Αποστολέας Θέμα: Πουκετ & οι παραλιες του  (Αναγνώστηκε 25212 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Thailander

• Φύλο: Άντρας
  • "Ride slower than your guardian angel can fly"
Πουκετ & οι παραλιες του
« στις: Ιούλιος 31, 2008, 04:34:51 πμ »
Το ξακουστο Phuket, ενας απο τους διασημους τουριστικους προορισμους στον πλανητη, κερδιζει αμεσως τον ταξιδιωτη με τις εντυπωσιακες αμμουδιες και την πολυ πλουσια βλαστηση του. Οι ονομαστες παραλιες Patong, Karon και Kata διαδεχονται η μια την αλλη στο μεγαλυτερο νησι της χωρας και βαζουν αμεσως σε διλημμα τον επισκεπτη. Αν και χτυπηθηκαν απο το τσουναμι, ειναι τοσο ομορφες οσο και πριν. Μαλιστα, η μεγαλη συμφορα εφερε και κατι καλο γιατι, συμφωνα με ειδικους επιστημονες, η καθαροτητα των νερων εχει επανελθει στα επιπεδα των προηγουμενων δεκαετιων. Ειναι ομως εξαιρετικα πολυσυχναστες, γι' αυτο προτεινετε να δοκιμασετε τα κρυσταλλινα νερα σε αλλες, λιγοτερο γνωστες οπως η Nai Han, Kamala και Nai Yang.
    Στο εσωτερικο του νησιου μπορειτε να εισχωρησετε στην τροπικη ζουγκλα ταξιδευοντας στην πλατη καποιου ελεφαντα που πριν απο λιγο καιρο συμμετειχε, πολλες φορες σωτηρια, στις προσπαθειες διασωσης. Μπορειτε επισης να επισκεφθειτε την ταιλανδικη εκδοχη της Disneyland, το Phuket FantaSea, οπου σε ενα τεραστιο, συγχρονο θεατρο μπορειτε να παρακολουθησετε ενα <<μεγαλων διαστασεων>> μουσικοχορευτικο θεαμα που αφηγειται την ιστορια της χωρας με τη συμμετοχη χορευτων, τραγουδιστων, ακροβατων, ελεφαντων και μπολικα εντυπωσιακα πυροτεχνηματα.
    Μην παραλειψετε να επισκεφθειτε, κοντα στην πρωτευουσα του νησιου, το <<σουπερ μαρκετ>> κοσμηματων και πολυτιμων λιθων, οπου οι τιμες ειναι πραγματικα ασυναγωνιστες και τα πολυτιμα και ημιπολυτιμα πετραδια πωλουνται με το κιλο. Γενικα, σε ολοκληρη την Ταιλανδη μπορειτε να βρειτε πολυ φθηνα κοσμηματα και πετραδια, ομως, για να ειστε σιγουροι τι αγοραζετε, καλο θα ηταν να προτιμησετε τα καταστηματα με κρατικη εξουσιοδοτηση.
    Στο νοτιο ακρο του Highway 4129, στο ακρωτηρι Πανβα, βρισκεται το Ενυδρειο του Πουκετ, που ανηκει στο Κεντρο Θαλασσιων Ερευνων. Το ενυδρειο εχει συμβαλει ενεργα στη διασωση των χελωνων του νησιου που απειλουνται με εξαφανιση. Με τη βοηθεια του Βασιλικου Ταιλανδεζικου Ναυτικου, το προσωπικο συλλεγει αυγα χελωνων απο τα σημεια οπου συνηθως φωλιαζουν, τοσο στο Πουκετ οσο και στα γυρω νησια. Αφου εκκολαυθουν τα αυγα (που περιλαμβανουν και το ειδος της δερματοχελωνας) το ενυδρειο αναλαμβανει την φροντιδα των νεογνων και στη συνεχεια τα απελευθερωνει.
    Το ιδιωτικης πρωτοβουλιας Μουσειο Οστρακων του Πουκετ στο νοτιο ακρο του Πουκετ, στον Highway 4024, διαθετει μια απο τις πιο πολυτιμες συλλογες οστρακων στον κοσμο, καποια κομματια μαλιστα πωλουντε. Το γιγαντιο χρυσο μαργαριταρι, βαρους 140 καρατιων, ειναι μοναδικο στον κοσμο, ενω ενα ογκωδες οστρακο, που φτανει τα 250 κιλα, συγκαταλεγεται στα βαρυτερα εκθεματα του μουσειου.
    Η παραλια Ραβαι, λιγες εκατονταδες μετρα απο το Μουσειο Οστρακων, ειναι ενα καλο μερος για να ξεκινησετε μια περιηγηση στη δυτικη ακτη του Πουκετ. Στην ακτη της ειναι παραταγμενα διαφορα οικονομικα εστιατορια θαλασσινων. Μπορειτε επισης να νοικιασετε μηχανοκινητες πιρογες η ταχυπλοα και να πατε στα γειτονικα νησακια Κο Λονε, Κο Χαε και Κο Αου για κολυμπι, καταδυση και ηλιοθεραπεια.
    Ακολουθηστε τη Ραβαι νοτια προς το ακρωτηρι Προμτεπ, το νοτιοτερο ακρο του νησιου, οπου τα πληθη μαζευονται για να δουν το ηλιοβασιλεμα.
    Στη δυτικη ακτη του νησιου υπαρχουν πανω απο δωδεκα μεγαλες παραλιες και παρα πολλοι μικροι ορμοι. Ο Highway 4233 ειναι ενας καλος παρακτιος δρομος, ο οποιος παρεχει ευκολη προσβαση και διασχιζει καποια απο τα πιο ελκυστικα κομματια της υπαιθρου του Πουκετ περνοντας διπλα και μεσα απο δαση, φυτειες καρυδας η καουτσουκ και πλαγιες με πανοραμικη θεα στη Θαλασσα Ανταμαν. Διασχιζει επισης καποιους καταυλισμους ελεφαντων, οπου με τη βοηθεια των δαμαστων μπορειτε να κανετε βολτα με ελεφαντα μεσα στη ζουγκλα. Μαλιστα αυτη η συνηθεια εχει γινει τοσο δημοφιλης που το Πουκετ υποφερει τωρα απο υπερπληθυσμο ελεφαντων και αναγκαζεται να εισαγει απο αλλου το νερο και την τροφη τους.
    Στο νοτιοτερο ακρο του νησιου, κοντα στο ακρωτηρι Προμτεπ και γυρω στα 20 χλμ. απο την πολη του Πουκετ, βρισκεται η Ναι Χαρν, μια πανεμορφη παραλια κουρνιασμενη αναμεσα σε ψηλα, καταπρασινα ακρωτηρια και πλαισιωμενη με δεντρα κασουαρινα. Μαζευει πολυ κοσμο την υψηλη σεζον, αλλα εχει γλιτωσει απο την ανεξελεγκτη τουριστικη αναπτυξη, επειδη ολοκληρη η ακτη της ανηκει σ' ενα μοναστικο ταγμα, το οποιο δειχνει να προτιμα τη γαληνη και την ησυχια απο τα πολυωροφα ξενοδοχεια.
    Βορεια της Ναι Χαρν, σε αποσταση 10 χλμ., θα φτασετε στην Κατα, η παραλια της οποιας βρισκεται στο ακρο του τριτου μεγαλυτερου τουριστικου κεντρου του νησιου, ενα συνονθυλευμα ξενωνων, μαγαζιων με σουβενιρ, ταξιδιωτικων πρακτορειων και εστιατοριων. Την εικονα συμπληρωνει ενα μικρο νησακι εκει κοντα, το Κο Που, οπου μπορειτε να πατε για καταδυση νοικιαζοντας μια μηχανοκινητη πιρογα απο την παραλια Κατα.
    Ακριβως στα βορεια της Κατα βρισκεται η μεγαλη παραλια Καρον. Ενας πολυσυχναστος δρομος χωριζει τη θαλασσα και την αμμουδια απο τα ξενοδοχεια, ενω η ελειψη των δεντρων και στο φοντο τα πολυωροφα ξενοδοχεια, οι πολυκατοικιες, τα κακοφτιαγμενα εστιατορια και οι εγκαταλελειμμενοι ορυζωνες δεν επιτρεπουν στη κωμοπολη Καρον να αποκτησει καποια ιδιαιτερη ταυτοτητα. Το κεντρο της ειναι μια αδιαφορη λεωφορος με ξενοδοχεια, καταστηματα, μπαρ και εστιατορια στο βορειο ακρο της παραλιας.
    Βορεια του δημοφιλους Πατονγκ, οι παραλιες ειναι πιο ησυχες. Η Καμαλα, 8 χλμ. απο το Πατονγκ και 24 χλμ. απο την πολη του Πουκετ ειναι ενα μουσουλμανικο ψαροχωρι με μια μεγαλη αμμουδερη παραλια. Το καλυτερο σημειο ειναι το βορειο ακρο της, στο οποιο μπορειτε να απολαυσετε τη σκια των δεντρων κασουαρινα - αρκει να μην σας πειραζει που θα απλωσετε την πετσετα σας πανω απο ενα παλιο μουσουλμανικο νεκροταφειο! Το πιο φημισμενο αξιοθεατο της Καμαλα ειναι η παρελαση των νεροβουβαλων που κατεβαινουν στην παραλια καθε απογευμα για να δροσιστουν.
    Η παραλια Σουριν, στους προποδες των λοφων βορεια της Καμαλα, ειναι ενα δημοφιλες στεκι για το Σαββατοκυριακο, οπου οι ντοπιοι μαζευονται για πικνικ. Στα νοτια ακριβως της Σουριν, το Λαεμ Σινγκ ειναι ενας πανεμορφος καμπυλωτος ορμισκος στους προποδες κατακορυφων βραχων πλαισιωμενων απο δαση. Αναζητηστε τις πινακιδες για το μονοπατι που κατεβαινει στην παραλια.
    Βορεια της Σουριν και γυρω απο ενα μικρο ακρωτηρι βρισκεται η παραλια Πανσι, με αποκρημνους λοφους και πολυτελη ξενοδοχεια στο φοντο, που δινουν την εντυπωση ιδιωτικης παραλιας - κατι που δεν ισχυει ομως, καθως ολες οι παραλιες του Πουκετ ειναι δημοσιες.
    Οι παραλιες Σουριν, Πανσι και Μπανγκ Ταο βρισκονται ολες σε μικρη αποσταση με τα ποδια απο το γραφικο μουσουλμανικο χωριουδακι Σοπε Σαλι. Η Μπανγκ Ταο ειναι ενας μεγαλος ανοιχτος ορμος με μια απο τις μεγαλυτερες παραλιες του Πουκετ. Το εσωτερικο της ακτης ειχε σχεδον καταστραφει απο τα ορυχεια κασσιτερου, ομως στα τελη της δεκαετιας του 1980 και αρχες του 1990 μεταμορφωθηκε στο μεγαλυτερο τουριστικο θερετρο του νησιου, το απροσμενα ησυχο Laguna Phuket.
    Διπλα στο Διεθνες Αεροδρομιο του Πουκετ βρισκεται το Εθνικο Παρκο Σιρινατ, το οποιο καλυπτει εκταση 90 τετρ. χλμ. στη βορεια ακτη του νησιου και αποτελειται απο δαση με τροπικα φυλλοβολα και δεντρα κασουαρινα, αλλα και απο απομερες παραλιες, ιδανικες για οσους ασχολουνται με τη συλλογη διαφορων αντικειμενων απο τις ακτες. Εκει θα συναντησετε και τα μοναδικα μαγκροβια δαση που διαθετει το Πουκετ.
    Το αλλο εθνικο παρκο του νησιου ειναι ο Δρυμος Καο Πρα Ταου, ενα δασος της βροχης, εκτασης 22 τετρ. χλμ., στη βορεια ενδοχωρα του νησιου. Η βλαστηση ειναι εντυπωσιακη, με επιβλητικα δεντρα που οι κορμοι τους ξεπηδουν μεσα απο ενα συνονθυλευμα πυκνων χαμηλων θαμνων.
    Στην εισοδο του παρκου, απο τον Highway 4027 θα δειτε το Κεντρο Αποκαταστασης Γιββονων. Εκει εθελοντες απ' ολα τα μερη του κοσμου φροντιζουν γιββονες που κρατουνταν παρανομα ως κατοικιδια ζωα και τους βοηθουν να επανενταχθουν στο φυσικο τους περιβαλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2008, 00:47:56 πμ από Thailander »

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ χωρις να θελω
θα ΠΕΘΑΝΩ χωρις να θελω
ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ τουλαχιστον
να ζησω οπως θελω

Αποσυνδεδεμένος macgyver

• *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Παραλίες
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 18:52:14 μμ »
Παίδες καλησπέρα,

μπορεί το μηνυμα μου να ειναι βλακεία (μακάρι) οποτε απλά σβήστε το !! :))

Ετοιμάζομαι για πουκετ την Τετάρτη!!! Εχω ενα φιλο όμως εδω στο γραφείο κ μου λεει οτι εκει οι παραλίες είναι επικίνδυνες, με διαφορα (απο καρχαρίες μέχρι διαφορα).. Ισχύει κάτι τέτοιο??

Συχγωρέστε με αν λέω χαζομάρες... απλά βοήθεια στο νέοπα... :)))))

Αναμένω άμεσα απάντηση!!

Ευχαριστω και πάλι!!!

Α.

Αποσυνδεδεμένος rialdo

• *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 1.0.154.43 Chrome 1.0.154.43
Απ: Παραλίες
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 19:08:31 μμ »
πέρσι που έκατσα 10 μέρες pouket δεν είδα καρχαρία ούτε για δείγμα...μονο ωραία κορίτσια ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

• Γενικός συντονιστής
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 19:11:42 μμ »
Φιλε μου δεν υπαρχει "βλακεια ερωτηση"
Μην φοβασαι δεν εχει τιποτα τετοια .
ΜΗν ανυσηχεις .........
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος orbitech

• **
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 20:22:25 μμ »
Αυτο το πραγμα με τις παραλιες και τους καρχαριες ειναι κλασσικη ερωτηση μην ανησυχεις.. 
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι εχουν καρχαριες οι παραλιες.. Και αυτοι φυσικα ειμαστε εμεις!! Kαι μαλιστα αδηφαγοι!! ;D

kachakohchang

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 23:29:28 μμ »
magyver ο φιλος σου μαλλον εχει δει την "ΠΑΡΑΛΙΑ" με τον Ντι Καπριο. Παντως να μην απομακρυνεσαι πολυ απο την παραλια..Πλακα σου κανω. Ο μονος καρχαριας που εχω δει ηταν σε φιλετο στο πιατο μου στο DINO το οποιο θα βρεις αναμεσα στην KATA και την CARRON..

Αποσυνδεδεμένος macgyver

• *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 2.0.0.20 Firefox 2.0.0.20
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 01:19:11 πμ »
Παίδες σας υπερευχαριστω!!!

Έχω μπλέξει τα μπούτια μου :)) Παω την Πέμπτη κ δεν εχω ιδέα τίποτα... :) λεω να μείνω 4 μέρες μπανγκογ, 3 πατάγια κ 6 πουκέτ... 
Μηπως παρεπιπτόντως μπορεί κάποιος να προτείνει ένα οικονομικό ξενοδοχείο με joiners free, safe box και wi-fi ? (και μπάνιο..) τα άλλα δε με νοιάζουν.. :)

Thanks παίδες!!  κανείς απο εσάς εκεί τώρα??? Να βοηθήσει λίγο την κατάσταση :))) (να περάσει όσα γλύτωσε ο φίλος μου που με εγκατέλειψε... :)))) (και διαβάζει πρώτος τις απαντήσεις μου...:) : )))))

Thanks παίδες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

• Windows 2000 Windows 2000
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 6.0 Microsoft Internet Explorer 6.0
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:04:33 πμ »
macgyver μπορει ο φιλος σου να ακουσε ή να ειδε κατι τετοιες εικονες που βγηκαν μετα το τσουναμι
και να ηθελε να σε προστατεψει..
οι παραλιες ειναι πεντακαθαρες και αν πας Πουκετ, μην παραλειψεις μια εκδρομη στα phi-phi islands.Απλα.... φροντισε να εχεις πανω σου ψωμι ή μπανανα να ταιζεις τα πολυχρωμα ψαρακια και να δειξεις φωτο στον συναδελφο  σου να ζηλευει....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2009, 15:24:24 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος klim

• ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:52:42 πμ »
Παίδες σας υπερευχαριστω!!!

Έχω μπλέξει τα μπούτια μου :)) Παω την Πέμπτη κ δεν εχω ιδέα τίποτα... :) λεω να μείνω 4 μέρες μπανγκογ, 3 πατάγια κ 6 πουκέτ... 
Μηπως παρεπιπτόντως μπορεί κάποιος να προτείνει ένα οικονομικό ξενοδοχείο με joiners free, safe box και wi-fi ? (και μπάνιο..) τα άλλα δε με νοιάζουν.. :)

Thanks παίδες!!  κανείς απο εσάς εκεί τώρα??? Να βοηθήσει λίγο την κατάσταση :))) (να περάσει όσα γλύτωσε ο φίλος μου που με εγκατέλειψε... :)))) (και διαβάζει πρώτος τις απαντήσεις μου...:) : )))))

Thanks παίδες!!!!!

Chang club hotel  - bangkok residence hotel  στα 1500μπατ 100μ απο Bangla το ενα κοντα  στο αλλο

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2009, 14:44:50 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος macgyver

• *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:44:33 μμ »
Eίσαι SUPER!  ;)
 να κλείσω απο τώρα λές η να παω εκεί επιτόπου να το κανονίσω???? Φοβάμαι μήπως παω κ δε βρω....

Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος klim

• ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 13:27:09 μμ »
Eίσαι SUPER!  ;)
 να κλείσω απο τώρα λές η να παω εκεί επιτόπου να το κανονίσω???? Φοβάμαι μήπως παω κ δε βρω....

επι τοπου θα εχει σιγουρα δωματια ουτε τα χριστουγεννα τα ξενοδοχεια δεν γεμισαν  τα δυο ξενοδοχεια μαζι με τη tiger disco  και bangla thai boxing τα  εχει ενας ο γενικος μανατζερ ειναι γνωστος μου το λενε victor θα σε στειλω μια φωτο που ειμαστε μαζι  και το τηλ μου αν θες να ρωτησης κατι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2009, 14:44:25 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος kiva

• Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5b99 Firefox 3.5b99
Απ: Πουκετ & οι παραλιες του
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2009, 12:42:23 μμ »
Και απο αυτόν και κάποιους σαν και αυτόν τρώτε άφοβα ,στην Πατόνγκ.                                 
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος andri

• *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2009, 23:10:43 μμ »
φαε αφοβα!!!ειναι τα παντα πεντανοστιμα!!!εγω 3 χρονια τρωω απο πλανοδιους και δεν επαθα τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος sortec19

• **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 04, 2010, 13:19:54 μμ »
Καλημερα και χρονια πολλα.
Πηγαινω συχνα στο Σαμουι, αλλα εχω να παω Πουκετ 4 χρονια.
Στην πατονκ η θαλασσα παραμενει καθαρη και καταλληλη για μπανιο η ειναι καλυτερα να παω σε αλλη παραλια?
Εχει γεμισει και εκει Ρωσους και ρωσικα μαγαζια (βλεπε Παταγια)?
Να ειστε ολοι καλα και καλα ταξιδια στην ομορφη χωρα.
Περιμενω απαντηση απο καποιον που εχει παει προσφατα.
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Ivan

• Τοῦ Ἄλμπορ τὸ φανάρι πότε θὰ φανεῖ;
  • Mac OS X 10.5.5 Mac OS X 10.5.5
  • Browser:
  • Safari 3.1.2 Safari 3.1.2
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2010, 00:08:52 πμ »
Καλημερα και χρονια πολλα.
Πηγαινω συχνα στο Σαμουι, αλλα εχω να παω Πουκετ 4 χρονια.
Στην πατονκ η θαλασσα παραμενει καθαρη και καταλληλη για μπανιο η ειναι καλυτερα να παω σε αλλη παραλια?
Εχει γεμισει και εκει Ρωσους και ρωσικα μαγαζια (βλεπε Παταγια)?
Να ειστε ολοι καλα και καλα ταξιδια στην ομορφη χωρα.
Περιμενω απαντηση απο καποιον που εχει παει προσφατα.
Ευχαριστω.
Φιλε μου να σε διαβεβαιωσω οτι η παραλια Πατονγκ, ειναι καθαρη, παρολο το πληθος που βρισκεται καθημερινα εκει. Εγω παντος θα σου συνηστουσα να επιλεξεις και αλλες παραλιες, του νησιου, που ειναι ομορφοτερες   (πχ Kamala, Rawai) και εχουν λιγοτερο κοσμο. Οσο για ρωσικα μαγαζιά ισως εγω δεν τα προσεξα!!!
Μπροστά σου τρεῖς ἐλέφαντες ντυμένοι στὰ χρυσά,
ὄξω ἀπ᾿ τοῦ Βούδα τὴ σπηλιά, ψηλὰ στὴν Κουρνεβάλα.
Τώρα σκοντάφτεις, Γέροντα, στοῦ δρόμου τὰ μισὰ
καὶ πᾶς γιὰ νὰ λειτουργηθεῖς σὲ γάϊδαρο καβάλα.

thai.gr

« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2010, 00:08:52 πμ »