Αποστολέας Θέμα: ερωτησεις για διαβατηρια  (Αναγνώστηκε 24905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 36.0 Firefox 36.0
    • Thailand
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 08, 2015, 20:03:20 μμ »
Βγηκε το νεο μου διαβατηριο απο την Ελληνικη πρεσβεια στην Μπανγκοκ το οποιο πρεπει να παω να παραλαβω. 
Ωστοσο ειμαι Καμποτζη πλεον (συγκεκριμενα στο Siem Reap) και το ισχυον διαβατηριο μου ληγει στις 24 Οκτωβρη.
Θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα στο Poipet την επομενη βδομαδα οταν θα παω Ταυλανδη για την παραλαβη? Θα ξαναεπιστρεψω Καμποτζη μετα.
Σε περιπτωση που αποφασισω να παω για την παραλαβη μετα απο το τελος του μηνα, θα ειναι ρισκο? Και αν θελησω να παω πιο μετα, τι γινεται τοτε?
Μηπως υπαρχει εξαιρεση για παρομοιες περιπτωσεις?

Σημειωτεον:
Εχω ηδη μπαινοβγει μια φορα απο Ταυλανδη μεσω Poipet ωστε να δω την Καμποτζη πρωτα πριν επιχειρησω να εγκατασταθω εκει προσωρινα.
Πριν ημουν στην Ταυλανδη για τρεις μηνες (2+1).

Ευχαριστω για την οποια συμβουλη μιας και εχω πολυ καιρο να γραψω εδω.

Το σωστό είναι να μπείς πριν τις 24/4, δεν θα έχεις πρόβλημα

Τώρα αν ρισκάρεις και περάσει το εξάμηνο ....

Eίσαι τυχερός που δεν πας αεροπορικώς διότι θα είχες 99% πρόβλημα στο τσεκ-ιν.

Στα χερσαία σύνορα και στο ιμιγκρέσιον παίζεται αν θα έχεις πρόβλημα.Η εμπειρία λέει ότι εξαρτάται από τον αξιωματικό ... και το πόσο σχολαστικός θα είναι.

Για αυτό που λες για εξαίρεση , δεν γνωρίζω κάτι

Αποσυνδεδεμένος Πάνος henry rollins

  • *
  • Μηνύματα: 46
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 21, 2015, 17:19:07 μμ »
Τελικα αντιμετωπισα θεμα, και θα χρειαστω την συνδρομη σας.

Οταν περνουσα Ταυλανδη απο Καμποτζη, με σκοπο να παω να παραλαβω το νεο μου διαβατηριο απο Bangkok, εκανα μια ερωτηση στον Ταυλανδο αξιωματικο του immigration. Τον ρωτησα αν θα εχω προβλημα οταν θσ ξαναγυρισω Καμποτζη με το νεο μου διαβατηριο εφοσον δεν θα εχει καμια σταμπα. Μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα και οτι το Thai immigration θα μου περασει την τελευταια σταμπα απο το παλιο στο νεο διαβατηριο οταν ξαναδιαβω τα συνορα φευγοντας απο Ταυλανδη.
 
Την ιδια ερωτηση εκανα και στην Ελληνικη πρεσβεια στην Bangkok οταν παρελαβα το νεο μου διαβατηριο. Ελαβα την ιδια ακριβως απαντηση.

Οταν ομως ξαναγυρνουσα στην Καμποτζη, οι αξιωματικοι στο Thai immigration μου ειπαν πως δεν μπορουν να το κανουν αυτο διοτι θα επρεπε να ακυρωσω το παλιο διαβατηριο οταν ελαβα το καινουργιο, πραγμα το οποιο δεν ηξερα. Αναγκκαστικως λοιπον χρησιμοποιησα το παλιο διαβατηριο και με αυτο μπηκα Καμποτζη.

Και τωρα τι κανω? Ειμαι στην Καμποτζη εχοντας στα χερια μου ενα νεο διαβατηριο το οποιο δεν μπορω να χρησιμοποιησω διοτι δεν εχει καμια σφραγιδα απο προηγουμενο entry. Και δεν μπορω να ξαναγυρισω στην Ελληνικη πρεσβεια στην Ταυλανδη πλεον διοτι το παλιο διαβατηριο ληγει τον Οκτωβρη και θα μου αρνηθουν entry (οπως μου ειπε και ο Ταυλανδος αξιωματικος εμπιστευτικα).

Ευχαριστω για την οποια συμβουλη εχετε να μου δωσετε. Επισης ευχαριστω τον ουτοπικο για το προηγουμενο post.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
    • Thailand
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 21, 2015, 17:50:17 μμ »

Οταν ομως ξαναγυρνουσα στην Καμποτζη, οι αξιωματικοι στο Thai immigration μου ειπαν πως δεν μπορουν να το κανουν αυτο διοτι θα επρεπε να ακυρωσω το παλιο διαβατηριο οταν ελαβα το καινουργιο, πραγμα το οποιο δεν ηξερα. Αναγκκαστικως λοιπον χρησιμοποιησα το παλιο διαβατηριο και με αυτο μπηκα Καμποτζη.

Και τωρα τι κανω? Ειμαι στην Καμποτζη εχοντας στα χερια μου ενα νεο διαβατηριο το οποιο δεν μπορω να χρησιμοποιησω διοτι δεν εχει καμια σφραγιδα απο προηγουμενο entry. Και δεν μπορω να ξαναγυρισω στην Ελληνικη πρεσβεια στην Ταυλανδη πλεον διοτι το παλιο διαβατηριο ληγει τον Οκτωβρη και θα μου αρνηθουν entry (οπως μου ειπε και ο Ταυλανδος αξιωματικος εμπιστευτικα).

Ευχαριστω για την οποια συμβουλη εχετε να μου δωσετε. Επισης ευχαριστω τον ουτοπικο για το προηγουμενο post.

Όταν ξαναμπείς Ταϊλάνδη , από τα χερσαία σύνορα , θα πάρεις 15 ημέρες με το νεο διαβατήριο.

Που ακριβώς προβληματίζεσαι?

Αποσυνδεδεμένος Πάνος henry rollins

  • *
  • Μηνύματα: 46
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 21, 2015, 18:05:18 μμ »
Σε περιπτωση που θελω να ξαναγυρισω Ταυλανδη για 15 μερες η δυο μηνες, δεν θα μου επιτρεψουν την εισοδο εφοσον το νεο διαβατηριο δεν εχει καμια σταμπα εξοδου. Αυτο μου ειπε ο Ταυλανδος αξιωματικος.

Εκτος αν οταν φευγω απο Καμποτζη, στο Cambodian immigration μου περασουν την σταμπα στο καινουργιο. Θα το κανουν ομως? Διοτι στο Thai immigration αρνηθηκαν να το κανουν διοτι θα επρεπε να ειχα ακυρωσει το παλιο και μαλιστα επρεπε να δουνε και τα εγγραφα ακυρωσης οπως μου ειπαν!

Και αν δεν θελω να παω Ταυλανδη και να παω αλλου, πχ να πεταξω για Μαλαισια η Αυστραλια, τι κανω τοτε? Το ρισκαρω? Αν επισης αρνηθουν?

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
    • Thailand
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 21, 2015, 18:12:40 μμ »
Σε περιπτωση που θελω να ξαναγυρισω Ταυλανδη για 15 μερες η δυο μηνες, δεν θα μου επιτρεψουν την εισοδο εφοσον το νεο διαβατηριο δεν εχει καμια σταμπα εξοδου. Αυτο μου ειπε ο Ταυλανδος αξιωματικος.

Εκτος αν οταν φευγω απο Καμποτζη, στο Cambodian immigration μου περασουν την σταμπα στο καινουργιο. Θα το κανουν ομως? Διοτι στο Thai immigration αρνηθηκαν να το κανουν διοτι θα επρεπε να ειχα ακυρωσει το παλιο και μαλιστα επρεπε να δουνε και τα εγγραφα ακυρωσης οπως μου ειπαν!

Και αν δεν θελω να παω Ταυλανδη και να παω αλλου, πχ να πεταξω για Μαλαισια η Αυστραλια, τι κανω τοτε? Το ρισκαρω? Αν επισης αρνηθουν?

Για ποιο λόγο η Ελληνική πρεσβεία δεν ακύρωσε το παλιό διαβατηριο?

Αποσυνδεδεμένος teo

  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 42.0.2311.90 Chrome 42.0.2311.90
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 21, 2015, 19:27:44 μμ »


κ πως θα ξερουν οτι ησουν ταυλανδη αφου το διαβατηριο ειναι καινουργι ??? .... Και η εισοδοσ σου θα ειναι κ θα φαινεται νεα (πρωτη φορα)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 20:00:40 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος Πάνος henry rollins

  • *
  • Μηνύματα: 46
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 22, 2015, 06:30:27 πμ »
Για ποιο λόγο η Ελληνική πρεσβεία δεν ακύρωσε το παλιό διαβατηριο?

Δεν γνωριζω. Κανεις δεν μου ανεφερε τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Πάνος henry rollins

  • *
  • Μηνύματα: 46
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 22, 2015, 09:14:14 πμ »

κ πως θα ξερουν οτι ησουν ταυλανδη αφου το διαβατηριο ειναι καινουργι ??? .... Και η εισοδοσ σου θα ειναι κ θα φαινεται νεα (πρωτη φορα)


Σχετικα με το νεο αχρησιμοποιητο διαβατηριο μου, χωρις σφραγιδα εξοδου απο αλλη χωρα, δεν θα με αφησουν να μπω οπουδηποτε (οχι μονο Ταυλανδη). Εν τω μεταξυ το παλιο μου ληγει σε λιγοτερο απο 6 μηνες.
Αρα ισως η μοναδικη λυση ειναι να παω στα γραφεια του Immigration εδω στην Καμποτζη και να τους ζητησω να μου μεταφερουν στο καινουργιο, την τελευταια σταμπα που μου εβαλαν στο παλιο. Θα το κανουν ομως? Διοτι στην Ταυλανδη αρνηθηκαν να το κανουν.

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 41.0.2272.101 Chrome 41.0.2272.101
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 22, 2015, 09:41:27 πμ »
Από τη στιγμή που η visa είναι καμποτζιανή το αρμόδιο immigration είναι αυτό της Καμπότζής οπότε αυτό είναι και αρμόδιο να μεταφέρει τη visa στο νέο διαβατήριο. Το παλιό σου διαβατήριο έχει την ενεργή visa άρα μέχρι αυτή να μεταφερθει στο νέο πρέπει να χρησιμοποιείς και τα δύο μαζι.
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Android 4.2.2 Android 4.2.2
  • Browser:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 22, 2015, 09:57:13 πμ »
Από τη στιγμή που η visa είναι καμποτζιανή το αρμόδιο immigration είναι αυτό της Καμπότζής οπότε αυτό είναι και αρμόδιο να μεταφέρει τη visa στο νέο διαβατήριο. Το παλιό σου διαβατήριο έχει την ενεργή visa άρα μέχρι αυτή να μεταφερθει στο νέο πρέπει να χρησιμοποιείς και τα δύο μαζι.

Nαι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2015, 13:21:19 μμ από Jello Biafra »
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 41.0.2272.101 Chrome 41.0.2272.101
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 22, 2015, 17:47:17 μμ »
Να μην ξεχάσω να σημειώσω πως σε όρισμένες περιοχές της Ταϊλάνδης το immigration για να μεταφέρει τη visa από το ένα διαβατήριο στο άλλο ζητάει βεβαίωσης του προξενείου που αναγράφει πως το νέο διαβατήριο με αριθμό τάδε εκδόθηκε σε αντικατάσταση του παλιού. Το προβλημα είναι πως παραδοσιακά κάποια προξενεία, (δεν έχω πληροφόρηση για το τι κάνει το Ελληνικό) δεν εκδίδουν αυτό το εγγραφο και άντε να πείσει το immigration πως δεν είσαι ελέφαντας μετά...
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

Αποσυνδεδεμένος Πάνος henry rollins

  • *
  • Μηνύματα: 46
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
Απ: ερωτησεις για διαβατηρια
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 01, 2015, 04:15:07 πμ »
Ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα. Θα ψαξω να βρω που βρισκεται η αντιστοιχη υπηρεσια στο Siem Reap και θα τους επισκεφτω για τα δεοντα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδες.