρονο με συζηγο πιπινι ! Η Ταιλανδη δεν ειναι super market συζηγων ,δεν ειναι ενα τεραστιο ντιβανι ψυχαναλυσης οπου οποιος εχει προβλημα επικοινωνιας με το αντιθετο φυλο θα τα λυσει εκει. Αν καποιος δεν μπορει να τα βρει με τις γυναικες φυλο θα πρεπει να κανει αυτοκριτικη. Καποιοι γκρινιαζουν και κανουν τους αθωους ,παντα ομως χωρις να κοιταξουν το δικο τους καθρεφτη και να δουν το δικο τους χαρακτηρα και τα δικα τους ανυποφορα ελαττωματα που τους κανουν αντιπαθητικους και μη αποδεκτους στη Ταιλανδικη κοινωνια. Για να γνωρισεις κοπελα της προκοπης πρεπει να στρωσεις κωλο φιλοι μου να αποδειξεις οτι μετρας σαν ανθρωπος, να εχεις κατι να δειξεις βρε αδελφε ,να εισαι ενδιαφερων αντρας πως να το εκφρασω καλυτερα δηλαδη ;
Διαβαζω συχνα τους χαρακτηρισμους ΑΤΜ ,χορηγος κλπ. Ας κανουμε κυριοι ενα διαχωρισμο. ΑΤΜ και κατα επεκταση κοροιδο ειναι αυτος που εχει γνωρισει "Παταγιανη" (με οτι αυτι περικλειει) ,η οποια εχει καμμια 10ρια αυλικους και τους τα μασαει και αυτος νομιζει οτι ειναι ο ξεχωριστος ο σπεσιαλ ,ο μεγας Ελλην εραστης .Τι να του κανω αυτουνου του ανθρωπου ρε παιδια;
Εμεις με την γυναικα μου που στελνουμε 80 ευρω το μηνα στο ανηψακι μας για να το βοηθησουε στις σπουδες του ειμαστε χορηγοι ; Τι ειναι ρε 80 ευρω ,εικοσι φρεντο ειναι !
Ο αντρας στην Ταιλανδη (ντοπιος η ξενος) ειναι παντα στην κορυφη της οικογενειακης πυραμιδας.Ο κουβαλητης ,ο ηγετης και αυτος που φερνει το χρημα. Ξερω πολυ καλα οτι Ταιλανδοι συζηγοι προσφερουν στα πεθερικα τους χρηματα ,οταν αυτοι το εχουν αναγκη και αυτος μπορει .

Taxidiwti . O γαμος που ειδαμε στο ντοκυμαναιρ ηταν ενα γαμος συμφεροντων, απο αυτους που γινονται και στην Ελλαδα.Απλα εδω γινονται λιγο πιο κομψα . Τι δουλεια κανεις ; Ποσα παιρνεις ; Που μενεις ; Εχεις δικο σου σπιτι ; Ελα ρε παιδια στην Ελλαδα ζουμε .
Και τελος τελος εχω ενα ερωτηματικο. Ποσο υγεις μπορει να ειναι η επαφη μας με το αντιθετο φυλο οταν αυτο ειναι ΜΟΝΟ επι πληρωμη ; Τροφη για σκεψη ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2010, 11:33:45 πμ από teosep »

Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.99 Chrome 5.0.375.99
    • Audiolabs
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 27, 2010, 12:11:21 μμ »
Καλημερα κι απο μενα,

Φιλε teosep οχι οτι δεν εχεις δικαιο αλλα δεν ειναι μονο ετσι. Στο ντοκυμαντερ που ποσταρε νομιζω ο Ουτοπικος-συγνωμη αν κανω καθος- μας εδειχνε μια κοπελα κανονικη -οχι απο αυτες που αναφερεσαι στην παταγια η σε τετοια μερη- που εμενε στο χωριο της,με παιδακι και εψαχνε απεγνωσμενα ενα δυτικο να "σωθει". Σαν κι αυτη την κοπελα υπαρχουν πολλες πολλες Ται κοπελες οι οποιες ενω δεν ανηκουν στη βιομηχανια του σεξ παλι θελουν ενα δυτικο ΑΤΜ να σωθουν.... Φυσικα και παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις!!

Το πιο πανω ειναι αυτα που ειπα πριν -και γραφω αφ ενος οτι εχεις δικαιο και αφ εταιρου οτι υπαρχουν εξαιρεσεις- Οσο για το ντοκυμαντερ που αναφερθηκα-συγνωμμη δεν εγινα κατανοητος-εννοουσα ενα αλλο οπου η κοπελα ουτε εκδιδονταν ουτε εμενε παταγια ουτε τιποτα απλα εβρισκε σαν μονη διεξοδο να ξεφυγει απο την μιζερια της(ετσι το εβλεπε αυτη) ενα γαμο με δυτικο.

Νομιζω οτι τζαμπα καταναλωνομαστε σ αυτο το θεμα- γιατι οπως ειπες σωστα υπαρχουν φυσικα νορμαλ γυναικες(οι περισσοτερες πιστευω) αλλα υπαρχουν και οι αλλες..
Απλως νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας εδω στο φορουμ στα μερη της Ται που παμε ειναι πιο δυσκολο να συναστησεις τις νορμαλ.

Τελικα νομιζω οτι συμφωνουμε διαφωνοντας!!  :)

Αποσυνδεδεμένος YACHTMAN

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 27, 2010, 14:52:52 μμ »
@ YACHTMAN & TAXIDIWTIS

Αγαπητοι φιλοι, η αληθεια ειναι οτι εχουν γραφτει και γραφτει γνωμες και διαπιστωσεις γι'άυτο το ζητημα .Αλλοτε υπερβολικες και αλλοτε ρεαλιστικες .Θα βρεις ωραιοτατες προσεγγισεις πανω στο "καυτο" θεμα σε κεφαλαιο του φορουμ με τιτλο "ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ".
Ο καθενας προσεγγιζει το ζητημα με βαση τις προσωπικες του εμπειριες και βιωματα, αλλα αν θελεις και την δυνατοτητα αναλυσης των γεγονοτων. Θα κανω μια τελευταια και ψυχραιμη αναλυση ,ετσι οπως εγω την εχω καταλαβει τα τελευταια 12χρονια της ζωης μου ,που μπηκε η Ταιλανδη στην καθημερινοτητα μου, χωρις να εχω την ετικετα του "ειδικου' η του "γκουρου" της Ταιλανδης.

Θελω να ρωτησω το εξης απλο ....Μα καλα στην Ταιλανδη δεν υπαρχουν δασκαλες , υπαλληλοι γραφειου, νοσοκομες ,πωλητριες ,δημ.υπαλληλοι ,κομμωτριες , λογιστριες, οδοντιατροι κλπ.; Δεν υπαρχουν φυσιολογικες γυναικες που ερωτευονται ,παντρευονται και κανουν παιδια ; Αυτες οι γυναικες δεν παντρευονται με ερωτα ; Εχω δει ενα σωρο ζευγαρια Ταιλανδων φτωχων ,πλουσιων η μετριων οικονομικα που ζουν την ζωη τους οπως παντου στο πλανητη . Ζευγαρια με τα προβληματα τους ,τα τρεχαματα τους ,τα παιδια τους κλπ. Μα διαολε αυτη η κοινωνια κατα την αποψη σας δεν περιεχει τιποτα αλλο παρα γυναικες-βαμπιρ που περιμενουν να δαγκωσουν  τους αθωους ;
Δεχομαι οτι το φαινομενο πουλαω ερωτα για να στα αρπαξω ειναι υπαρκτο και συχνο σε περιοχες τουριστικες και εκει που υπαρχει το σεξουαλικο "γκετο" . Τα κοριτσια της πιατσας εχουν πιασει το νοημα οτι υπαρχει "θεμα" μοναξιας  στη Δυση και κανουν αυτο που ξερουν καλυτερα δηλαδη σου παριστανουν τις ερωτευμενες. Απο κει και περα ο καθενας νομιζω οτι ειναι υπευθυνος για το αν θα τσιμπησει το δολωμα η οχι. Αυτη λοιπον ειναι η μια πλευρα ,η οποια ειναι υπαρκτη και κανεις δεν κανει τα στραβα ματια . Ειναι μια βιομηχανια παρε-δωσε η οποια ειναι ψευτικη και για να υπαρχει πρεπει να εχει παντα δυο πλευρες . Θελεις να πας Παταγια για την εμπειρια σου ; Οκ, πηγαινε ρε φιλε ,αλλα μεχρι εκει .Οχι ερωτες του πορτοφολιου και του ποτου ,καπου να υπαρχει και ο κοινος νους.
Απο κει και περα ολοι εμεις που εχουμε συζηγους απο αυτη την χωρα και εχουμε διαφορετικες εμπειριες ,ειμαστε ψευτες η τρελλοι ; Γνωρισα καποιους απο κοντα και ειδα ζευγαρια ισοροπημενα και ομορφα ,το παλληκαρι το zografo με την γλυκια συζηγο του ,το Jimmy που στην φωτογραφια που εχει βαλει στο φορουμ ειδα δυο νεα ομορφα παιδια να ειναι μαζι ,γνωριζω το μελος frape που ουτε πλουσιος ειναι ουτε εκρυψε τα προβληματα του ,αλλα ειναι ενα νεο παιδι που η κοπελα που γνωρισε ειναι φουλ ερωτευμενη μαζι του, εμαθα για το μελος P-Yai που πορευεται ευτυχισμενος με την συζηγο του(συγγνωμη αν ξεχασα και αλλα παιδια). Γνωριζω ανθρωπο που παντρευτηκε υπαλληλο της πρεσβειας της Ταιλανδης στην Αθηνα ,γνωριζω ανθρωπο που παντρευτηκε αεροσυνοδο της Thai airways ,γνωριζω ενα κυκλο ανθρωπων που ερωτευτηκαν και γνωριστηκαν οπως ολοι οι ανθρωποι στο πλανητη Γη . Κοινο γνωρισμα ολων αυτων ηταν ενα .......ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ !!! Δεν υπηρξε τιποτα το εξωφρενικο ,δεν ειδα 60χρονο με συζηγο πιπινι ! Η Ταιλανδη δεν ειναι super market συζηγων ,δεν ειναι ενα τεραστιο ντιβανι ψυχαναλυσης οπου οποιος εχει προβλημα επικοινωνιας με το αντιθετο φυλο θα τα λυσει εκει. Αν καποιος δεν μπορει να τα βρει με τις γυναικες φυλο θα πρεπει να κανει αυτοκριτικη. Καποιοι γκρινιαζουν και κανουν τους αθωους ,παντα ομως χωρις να κοιταξουν το δικο τους καθρεφτη και να δουν το δικο τους χαρακτηρα και τα δικα τους ανυποφορα ελαττωματα που τους κανουν αντιπαθητικους και μη αποδεκτους στη Ταιλανδικη κοινωνια. Για να γνωρισεις κοπελα της προκοπης πρεπει να στρωσεις κωλο φιλοι μου να αποδειξεις οτι μετρας σαν ανθρωπος, να εχεις κατι να δειξεις βρε αδελφε ,να εισαι ενδιαφερων αντρας πως να το εκφρασω καλυτερα δηλαδη ;
Διαβαζω συχνα τους χαρακτηρισμους ΑΤΜ ,χορηγος κλπ. Ας κανουμε κυριοι ενα διαχωρισμο. ΑΤΜ και κατα επεκταση κοροιδο ειναι αυτος που εχει γνωρισει "Παταγιανη" (με οτι αυτι περικλειει) ,η οποια εχει καμμια 10ρια αυλικους και τους τα μασαει και αυτος νομιζει οτι ειναι ο ξεχωριστος ο σπεσιαλ ,ο μεγας Ελλην εραστης .Τι να του κανω αυτουνου του ανθρωπου ρε παιδια;
Εμεις με την γυναικα μου που στελνουμε 80 ευρω το μηνα στο ανηψακι μας για να το βοηθησουε στις σπουδες του ειμαστε χορηγοι ; Τι ειναι ρε 80 ευρω ,εικοσι φρεντο ειναι !
Ο αντρας στην Ταιλανδη (ντοπιος η ξενος) ειναι παντα στην κορυφη της οικογενειακης πυραμιδας.Ο κουβαλητης ,ο ηγετης και αυτος που φερνει το χρημα. Ξερω πολυ καλα οτι Ταιλανδοι συζηγοι προσφερουν στα πεθερικα τους χρηματα ,οταν αυτοι το εχουν αναγκη και αυτος μπορει .

Taxidiwti . O γαμος που ειδαμε στο ντοκυμαναιρ ηταν ενα γαμος συμφεροντων, απο αυτους που γινονται και στην Ελλαδα.Απλα εδω γινονται λιγο πιο κομψα . Τι δουλεια κανεις ; Ποσα παιρνεις ; Που μενεις ; Εχεις δικο σου σπιτι ; Ελα ρε παιδια στην Ελλαδα ζουμε .
Και τελος τελος εχω ενα ερωτηματικο. Ποσο υγεις μπορει να ειναι η επαφη μας με το αντιθετο φυλο οταν αυτο ειναι ΜΟΝΟ επι πληρωμη ; Τροφη για σκεψη ...
Αγαπητε φιλε teosep,αν διαβασεις το παραπανω post μου,θα διαπιστωσεις,αφ'ενος οτι δεν μου δινεις καμμια απολυτως απαντηση στα ερωτηματα μου, αλλα αφ'ετερου οτι τα γραφομενα σου,με βρισκουν απολυτα συμφωνο.Ομως θελω να τονισω κατι...οι "φυσιολογικες" ταιλανδες,απευθυνονται κατα βαση στον κυκλο που τις περιβαλλει και που αποτελειται απο "φυσιολογικους" ταιλανδους επισης,προκειμενου να αναζητησουν τον συντροφο της ζωης τους.Το γλωσσικο χασμα που τις χωριζει απο εμας και οχι μονο(πολιτισμικο,κοινωνικο κλπ),απο μονο του αποτελει μια αντικειμενικη δυσκολια,στο να ερωτευθουν farang.Αρα εκ των πραγματων,εμεις εμπιπτουμε στην δευτερη,η και στην τριτη κατηγορια (ποιοτικα) γυναικων,εκ των πραγματων,συνεπως, με πολυ αυξημενο το ρισκο της επιχορηγησης".Και εδω συμφωνω απολυτα με τον φιλο taxidiwti,που λεει οτι "ειναι πολυ δυσκολο να συναντησεις τις νορμαλ".Και οταν αναφερομαι στο 90%,εννοω το 90% των γυναικων, που ενας farang,θα εχει σχετικα ευκολη προσβαση,για να κανει σχεση μαζι τους.Σε καμμια περιπτωση,δεν εννοω το 90% των ταιλανδεζων.Πρεπει,αν μη τι αλλο,να παραδεχτουμε οτι το μεγαλο και ποιοτικο κομματι της¨"πιττας",δεν ειναι προσβασιμο ευκολα απο εμας τους farangs και γι'αυτο και αποτελουμε ευκολο στοχο,για "χορηγια",απο τις επιδοξες...

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 27, 2010, 15:24:15 μμ »
Θα επαναλαβω κατι το οποιο εχω ισχυριστει και στο παρελθον ,οτι ο ερωτας ειναι και θεμα τυχης . Απο κει και περα επειδη το ζητημα δεν ειναι αποκλειστικα μαθηματικο η ποσοστιαιο ,θα συμφωνησω εν μερη μαζι σου . Καταρχην για να κανεις μια σοβαρη γνωριμια θα πρεπει να κατσεις καιρο στην Ταιλανδη και να ζυμωθεις . Με διακοπες 15 ημερων δεν νομιζω ,οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.
Κατα δευτερο λογο θα πρεπει να σου πω ,οτι και στην Ελλαδα γνωριζω παιδια που εχουν να κανουν σχεση πολυ καιρο και ας απευθυνονται σε ομογλωσσες "νυφες"  . Και οταν ψαχνεις το γιατι ,συμπεραινεις οτι η ευθυνη βαραινει τον "γαμπρο" !

Και τελος παιζει ρολο και η προσωπικοτητα του καθενος απο εμας . Μην το υποτιμας, ισως ειναι και αυτο που καθοριζει τα πραγματα.
Καλη τυχη παντως σε αυτη την αναζητηση ....

Αποσυνδεδεμένος YACHTMAN

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 27, 2010, 15:41:10 μμ »
Θα επαναλαβω κατι το οποιο εχω ισχυριστει και στο παρελθον ,οτι ο ερωτας ειναι και θεμα τυχης . Απο κει και περα επειδη το ζητημα δεν ειναι αποκλειστικα μαθηματικο η ποσοστιαιο ,θα συμφωνησω εν μερη μαζι σου . Καταρχην για να κανεις μια σοβαρη γνωριμια θα πρεπει να κατσεις καιρο στην Ταιλανδη και να ζυμωθεις . Με διακοπες 15 ημερων δεν νομιζω ,οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.
Κατα δευτερο λογο θα πρεπει να σου πω ,οτι και στην Ελλαδα γνωριζω παιδια που εχουν να κανουν σχεση πολυ καιρο και ας απευθυνονται σε ομογλωσσες "νυφες"  . Και οταν ψαχνεις το γιατι ,συμπεραινεις οτι η ευθυνη βαραινει τον "γαμπρο" !

Και τελος παιζει ρολο και η προσωπικοτητα του καθενος απο εμας . Μην το υποτιμας, ισως ειναι και αυτο που καθοριζει τα πραγματα.
Καλη τυχη παντως σε αυτη την αναζητηση ....
Δεν ηρθα για διακοπες 15 ημερων στην Ταιλανδη.Βρισκομαι εδω και ζω εδω...θεωρω οτι 3 μηνες που βρισκομαι εδω,θαπρεπε να ειναι αρκετοι,αν οχι για να γνωρισω τη γυναικα της ζωης μου,αλλα ενα τουλαχιστον φυσιολογικο ατομο...αλλα..οπως λεμε χαριτολογωντας..."το αλλο με τον τοτο το ξερεις..?" κι εδω ισχυει επισης το:"ουκ εν το πολλω το ευ,αλλα εν τω ευ το πολυ"..γιατι σιγουρα ποσοτητα υπαρχει αφθονη,στην ποιοτητα υστερει...λιγο...viva issan...

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 27, 2010, 15:49:56 μμ »
Το θεμα ποιοτητα εχει δυο οψεις ...παιζει και η δικη σου !

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΜΠΕΔΩΣΗ
"Κατα δευτερο λογο θα πρεπει να σου πω ,οτι και στην Ελλαδα γνωριζω παιδια που εχουν να κανουν σχεση πολυ καιρο και ας απευθυνονται σε ομογλωσσες "νυφες"  . Και οταν ψαχνεις το γιατι ,συμπεραινεις οτι η ευθυνη βαραινει τον "γαμπρο" ! "

Αποσυνδεδεμένος YACHTMAN

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 27, 2010, 16:09:33 μμ »
Το θεμα ποιοτητα εχει δυο οψεις ...παιζει και η δικη σου !

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΜΠΕΔΩΣΗ
"Κατα δευτερο λογο θα πρεπει να σου πω ,οτι και στην Ελλαδα γνωριζω παιδια που εχουν να κανουν σχεση πολυ καιρο και ας απευθυνονται σε ομογλωσσες "νυφες"  . Και οταν ψαχνεις το γιατι ,συμπεραινεις οτι η ευθυνη βαραινει τον "γαμπρο" ! "

.. ισως εχεις δικιο..ισως η δικη μου ποιοτητα ειναι λιγο παραπανω,απο αυτη που αποδεχεται ο μεσος γυναικειος πλυθησμος εδω.
ισως πρεπει να εισαι λιγο "χυμα" γενικως,πραγμα που δεν συναδει με την ποιοτητα και την προσωπικοτητα μου.Και το δια ταυτα...Μορφωμενη και γονος καλης οικογενειας κοπελα απο την ΒΚΚ,πινοντας νερο,αφησε το ποτηρι της για να το μαζεψω εγω αργοτερα,αλλα και αγραμματη κοπελα απο το ισσαν,αφησε τα πιατα απλυτα με τα αποφαγια μεσα,για να τα πλυνει την επομενη μερα και μας φαγανε τα μυρμυγκια...αυτα..περι ποιοτητας και ανδρικης υπαιτιοτητας...

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Συμβουλή για σχέση με Ταϊλανδέζα
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 27, 2010, 20:44:08 μμ »

.. ισως εχεις δικιο..ισως η δικη μου ποιοτητα ειναι λιγο παραπανω,απο αυτη που αποδεχεται ο μεσος γυναικειος πλυθησμος εδω.
ισως πρεπει να εισαι λιγο "χυμα" γενικως,πραγμα που δεν συναδει με την ποιοτητα και την προσωπικοτητα μου.Και το δια ταυτα...Μορφωμενη και γονος καλης οικογενειας κοπελα απο την ΒΚΚ,πινοντας νερο,αφησε το ποτηρι της για να το μαζεψω εγω αργοτερα,αλλα και αγραμματη κοπελα απο το ισσαν,αφησε τα πιατα απλυτα με τα αποφαγια μεσα,για να τα πλυνει την επομενη μερα και μας φαγανε τα μυρμυγκια...αυτα..περι ποιοτητας και ανδρικης υπαιτιοτητας...

Πάντως η δικιά μου όταν ήρθε για λίγες μέρα Ελλάδα δεν άφηνε τη μάνα μου να πιάσει πιάτο, ποτήρι ή σκούπα... αποτέλεσμα να έχω κάθε 10 λεπτά τηλ από τη μάνα μου πως δεν την αφήνει να κάνει τίποτα... :D
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!