Αποστολέας Θέμα: Ελληνες στο Μπαλι  (Αναγνώστηκε 28670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1107
  • Φύλο: Άντρας
  • «Το ψέμα ποτέ δεν ζει για να γεράσει.»
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Ελληνες στο Μπαλι
« στις: Αύγουστος 02, 2010, 01:59:32 πμ »
4 Ελληνες που πολιτογραφηθηκαν Μπαλινεζανοι και αλλοι 2 επενδυουν με επιτυχια στην οικονομια του Μπαλι.Η κυρια Μαριλλενα Β. που εχει τουριστικο γραφειο,καταστημα με αντικειμενα τεχνης και τον τελευταιο καιρο χτιζει βιλες με πισινες και προσωπικο με κοστος 50 ευρω την ημερα.Ο Θανασης Χ. πατριωτης μου απο την Μεσσηνια με το καταπληκτικο beach bar στην Κουτα οπου απασχολει 400 εργαζομενους , ο Σακης Χ. που ασχολειται με τα ναυτιλιακα και συμφωνα με τα λεγομενα του αν ζεις στο Μπαλι και δεν εισαι ικανοποιημενος μς την καθημερινοτητα σου τοτε κατι λαθος θα συμβαινει με τον εσωτερικο σου κοσμο.Ο Χρηστος Λ.που ασχολειται με την κατασκευη επιπλων και διαθετει και ελληνικο εστιατοριο, ο Παντελης Κ. που διαθετει βιλα με πισινα και υπηρετρια και την νοικιαζει 50 ευρω ημερισιως και ο Τακης Γ. γνωστος επιχειρηματιας νυχτερινων κεντρων ο οποιος εχει φτιαξει την μεγαλυτερη real estate του νησιου.
Αυτα ειναι πληροφοριες απο το big fish του θεματος.Φανταζομαι οτι υπαρχουν και αλλοι Ελληνες που ασχολουνται επαγγελματικα με το Μπαλι.Σημειωτεων, το Μπαλι κατοικειται απο Ινδουιστες οι οποιοι μοιαζουν τρομερα σε θεματα οπως κουλτουρα και συμπεριφορα με τους Ταυλανδους οπως και  σε αρκετα θεματα της θρησκειας διοτι η βουδιστικη θρησκεια εχεις ριζες απο την ινδουιστικη.Ολα αυτα τα τελευταια τα αναφερω διοτι τον τελευταιο καιρο στο θεμα ¨μεταναστευση στην Ταυλανδη ¨καποιοι φιλοι  αλληλοσκοτωνονται για το αν ειναι ευκολο ή δυσκολο να μεταναστευσει καποιος στην Ταυλανδη.Οι παραπανω συμπολιτες μας ειναι ενα απλο παραδειγμα οπως και αρκετοι αλλοι οι οποιοι τα εχουν καταφερει σε μια χωρα σαν την Ινδονησια που οι νομοι της ειναι πολυ πιο αυστηροι και η κρατικη μηχανη πιο δυστροπη απο την αγαπημενη μαςΤαυλανδη.



Αποσυνδεδεμένος aspa-103

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 14:18:03 μμ »
Καλημερα, ειμαι καινουργια στο γκρουπ και το βρηκα ψαχνοντας πληροφοριες για τον τροπο ζωης στο Μπαλί. Είμαι 26 χρόνων και στην Ελλαδιτσα μας θα καταληξω καταθλιπτικη. Θέλω λοιπον τελειωνοντας με καποιες εκκρεμοτητες που εχω σε θεματα σπουδων να αρχισω τις διαδικασιες για ενδεχομενη μεταναστευση στο Μπαλι. Έχω καποιους γνωστους οι οποιοι ενθοουσιαστηκαν απ τον τοπο και τους ανθρωπους και τον τροπο ζωης. Αρχικά θα κανω ενα ταξιδι στο μπαλι για καποιες μερες για να εχω και προσωπικη εμπειρια και υστερα θα ξεκινησω το σχεδιασμο. ειμαι αρχαιολογος αλλα δεν περιμενω να βρω δουλεια στο αντικειμενο μου εκει. Θα ηθελα λοιπον πληροφοριες για το που μπορει να εργαστει κανεις στο Μπαλι και αν υπαρχουν ελληνες επιχειρηματιες που θα ενδιαφερονταν για μια ελληνιδα υπαλληλο.ακομα και συνδεσμοι  site επιχειρησεων στο Μπαλι θα ου ηταν χρησιμοι. το ξερω πως βρισκομαι ακομα σε παααρα πολυ αρχικο σταδιο αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις και εφοσον το ταξιδι μου εκει ειναι προγραμματισμενο ειπα να αρχισω να κοιταω σε τι ειδους επιχειρησεις θα μπορουσα να εργαστω αν ολα πανε καλα.

Αποσυνδεδεμένος andaman

  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 20:21:16 μμ »
Καλημερα, ειμαι καινουργια στο γκρουπ και το βρηκα ψαχνοντας πληροφοριες για τον τροπο ζωης στο Μπαλί. Είμαι 26 χρόνων και στην Ελλαδιτσα μας θα καταληξω καταθλιπτικη. Θέλω λοιπον τελειωνοντας με καποιες εκκρεμοτητες που εχω σε θεματα σπουδων να αρχισω τις διαδικασιες για ενδεχομενη μεταναστευση στο Μπαλι. Έχω καποιους γνωστους οι οποιοι ενθοουσιαστηκαν απ τον τοπο και τους ανθρωπους και τον τροπο ζωης. Αρχικά θα κανω ενα ταξιδι στο μπαλι για καποιες μερες για να εχω και προσωπικη εμπειρια και υστερα θα ξεκινησω το σχεδιασμο. ειμαι αρχαιολογος αλλα δεν περιμενω να βρω δουλεια στο αντικειμενο μου εκει. Θα ηθελα λοιπον πληροφοριες για το που μπορει να εργαστει κανεις στο Μπαλι και αν υπαρχουν ελληνες επιχειρηματιες που θα ενδιαφερονταν για μια ελληνιδα υπαλληλο.ακομα και συνδεσμοι  site επιχειρησεων στο Μπαλι θα ου ηταν χρησιμοι. το ξερω πως βρισκομαι ακομα σε παααρα πολυ αρχικο σταδιο αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις και εφοσον το ταξιδι μου εκει ειναι προγραμματισμενο ειπα να αρχισω να κοιταω σε τι ειδους επιχειρησεις θα μπορουσα να εργαστω αν ολα πανε καλα.
Kαλα κανεις και πας μια αναγνωριστικη βολτα στο Μπαλι για να δεις πως ειναι τα πραγματα γιατι μερικες φορες αλλιως τα φανταζομαστε και αλλιως ειναι στην πραγματικοτητα.
Το Μπαλι ειναι πααααρα πολυ τουριστικοποιημενο νησι και εχει τουρισμο 12 μηνες το χρονο.
Το να βρεις δουλεια σαν αρχαιολογος εκει ειναι απιθανο εως ακατορθωτο.
Το πιο πιθανον ειναι να ασχολειθεις με τον τουρισμο αν τελικα αποφασισεις να πας.
Με τον τουρισμο ασχολειται και η πλειοψηφια των ελληνων που ζουν εκει αλλα εχουν ξεκινησει την δραστηριοτητα τους αρκετα χρονια πριν.
Δεν γνωριζω αν μπορει να σε βοηθησει καποιος  Ελληνας κατοικος Μπαλι αλλα για να ξεκινησεις απο καπου
μπορεις να επικοινωνησεις με την  χανιωτισα Μαριλενα Βλατακη για αρχη μηπως σε κατατοπιση

http://www.facebook.com/pages/BALI-GRIYASARI-TOURS-TRAVEL/133127808299

 marilena@dps.centrin.net.id

Καλη τυχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 20:25:24 μμ από andaman »

Αποσυνδεδεμένος AsprosGatos

  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 13:38:24 μμ »
Έχω επισκεφτεί ως τουρίστας  το Μπαλί 1 φορά για 12 μέρες και την Ταϊλάνδη 3 φορές για 2 μήνες σύνολο. Στο Μπαλί δεν πρόκειται να ξαναπάω, ενώ στην Ταϋλάνδη σίγουρα θα ξαναπάω ήδη προετοιμάζομαι για το επόμενό μου ταξίδι. Η Ταϋλάνδη είναι ποιο ωραία και ποιο φτηνή. Θα σου πρότεινα λοιπόν να μεταναστεύσεις στο Τσιάνγκ Μια Chiang Mai που για μένα είναι μια μαγική πόλη. Αυτά όμως είναι γούστα, και αυτό που αρέσει σε κάποιον δεν αρέσει σε κάποιον άλλο. Σχετικά με εργασία δεν νομίζω ότι μπορείς να εργαστείς ως αρχαιολόγος ούτε στο ένα ούτε στο άλλο μέρος. Το ποιο εύκολο για να εργασία, είναι εάν έχεις proficiency στα αγγλικά, να εργαστείς ως καθηγήτρια αγγλικών. Υπάρχουν ιστοσελίδες στο internet για εύρεση εργασίας κάνε μια αναζήτηση στα αγγλικά βέβαια.
Η άποψη σου για την πραγματικότητα δεν αλλάζει την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος spamangr

  • *
  • Μηνύματα: 48
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:46:32 πμ »
Ήρθε η ώρα για το εισιτήριο χωρίς επιστροφή...
Μετακόμισα Bali, Ινδονησία, μαζί με την σύζυγο μου από τον περασμένο Δεκέμβριο.
Εάν υπάρχει κανένας από το site εδώ, θα χaρω να τα πούμε από κοντά.
Είμαι στα βόρεια, στη Lovina

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 24.0.1312.57 Chrome 24.0.1312.57
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 14:58:09 μμ »

Συγχαρητηρια φιλε . Εκανες το ονειρο πραγματικοτητα ,πολλοι το θελουμε, λιγοι το μπορουμε !

Πες μας λεπτομερειες για την ζωη εκει ,αν δουλευεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 15:27:50 μμ »
Μπραβο σου που πηρες την αποφαση και το εκανες .

Δωσε εαν θες πληροφοριες για visa κλπ
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος theo

  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 24.0.1312.57 Chrome 24.0.1312.57
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 17:16:40 μμ »
..φευγοντας απο ταυλανδη για  μπαλι, visa βγαζεις στο αεροδρομιο οταν φθασεις και δινεις 25 euro..
..για να φυγεις για ταυλανδη απο μπαλι δινεις  15 euro..
( μαλλον θυμαμαι καλα ) .....
''Tο πρόβλημα είναι ότι νομίζετε πως έχετε χρόνο.''

Αποσυνδεδεμένος PETROS

  • **
  • Μηνύματα: 70
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 24.0.1312.57 Chrome 24.0.1312.57
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 18:26:23 μμ »
Μπραβο περιμενουμε νεα σας αξιοι

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 19:50:24 μμ »
..φευγοντας απο ταυλανδη για  μπαλι, visa βγαζεις στο αεροδρομιο οταν φθασεις και δινεις 25 euro..
..για να φυγεις για ταυλανδη απο μπαλι δινεις  15 euro..
( μαλλον θυμαμαι καλα ) .....

Εννοω για visa long stay τι γινετε , την απλη την ξερουμε
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος KHWAMYUTITAM

  • *
  • Μηνύματα: 32
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 23:51:28 μμ »
singarajaη  η αγρια pulukan η "ασχημη" padangbai η ομορφη balian η περιπετειωδησ

και φυσικα η  nusa lebongan
καλη διαμονη στο νησι των θεων υπαρχουν λιγοι πατριωτεσ κατω καποιουσ θα βρεισ

η "ατμοσφαιρα"  του νησιου ειναι διαφορετικη απο αυτη των γυρω χωρων
και αυτο λογω του ινδουισμου
ειναι τυχη να μενεισ εκει...

Αποσυνδεδεμένος spamangr

  • *
  • Μηνύματα: 48
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 11:35:03 πμ »
Αγαπητά πατριωτάκια,

Έχουμε "ερθει" εδώ για business. Έχω φτιάξει ένα μεγάλο 5 star Spa μαζί με την Ινδονησία συνεταίρα μου.
Σε σχέση με τι βίζα, απ'ότι ξέρω εμπειρικά, είναι η ποιο ακριβή στον κόσμο. 1200 US$ κατάθεση σε λογαριασμό του δημοσιου συν 700 US$ για έξοδα φακέλων. Χοντρικά όλα μαζί 1900-2000 US$ για ένα χρόνο διαμονής και εργασίας. Συν που πρέπει να υπάρχει Ινδονήσιος συνεταίρος ο οποιος θα κάνει την πρόσκληση, συν που πρέπει να ξεκινήσει PT εταιρία.
Αυτόνομος είναι αδύνατον να έρθεις. Χρειάζεσαι είτε εταιρία να σε προσλάβει για εργασία , είτε συνεταίρο.
Οποτε "αdιλαμβαnεστε" ποσο εμπιστοσύνη πρέπει να υπάρχει με τον συνεταίρο. Χρονια γνωριμίας.

Το νότιο Bali για emena είναι πια φρίκη. Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με την κίνηση στους δρόμους, τεράστιο πρόβλημα με τι βρωμιά, τα σκουπίδια, και τις θάλασσες με τόνους από πλαστικές σακούλες.
Ο βορράς ακόμα είναι διαφορετικός. Πρόσφατα ανακοινώθηκε και επίσημα το χτίσιμο νέου αεροδρομίου στην Singaraja, και τοπικά γίνονται μαζικές επενδύσεις.
Όσο για τι ζωή, προσωπικά είμαι παρα πολύ ευτυχισμένος μέχρι στιγμής. Έχω 20 άτομα προσωπικό που με υποδέχονται κάθε μέρα με χαμόγελο, μένω μέσα στη 'ζούγκλα και με ξυπνάνε τα πουλια, αγοράζω φρέσκα ψαρια από τον ψαρά κλπ. Υπάρχουν βεβαια και πολλά αρνητικά, τα άπια αποφεύγω όσο είμαι στο SPA και στο σπίτι. Επίσης υπάρχει ακρίβεια, ακόμα και  στα ήδη βασικής ανάγκης όπως τα τρόφιμα. Πολλά τρόφιμα έχουν διπλή και τριπλή τιμή από Ελλάδα. Χρειάζεται λοιπόν αναπροσαρμογή του τρόπου ζωής.
Σας περιμένω

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 12:42:40 μμ »
Μπράβο σου και καλές δουλειές!!
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος steven

  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 25.0.1364.97 Chrome 25.0.1364.97
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 13:24:17 μμ »
spamangr ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Καλές δουλειές, ότι καλύτερο..!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος spamangr

  • *
  • Μηνύματα: 48
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 12:42:02 μμ »
Ευχaριστo πολύ.
Από το στόμα σας και....