Ψηφοφορία

Τι μας κραταει στην Ελλαδα και δεν φευγουμε?

Παιδια
12 (7.8%)
Οικογενεια(στενος κυκλος)
33 (21.4%)
Συγγενεις-φιλοι
14 (9.1%)
Οικονομικη αδυναμια
25 (16.2%)
Αβεβαιοτητα επιτυχιας στον προορισμο
36 (23.4%)
Δουλεια
30 (19.5%)
Δεν το εχω σκεφτει καν
4 (2.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 104

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??  (Αναγνώστηκε 26413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 13:40:09 μμ »
:D :D :D ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 8.0.552.224 Chrome 8.0.552.224
    • Audiolabs
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 13:56:42 μμ »
Ψήφισα οικονομική αδυναμία... και με αυτο εννοώ ότι ΑΚΟΜΑ δεν εχω ενα εισόδημα στην Ελλάδα που να μην απαιτεί την φυσική μου παρουσία.
Πάω για πρώτη φορά Ταυλάνδη, με πολλούς σκοπούς... ο ένας απο αυτούς να τσεκάρω αν θα μπορούσα να μετακομίσω εκεί. Και όχι μόνο εγώ, αλλά και κάποιοι φίλοι, που έχουμε συζητήσει την ιδέα καιρό τώρα.

Καλα ρε Αννα ακομη δεν εχεις παει , δεν ξερεις αν θελεις να ζησεις εκει και ψηφησες ? :) μπορει να πας και να μην σου αρεσει.....

Αποσυνδεδεμένος burnbilly

  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
    • ONLY THAI
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 14:27:56 μμ »
Η προσωπική μου άποψη πάντα είναι οτι ζούμε σε μια απο τις πιο όμορφες χώρες στον κόσμο. Αν έχεις μια καλή δουλειά (να μην σε ζαλίζουνε), έχεις την οικογενειά σου και τους φίλους σου δύσκολα φεύγεις.Και αν φύγεις πάντα το μυαλό σου είναι εδώ.έχω στην οικογενειά μου αρκετούς συγγενείς μετανάστες που τελικά γυρίσανε Ελλάδα και βγάζανε ενα κάρο απο λεφτά.Καλή η Thai αλλά για διακοπές και όχι για μόνιμα. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη  :)

Αποσυνδεδεμένος dstergio

  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 17:12:06 μμ »
Εγώ φοβάμαι μη χάσω τη σύνταξη  ::)

Αποσυνδεδεμένος XxSMIL3xX

  • **
  • Μηνύματα: 195
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 21:49:02 μμ »
εγω φευγω σε 13 μερες για 1η φορα και αφου ελυσα το οικονομικο ελπιζω να ξαναρθω ελλαδα μονο για διακοπες.
ζει η μητερα μου και ειναι ενα θεμα αλλα πρωτα θα  κοιταξω την ζωη μου!!!

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 22.0.1229.79 Chrome 22.0.1229.79
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:02:24 μμ »
Ζηλεύουμε, ζηλεύουμε και σου εύχομαι τα καλύτερα κάποτε ίσως τα καταφέρουμε και εμείς

Αποσυνδεδεμένος dkmaster

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 21.0.1180.89 Chrome 21.0.1180.89
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 15:14:30 μμ »
Μακάρι να τα καταφέρεις. Θα είσαι από τους τυχερούς. Ελπίζω να την κάνουμε και εμείς πριν βουλιάξει εντελώς το πλοίο.

Αποσυνδεδεμένος spyros007

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 20:54:42 μμ »
Βουλιαγμένο είναι το πλοίο ...

Αποσυνδεδεμένος mikelangelo

  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 22.0 Firefox 22.0
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 04, 2013, 19:09:16 μμ »
Κατι αλλο εψαχνα στο forum κι επεσα πανε σε αυτο το πολυ ενδιαφερον θεμα που ξεκινησε το 2010 και κρατησε ως περσι τον Σεπτεμβρη, ελλειψει "συμμετεχοντων".
Οι απαντησεις κατα βαση ενδιαφερουσες και "απο καρδιας" που λεμε.
Νομιζω οτι θα ηταν καιρος να ακουσουμε και μερικες επιπλεον γνωμες αφου απο περσι τα πραγματα εχουν σαφως χειροτερεψει για την συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων.
Οσο για μενα...
Πρωτοταξιδεψα οπως εχω γραψει στην Ταυλανδη το 1987 και εκτοτε ταξιδευω οποτε μπορω.
Εχω ταξιδεψει κι αλλου βεβαια, αλλα δυο χωρες με εχουν "σημαδεψει", η Ταυλανδη βεβαια, και η συγκλονιστικη σε ολα Ιταλια.
Μεχρι τωρα λοιπον το κοντερ εχει καταγραψει 22 ταξιδια, 3950 φωτο, ατελειωτα χλμ με μηχανες στην ενδοχωρα, τουλαχιστον 10 μακροχρονιες φιλιες με ντοπιους και ντοπιες και εμπειριες που ανετα θα αποτελουσαν υλικο για ενα βιβλιο για την υπεροχη αυτη χωρα.
Καλη ιδεα, απλα δεν εχω χρονο.
Παρ ολα αυτα ποτε δεν σκεφτηκα να μεταναστευσω μονιμα αν και εδω και μια δεκαετια εχω την δυνατοτητα απ ολες τις αποψεις.
Στα χρονια της πρωτης μου νιοτης, εντυπωσιαστηκα κι εγω απο τα τροπικα τοπια που δεν ειχα ξαναδει, τους διαφορετικους ανθρωπους, την ταπεινη και αδολη ευγενεια, και βεβαια τις κοπελες με τα απιστευτα χαμογελα τους.
Ευτυχησα να μεγαλωσω σε ενα απο τα πιο ομορφια κομματια της Ευρωπης, την Κρητη και αναποφευκτα οι συνειρμοι και οι συγκρισεις "ερχονται" πριν τις φωναξεις...
Εχω παει παντου στην Ελλαδα εκτος απο καποια νησια.
Τις εναλλαγες του Ελληνικου τοπιου δεν τις εχω βρει πουθενα.. Αυγουστιατικα εισαι στον χιονισμενο Ολυμπο με μπουφαν και αμα γουσταρεις σε 1 ωρα κανω μπανιο στην παραλια της Κατερινης.
Πινω τσιπουρεις με ηλικιωμενους στα Καλαβρυτα ακουγοντας ιστοριες για τη σφαγη απο τους Γερμανους και μετα απο τρια τεταρτα φτιαχνεις κεφαλι με  τα ουζα διπλα στη θαλασσα του  Κορινθιακου.
Ξεκινας να κατεβαινεις ενα απο τα εκπληκτικοτερα φαραγγια του κοσμου, την Σαμαρια παρεα με επισκεπτες απο παντου που κοιτουν εκστατικα το τοπιο και στο τελος τους ποτιζεις ρακες στην Αγια Ρουμελη, κοιταζοντας το Λιβυκο Πελαγος.
Πινεις τον καφε σου στο χιονοδρομικο του Πισοδεριου στην Φλωρινα και μετα απο μια ωρα τρως τα γριβαδια σου στους Ψαραδες της ανεπαναληπτης Μεγαλης Πρεσπας.
Καλη η Bangkok  αλλα δεν προκειται να αποκτησει ποτε την περατζαδα που κυκλωνει την φωτισμενη Ακροπολη και που σε ταξιδευει σε αλλες εποχες.
Καλοι οι  μαστουρωμενοι κροκοδειλοι, οι μαιμουδες που βουτανε οτι βρουνε, δικην Ρουμανων πορτοφολαδων, μια χαρα και  οι ελεφαντες που ζωγραφιζουν αλλα αυτα ειναι για τους τουριστες.
Την Ταυλανδη την εχω γυρισει ολη.... αλλα Πρεσπες, Μετεωρα, Δελτα Εβρου, Ελαφονησι, Ταυγετο, Πινδο, Φαραγγι Βικου δεν συναντησα πουθενα, ετσι για να αναφερω μερικα μονο απο τα πιο εμβληματικα και Παγκοσμιας Αναγνωρισιμοτητας ελληνικα τοπια.
Καλα για το μοναδικο στον πλανητη Γη, Κυκλαδικο Αρχιπελαγος δεν μιλαω γιατι θα ειναι σαν να κλεβω Βουδιστικο ναο, παιρνοντας και τους μοναχους για ομηρους.
Οπως δεν εχω συναντησει και  τις ελληνικες θαλασσες στην Ταυλανδη, την διαυγεια τους, την καθαροτητα τους, την "κρυα" αισθηση που σε αγκαλιαζει μπαινοντας.
Η Νοτιοανατολικη Ασια γενικα δεν συγκρινεται με την Μεσογειο οσο αφορα τις θαλασσες.
Δεν εχω μυρισει ποτε και πουθενα στην Ταυλανδη ολες αυτες τις υπεροχες μυρωδιες που πλανωνται στην ελληνικη Φυση.
Καλα τα ρυζια, οι φοινικες και τα καουτσουκ αλλα απο κει και περα...
Στο φαι ναι, εδω μιλαμε για αλλη κλαση, αλλα οσον αφορα καποιον, οπως εγω, που γενικα ειμαι μεζεδοψαροφαγος.
Οι σαλατες του επισης οπως και οι σουπες τους εκπληκτικες.
Οσον αφορα τωρα το οικονομικο θεμα που βλεπω να επικεντρωνονται τα νεωτερα και οχι μονο μελη και λογικα..
Μια χωρα δεν ειναι μονο το ποσα κονομαω, τι φορολογια πληρωνω, η ποσο κανουν τα μακαρονια και η μπυρα Chang στο Tesco Lotus.
Οσοι νομιζουν οτι στην Ταυλανδη θα τη βγαλουν με..."λιγο θαλασσα, μια Singha και το κοριτσι μου" προφανως και δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Δεν το λεω υποτιμητικα, απλα ως διαπιστωση
Εχω ξαναγραψει οτι τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως τα βλεπετε ως τουριστες 10-15 ημερων.
Γνωριζω 5 μεικτα ζευγαρια, τρια στην Αθηνα  ενα στο Ηρακλειο κι ενα στη Θεσσαλονικη. Οι γυναικες ουτε να το ακουν δεν θελουν να ξαναγυρισουν πισω
Το γιατι μου το εχουν εξηγησει αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας σημερα.
Στην Μεγαλη Βρεττανια που τα πραγματα ειναι καλυτερα οσον αφορα την οργανωση του κρατους ακουω τα ιδια.
Tαυλανδη μονο για διακοπες και να δουμε τους δικους
Το κοστος ζωης στην Ταυλανδη ανεβαινει σιγα σιγα, απλα στον Βορρα η προσαρμογη λαμβανει χωρα με πιο αργους αριθμους.
Οσο για τα υπεροχα κοριτσια της Ταυλανδης να θυμαστε οτι μετα απο λιγο καιρο θα τα συνηθισετε  ειναι λογικο.
Και την Angelina Jolie η την Scarlet Johansson να εχετε διπλα σας τιποτα δεν θα ειναι ιδιο μετα απο λιγο καιρο.
Δεν φταιτε εσεις, η Ανθρωπινη Φυση δινει το "γενικο προσταγμα", ιδιαιτερα στα αρσενικα.
Οι παλαιοτεροι το γνωριζουν, οι νεωτεροι θα το ζησουν.
Εκτος αν εχετε σκοπο να μεταναστευσετε σε μια χωρα αποκλειστικα και μονο για τις γυναικες, με την λογικη της "ατελειωτης" επιλογης και εναλλαγης...οποτε εδω παω πασο. Ποσο ομως πια...? Και ποσες...? Ολα αυτα ομως κοστιζουν..
Ο "τσαμπας" και ο "τσετουλος" εχουν αποδημησει εδω και αρκετα χρονια απο την Χωρα του χαμογελου.
Οσοι Ελληνες εχουν παντρευτει Ταυλανδη κι εχουν οικογενεια ειναι σαφεστατα σε  καλυτερη θεση μιας κι εχουν πολυ καλυτερες προοπτικες να εγκλιματιστουν και να προσαρμοστουν και κοινωνικα και επαγγελματικα.
Επισης οσοι ειναι μονοι τους, πιτσιρικαδες κι εχουν καποια πολυ εξειδικευμενη μορφωση εχουν απλα καλες πιθανοτητες για ευρεση εργασιας σε μια μεγαλη εταιρια με πολυ ικανοποιητικες αποδοχες, με βαση βεβαια το βιογραφικο τους.
Αλλα οποιος δεν διαθετει τιποτα απο τα παραπανω καλο θα ειναι να το ξανασκεφτει πολυ σοβαρα.
Ακομα και αν κανουν 10 Μνημονια, ακομα κι αν η βρωμερη Ταξη των Πολιτικων συνεχιζει και "διακορευει" τους Ελληνες και τις Ελληνιδες με τον πιο ελεεινο τροπο, δεν εχω σκοπο να εγκαταλειψω την χωρα μου, παρα μονο για λογους που θα εχουν να κανουν αποκλειστικα και μονο με το πολιτευμα.
Στο Νομο Χανιων εχουμε τη μεγαλυτερη κοινοτητα ΓερμανοΑυστριακων στην Ελλαδα και την δευτερη μεγαλυτερη της Ευρωπης μετα την Μαγιορκα της Ισπανιας.
Οχι μονο δεν φευγουν αλλα ερχονται κι αλλοι, κυριως απο την Γερμανια, με τα κολοσσαια συναλλαγματικα αποθεματα κι ενα Κρατος με υποδειγματικες κοινωνικες παροχες..... οι ανθρωποι μας ζηλευουν και μας μακαριζουν, καλοπιστα παντα..και θα φυγουμε εμεις απο την χωρα μας..? μιλαμε σοβαρα τωρα .?
Στην Ροδο υπαρχει η μεγαλυτερη Σκανδιναβικη κοινοτητα της Ευρωπης...και δε μιλαμε για συνταξιουχους...οι κοινωνικες παροχες και τα πλεονεκτηματα της Γερμανιας μπροστα στο ΣουηδοΝορβηγικο μοντελο κοινωνικου κρατους φανταζουν ως περιπου ανεκδοτο.
Και ομως ουτε αυτοι το κουνανε απο την Ελλαδα κι ας τους αιφνιδιαζει συστηματικα το Ελληνικο Κρατος που μονο με περιφερειακο φοροσυλλεκτη της Τουρκοκρατιας ομοιαζει.
Στα ευκολα και στα πολλα ολοι ειμαστε καλοι, large  και μαγκιτες, στα δυσκολα ομως ειναι που μετραμε αντοχες.
Eιδικα οι πιτσιρικαδες που ειναι και πιο καλομαθημενοι και δεν εχουν γνωρισει την Ελλαδα της δραχμης.
Αναφερομαι πριν την πενταετια 1996-2001 που μπηκαν οι βασεις για οτι επακολουθησε.
Τοτε που την Απληστια δεν την ονομαζαμε... Αναγκη και η λεξη Μετρον δεν ειχε δωσει τη θεση της στην αρπαχτη, την εμετικη αυτοπροβολη και την λαμογια.
Το σχολιο που μου εκανε περισσοτερο εντυπωση ειναι απο το μελος teosep που γραφει..
"Δυστυχως ο καθενας απο μας κουβαλαει τις δικες του αορατες αλυσιδες ,που δεν τον αφηνουν να κανει το "μεγαλο αλμα".
Κατα βαση ενα καλο εισοδημα ,μια καλη δουλεια ,η οικογενεια ειναι οι βασικοι λογοι που με κρατανε βιδωμενο στην Ελλαδα.
Δεν ξερω τι θα επιφερει το μελλον. Παντως η μεταναστευση στην Ταιλανδη δεν ειναι ευκολο πραγμα και μιλαω εγω που εχω γυναικα Ταιλανδεζα ,σπιτι και κοσμο να μας βοηθησει."
Ας το λαβουν σοβαρα υποψη τους οι υποψηφιοι.
Παρ ολα αυτα ευχομαι σε οποιον το τολμησει να εχει μια πραγματικα καλη τυχη και καθε επιτυχια σε οτι κι αν κανει.
Καλο βραδυ.
"N' αγαπας την ευθυνη.
Να λες εγω,  εγω μοναχος μου
Θα σωσω τον κοσμο.
Αν χαθει, εγω θα φταιω."

Νικος Καζαντζακης

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 27.0.1453.116 Chrome 27.0.1453.116
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 04, 2013, 21:47:25 μμ »
Απαντώ στο πολύ ωραίο ποστάρισμά σου .Ο θεός λένε οι Ολλανδοί έφτιαξε το κόσμο και οι Ολλανδοί
την Ολανδία. Οταν το άκουσα και έμαθα γιατί το λένε σκέφτηκα... Φαίνεται πως το υλικό που έλειπε από την Ολλανδία το έβαλε στη Ελλάδα και έχουμε τόσο όμορφη χώρα.Βέβαια έχοντας ''τύψεις'' φρόντισε να βάλει και τους όχι και τόσο σωστούς οργανωτικούς αν θέλετε κάτοικους. Ναι λοιπόν να μην φύγουμε από το παράδεισο αλλά να ξυπνήσουμε κάποτε πριν είναι αργά...

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 27.0.1453.116 Chrome 27.0.1453.116
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 05, 2013, 16:07:11 μμ »
Παιδια καλος ο αυτοθαυμασμος .....αλλα καλα θα ηταν να ακουγαμε ολα αυτα τα ωραια περι "παραδεισου" κλπ απο αλλους λαους και οχι απο εμας τους ιδιους ,διαφορετικα δεν εχει αξια.

Ειναι σαν να καθεσαι στο καθρεπτη και να λες "αχ τι ωραιος που ειμαι " ,αλλα να μην εχεις βγαλει ποτε ουτε μια γκομενα...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΡΗΣ

  • ***
  • Μηνύματα: 522
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 22.0 Firefox 22.0
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 06, 2013, 14:04:39 μμ »
Δεν υπάρχουν θάυματα σήμερα και ουτε η επικληση του θείου θα σώσει τον καθένα οπως νομίζει και ακόμα οτι υπάρχουν  ιδιαίτερες προτιμήσεις σε λαούς.
Απλά τα πράγματα χοντρικά οταν κάτι μας λείπει το αναζητούμε και σήμερα δεν ειναι πρόβλημα το χρήμα και ουτε η οποιαδήποτε κρίση γίνετε για να πάρουν το χρήμα οπως λάθος νομίζουμε.
Ποιός να μας πάρει το χρήμα?
Αυτός που το τυπώνει και το στέλνει οποτε θέλει στα ουράνια η στα τάρταρα με μια μόνο δήλωση στα media?
Oυτε και ειναι λογικό να αλληλοκατηγορούνται οι λαοί μεταξύ τους γιατί οταν κάποιος υπερτερεί υπάρχουν βάσιμοι λόγοι οπως ενα πάράδειγμα φέρνω οι Γερμανοί που πανηγυρίζουν οτι εχουν την χαμηλότερη ανεργία των νέων.
Οι ιδιοι οι Γερμανοί  απο Επίσημο Γερμανικό Ινστιτούτο στο Berlin τα λένε.
http://www.diw.de/en/diw_01.c.420953.en/themen_nachrichten/sharp_drop_in_youth_unemployment_in_germany_but_regional_differences_remain.html
Προσθέστε τα δις και τα τρις euros  που δαπανήσαμε ολα τα χρόνια σε Κατασκευαστικά εργα οδών κλπ και τις τεράστιες δαπάνες τρις των εξοπλιστικών που οι αλλοι δεν ειχαν και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Πάντως απο διεθνής επίσημους οργανισμούς το ετος 2012 δαπάνήσαμε ολος ο πλανήτης το 2,5% αεπ η στα $260 εκαστος για στρατιωτικές δαπάνες  ενώ μόνο η Ελλάδα και μόνο για το 2012 δαπανήσαμε στα $6,5 δις με την συνολική  δύναμη να ανέρχετε στους 136.000 στρατιωτικούς..(το συνολικό χρέος στην Αμυνα δεν περιλαμβάνετε ενώ η ωρα πτήσης στοιχίζει στα 17.000 euros χώρια το κόστος ανταλλακτικών και μισθοδοσίας προσωπικού, στα αρματα γύρω στα 7.000 euros κλπ).
Η Ταιλάνδη μόνο το 2012 εδωσε δόση για στρατιωτικές δαπάνες $5,8 δις.
(ας μου επιτραπεί να μην κάνω post το site για να μπαίνουμε οσοι το ξέρουμε και εχουμε κωδικό γιατί ειναι super επίσημο και να ενημερωνόμαστε).
Τα υπόλοιπα στοιχεία εχουν αναγραφεί σε διάφορα site και ειναι παρμένα απο το πελατολόγιο των  Τραπεζών οπου ο κάθε εν ενεργεία στρατιωτικός /αστυνομικός κατέθεσε απαντα προσωπικά ,αντίγραφο ταυτότητας, εκκαθαριστικό,λογαριασμούς οργανισμών για την μισθοδοσία του λόγω διαφάνειας.
(κουκκούτσι μυαλό να τα εκαναν οπως στην Αμερική οπου οταν οταν Στρατιωτικός / Αστυνομικός κλπ  εχει περίεργες δοσοληψίες κτυπάει ο κωδικός του Υπουργείου που υπηρετεί και ελέγχετε απο την Υπηρεσία του χωρίς να φαίνετε η διευθυνσή του και τα προσωπικά του στοιχεία θέση Αρχηγοί Κλάδων  κλπ-κλπ.).
Πάιρνω την καλοπροαίρετη θέση οτι οι μυστικές υπηρεσίες θα σέβονται  το Τραπεζικό απόρρητο των αντιπάλων τους οπως  ενας απλός Τραπεζουπάλληλος τους πελάτες του και δεν θα κάνουν χρήση τους.
Για τα κατασκευαστικά εργα ας το αφήσουμε γίνετε party και οι δρόμοι μας στοίχιζαν πρίν απο το euro και πριν απο τα Ολυμπιακά εργα στο 1,5 εκατ δρχ το μέτρο..
Χρήματα πήραμε απο την Ενωση οσα δεν εχουν δοθεί σε κανένα αλλο Κράτος αλλά......αλλά....τα κάναμε Louis Vuitton ,Kayen ,ταξείδια διακοποδάνεια  ,μπουζούκια και πανάκριβα λούσα την στιγμή που επρεπε να τα επενδύσουμε στην βιομηχανία καθέτου παραγωγής και οχι εισαγωγής και μεταπώλησης.
Δεν υπάρχει παλαιά και νέα γεννιά δεν το δέχομαι γιατί και σήμερα βλέπουμε νέους  με γερασμένα μυαλά και ηλικιωμένους που η νεανική αντίληψή τους ειναι αξιοθαύμαστη..Επομένως δεν εχει σημασία πόσων χρόνων εισαι αλλά πόσο αισθάνεσαι οτι εισαι.
Η νέα γεννιά με την νοοτροπία της ανεμελιάς και της ιδέας πως οτιδήποτε υπάρχει στον πλανήτη, ό,τι όμορφο και ακριβό κι απρόσιτο και κραυγαλέο και σπάνιο, κάθε τι το διαθέσιμο κάτω από τον ήλιο, μας ανήκει και το δικαιούμαστε μόνο και μόνο επειδή αναπνέουμε κι έχουμε γονείς.
Θεσούλες στο δημόσιο Θέλουν σπουδές στο εξωτερικό, στοργή πολλή, χαρτζιλίκι και δώρα δανεικά, και υποσχέσεις για μια ανέφελη ζωή χωρίς κόπους και εμπόδια και φυσικά για ολα μα ολα φταίνε οι αλλοι και οτι η προηγούμενη γεννιά  μας φόρτωσε με χρέη και φουσκωμένα όνειρα και την ιδέα πως δεν χρειάζεται να προσπαθήσουμε ή να αγωνιστούμε ή να κοπιάσουμε για οτιδήποτε.
Οι μελλοντικές γενιές, που θα κοιτάζουν πίσω και θα βλέπουν την πτώχευση της Ελλάδας σαν μια μακρινή, τραγική ιστορική καταστροφή, δεν θα μισούν τους προηγούμενους αλλά θα μισούν των τωρινή γεννιά των 25 -45 άρηδων που δεν τους εχει λείψει τίποτα γιατί τα εχουν και τα ειχαν ολα ετοιμα και δεν κάνουν τίποτα.
Την τωρινή γεννιά των 25 άρηδων 45 άρηδων που ζήσανε τα χρόνια της μεγαλύτερης ευμάρειας στην ιστορία αυτού του μικρού, αλλόκοτου κράτους, που είχανε στα πόδια τους  ευκαιρίες και δυνατότητες αδιανόητες για τους προηγούμενους -και απρόσιτες για τους περισσότερους κατοίκους αυτού του πλανήτη-, και τις κλωτσήσανε, τις σπαταλήσανε ανέμελα, χωρίς συνείδηση του τι κάνανε, του τι θα μπορούσανε να κάνουνε, ή του  τι θα έπρεπε να κάνουνε, και παρέμεναν μεμονωμένοι εαυτοί, κλεισμένοι στον εαυτό τους.
Οι λέξεις αξιοκρατία, δικαιοσύνη, την αλληλεγγύη, την ηθική οπως και την αίσθηση του καθήκοντος ειναι αγνωστες στην κακκο –μαθημένη γεννιά των 25 -45 χρόνων γιατί τα ειχαν ολα ετοιμα καλοταισμένοι χωρίς να εχουν ζήσει και αισθανθεί  την περηφάνεια της ανεξαρτησίας, του μόχθου, την ιδέα της προσωπικής ολοκλήρωσης που προκύπτει από τη συνεισφορά και την προσπάθεια.
Δεν θα επεκταθώ αλλο απλά μόνο να παραθέσω  οτι ακόμα και σήμερα μετα απο 3 χρόνια κρίσης τα χωράφια στην επαρχία ειναι ακόμα ακαλιέργητα και η ας πούμε νέα γεννιά των τεμπέληδων 25 αρηδων -45 άρηδων διαμαρτύρετε γιατί δεν υπάρχουν δουλειές (γραφείου) με λευκά κολλάρα οπως κοροιδεύουν οι Αμερικάνοι.
Επίσης απο ενα look around πάλι μόνο μια αγελάδα βλέπω και τα χωράφια ασπαρτα  γιατί δεν θέλουν να δουλέψουν σαν κτηνοτρόφοι –γεωργοί  η νέα γεννιά των 25 αρηδων -45 άρηδων. Πτυχιούχων και μη που αμφότεροι περιμένουν μια θεσούλα στο Δημόσιο να «βολευτούν».
Οπως εγραψα αλλοδαπός (καμμία σημασία η χώρα καταγωγής) ενοικιάζει χωράφια απο Ελληνες που δεν θέλουν να δουλέψουν τα καλιεργεί και κάνει εκκαθαριστικό 220.000 euros τον χρόνο στην Ελλάδα.
Προσωπική εκτίμηση απο αλλα Κράτη κάνω αλλά θα πρέπει να γίνετε στο Δημόσιο και Ιδιωτικές Τράπεζες, Ιδιωτικό τομέα  οτι γίνετε στην Ιταλία να δείτε πως αλλάζουν τα πράγματα.
Break διάλειμμα μεταξύ 12:00 -14:00 που μόνο τα εστιατόρια ειναι ανοικτά –fast food για να τρώνε οι εργαζόμενοι που εχουν διάλειμμα ενώ ολα τα αλλα ειναι κλειστά μέχρι και τα περίπτερα κατεβάζουν ρολά και απαγορεύετε να εκδοθεί απόδειξη.
Break for all empoloyees 12:00-14:00 = the best solution for the unemployment.
Να κοπούν τα παράλογα επιδόματα οικογένειας κλπ και οι διπλές παράνομες μαύρες δουλειές που κάνουν ολοι γιατί εχουμε περίπου 2 εκατ. ανέργους.
.


















 


Youtube :Sensual Kim Basinger Striptease in 9 1/2 Weeks Movie

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Ψηφοφορια-Τι μας κραταει και δεν φευγουμε??
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 06, 2013, 21:48:06 μμ »
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!