Αποστολέας Θέμα: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα  (Αναγνώστηκε 120009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soni

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.28 Firefox 3.6.28
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 03, 2012, 18:20:59 μμ »
Απο οτι φαινεται χρειαζομαι αλλη μια φορα την βοηθεια σας παιδια! Μου λεει η κοπελα οτι χρειαζεται κι ενα χαρτι το οποιο εκεινη αποκαλει "legal capacity" και φυσικα εννοει ενα αποδεικτικο οτι δεν εχω προβλημα με καποια αρθρα του νομου. Μου ειπαν στο δημαρχειο της πολης μου οτι θα μου το εδιναν εκει αλλα μου το γυριζουν τωρα και λενε οτι δεν παρεχουν κατι τετοιο. Που λοιπον μπορω να το βρω? Ποιος το παρεχει αν οχι το δημαρχειο της πολης?

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.142 Chrome 18.0.1025.142
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 03, 2012, 19:11:05 μμ »
το χαρτί το  χρειάζεσαι εσύ απο εδώ: η   για την  κοπέλα απο εκεί; εαν εσύ ρώτα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και  η κοπέλα το ίδιο.
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος soni

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.28 Firefox 3.6.28
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 04, 2012, 18:48:51 μμ »
Το χαρτι αυτο μου λεει η κοπελα οτι το παιρνω απο Δημαρχειο ή απο Πρεσβεια (ετσι λεει εκεινη) ενω απο οτι ειδα και διαβασα σε ενα φορουμ ελληνικο για πολιτικο γαμο, θελει ενα χαρτι που λεει οτι δεν εχω κωλυμα σε καποια αρθρα του νομου, βρηκα το κειμενο, το εγραψα σε μια δηλωση και πηγα και μου το σφραγισαν σε ενα αστυνομικο τμημα. εκτος και οι πινεζοι δεν ξερουν τι ζητανε πια...ελεος με τα κωλοχαρτα...

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.142 Chrome 18.0.1025.142
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 04, 2012, 20:20:08 μμ »
Υπεύθυνη Δήλωση όπου θα βεβαιώνεται οτι μελλόνυμφοι δεν έχουν κώλυμα για γάμο από τα αναφερόμενα στα άρθρα 1350, 1351,1352, 1354, 1356, 1357, 1360 του Αστικού Κώδικα  νομίζω οτι μιλάς για αυτά
http://www.weddingsatwork.com/culture_laws_churchforeign.html
http://www.weddingsatwork.com/culture_laws_license.shtml
http://www.weddingsatwork.com/laws_foreign_marriage.shtml
http://www.weddingsatwork.com/laws_cenomar.shtml
http://www.weddingsatwork.com/culture_laws.shtml
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος soni

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.28 Firefox 3.6.28
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 04, 2012, 22:25:35 μμ »
Απ οτι καταλαβα μονο απο την Πρεσβεια μας στις Φιλιπινες μπορω να το παρω το χαρτι αυτο αφου οι ελληνες δεν εχουν ιδεα τι ειναι αυτο.... Το χαρτι της υπευθυνης δηλωσης το εχω ηδη στα χερια μου, ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια μας εκει ισως με βοηθησει, αν μπορουσα να βρω και τον Akis51 που ξερει κατιτις καλα θα ητανε. Φιλε kosa σε ευχαριστω για την βοηθεια σου, να σαι καλα. Κατι τελευταιο, πιστοποιητικο γεννησης χρειαζομαι?

Αποσυνδεδεμένος skorpios4

  • *
  • Μηνύματα: 49
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 04, 2012, 23:25:07 μμ »
Λογικά το "legal capacity" είναι το χαρτί που σου δίνει η πρεσβεία της Ελλάδος στις Φιλιππίνες αφού προσκομίσεις όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά από Ελλάδα (πιστοποιητικό οικογενειακής μερίδας ,πιστοποιητικό γέννησης κλπ κλπ). Είναι μια περίληψη των προσωπικών σου στοιχείων και επιπλέον αναφέρει ότι είσαι ελεύθερος και ικανός να παντρευτείς. Στην Ταϊλάνδη η Πρεσβεία το δίνει στα αγγλικά και αφού το μεταφράσεις στα Τάι αυτό και μόνο από την δικιά σου μεριά αρκεί για να παντρευτείς σε δημαρχείο!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2012, 23:27:43 μμ από skorpios4 »

Αποσυνδεδεμένος geozot

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.162 Chrome 18.0.1025.162
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:23:45 πμ »
Κύριοι και φίλοι μου, σας χαιρετώ. Είναι νέο μέλος, αλλά διαβάζω , τα όσα γράφετε. Βλέπω ότι προσπαθείτε για την καλύτερη ενημέρωση. Αποκτήσατε , άλλον έναν (εμένα) για να σας ζαλίσει κάπως. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Λέγομε Γιώργος , είμαι συνταξιούχος τράπεζας ,59 χρονών, ζω μόνος μου (χωρισμένος). μέσω ενός φίλου μου , ο οποίος επήγε 2 φορές στις Φιλιππίνες και γνώρισε δυο αδερφές. Με την μια έχει σχέση. Πραγματικά , πολύ καλοί χαρακτήρες.
Αποφάσισα μετά από πολλά να κάνω κάτι με την μικρότερη αδερφή . να την φέρω στην Ελλάδα, αφού πάω και κάνω γάμο , μαζί της στις χώρα της. Ετοίμασα στο Δημαρχείο μου μερικά χαρτιά τα επήγα και μου χορηγήσαν την άδεια γάμου.
Την έστειλα (σκαναρισμένη) στον έλληνα πρέσβη στην Μανίλα και μου απάντησε ότι είναι εντάξει και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
Θέλω να σας πω όμως , ότι δεν διαθέτω αρκετά χρήματα, και πολύ χρόνο. Δεν θέλω και να καθίσω εκεί περισσότερο από 1 – 1 ½ μήνα. Διαβάζω όμως από τα γραφόμενά σας , διάφορα και αρκετές διαδικασίες . κάπου μπερδεύτηκα πολύ.
Δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει , εκτός από την αδερφή της , η οποία είναι αρκετά έξυπνη . αλλά εκεί οι αποστάσεις είναι και μεγάλες. Μία Μανίλα , μία Αλαμίνος , μια Καβίτε  (τόπος γέννησης). Τους είπα να βγάλει διαβατήριο και σε 10 ημέρες το παίρνει. Δεν ξέρω τι να κάνω , επί πλέον , για να πάω κάτω και να είμαι σε όλα έτοιμος , και να μην με φάνε οι δρόμοι , ο χρόνος και τα πέσος. Η κοπέλα τι πρέπει να ετοιμάσει ????   Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Σας είμαι ευγνώμων. 
George - Athens  Megara

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0.2 Firefox 10.0.2
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 19, 2012, 20:54:11 μμ »
Φίλε Geozot,

Μη ασχολείσαι για τα δικά της χαρτιά, αυτά θα τα μάθει από τον Δήμο της και από το NSO (Ληξιαρχείο τους).  Εσύ, εφ' όσον είσαι ήδη εντάξει, περιμένεις να φτιάξει τα χαρτιά, να περάσει
το 15ήμερο δημόσιας ανάρτησης γάμου και αφού τα έχει όλα έτοιμα κατεβαίνεις και τελειώνετε.  Μετά εσύ τρέχεις πλέον με Πρεσβεία και μετά Ληξιαρχείο-Δήμο, κλπ. ελληνικά βάσανα..

Αποσυνδεδεμένος geozot

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.162 Chrome 18.0.1025.162
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 20, 2012, 08:00:52 πμ »
φίλε μου akis51 , σε ευχαριστώ πολύ.
George - Athens  Megara

Αποσυνδεδεμένος soni

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 10, 2012, 09:51:36 πμ »
Καλημερα σε ολους! Θεωρω οτι εχω μια διαφορετικη εμπειρια τωρα πλεον, αφου πηγα στις Φιλιππινες και εκανα τα πρωτα μου χαρτια, αλλα δεν εφτασα ακομα στο σεμιναριο. Οποτε να προϊδεάσω τους υποψηφιους γαμπρους για φιλιπινεζα νυφη οσον αφορα τα εγγραφα που θα χρειαστουν. Αναρτω μια εικονα η οποια ειναι απο το κινητο μου (ναι, το δαχτυλο που φαινεται ειναι το δικο μου) και αφορα τα αναγραφομενα, στο δεξιο μερος, της φωτό. Δωστε σημασια στο τι εγγραφα ζητανε (δεξια στηλη) και στην αριστερη ενα συνολο σε PHP (Phil Pesos) ωστε να γνωριζετε περιπου το κοστος. Αυτο το χαρτι μου το δωσανε στο δημαρχειο της πολης της κοπελας και πιστευω πως ισχυει για ολες τις Φιλιπινες. Στην ελληνικη πρεσβεια στη Μανιλα να ενημερωσω οτι χρειαζομαστε τη γνησια αδεια γαμου απο το δημαρχειο μας ΚΑΙ την μεταγλωτισμενη για να παρουμε το legal capacity εγγραφο, 570 PHP και τιποτε αλλο. Τυχον αποριες στειλτε μου email ή pm. Καλη επιτυχια!

Υ.Γ. 2 αντιγραφα γραφει με στυλο μαυρο (2 copies)
Ιδου και η φωτογραφια...
http://img824.imageshack.us/img824/9194/img20120508145432.jpg

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 11:01:03 πμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος geozot

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 14.0.1 Firefox 14.0.1
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:45:51 μμ »
ΓΑΜΟΣ ΜΕ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΖΑ

Φίλοι μου , σας γράφω την εμπειρία μου, από τον γάμο μου με μια Φιλιππινέζα.
Από αρχής , μεγάλη υπομονή, χρόνο και χρήματα (όχι ιδιαίτερα πολλά).
•   Εάν είστε στην Ελλάδα και έχετε γνωρίσει μια κοπέλα , θα πρέπει πρώτα να έχει διαβατήριο. Η έκδοση νέου διαβατηρίου , χρειάζεται 40 ημέρες περίπου και το κόστος (pesos 1320).
•   Δεύτερον να έχει βγάλει δύο (2) πιστοποιητικά γεννήσεως από την πόλη που ζει, ασχέτως σε ποια πόλη ή χωριό γεννήθηκε. Το ένα , θα το χρειαστεί για την έκδοση    νέου  διαβατηρίου (εάν δεν έχει), και το δεύτερο για την Ελληνική πρεσβεία στην Μανίλα.  Κόστος για το ένα πιστοποιητικό (pesos 150), NATIONAL STATISTICS OFFICE (NSO) , OFFICE OF THE CIVIL REGISTRAR GENERAL.
•   Μαζί με το παραπάνω έγγραφο , παίρνεις και το CERTIFICATE OF LIVE BIRTH, με όλα τα στοιχεία της κοπέλας, χρώματος πορτοκαλοκίτρινα.
•   Ο άνδρας, με την άδεια γάμου που έχει βγάλει στην Ελλάδα , από το δημαρχείο που κατοικεί (ληξιαρχείο του Δήμου : κράτα το τηλ. και το Fax), πηγαίνει στην Ελληνική πρεσβεία , στην Μανίλα, και του εκδίδουν δύο (2) διαφορετικά πιστοποιητικά . Το ένα είναι : LEGAL CAPACITY CERTIFICATE και το άλλο :  CERTIFICATE OF NO LEGAL IMPEDIMENT. Κόστος έκδοσης (pesos 370). μην ξεχάσετε φωτοτυπίες αμέσως, έγχρωμες (το καλύτερο) και στα δύο (2) χαρτιά, 4 φορές ,(10 έως 20 pesos) ,θα σας χρειαστούν.
Το καλύτερο είναι να κατοικείς στην Μανίλα (πρωτεύουσα) , για να μπορείς να διεκπεραιώνεις όλες τις δουλειές σου ,χωρίς πολλά έξοδα στις μετακινήσεις Εγώ έμενα στο Alamonis city (6-7 ώρες απόσταση με το πούλμαν , (430 pesos το άτομο πήγαινε-έλα).
•   Κατόπιν πάμε με την κοπέλα, στο Δημαρχείο (City Hall) της πόλης που μένει για να εκδώσουν  μερικά χαρτιά όπου θα μπορούμε να κάνουμε τον γάμο , όπου θέλουμε. Θρησκευτικό ή σε όποιο Δημαρχείο (City Hall). Κόστος περίπου (pesos 360). τα παραλαμβάνουμε μετά από λίγες ημέρες (6-7).
θα πρέπει να έχετε πάντα μαζί ,όλα τα χαρτιά σας. Από την Ελλάδα , βγάλτε ότι χαρτί έχετε (και το διαβατήριό σας), 6-7 φορές , αντίγραφα , θα σας χρειαστούν.
Πάντα μετά από την έκδοση οποιοιδήποτε εγγράφου , να βγάζετε 2 φωτοτυπίες.
Ο θρησκευτικός γάμος , σε καθολική εκκλησία είναι ακριβός. Έχεις να διαλέξεις μεταξύ 3.000 pesos και 7000 pesos περίπου .Με νταούλια , χωρίς νταούλια , με λουλούδια με video ή χωρίς αυτά κλπ.
•   Ο γάμος στο Δημαρχείο (City Hall), κοστίζει 700 pesos. Σε παντρεύει δικαστής και σε 10 λεπτά είσαι έτοιμος. Χρειάζονται δύο (2) μάρτυρες για να υπογράψουν. κουμπάρος δεν χρειάζεται, μόνο οι βέρες.
Προσοχή , όταν συμπληρώσετε τα στοιχεία σας στο Δημαρχείο (City Hall) ή όπου αλλού.
•   Την άλλη ημέρα ή το απόγευμα της ίδιας (3-4 μ.μ.), παραλαμβάνεται τα χαρτιά του γάμου ( CERTIFICATE OF MARRIAGE) από το Δημαρχείο (City Hall) που έγινε ο γάμος.
κατόπιν, στο ίδιο Δημαρχείο , αλλά σε άλλο γραφείο που θα πάτε, θα σας ετοιμάσουν μερικά έγγραφα (έξοδα  360 pesos), τα οποία μετά από 3 ημέρες περίπου, θα πρέπει να τα πάτε στο N.S.O. (NATIONAL STATISTICS OFFICE) στα κεντρικά , στην Μανίλα.
Εκεί θα επιβεβαιώσουν όλα τα έγγραφα, και για την αυθεντικότητά τους, και ο χρόνος που θα χρειαστεί , θα είναι 3 εβδομάδες.
•   Μετά θα πρέπει να τα πάτε στο υπουργείο των εξωτερικών (DFA) Department of Foreign Affairs , στην Μανίλα , πάλι για την αυθεντικότητά τους. Σημειωτέον ότι στο DFA , περιμένουν για διάφορα έγγραφα εκατοντάδες κόσμος. Εγώ προτίμησα να πληρώσω 1700 pesos , και να χρησιμοποιήσω την express εταιρία (την βρίσκεις στο internet) , και σε 2 ημέρες τα είχα έτοιμα.
•   Επόμενο βήμα , η πρεσβεία μας. Σφραγίδες κλπ. περί γνησιότητας των εγγράφων, και πληρώνεις για αυτά 4.600 pesos περίπου.
Η πρεσβεία μας , σου ζητάει να έχεις ασφαλίσει την γυναίκα για περίπου 15 ημέρες , σε μια ασφαλιστική εταιρία, περίπου 1500 pesos , για το διάστημα , από την ημέρα πτήσης της και μετά.
•   Αποστολή των εγγράφων ,που θα υποδείξει η πρεσβεία μας, στην Ελλάδα, στο υπουργείο εξωτερικών , στο μεταφραστικό τμήμα (Αρίωνος 10) , το οποίο βρίσκετε στο Μοναστηράκι, για μετάφραση των εγγράφων. Κόστος περίπου 12-20 ΕΥΡΩ η σελίδα. Εάν έχετε παραμείνει στις Φιλιππίνες ,θα πρέπει να σας εξυπηρετήσει (στην Αθήνα) κάποιος φίλος σας, ο οποίος θα σας τα στείλει πίσω. κόστος αποστολής των εγγράφων στην Αθήνα περίπου 2.120 pesos. Εάν βιάζεστε ,υπάρχει ένα γραφείο , ακριβώς δίπλα στο μεταφραστικό τμήμα του υπουργείου και στα έχει έτοιμα την επομένη ημέρα με 60 ευρώ.
αλλά προτίμησα να επιστρέψω στην Αθήνα , για να διεκπεραιώσω τις περισσότερες εργασίες.
•   Πρώτα πηγαίνεις στο ειδικό Ληξιαρχείο για να εκδώσουν την ληξιαρχική πράξη γάμου.
•   Μετά πηγαίνεις στον Δήμο  που ανήκεις και ανοίγεις οικογενειακή μερίδα.
Η γυναίκα μου , προχωράει μόνη της, και παίρνει την visa από την πρεσβεία μας στην Μανίλα. Εννοείτε , ότι της έβγαλες το εισιτήριο.
Από αυτή την στιγμή , περιμένεις να έρθει Αθήνα, για να πάτε μαζί στην αφορία που ανήκεις , για να της βγάλεις φορολογικό μητρώο , και στην ίδια εφορία για να πάρεις βεβαίωση , ότι δεν υποχρεούται να κάνει φορολογική δήλωση.
•   Μετά πηγαίνεις σε ένα ΚΕΠ και της βγάζεις Νο ΑΜΚΑ.
•   Κατόπιν την ασφαλίζεις σε ένα ασφαλιστικό φορέα.
•   Κατόπιν πηγαίνεις στων αλλοδαπών.
Κλπ.κλπ.κπλ .
Άντε και καλή υπομονή……………….
George - Athens  Megara

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 623
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 23, 2012, 21:16:11 μμ »
Ούτε να φανταστώ θέλω, τι θά ζητούν για διαζύγιο ......
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.57 Chrome 20.0.1132.57
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 23, 2012, 21:23:04 μμ »
Ούτε να φανταστώ θέλω, τι θά ζητούν για διαζύγιο ......
Δεν υπάρχει διαζύγιο στις Φιλιππίνες
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0.2 Firefox 10.0.2
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 26, 2012, 16:04:52 μμ »
Δεν υπάρχει διαζύγιο στις Φιλιππίνες

Υπάρχει ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ! Διαδικασία που παίρνει από 2 έως 4 χρόνια και από 3 ώς 6.000 ευρούδια. Γι' αυτό "φωνάζω" σε όσους θέλουν παντρειά,
ντε και καλά, να κάνουν πολιτικό στο Χονγκ Κονγκ.  Αν η νύφη τον δηλώσει στις Φιλιππίνες έχει εκείνη πλέον πρόβλημα ακύρωσης του, σχετικά
ευκολώτερα απ' ότι αν είχε γίνει (ο γάμος) στις Φιλιππίνες.

Στην Ταυλάνδη γίνεται επίσης εύκολα εκτός από τις μεταφράσεις των πάντων στα Αγγλικά.  Πρόβλημα που δεν υφίσταται στο Χονγκ Κονγκ.

Αχ, αυτές οι παντρειέεες...

Αποσυνδεδεμένος A-musician

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 26, 2012, 16:53:04 μμ »
Υπάρχει ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ! Διαδικασία που παίρνει από 2 έως 4 χρόνια και από 3 ώς 6.000 ευρούδια. Γι' αυτό "φωνάζω" σε όσους θέλουν παντρειά,
ντε και καλά, να κάνουν πολιτικό στο Χονγκ Κονγκ.  Αν η νύφη τον δηλώσει στις Φιλιππίνες έχει εκείνη πλέον πρόβλημα ακύρωσης του, σχετικά
ευκολώτερα απ' ότι αν είχε γίνει (ο γάμος) στις Φιλιππίνες.

Στην Ταυλάνδη γίνεται επίσης εύκολα εκτός από τις μεταφράσεις των πάντων στα Αγγλικά.  Πρόβλημα που δεν υφίσταται στο Χονγκ Κονγκ.

Αχ, αυτές οι παντρειέεες...
Δυστυχως φίλε Άκη αυτές οι παντρειές που λες , ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να ερθει η αγαπημενη μας στην Ελλαδα !
Να εισαι σιγουρος οτι αν υπηρχε ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αλλος τροπος να δωσει visa η πρεσβεια , τοτε πολυ απλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα εμπαινε στον κοπο να παντρευτει μια αλλοδαπή με μια ΤΟΣΟ δυσκολη και πολυπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία !

Και ειναι και αυτη η ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΗ η κρίση που ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ επιτρεπει να πηγαινουμε εκει κατω καθε τρεις και λιγο και να βλεπομαστε ......

Ο αλλος λογος ειναι κυριως οτι καποιος θελει να κανει μια νομιμη οικογενεια, και να εχει δηλωμενα τα παιδια του στο ονομα του .....

Οποτε, σε αυτη την περιπτωση ,  δικη σου συμβουλη ειναι να παντρευτει καποιος Ταυλανδη ή Hong Kong ....  Οποτε σε περίπτωση που ο γαμπρός για καποιο Χ, Ψ, λογο θελησει διαζυγιο μπορει να το παρει πανευκολα ετσι ????

ΑΝ ΤΩΡΑ , η νυφη ΔΕΝ δηλώσει τον γαμο της στις Φιλιππινες, στο NSO  , ο γαμος θα ειναι νομιμος οπουδηποτε αλλου, ΕΚΤΟΣ απο τις Φιλιππινες ???   Και υπαρχει καμια κυρωση γι αυτο απο πλευρας της νυφης η οχι ???


Σου εστειλα και ενα PM με καποιες επιπλεον ερωτησουλες, αν εχεις την καλοσυνη να μου απαντησεις ....

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !