Αποστολέας Θέμα: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα  (Αναγνώστηκε 56470 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Yannis

• **
  • Φύλο: Άντρας
  • Good things happen when you pay attention.
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 13:30:07 μμ »
Πότε εγινε ο γάμος με τουριστική βίζα στην Ελλάδα??? πριν το 2006??  και δευτερη ερωτηση  η κοπέλα ηρθε απο Ταϊλανδη εδω η πηγε πρώτα στο Βελγιο (άλλη βιομηχανεια fast γαμου εκει ) εκανε τον γαμο εκει  και μετα τα χαρτιά τους απλά έπρεπε να είναι μεταφρασμένα τάϊ-αγγλικά-ελληνικά. εδω?

Ο γάμος έγινε το 2009 και η κοπέλα ήρθε στην Ελλάδα από την Ταϊλάνδη, τα χαρτιά ήταν μεταφρασμένα με την σειρά τάϊ-αγγλικά-ελληνικά για να βγει η άδεια γάμου στο δημαρχείο.... με τουριστική βίζα.
Good things happen when you pay attention.

Αποσυνδεδεμένος bigamo

• *
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
    • Greek & Filipino Community
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 13:34:10 μμ »
Λάκη Και κάτι ακόμα
Η πρόσκληση ακόμα και να γίνει δεκτή εδώ , Η πρεσβεία στην Μανίλα θα την ακυρώσει..Απλα κατά την διάρκεια της συνέντευξη θα ρωτήσουν με σκοπό την κοπέλα άσχετα πράγματα για να αποτύχει...(2 % μόνο περνάνε σαν τουρίστες από ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ)
ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ δεν υπάρχουν τα εισιτήρια και τα παράβολα (3000 η εγγυηση + +  =5000 και, το σύνολο με μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας)

Γιατί βιάζεσαι δεν καταλαβαίνω
 .....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 13:49:37 μμ από bigamo »

Αποσυνδεδεμένος bigamo

• *
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 13:43:13 μμ »
Ο γάμος έγινε το 2009 και η κοπέλα ήρθε στην Ελλάδα από την Ταϊλάνδη, τα χαρτιά ήταν μεταφρασμένα με την σειρά τάϊ-αγγλικά-ελληνικά για να βγει η άδεια γάμου στο δημαρχείο.... με τουριστική βίζα.

Yannis Πρώτη φορά το ακούω αυτό? μου φαίνεται περίεργο...δεν είχε προηγηθεί γάμος αλλού πρώτα πριν έρθει η κοπέλα στην Ελλάδα και ξανακάνετε γάμο εδώ? μόνο με βίζα??? δεν μπορεί!!! πως την άφησαν από το αεροδρόμιο και πιο πριν από την πρεσβεία της?μονο εάν έχετε κάνει γάμο στην Ταϊλάνδη μεταφράσετε τα χαρτιά και μετά έρχεστε και στην Ελλάδα για να ξανακάνετε γάμο αλλά Ελλάδα για την άδεια παρραμονης..τοτε δίνετε άδεια στον τουρίστα να έρθει με σκοπό τον γάμο στην Ελλάδα..δηλαδή πάει η κοπέλα σου την άδεια γάμου στην πρεσβεία της και γιαυτο την αφήνουν να έρθει εδώ ...δεν ξυπνά ένα πρωί και λέει τι να κάνω τι να κάνω ας πάω στην Ελλάδα να παντρευτώ!!!!! δεν θα την αφήσουν από την πρεσβεία της η το αεροδρόμιο εδώ να μπει σε ελληνικό έδαφος χωρίς να έχει την άδεια γάμου !!! έλεος πια .... το κράτος υπολειτουργεί αλλά όχι κι έτσι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 13:56:37 μμ από bigamo »

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

• Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 14:21:07 μμ »
Φιλε,Bigamo....πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου......Να ρωτησω και κατι αλλο.......δεν μπορει να υπαρξει καποια εξαιρεση για κοινωνικους λογους οπως π.χ. η κοπελλα να ειναι εγκυος....τι θα γινει??θα γεννησεις μονη της στο Ντουμπαι???δεν μπορει να ερθει Ελλαδα να γινει γαμος και βαφτισια μαζι???

Δεν Βιαζομαι.απλα δεν καταλαβαινω γιατι 2 ενηλικες ανθρωποι που αγαπιουνται και που θελουν να ζησουν μαζι και να κανουν οικογενεια το Κρατος(και των 2)να τουε φερνει τοσα εμποδια???δηλαδη ποιο το λαθος τους??επειδη διαφορετικου χρωματος η ρατσας???

Ειλικρινα ειμαι αρκετα απογοητευμενος και θυμωμενος!!! :(  >:(

Αποσυνδεδεμένος bigamo

• *
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 15:33:21 μμ »
Λάκη εάν η κοπέλα βρισκόταν στην Ελλάδα και διαπιστωνότανε ότι είναι έγκυος μαζί με έλληνα ναι το κράτος αυτόματα θα της έδινε άδεια παραμονής
όμως στην περιπτώσει σου είσαστε και οι δυο ξένη στο Ντουμπαι..υπο πιο νόμο θα νομιμοποιήσετε το παιδί? Ποιας χώρας θα είναι πολίτης το παιδί?  αφού και οι δυο είστε πολίτες άλλης χώρας και η κοπέλα έμεινε έγκυος σε ξένη χώρα ….πολύ μπερδεμένο φίλε και όπως σου είπα και πριν αλίμονο εάν τα μπλέξεις γιατί δύσκολα ξεμπλέκονται μετά
Ο μόνος τρόπος είναι να πάτε πίσω Φιλιππίνες και να παντρευτείτε εκεί και μετά να έρθετε Ελλάδα να ξαναπαντρευτείτε εδώ όλοι οι άλλοι τρόποι θα σε μπερδέψουν πιο πολύ και εκτός του δεν είναι νόμιμοι είναι και οι επικίνδυνοι για την ζωή σας

Τώρα μιας και ρώτησες  γιατί γίνονται όλα αυτά νομίζω πως μετά από τόσα χρόνια εργασίας στο συγκεκριμένο αντικείμενο θα σου απαντήσω ξεκάθαρα ότι γίνονται για την ασφάλεια και τον ελενχο των ανθρώπων ….μην ρώτας περισσότερα γιατί είναι πολύ μπερδεμένο..

Σημαντικό που ξέχασα να σου πω…μην κανείς καμία βλακεία και πας και πεις στις τοπικές αρχές στο Ντουμπαι ότι η κοπέλα είναι έγκυος??? Ούτε για αστειο..Στο ντουμπαι έτσι και η φιλιπιπνεζα είναι έγκυος θα την φυλακίσουν και αυτήν και τον πατέρα, θα σκοτώσουν το παιδί και θα την απελάσουν…Απαγορεύεται φίλε εκεί το σεξ πριν τον γάμο και μάλιστα από αλλοδαπούς…
Οι Αραβικές-Μουσουλμανικές χώρες είναι μεν πλούσιες αλλά οι νόμοι τους είναι παρά πολύ αυστηρή και απάνθρωποι τις περισσότερες φορές και δεν υπολογιζουν την γυναικα
Εκτός με τον γάμο και σαν τουρίστρια (και εάν η κοπέλα είναι Φιλιππίνες) μπορείς να την φέρεις με πρόσκληση εργασίας , νόμο 89  και σαν φοιτήτρια
Κάτι ακόμα, στο ντουμπαι πως έφτασε η κοπέλα? ρωτάω γιατί πιθανόν να ζήτησε εργασία και κάποιος εργοδότης πολίτης ντουμπαι να την δέχτηκε στο σπίτι του...πόσο χρόνο έχει το συμβόλαιο της να λήξη ? γιατί χωρίς άδεια από τον εργοδότη δεν μπορεί η κοπέλα να κάνει τίποτα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 18:05:18 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

• Γενικός συντονιστής
  • สมน้ำหน้า
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 9.0.1 Firefox 9.0.1
    • Thailand
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 04:40:26 πμ »
Υπήρξε γάμος το 2011 Έλληνα με Ταϊλανδέζα στην Αθήνα.

Η γυναίκα με τουριστική βίζα

Ο γάμος έλαβε χώρα μέσα στην Ταϊλανδική πρεσβεία

Αποσυνδεδεμένος bigamo

• *
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 08:11:38 πμ »
Oytopikos Στα θέματα του μεταναστευτικού-fast γάμου-εμπόριο οργάνων και λευκής σάρκας η Ελλάδα το διάστημα 2005-2010 χαρακτηρίστηκε ως κύρια-είσοδος μετανάστευσης στην Ευρώπη (συγκεκριμένα χαρακτηρίζεται η Ελλάδα ως "η πύλη της Ευρώπης για παράνομη μετανάστευση και απαγορευτικέ σε ευρωπαίο επίπεδο ο γάμος με τουριστική βίζα....μόνο με άδεια παραμονής ώστε να εξασφαλίζετε και ο γάμος σε διάρκεια χρόνου. Έχουν ενημερωθεί όλες οι πρεσβείες σχετικά...τα υπόλοιπα μπορεί και το πιθανότερο είναι , να είναι προϊών μαιμουδιας διότι η πρεσβεία είναι έδαφος Ταϊλάνδης και υπάγετε σε νόμους Ταϊλάνδης και ας είναι στην Αθηνά...δεύτερον ο έλληνας που έβγαλε άδεια γάμου ώστε να νομιμοποιηθεί ο γάμος του? σε πια μερίδα και πιο δημοτολόγιο γράφτηκε, επόμενος πρέπει να ξανακάνανε  γάμο αλλά ελληνικά εδώ και στην πρεσβεία απλά διευκολύνανε (όχι τσάμπα)την κατάσταση για να μην τρέχουν Ταϊλάνδη, άσε πια τους νόμους που παρεμβαίνει ο πρέσβεις...μου θυμίζει τις πακιστανικες και μουσουλμανικές εκκλησίες στην Ελλάδα που κάνουν γάμους χωρίς να έχουν επίσημη άδεια και το ζευγάρι μετά νομίζει ότι είναι νόμιμα παντρεμένο στην Ελλάδα... άδειες γάμου για Ελλάδα όπου και να παντρευτείς εκκλησία η όχι  δίνει μόνο το δημαρχείο εκεί πως έδωσαν άδεια χωρίς να ζητήσουν άδεια παραμονής? μετά στο αλλοδαπών για την μπλε βεβαίωση της κοπέλας σαν σύζυγος Έλληνα δεν το είδαν? μετά στην περιφέρεια δεν κόλλησε η διαδικασία? Δεν τους γύρισαν τα χαρτιά πίσω? ποσά χρήματα ξόδεψε? πολύ μπέρδεμα σου λέω η γραφειοκρατία εάν αρχίσεις τα παραθυράκια.

Αυτό που λέω είναι ότι ο γάμος δεν είναι μια τελετή μόνο,  δηλαδή αγαπάω καποια/καποιον πάμε στην εκκλησία μας η στην πρεσβεία και παντρευόμαστε με τον γάμο αποκτάμε κάποια νομικά δικαιώματα...

Εγώ για παράδειγμα ο πρώτος γάμος μου στις Φιλιππίνες ήταν απατή

Ενώ τα είχα όλα σωστά αγάπη, γυναίκα χώρα που είναι πολίτης η γύναια, άδειες γάμου που υπογράψαμε, παπάς που έκανε την τελετή , βίντεο , δώρα στους γονείς κλπ ο γάμος δεν ήταν έγκυρος γιατί δεν κατατέθηκε στο ΝSΟ ???? υπάρχει μια διαδικασία νομικής φύσεως που σε νομιμοποιεί και εξασφαλίζει δικαιώματα μελλοντικά και τωρινά για εσένα και τον σύντροφο σου αλλά και τα παιδία σου αργότερα. δεν είναι έτσι απλά αγαπώ κάποιον παντρευόμαστε..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2012, 08:40:49 πμ από bigamo »

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

• Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:46:21 πμ »
Πότε εγινε ο γάμος με τουριστική βίζα στην Ελλάδα??? πριν το 2006??  και δευτερη ερωτηση  η κοπέλα ηρθε απο Ταϊλανδη εδω η πηγε πρώτα στο Βελγιο (άλλη βιομηχανεια fast γαμου εκει ) εκανε τον γαμο εκει  και μετα τα χαρτιά τους απλά έπρεπε να είναι μεταφρασμένα τάϊ-αγγλικά-ελληνικά. εδω?
Στα θέματα του μεταναστευτικού-fast γάμου-εμπόριο οργάνων και λευκής σάρκας η Ελλάδα το διάστημα 2005-2010 χαρακτηρίστηκε ως κύρια-είσοδος μετανάστευσης στην Ευρώπη (συγκεκριμένα χαρακτηρίζεται η Ελλάδα ως "η πύλη της Ευρώπης για παράνομη μετανάστευση και απαγορευτικέ σε ευρωπαίο επίπεδο ο γάμος με τουριστική βίζα....μόνο με άδεια παραμονής ώστε να εξασφαλίζετε και ο γάμος σε διάρκεια χρόνου
Εγώ πάντως έκανα πολιτικο γάμο στην Ελλάδα με την Ταϊλaνδη νuν γυναικα  μου το Δεκέμβριο του 2006. Και φυσικά είχε έρθει με τουριστική βίζα. Δεν ξέρω αν από τότε τα πράγματα άλλαξαν.

Αποσυνδεδεμένος bigamo

• *
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 12:08:47 μμ »
Εγώ πάντως έκανα πολιτικο γάμο στην Ελλάδα με την Ταϊλaνδη νuν γυναικα  μου το Δεκέμβριο του 2006. Και φυσικά είχε έρθει με τουριστική βίζα. Δεν ξέρω αν από τότε τα πράγματα άλλαξαν.

dimitrisdtcΤο ίδιο λέμε !!! Όταν η γυναίκα σου αποφάσισε να ταξιδέψει από  Ταϊλaνδη εδώ Ελλάδα η πρεσβεία της εκεί της έδωσε άδεια τουρίστα για γάμο διότι προσκόμισε άδεια γάμου στην Ταϊλάνδη, δηλαδή δεν κάνατε πρώτα τον γάμο σας εδώ(πρώτη φορά) έχε ξαναγινεί γάμος στην Ταϊλάνδη πρώτα. Δεν ξυπνά ένα πρωί και λέει τι να κάνω τι να κάνω ας πάω στην Ελλάδα να παντρευτώ!!!!! Η τουριστική της βίζα έχει σκοπό το γάμο και αυτό βεβαιώθηκε από την πρεσβεία της πρώτα έγγραφος , μετά στο αεροδρόμιο όταν την ρώτησαν ο σκοπός της επίσκεψης σας στην Ελλάδα ποιος είναι? Και μετά από το δημαρχείο εδώ και μετά από το αλλοδαπών και μετά από την περιφέρεια κλπ.. Τα ίδια λέμε..

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

• Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 13:31:14 μμ »
dimitrisdtcΤο ίδιο λέμε !!! Όταν η γυναίκα σου αποφάσισε να ταξιδέψει από  Ταϊλaνδη εδώ Ελλάδα η πρεσβεία της εκεί της έδωσε άδεια τουρίστα για γάμο διότι προσκόμισε άδεια γάμου στην Ταϊλάνδη, δηλαδή δεν κάνατε πρώτα τον γάμο σας εδώ(πρώτη φορά) έχε ξαναγινεί γάμος στην Ταϊλάνδη πρώτα. Δεν ξυπνά ένα πρωί και λέει τι να κάνω τι να κάνω ας πάω στην Ελλάδα να παντρευτώ!!!!! Η τουριστική της βίζα έχει σκοπό το γάμο και αυτό βεβαιώθηκε από την πρεσβεία της πρώτα έγγραφος , μετά στο αεροδρόμιο όταν την ρώτησαν ο σκοπός της επίσκεψης σας στην Ελλάδα ποιος είναι? Και μετά από το δημαρχείο εδώ και μετά από το αλλοδαπών και μετά από την περιφέρεια κλπ.. Τα ίδια λέμε..
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ..ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΛΑΝΔΗ..ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΕΛΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΓΑΜΟ...με τουριστική βίζα ήρθε και παντρευτήκαμε στην Ελλάδα

• Γενικός συντονιστής
  • สมน้ำหน้า
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
    • Thailand
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 14:50:50 μμ »
Δεν μας τα λες καλά bigamo .... αν και ειδημων

Στην περιπτωση που αναφέρω η αδεια ηταν απο δημο  Β.Π. Αθηνων

Και φυσικα η κοπέλα γραμμενη στην νεα οικογενειακη μεριδα και με αδεια διαμονής 5ετους διαρκειας πλέον

και χωρίς να πληρώσουν μίζα ή να κάνουν κάτι παράνομο.

Μάλιστα το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισαν και για αυτό δεν παντρευτηκαν σε δημαρχείο αλλά τους βοήθησε ο πρεσβης και εγινε ο γαμος εντός ήταν το οτι η κοπέλα δεν ειχε μαζί της χαρτι που να λέει οτι δυναται να παντρευτεί.

Απλούστατα γιατι αυτο το χαρτί που ζητουσε ο δημος δεν βγαινει στην Ταϊλάνδη.

Υπήρχε χαρτί που έλεγε μόνο ότι ειναι ανυπαντρη

Αποσυνδεδεμένος bigamo

• *
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 15:38:44 μμ »
δεν ξέρω πως τα καταφέρατε ? dimitrisdtc πως την άφησαν από το αεροδρόμιο σε ελληνικό έδαφος και πιο πριν από την πρεσβεία της να φτάσει Ελλάδα????
Oytopikos αυτό το Δεν μας τα λες καλά bigamo .... αν και ειδήμων δεν το πέτυχες καλά διότι αυτό που λες και παραδέχεσαι ότι τους βοήθησε ο πρέσβης μου ακούγεται μαιμούδια...και στο κάτω εγώ δεν είμαι γραφείο παράπονων εγώ, και σου λέω τα νόμιμα και ο καθένας σας μου λέει τις μαιμουδιες του ..τέλος πάντων όπως ο καθένας σας έστρωσε ας κοιμηθεί, και εδώ απλά απάντησα στον φίλο Λάκη για Φιλιπιννες..Ομορφαντρεεεεεεεεεεες μου εσείς ποιος θέλει σάλτσα για να γλιστράει?

Και κάτι ακόμα Oytopikoς και dimitrisdtc νόμιζα ότι λέγατε για τις γυναίκες σας , προσωπικές μαρτυρίες , και τελικά μου λέτε ιστορίες που είχαν ευτυχισμένο τέλος , που ακούσατε από κάποιους γνωστούς και που μόνο δημιουργούν ελπίδα ...δεν γνωρίζετε το παρασκήνιο , τι χρήματα πληρώθηκαν η τι έγινε πραγματικά, ναι υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν ξεφύγει από το νόμιμο και είναι στην γκρίζα ζώνη αλλά αυτό που λέω εγώ είναι το νόμιμο , και τέλος εάν κάποιος κάνει χαρές εκμεταλευοντας την θέση του πρέσβεις η ότι άλλο σίγουρα δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του....επαναλαμβάνω ότι εγώ μιλάω για τα νόμιμα? όχι τις μαιμουδιες ...γιατί άμα θέλετε μαιμουδιες υπάρχει και ο κινέζος που έχει 3 μαγαζιά με ρούχα στην ομόνοια και φέρνει κάθε μήνα 1500 κινέζους φιλιπινεζου ταϊλανδέζους με 10.000 δολάρια το κεφάλι μέσα σε κοντεινερ ...οποίος θέλει μαιμουδιες και βιάζετε στον κινέζο. Τι και εάν πεθάνουν καμία πεντακοσαριά στον δρόμο?  Πάλι γρήγορα έρχονται
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2012, 15:57:40 μμ από bigamo »

• Γενικός συντονιστής
  • สมน้ำหน้า
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
    • Thailand
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 15:56:32 μμ »
Πήγες να ψαρέψεις πελατάκια αλλά έχασες

Το ν'αρχίσεις τις ειρωνίες πάλι ....   έχασες

Τέσπα πολιοασχοληθήκαμε μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος thanaposto

• Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 7.0.1 Firefox 7.0.1
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 16:25:14 μμ »
Πήγες να ψαρέψεις πελατάκια αλλά έχασες

Το ν'αρχίσεις τις ειρωνίες πάλι ....   έχασες

Τέσπα πολιοασχοληθήκαμε μαζί σου

κουραστηκαμε με τα λαμογια και τις ανακριβιες!!!!! βρηκαν ολοι το internet και προσπαθουν να παιξουν με την καψουρα του καθενος -ελεος- :-\

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

• Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 17:00:49 μμ »
Δεν μιλάω για τον εαυτό μου (αν και είμαστε μόνο πέντε δικηγόροι του αλλοδαπών στην Αθηνά για τις Βιζες, όλοι οι άλλοι είναι γκούρου )

Χωρίς να σε γνωρίζω αγαπητέ φίλε μου δικηγόρο με την ορθογραφία και την εκφορά λόγου σου ούτε για τροχαία παράβαση δε θα χρησιμοποιούσα...
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

thai.gr

« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 17:00:49 μμ »