Αποστολέας Θέμα: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα  (Αναγνώστηκε 119997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 23:05:50 μμ »
Γεια σας Παιδια και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.....Να ρωτησω και εγω κατι και παρα καλω πολυ οποιος ξερει ασ Βοηθησει...

1)Τι  Χαρτια χρειαζονται για μια Κοπελλα  απο Φιλλιπινες που ζει και εργαζεται στο Ντουμπαι για να παντρευτει Ελληνα πολιτη(εμενα) στην Ελλαδα?

2)Επισης,θα ηθελα την συμβουλη σας......ετοιμαζομαι κατεβω Ντουμπαι......Μπορω να παω με την κοπελλα στην Ελληνικη Πρεσβεια και να βγαλουμε μαζι την Visa  της για Ελλαδα??Δηλαδη να μπω "κατι σαν εγγυητης" για την διαμονη της στην Ελλαδα.....Γινεται αυτο?και αν Ναι..τι χαρτια πρεπει να προςκομισσω στην πρεσβεια μας για να γινει αυτη η διαδικασια και τι χαρτια εκεινη???

3)Μπορω να ζητησω 2μηνη η παραπανω διαρκεια Visa Για την Κοπελλα(αφου φυσικα εγγυηθω για την ασφαλεια της και την διαμονη της)???

4)Ενω ειναι Ελλαδα και πραγματοποιηθει Γαμος στην Ελλαδα,μπορει να κατσει και αλλο μολις τελειωσει η Βιζα της??και αν ναι,πως γινεται αυτο??

5)Αν δεν μπορει να κατσει και πρεπει να φυγει(ενω εχει γινει ο Γαμος στην Ελλαδα),μπορει να ξαναρθει χωρις να κανει αιτηση για Βιζα???

6)Πρεπει να δηλωθει και ο γαμος στην Πρεσβεια των Φιλλιπινων???


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ και Συγνωμμη  ΓΙΑ ΤΙς ΠΟΛΛΕς ερωτησεις μου.....εχω και εγω Μπερδευτει....


Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 13:23:54 μμ »
Γεια σας Παιδια και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.....Να ρωτησω και εγω κατι και παρα καλω πολυ οποιος ξερει ασ Βοηθησει...

1)Τι  Χαρτια χρειαζονται για μια Κοπελλα  απο Φιλλιπινες που ζει και εργαζεται στο Ντουμπαι για να παντρευτει Ελληνα πολιτη(εμενα) στην Ελλαδα?

2)Επισης,θα ηθελα την συμβουλη σας......ετοιμαζομαι κατεβω Ντουμπαι......Μπορω να παω με την κοπελλα στην Ελληνικη Πρεσβεια και να βγαλουμε μαζι την Visa  της για Ελλαδα??Δηλαδη να μπω "κατι σαν εγγυητης" για την διαμονη της στην Ελλαδα.....Γινεται αυτο?και αν Ναι..τι χαρτια πρεπει να προςκομισσω στην πρεσβεια μας για να γινει αυτη η διαδικασια και τι χαρτια εκεινη???

3)Μπορω να ζητησω 2μηνη η παραπανω διαρκεια Visa Για την Κοπελλα(αφου φυσικα εγγυηθω για την ασφαλεια της και την διαμονη της)???

4)Ενω ειναι Ελλαδα και πραγματοποιηθει Γαμος στην Ελλαδα,μπορει να κατσει και αλλο μολις τελειωσει η Βιζα της??και αν ναι,πως γινεται αυτο??

5)Αν δεν μπορει να κατσει και πρεπει να φυγει(ενω εχει γινει ο Γαμος στην Ελλαδα),μπορει να ξαναρθει χωρις να κανει αιτηση για Βιζα???

6)Πρεπει να δηλωθει και ο γαμος στην Πρεσβεια των Φιλλιπινων???


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ και Συγνωμμη  ΓΙΑ ΤΙς ΠΟΛΛΕς ερωτησεις μου.....εχω και εγω Μπερδευτει....


    φιλε   λακη    οτι   ποθεις,   βλεπω   οτι   εχεις    επανελθει   δριμυτερος!   να   φορας   παντα   το   "κρανος"   σου!   μη   ξεχνας   το   "κρανος"   σωζει   ζωες!
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 13:42:05 μμ »
    φιλε   λακη    οτι   ποθεις,   βλεπω   οτι   εχεις    επανελθει   δριμυτερος!   να   φορας   παντα   το   "κρανος"   σου!   μη   ξεχνας   το   "κρανος"   σωζει   ζωες!

ευχαριστω πολυ,φιλε μου......

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 623
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.18 Firefox 3.6.18
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 15:28:34 μμ »


2. Εάν επιμένεις, έχε υπ' όψη σου ότι το Βατικανό και οι Φιλιππίνες είναι τα δύο μοναδικά κράτη όπου το διαζύγιο ΔΕΝ υπάρχει.  Μόνο ακύρωση γάμου αλλά μετά από πολύχρονη και εξαιρετικά ακριβή διαδικασία.



Λακη αυτο το διαβασες ;;;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος bigamo

  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
    • Greek & Filipino Community
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 15:37:50 μμ »
λάκη στο Ντουμπαι η κοπέλα απο φιλιππινες  και εσυ ελληνας δεν μπορειτε να κανετε γάμο ..είστε και οι δυο ξένοι εκεί
ουτε στην ελλαδα αμα ερθετε δεν θα μπορεσετε να κανετε γαμο γιατι η βιζα της κοπελας θα είναι για τουρισμο και είναι απο ασια
μονο αμα πας στην πατριδα της , κάνεις γαμο εκει , μεταφρασεις τον γαμο , ερθεις ελλαδα και την προσκαλέσεις με βιζα γαμου, φυσικα θα πρεπει η κοπελα να παρει νεο διαβατηριο εκει απο την πρεσβεια των φιλιππινων με το επίθετο σου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 15:44:20 μμ από bigamo »

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 18:56:30 μμ »
λάκη στο Ντουμπαι η κοπέλα απο φιλιππινες  και εσυ ελληνας δεν μπορειτε να κανετε γάμο ..είστε και οι δυο ξένοι εκεί
ουτε στην ελλαδα αμα ερθετε δεν θα μπορεσετε να κανετε γαμο γιατι η βιζα της κοπελας θα είναι για τουρισμο και είναι απο ασια
μονο αμα πας στην πατριδα της , κάνεις γαμο εκει , μεταφρασεις τον γαμο , ερθεις ελλαδα και την προσκαλέσεις με βιζα γαμου, φυσικα θα πρεπει η κοπελα να παρει νεο διαβατηριο εκει απο την πρεσβεια των φιλιππινων με το επίθετο σου



αν παμε στον Hong Kong οπως λεει ο Akis 51???Μπορουμε εκει να το κανουμε τον Γαμο???και συγνωμμη..ειναι Σιγουρο αυτο που λες???Δεν μπορω να το καταλαβω....Ο γαμος δεν μπορει να γινει στο μερος οπου ο ενας απ'τους 2 συζυγος ειναι πολιτης????πρεπει οπωσδηποτε να παω στις Φιλιππινες???Γιατι να μην γινεται στην Ελλαδα??

Αποσυνδεδεμένος bigamo

  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
    • Greek & Filipino Community
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 19:24:09 μμ »
ναι ο γαμος μπορει να γινει ΜΟΝΟ στο μερος οπου ο ενας απ'τους 2 συζυγος ειναι πολιτης, δηλαδή ή ελλάδα ή φιλιππινες.
Στην Ελλάδα θα πρεπει να πατε στο δημαρχείο, και εκει για τις άδειες γάμου θα σου ζητησουν αδεια παραμονης της γυναίκας σου..ομως η κοπελα σου δεν εχει αδεια παραμονης μονο βιζα 90 ημερων σαν τουριστας???? και είναι πολίτης Ασίας?? δηλαδή κραταει διαβατήριο μη ευρωπαικο αρα δεν θα σου δωσουν αδεια διοτι παρεμβενει 30 ευρωπαικους νομους οταν βρισκετε σε ευρωπαικη χωρα(αμα θες να στους αναλύσω εναν εναν). Εαν πατε εδω στην πρεσβεια των φιλιπιπνων θα σε στειλουν στο δημαρχειο γιατι δεν είσαι φιλιπινεζος αρα δεν μπορεις να παντρευτης στην πρεσβεια της χωρας σου (νομος περι trafficking) ...Το ιδιο στο ντουμπαι που εκει είστε και οι δυο ξενοι. Αρα τι γινετε λοιπον? η απαντηση ειναι Φιλιπιπνες. Απλα πατε πισω και οι δυο, παντρευεστε εκει , η κοπελα παραμενει πισω και ολοκληρωνει την διαδικασια και εσυ ερχεσε εδω με ολα τα χαρτια, τα μεταφραζεις στα ελληνικα και τα καταθετεις στους δικούς μας γκουρου του αλλοδαπων και την φέρνεις με βιζα γαμου κανονικα...δηλαδη οι δικοι μας γκουρου του αλλοδαπων θα στηλουν τα χαρτια στην πρεσβεια των φιλιππινων στην μανιλα και αυτοι εκει θα ετοιμασουν την βιζα γαμου..όταν θα είναι όλα ετοιμα η γυναίκα σου εκει θα παει στην πρεβεια και θα παραλαβει νεο διαβατηριο με την βιζα και το επιθετο σου...οταν με το καλο ερθει εδω εσυ θα την παρεις απο το χερι και θα πατε ξανα στους δικους μας γκουρου εδω να καταθεσετε αντιγραφο νεου διαβατηριου και τα χαρτια που σας εδωσαν στην πρεσβεια για να παρει η γυναικα σου την βρεβαιωση παραμονης για 5 ετη (αρχικα παιρνει την σομον -ροζ βεβαιωση και οταν τις βγαλεις ικα και αφμ εδω θα παρει την μπλε).Στο  Hong Kong οπως λεει ο Akis 51 εχω ακουσει και ξερω για την βιομηχανeια fast γαμου (φιλιππινες, thai κλπ) εκει αλλα δεν εχω καλα λογια να πω εκτος οτι θα πληρωσεις τα διπλα και θα ανακατεψεις την διαδικασια σε βαθμο που για να ξεμπερδεψεις μετα τον γάμο σου θα πεις....δεν ειμαι ελεφαντας  γιατι μου φέρεστε σαν ελεφαντα...

εαν τωρα υπαρχουν άλλοι λόγοι που βιαζεσε και δεν θες να πατε πισω φιλιπππινες(και πίστεψε με , με τις φιλιπιπνεζες πάντα κατι τρεχει ) τοτε θα τα σκασεις χοντρα σε καποιον γκουρου βιζας -αλλοδαπων-παλιανθρωπο να σε βοηθησει υπευθυνα...(οι τιμες αρχιζουν απο 5000)

Ξέχασα ..εσύ είσαι έλληνας ετσι? αρα κρατας διαβατηριο πολιτη ευρωπαικης χωρας αρα μπορεις να παντρευτεις στις φιλιππινες..το αντιθετο δεν γινετε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 19:51:23 μμ από bigamo »

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 19:52:41 μμ »
εαν τωρα υπαρχουν άλλοι λόγοι που βιαζεσε και δεν θες να πατε πισω φιλιπππινες(και πίστεψε με , με τις φιλιπιπνεζες πάντα κατι τρεχει ) τοτε θα τα σκασεις χοντρα σε καποιον γκουρου βιζας -αλλοδαπων-παλιανθρωπο να σε βοηθησει υπευθυνα...(οι τιμες αρχιζουν απο 5000)
    εσυ   εισαι   ο   "γκουρου"?      ακου   5   χιλιαρικα!     λακη   μη   μασας!   καταρχας    κανε  μια  προσκληση   στη  κοπελα   να  ρθει   με  τουριστικη   λιγες  βδομαδες   στην   ελλαδα  (ευκολο  φανταζομαι   γιατι   για  να  νε   στο   ντουμπαι  θα  εχει    αξιολογη   δουλεια)    και     ρωτας    εναν    δικηγορο   σου   (εμπιστο   ομως)     υπαρχει   λυση  να   γινει   ο   γαμος   ελλαδα,     ασε    τους   "γκουρου"   να  λενε   εξυπναδες   
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος bigamo

  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
    • Greek & Filipino Community
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 19:59:31 μμ »
   εσυ   εισαι   ο   "γκουρου"?      ακου   5   χιλιαρικα!     λακη   μη   μασας!   καταρχας    κανε  μια  προσκληση   στη  κοπελα   να  ρθει   με  τουριστικη   λιγες  βδομαδες   στην   ελλαδα  (ευκολο  φανταζομαι   γιατι   για  να  νε   στο   ντουμπαι  θα  εχει    αξιολογη   δουλεια)    και     ρωτας    εναν    δικηγορο   σου   (εμπιστο   ομως)     υπαρχει   λυση  να   γινει   ο   γαμος   ελλαδα,     ασε    τους   "γκουρου"   να  λενε   εξυπναδες  
  phohm phuy Δεν μιλάω για τον εαυτό μου (αν και είμαστε μόνο πέντε δικηγόροι του αλλοδαπών στην Αθηνά για τις Βιζες, όλοι οι άλλοι είναι γκούρου ) απλά του μαθαίνω την αγορά τίποτα άλλο, εξάλλου και αλλού να πάει ...ε ξέρεις τι λένε για την Ρώμη και τους δρόμους?

Προσωπικά ξέρω στην περιοχή μου 200 άτομα που παίρνουν από 20 μέχρι 5000 για να βοηθήσουν
Είναι και ένας με το  όνομα  ΑΧΜΕΤ που εάν η γυναίκα σου  @@@@ μαζί του θα σου βγάλει βίζα ΤΣΑΜΠΑ-FREE
Η ουσία είναι ότι θα ακούσεις πολλά και άμα δεν το κανείς μόνος σου η βιάζεσαι θα πρέπει να πληρωσεις..φυσικα εσύ διαλέγεις ..
phohm phuy Ξέχασα να σου πω ότι η γυναίκα του  Λάκη κρατάει διαβατήριο μη ευρωπαϊκής χώρας, είναι από φιλιππινες..δεν μπορεί να ταξιδέψει από Ντουμπαι εδώ . πρέπει να πάει πίσω στις Φιλιππίνες ..επιπλέον και να έρθει εδώ από Φιλιππίνες σαν τουρίστρια (η πρεσβεία εκεί δεν δίνει τουριστικές Βιζες) αλλά ας πούμε ότι έδωσε (για να φανώ καλός εγώ στα μάτια σου) εδώ πως θα βγάλει άδειες γάμου με τουριστική βίζα? για να μην πω τώρα ότι έτσι και την πιάσουν θα απελαθεί για 5 έτη...ποιος λέει εξυπνάδες τώρα? Ομορφαντραααααααααααα μου εσύ να σου βάλω και σάλτσα να γλιστράει?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 20:36:18 μμ από bigamo »

Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 9.0.1 Firefox 9.0.1
    • www.thai.gr
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 21:27:07 μμ »
..δεν μπορεί να ταξιδέψει από Ντουμπαι εδώ . πρέπει να πάει πίσω στις Φιλιππίνες ..επιπλέον και να έρθει εδώ από Φιλιππίνες σαν τουρίστρια


ακριβως

Αποσυνδεδεμένος Yannis

  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Good things happen when you pay attention.
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 08:04:47 πμ »
Ισως να είναι ΤΟΣΟ διαφορετικά από ότι είναι με τις Ταϊλανδές? αλλά κάποιοι εδώ τις παντρευτήκαμε εδώ στην Ελλάδα με τουριστική βίζα, τα χαρτιά τους απλά έπρεπε να είναι μεταφρασμένα τάϊ-αγγλικά-ελληνικά.
Good things happen when you pay attention.

Αποσυνδεδεμένος bigamo

  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
    • Greek & Filipino Community
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 12:41:00 μμ »
Ισως να είναι ΤΟΣΟ διαφορετικά από ότι είναι με τις Ταϊλανδές? αλλά κάποιοι εδώ τις παντρευτήκαμε εδώ στην Ελλάδα με τουριστική βίζα, τα χαρτιά τους απλά έπρεπε να είναι μεταφρασμένα τάϊ-αγγλικά-ελληνικά.

Πότε εγινε ο γάμος με τουριστική βίζα στην Ελλάδα??? πριν το 2006??  και δευτερη ερωτηση  η κοπέλα ηρθε απο Ταϊλανδη εδω η πηγε πρώτα στο Βελγιο (άλλη βιομηχανεια fast γαμου εκει ) εκανε τον γαμο εκει  και μετα τα χαρτιά τους απλά έπρεπε να είναι μεταφρασμένα τάϊ-αγγλικά-ελληνικά. εδω?
Στα θέματα του μεταναστευτικού-fast γάμου-εμπόριο οργάνων και λευκής σάρκας η Ελλάδα το διάστημα 2005-2010 χαρακτηρίστηκε ως κύρια-είσοδος μετανάστευσης στην Ευρώπη (συγκεκριμένα χαρακτηρίζεται η Ελλάδα ως "η πύλη της Ευρώπης για παράνομη μετανάστευση και απαγορευτικέ σε ευρωπαίο επίπεδο ο γάμος με τουριστική βίζα....μόνο με άδεια παραμονής ώστε να εξασφαλίζετε και ο γάμος σε διάρκεια χρόνου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 12:57:24 μμ από bigamo »

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 12:59:59 μμ »
Ρε παιδια...εχω μπερδευτει λιγακι....αλλα να ρωτησω κατι αλλο τωρα...

Φευγω Ντουμπαι και παω μαζι με την αρραβωνιαστικια μου στην Πρεσβεια της Ελλαδας στο Ντουμπαι(βασικα στο Αμπου Νταμπι ειναι)αλλα λεμε τωρα......ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ???Μπαινω σαν "εγγυητης" και ασ πουμε "σπονσορας" για την διαμονη της και την ασφαλεια της και τα εξοδα της...σαν να την φιλοξενω....δεν μπορει να γινει αυτο????
και πρεπει να παρατηρησω και κατι αλλο...

ΠΟΛΥ ΡΑΤΣΙΜΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΦΥΛΗ στην Ελλαδα!!!!ουτε για διακοπες η να δουν καποιο φιλο τους η συγγενης τους δεν μπορουν να ερθουν!!!πρπεει να περασουν απο 40 κυματα μεχρι να βρουν ακρη!!!στις αλλες χωρες της ευρωπης πως ταξιδευουν  δηλαδη και στην αμερικη?(οπου θεωρειται η δυκολοτερη χωρα για βιζα η Αμερικη)

και να πω 1 προσωπικο μου βιωμα πριν 1 μηνα στο Ντουμπαι......Πηγα να "βγαλω" βιζα για την αρραβωνιαστικια μου σε γραφειο που ειδικευεται σε βιζες Σεγκεν και Ευρ.Ενωσης....μπαινω μεσα λοιπον και με ρωτανε για ποια χωρα ακριβως θελω να βγαλω βιζα και τους λεω Ελλαδα...και μου λενε οτι δεν μπορουν να την βγαλουν και ειναι η μονη χωρα που πρεπει να παει αυτοπροσωπος ο ενδιαφερομενος στην Πρεσβεια στο Αμπου Νταμπι!!!Παταω εναν καυγα(τι μου φταιγανε οι ανθρωποι τωρα???)και αρχιζα να φωναζω ¨"τι σοι γραφειο ειστε που διαφημιζετε ολων των ειδων τις βιζες για την Ευρ.Ενωση???η ελλαδα δηλ. δεν ανηκει στην ευρ,ενωση????.Μπορειετ να βγαλετε βιζα για κατι χωρες οπως ουγγαρια,τσεχια,σλοβακια(δεν εχω τιποτα μ'αυτες τις χωρες.Προς Θεου!!!)και δεν μπορειτε για Ελλαδα???"Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι αλλα τι να πεις.....αυτα!!!

Αποσυνδεδεμένος spyros007

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 13:12:15 μμ »
Γιατί, ως χώρα, είμαστε "φθηνή στα πίτουρα και ακριβή στο αλεύρι" !

Αποσυνδεδεμένος bigamo

  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
    • Greek & Filipino Community
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 13:17:56 μμ »
Λάκη,, δεν εχω κατι μαζι σου αλλα δεν θα σου πω κατι καλο για να σε ευχαριστισω..Οχι δεν μπορεις να την καλέσης με "ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ???Μπαινω σαν "εγγυητης" και ασ πουμε "σπονσορας" για την διαμονη της και την ασφαλεια της και τα εξοδα της...σαν να την φιλοξενω...." ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΟΥΜΠΑΙ

Γα να κανείς την ανωτέρω διαδικασία Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙς Φιλιππίνες ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΛΛΑΔΑ.....
Καταθέτης 3000 ΕΔΩ ΣΑΝ "εγγυητής" ΣΕ ΚΟΙΝΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΟΥ ΕΞΕΤΑΖΕΤΕ. Και η κοπελα πρεπει να περασει απο γιατρο στις φιλιππινες και συνεντευξη στην πρεσβεια της μανιλα και μετα ΠΙΟΗ
εδω είναι οι νόμοι που θα κoλύσεις


Νόμος 1975/1991 με τίτλο "Είσοδος, έξοδος, παραμονή, εργασία, απέλαση αλλοδαπών, διαδικασία αναγνώρισης προσφύγων και άλλες διατάξεις". Μέχρι τότε υπήρχε μόνο ο Νόμος 4310/1929 ήταν ανεπαρκής αφού αφορούσε ζητήματα των προσφύγων από την Μικρά Ασία. Ο νέος νόμος 1975/1991 καθορίζει τις προϋποθέσεις εισόδου και παραμονής μεταναστών στην Ελλάδα αλλά και απέλαση όσων ήταν χωρίς νομικές διατυπώσεις. Η ποινή φυλάκισης έως πέντε χρόνια προβλέπεται με τον νόμο αυτό σε όποιον εισέρχεται παράνομα στην Ελλάδα.
Νόμος 2910/2001 με τίτλο "Είσοδος και παραμονή αλλοδαπών στην Ελληνική Επικράτεια. Κτήση της ιθαγένειας με πολιτογράφηση και άλλες διατάξεις". Παρόλο που ο νόμος 1975/1991 ήταν αυστηρός κατά την μετανάστευση οι παράνομες μεταναστευτικές ροές αυξάνονται και δημιουργείται η ανάγκη για αντιμετώπιση του ζητήματος, αναγνωρίζοντας ότι οι μετανάστες συμβάλουν στην οικονομία και κοινωνία. Ο νέος νόμος μεταφέρει την μεταναστευτική πολιτική από το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης στο Υπουργείο Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης. Παράλληλα μειώνεται από 15 σε 2 έτη ο απαιτούμενος χρόνος διαμονής του μετανάστη για το δικαίωμα στην οικογενειακή επανένωση. Οι ανήλικοι μετανάστες αποκτούν το δικαίωμα στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Επίσης κατοχυρώνεται η πρόσβαση των μεταναστών στο σύστημα δικαιοσύνης και κοινωνικής προστασίας και ρυθμίζεται η πολιτογράφηση.
Νόμος 3386/2005 με τίτλο "Είσοδος, διαμονή και κοινωνική ένταξη υπηκόων τρίτων χωρών στην Ελληνική επικράτεια" ο οποίος θεωρείται βασικό νομοθέτημα της Ελληνικής μεταναστευτικής πολιτικής. Με τον νέο νόμο μειώνεται η γραφειοκρατία ενοποιώντας την άδεια εργασίας και διαμονής μεταναστών σε ένα έγγραφο. Γίνεται καμπάνια νομιμοποίησης παράτυπων μεταναστών και ενσωματώνεται η κοινοτική οδηγία 2003/86 για την οικογενειακή επανένωση των μεταναστών. Επίσης ενσωματώνεται η κοινοτική οδηγία 2003/109 για το καθεστώς του επί μακρός διαμένοντος αλλοδαπού με συμπλήρωση πενταετούς διαμονής στην Ελλάδα και την γνώση της Ελληνικής γλώσσας, πολιτισμού και ιστορίας. Παράλληλα προβλέπονται ποινικές, οικονομικές και διοικητικές κυρώσεις σε όσους παρέχουν υπηρεσίες σε παράνομους μετανάστες/υπηκόους τρίτων χωρών.
Νόμος 3386/2007 με τίτλο "Ειδικές ρυθμίσεις θεμάτων μεταναστευτικής πολιτικής και λοιπών ζητημάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης". Με τον νόμο αυτό διευκολύνονται οι μετανάστες στην εξαγορά του 20% των ενσήμων που απαιτούνται να συμπληρώσουν για να ανανεώσουν την άδεια παραμονής τους. Επίσης οι γονείς μεταναστών μπορούν να νομιμοποιούνται όταν τα παιδιά τους φοιτούν στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Νόμος 3838/2010 με τις προϋποθέσεις απόκτησης Ελληνικής ιθαγένειας. Τροποποιείται ο κώδικας Ελληνικής ιθαγένειας ο οποίος βασιζόταν στην αρχή του δίκαιου του αίματος. Με τον νέο νόμο τα παιδιά μεταναστών αποκτούν την Ελληνική ιθαγένεια με την γέννησή τους στην Ελλάδα με προϋπόθεση ότι οι δύο γονείς διαμένουν στην Ελλάδα μόνιμα και νόμιμα για 5 συνεχόμενα έτη. Επίσης παιδιά μεταναστών τα οποία έχουν παρακολουθήσει τουλάχιστον 6 έτη ελληνικού σχολείου, κατοικούν μόνιμα και νόμιμα στην χώρα, δικαιούνται την Ελληνική ιθαγένεια. Οι αλλοδαποί οι οποίοι επιθυμούν την πολιτογράφηση ως Έλληνες θα πρέπει να διανέμουν νόμιμα για επτά συνεχόμενα έτη, να έχουν λευκό ποινικό μητρώο, γνώση ελληνικών, ομαλή ένταξη στην οικονομική και κοινωνική ζωή αλλά και εξοικείωση με τους θεσμούς του πολιτεύματος