Αποστολέας Θέμα: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα  (Αναγνώστηκε 58869 φορές)

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

• **
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 11.0 MS Internet Explorer 11.0
Απ: Χαρτιά για γαμο με φιλιππινεζα
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 07:18:43 πμ »
Να ζησετε φιλε DERTILIS ,
διαβασε την ενημερωση του akis51

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=13147.0

3. Ο γαμβρός παίρνει το Πιστοποιητικό τού Γάμου τους και το Πιστοπ. γέννησης τής νύφης και γυρνάει Ελλάδα. Τα πηγαίνει για επίσημη μετάφραση από το ΥΠ.ΕΞ. στο Μοναστηράκι. Κατόπιν τα παίρνει μεταφρασμένα και πάει στο Ειδικό Ληξιαρχείο στη Μητροπόλεως για την καταχώρηση τού γάμου. Παίρνει το Πιστοποιητικό Εγγραφής και τσιφ στον Δήμο του. Δηλώνει τον γάμο στη μερίδα του και παίρνει το νέο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης.

4. Στέλνει το Πιστοποιητικό Εγγραφής τού Ληξιαρχείου, το Οικογ. Κατάστασης και το Πιστοπ. γέννησης τής συζύγου του με φαξ στην Πρεσβεία μας στην Μανίλα και αιτείται βίζα εισόδου για το γυναικάκι του.

5. Στέλνει τα τρία ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ έγγραφα στη γυναίκα του διότι με αυτά θα εμφανισθεί στην Πρεσβεία για να γράψουν την βίζα στο διαβατήριο της.

6. Εννοείται ότι η σύζυξ έχει βγάλει εισιτήριο με επιστροφή ανοιχτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2014, 07:27:37 πμ από humsepyaar1 »

• **
  • Browser:
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 07:46:45 πμ »
Φιλοι μου,Παντρευτηκα την Φιλιππινεζα μου τον Οκτωμβριο.
Το μονο χαρτια που χρειαστηκα απο Ελλαδα ηταν ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ,διαβατηριο και ταυτοτητα.
Χρειαστηκε να μεινω στις Φιλιππινες 20 ημερες.
Τωρα τα χαρτια μας ειναι στο ΝSO, μετα θα πανε DFA, μετα στον δικηγορο Οrtenga, μετα στο Προξενειο μας στην Μανιλλα.
Αυτη η διαδικασια ποσο χρονο χρειαζεται αφου περασουμε το NSO? Και Ειδηκα στο DFA ποσο χρονο?
Οταν θα μου στειλει η γηναικα μου τα χαρτια μου στην Ελλαδα,,,Εγω τι ακριβως πρεπει να κανω?Και που να παω?Πρεπει να αναιβω Αθηνα?Παιδια σας ευχαριστω πολυ πολυ εκ των προτερων.

φιλε DERTILIS,
σε λιγο καιρο θα κατεβω και εγω για τον δικο μου γαμο ,
εστειλα 2 email στην πρεσβεια ,αλλα απαντηση καμμια,
και είναι ερωτήσεις των οποιων οι απαντησεις θα βοηθησουν και αλλους συμφορουμιτες
γι'αυτο πες μου σε παρακαλω :

1.ποσο χρονο θελει να σου μεταφρασουν την αδεια γαμου στην πρεσβεια ?
και ποσες μερες πιο μπροστα πρεπει να κλεισεις ραντεβού για την μεταφραση της αδειας γαμου ?

2.Ποσες μερες περιμενεις από την στιγμη που θα υποβληθεί στο δημαρχειο της νύφης
η αιτηση για την αδεια γαμου,μεχρι την ημερα της εκδοσης της ?

3. καθημερινες γινεται ο γαμος ?

4.ο δικηγόρος Οrtenga σε τι χρειαζεται ?

5.Η Επικύρωση Πιστοποιητικού Γάμου και Πιστοποιητικού Γεννήσεως Συζύγου

η θεώρηση και η μετάφραση τους σε ποσο χρονο γινεται  στην πρεσβεια ?

6. στα ΝSO  - DFA ,  στον δικηγορο Οrtenga και  στο Προξενειο μας στην Μανιλλα.

είναι απαραιτητη η φυσικη παρουσια μου

Η μπορει και η Φιλιππινεζα  συζυγος μου να την διεκπεραιωσει ?

σου στελνω και π.μ.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος DERTILIS

• *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 33.0 Firefox 33.0
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 07:09:02 πμ »
Φιλε humsepyaar1
1)Στην Ελληνικη Πρεσβεια στην Μανιλλα ειναι 2 ωρες δουλεια,,,Δεν χρειαζεται ραντεβου.
2)Εγω απο την Αιτηση για αδεια γαμου μεχρι και την ημερα που παντευτηκα περιμενα 10 ημερες.
3)Ο γαμος μου εγινε ημερα Τεταρτη,,,Την Δευτερα πηρα τα χαρτια απο το Δημαρχειο.
4)Ο Οrtenga κανει μεταφραση και επικηρωση.
6)Μετα που θα παρεις τα χαρτια απο το Δημαρχειο,,, τα Υπολοιπα μπορει να τα κανει η γυναικα σου,
Δεν χρειαζεται εσυ να εισαι στις Φιλιππινες.
Εγω τωρα εχω τα χαρτια μου στο NSO και περιμενω,,,
Μετα ειναι το DFA,,,Μετα ο Ortenga,,,Μετα η Ελληνικη Πρεσβεια Στην Μανιλλα,,,
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ,,,
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος DERTILIS

• *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 33.0 Firefox 33.0
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 21:58:31 μμ »
Φιλε humsepyaar 1---Γιωργο,,,Μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις να βρω την Express Εταιρια για το DFA απο το Ιντερνετ?
Σε ευχαριστω φιλε Γιωργο.
Παιδια Ξερει καποιος να μου πει αν μπορω κατι να κανω σχετικA με το NSO γεια ποιο γρηγορα?

• **
  • Browser:
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 23:21:24 μμ »
Φιλε humsepyaar 1---Γιωργο,,,Μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις να βρω την Express Εταιρια για το DFA απο το Ιντερνετ?
Σε ευχαριστω φιλε Γιωργο.
Παιδια Ξερει καποιος να μου πει αν μπορω κατι να κανω σχετικA με το NSO γεια ποιο γρηγορα?

στειλε π.μ. στον συμφορουμιτη geozot
http://www.thai.gr/forum/index.php?action=profile;u=2721
αυτος παντρευτηκε το 2012 και ξερει ποια είναι αυτή η Express εταιρεια
η τελευταια του συνδεση ηταν τον Αυγουστο του 2012 και δεν ξερω αν θα σου απαντησει
καλυτερα να ρωτησει η γυναικα σου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2014, 23:36:50 μμ από humsepyaar1 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitris32

• *
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2171.65 Chrome 39.0.2171.65
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 21:06:28 μμ »
καλησπερα!
προκειται να παντρευτω με μια κοπελα απο τις φιλιππινες και θα ηθελα να μου πειτε την διαδικασια. Τωρα βρισκεται και δουλευει στην Σιγκαπουρη.προκειται τον επομενο χρονο να επιστρεψει στις φιλιππινες και θα παω και εγω για πολιτικο γαμο. γνωριζει κανεις ακριβως την διαδικασια και τι χαρτια χρειαζονται απο μενα; μετα τον πολιτικο γαμο στις φιλιππινες μπορει να ερθει στην ελλαδα νομιμα;αν κανει αιτηση για τουριστικη βιζα για την ελλαδα απο την σιγκαπουρη, αυτη εγκριθει και παντρευτουμε στην ελλαδα με πολιτικο γαμο μπορει να μεινει νομιμα εδω;

Αποσυνδεδεμένος namtok

• Φύλο: Άντρας
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2171.71 Chrome 39.0.2171.71
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 03:50:58 πμ »
καλησπερα!
προκειται να παντρευτω με μια κοπελα απο τις φιλιππινες και θα ηθελα να μου πειτε την διαδικασια. Τωρα βρισκεται και δουλευει στην Σιγκαπουρη.προκειται τον επομενο χρονο να επιστρεψει στις φιλιππινες και θα παω και εγω για πολιτικο γαμο. γνωριζει κανεις ακριβως την διαδικασια και τι χαρτια χρειαζονται απο μενα; μετα τον πολιτικο γαμο στις φιλιππινες μπορει να ερθει στην ελλαδα νομιμα;αν κανει αιτηση για τουριστικη βιζα για την ελλαδα απο την σιγκαπουρη, αυτη εγκριθει και παντρευτουμε στην ελλαδα με πολιτικο γαμο μπορει να μεινει νομιμα εδω;
Χωρίς να γνωρίζω πολλά για τις διαδικασίες, πιστεύω ότι, καλύτερα θα ήταν να την παντρευόσουν στη Σιγκαπούρη. Στις Φιλιππίνες δεν υπάρχει διαζύγιο!
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος Dimitris32

• *
  • Android 4.3 Android 4.3
  • Browser:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 18:11:57 μμ »
Εφόσον εγω είμαι ελληνας και αυτη φιλιππινεζα μπορούμε να παντρευτουμε στην Σιγκαπούρη;  επειδή και οι δυο δεν είμαστε πολιτες της Σιγκαπούρης

Αποσυνδεδεμένος namtok

• Browser:
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 19:29:24 μμ »
Εφόσον εγω είμαι ελληνας και αυτη φιλιππινεζα μπορούμε να παντρευτουμε στην Σιγκαπούρη;  επειδή και οι δυο δεν είμαστε πολιτες της Σιγκαπούρης
Δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω αυτό! Ίσως κάποιος να ξέρει κάτι! Ψάξε το όμως. Είσαι σίγουρος ότι ισχύει μόνο πολιτικός γάμος στις Φιλιππίνες?
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος kosa

• Browser:
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 22:13:00 μμ »
Δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω αυτό! Ίσως κάποιος να ξέρει κάτι! Ψάξε το όμως. Είσαι σίγουρος ότι ισχύει μόνο πολιτικός γάμος στις Φιλιππίνες?

Πολιτικός και θρησκευτικός ισχύουν.

Γάμοι μπορούν  να γίνουν   και σε Χόνγκ Κόνγκ  και Σιγκαπούρη,  αλλά με περισσότερη γραφειοκρατεία,  που σημαίνει ποιό πολύ  χρόνο και χρήμα.

Ναι Διαζύγιο δεν υπάρχει   στις Φιλιππίνες, μόνο ακύρωση  γάμου μετά από μακροχρόνια  και κοστοβόρα διαδικασία.
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος billio

• *
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 35.0 Firefox 35.0
« Απάντηση #160 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 15:26:31 μμ »
Γεια σας,

Ξέρω ότι το θέμα είναι παλιό αλλά έχω μια ερώτηση. Αν το ζευγάρι δεν μένει Ελλάδα, οπότε δεν με ενδιαφέρει η άδεια παραμονής, γλυτώνω κάποια βαβούρα? Το χαρτί που θα έπαιρνα από τις Φιλιππίνες με καλύπτει να με αναγνωρίσουν σε μια ξένη χώρα ως παντρεμένο και δεν ενοώ στην Ελλάδα...

Αποσυνδεδεμένος bulet79

• *
  • Browser:
  • Firefox 42.0 Firefox 42.0
« Απάντηση #161 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 13:21:01 μμ »
σαν παραδειγμα στη γερμανια χρειαζετε αδεια παραμονης. ειναι πολυ βλαμενοι οι γερμανοι.

Αποσυνδεδεμένος cool11

• **
  • Browser:
  • Firefox 49.0 Firefox 49.0
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:52:06 πμ »
Ισως να είναι ΤΟΣΟ διαφορετικά από ότι είναι με τις Ταϊλανδές? αλλά κάποιοι εδώ τις παντρευτήκαμε εδώ στην Ελλάδα με τουριστική βίζα, τα χαρτιά τους απλά έπρεπε να είναι μεταφρασμένα τάϊ-αγγλικά-ελληνικά.

Δηλαδη απο Ταυλανδη, μπορει να ερθει ελλαδα με τουριστικη βιζα, να γινει γαμος εδω, και ολα ταχυτερα και ευκολοτερα;
Το εχετε κανει πολλοι αυτο;
Γινεται ακομη;

Αποσυνδεδεμένος cool11

• **
  • Browser:
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:52:55 πμ »
Πότε εγινε ο γάμος με τουριστική βίζα στην Ελλάδα??? πριν το 2006??  και δευτερη ερωτηση  η κοπέλα ηρθε απο Ταϊλανδη εδω η πηγε πρώτα στο Βελγιο (άλλη βιομηχανεια fast γαμου εκει ) εκανε τον γαμο εκει  και μετα τα χαρτιά τους απλά έπρεπε να είναι μεταφρασμένα τάϊ-αγγλικά-ελληνικά. εδω?
Στα θέματα του μεταναστευτικού-fast γάμου-εμπόριο οργάνων και λευκής σάρκας η Ελλάδα το διάστημα 2005-2010 χαρακτηρίστηκε ως κύρια-είσοδος μετανάστευσης στην Ευρώπη (συγκεκριμένα χαρακτηρίζεται η Ελλάδα ως "η πύλη της Ευρώπης για παράνομη μετανάστευση και απαγορευτικέ σε ευρωπαίο επίπεδο ο γάμος με τουριστική βίζα....μόνο με άδεια παραμονής ώστε να εξασφαλίζετε και ο γάμος σε διάρκεια χρόνου

Με τοσα που διαβαζω εδω, για το που μπορει να γινει ο γαμος, δεν ξερω τι να πιστεψω...

Αποσυνδεδεμένος cool11

• **
  • Browser:
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:54:30 πμ »
Ρε παιδια...εχω μπερδευτει λιγακι....αλλα να ρωτησω κατι αλλο τωρα...

Φευγω Ντουμπαι και παω μαζι με την αρραβωνιαστικια μου στην Πρεσβεια της Ελλαδας στο Ντουμπαι(βασικα στο Αμπου Νταμπι ειναι)αλλα λεμε τωρα......ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ???Μπαινω σαν "εγγυητης" και ασ πουμε "σπονσορας" για την διαμονη της και την ασφαλεια της και τα εξοδα της...σαν να την φιλοξενω....δεν μπορει να γινει αυτο????
και πρεπει να παρατηρησω και κατι αλλο...

ΠΟΛΥ ΡΑΤΣΙΜΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΦΥΛΗ στην Ελλαδα!!!!ουτε για διακοπες η να δουν καποιο φιλο τους η συγγενης τους δεν μπορουν να ερθουν!!!πρπεει να περασουν απο 40 κυματα μεχρι να βρουν ακρη!!!στις αλλες χωρες της ευρωπης πως ταξιδευουν  δηλαδη και στην αμερικη?(οπου θεωρειται η δυκολοτερη χωρα για βιζα η Αμερικη)

και να πω 1 προσωπικο μου βιωμα πριν 1 μηνα στο Ντουμπαι......Πηγα να "βγαλω" βιζα για την αρραβωνιαστικια μου σε γραφειο που ειδικευεται σε βιζες Σεγκεν και Ευρ.Ενωσης....μπαινω μεσα λοιπον και με ρωτανε για ποια χωρα ακριβως θελω να βγαλω βιζα και τους λεω Ελλαδα...και μου λενε οτι δεν μπορουν να την βγαλουν και ειναι η μονη χωρα που πρεπει να παει αυτοπροσωπος ο ενδιαφερομενος στην Πρεσβεια στο Αμπου Νταμπι!!!Παταω εναν καυγα(τι μου φταιγανε οι ανθρωποι τωρα???)και αρχιζα να φωναζω ¨"τι σοι γραφειο ειστε που διαφημιζετε ολων των ειδων τις βιζες για την Ευρ.Ενωση???η ελλαδα δηλ. δεν ανηκει στην ευρ,ενωση????.Μπορειετ να βγαλετε βιζα για κατι χωρες οπως ουγγαρια,τσεχια,σλοβακια(δεν εχω τιποτα μ'αυτες τις χωρες.Προς Θεου!!!)και δεν μπορειτε για Ελλαδα???"Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι αλλα τι να πεις.....αυτα!!!

Δηλαδη τελικα με την καμια δεν μπορει να ερθει εδω κοπελα με τουριστικη βιζα, και να γινει ο γαμος εδω;

thai.gr

« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:54:30 πμ »