Αποστολέας Θέμα: Ελληνες στο Μπαλι  (Αναγνώστηκε 28779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 25.0.1364.97 Chrome 25.0.1364.97
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 12:55:43 μμ »
καλές  δουλειές   εκεί πέρα   μα  προπάντων  υγεία και αγάπη
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος spamangr

  • *
  • Μηνύματα: 48
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 10.0 MS Internet Explorer 10.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 08:21:06 πμ »
Έχω δεχθεί αρκετά e-mails συμπατριωτών μας, οι οποίοι έχουν απηυδήσει στην Ελλάδα, και επιθυμούν να έρθουν στο Μπάλι (όχι Μπαλί το κέρατό μου)  για μια καλύτερη ζωή μαζί με τις οικογένειές τους.
Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω την προσωπική μου άποψη, με βάση την εμπειρία μου σε αυτό τον τόπο. Δεν ισχυρίζομαι ότι όλα που θα αναφέρω είναι ο γνώμονας και είναι αλάνθαστα, αλλά είναι αυτά στα οποία έχω καταλήξει με κάθε ειλικρίνεια.

H ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
Πρώτη φορά ήρθα στο Μπάλι το 2003. Εντυπωσιάστηκα από τη φύση, τις παραλίες, την τεράστια φθήνια και τους ανθρώπους. Έκτοτε το επισκεπτόμουν τακτικά, μέχρι που ήρθα με ορίζοντα μονιμότητας

TO ΜΠΑΛΙ ΣΗΜΕΡΑ
Με λίγα λόγια, το Μπάλι απo Denpasar και κάτω, αποτελεί μια τσιμεντένια ζούγκλα. Ασφυκτική κίνηση στους δρόμους που θα σας κάνει να επιθυμήσετε ακόμα και την Αθήνα. Τεράστια περιβαντολογική καταστροφή, βρωμιά και μόλυνση.  Εάν έχετε στο μυαλό σας τα γαλαζοπράσινα νερά στις θάλασσες, το πιθανότερο είναι να κολυμπάτε ανάμεσα σε γαλαζοπράσινες σακούλες και τόνους πλαστικού και αποβλήτων. Σε ολόκληρο το Μπάλι εκεί που βρήκα πεντακάθαρα νερά για κολύμπι (εκτός του Majangan), είναι σε πισίνες φίλων. Ειδικά στην περίοδο των βροχών, η κατάσταση είναι αφόρητη.  Όλο το σκουπιδομάνι από το νησί, μέσω των ποταμιών καταλήγει στη θάλασσα. Οι Μπαλινέζοι αγαπούν τη βρωμιά και τα σκουπίδια και καταβάλλουν τα μέγιστα για να διακοσμούν με αυτά τον περίγυρό τους.
Εάν παραταύτα πάτε βόρεια, κυρίως στην περιοχή του Bedugul, θα καταφέρετε να πάρετε μερικές ανάσες οξυγόνου, για να ξαναθυμηθείτε πώς μοιάζει.

OI ΤΙΜΕΣ
Εάν κάποιος ψάχνει value for money, καλύτερα να πάει σε άλλη χώρα. Η οικονομική φούσκα εδώ έχει ξεπεράσει κάθε φαντασία. Οι τιμές των ακινήτων (που πρέπει σαν nominee να έχουν ινδονήσιο και όχι τον ξενο αγοραστή) κάνουν τις τιμές στην Αμερική και στην Ελλάδα να φαίνονται ‘κοψοχρονιά’. Οι τιμές στα super market, φωτιά και λαύρα. Υπάρχουν κάποια ήδη που είναι σχετικά φθηνότερα από της Ελλάδας, αλλά στην πλειοψηφία ή θα πρέπει να το φυσάτε το παραδάκι ή θα τη βγάζετε με ρύζι. Συν που παρόλο που το αλκοόλ δεν απαγορεύεται, έχει τεράστια φορολογία. Π.χ ένα μπουκάλι ουίσκι γύρω στα 60-70 Ευρώ, και ένα μπουκάλι κρασί το λιγότερο 15 Ευρώ. Εάν πάτε σε τοπικές αγορές το πιθανότερο είναι να εξαγριωθείτε γιατί θα σας ζητάνε περισσότερα χρήματα από το super market.
Κάτι που είναι πολύ φθηνότερο είναι η βενζίνη (μόλις 6500 IDR με την ανατίμηση), αλλά λόγω κίνησης στους δρόμους θα σας έρχεται μία η άλλη. Πρώτη –νεκρά –πρώτη –νεκρά.
Εύλογα, κάποιοι θα σκεφτούν πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες τιμές στα τρόφιμα και τόσο χαμηλοί μισθοί. Η απάντηση είναι απλή: ο λαός τη βγάζει αποκλειστικά με Nasi Goreng, Mie Goreng και Bakso ( ένα βουνό ρύζι ή noodles με ελάχιστα λαχανικά ή 10-15 γραμμάρια κρέας ). Προσωπικά ψωνίζω στα Hardys, μεγάλα super market σα το Βασιλόπουλο. Εάν θες να αγοράσεις κρέας, υπάρχει σε συσκευασία 70-80 γραμμαρίων και μόνο 3-4 κομμάτια. Αν βρεθεί κανένας με χρήματα να τα αγοράσει, τότε θα παραγγείλουν άλλα.

ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
To κράτος θεωρείται ένα από τα πιο διεφθαρμένα στον πλανήτη. Μπαίνοντας σε δημόσιες υπηρεσίες θα δείτε τεράστια πόστερ που μιλάνε για αγώνα ενάντια στο corruption. Ειδικά εάν κάποιος είναι λευκός, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο, θα αφαιμαζεται τακτικά. Υπάρχει μεγάλος θεσμοθετημένος ρατσισμός έναντι των ξένων. Ότι και να γίνει την πληρώνουν αυτοί. Μηδαμινά ανθρώπινα δικαιώματα. Εν ολίγοις ‘money talks’.

Π.χ σε περίπτωση αυτοκινητιστικού ατυχήματος, ο λευκός θα πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του, είτε φταίει είτε όχι. Θα γίνει μπούγιο, θα μαζευτεί όλο το χωριό και θα πληρώσει μια περιουσία. Δεν θα συνιστούσα σε λευκό να οδηγάει, το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο. Ακόμα και παρκαρισμένος να είναι, αν πέσει πάνω σου κανα 8 χρονο με κανένα παπι και το κινητό στο χέρι, εσύ φταις. Καλύτερα στο budget  σου να πληρώνεις 100 Ευρώ το μήνα και να έχεις τον προσωπικό σου οδηγό σαν υπάλληλο.

Βίζα. Υπάρχει η τουριστική βίζα on the spot για ένα μήνα.
Εάν κάποιος είναι εισοδηματίας και έρχεται στο Μπάλι για μεγαλύτερη διάρκεια, χρειάζεται Ινδονήσιο σπόνσορα. Όσο είναι ακόμα στη χώρα του, χρειάζεται το sponsor letter το οποίο θα καταθέσει στην πρεσβεία και θα πάρει βίζα για 2 μήνες. Εντός Ινδονησίας μπορεί μηνιαίως να παίρνει extension μέχρι 4 ακόμα μήνες. Για το μηνιαίο extension χρειάζονται τουλάχιστον 4 επισκέψεις στο immigration: Μία για να σου δώσουν τα έγραφα που πρέπει να συμπληρώσεις και να τα πας στον σπόνσορά σου, μία για να τα καταθέσεις, μία για να πας να πληρώσεις μετά από 3-4 μέρες, μία για να πας να το παραλάβεις όταν και εφόσον είναι έτοιμο.   Υπολογίστε άφθονες καθυστερήσεις για αργίες (ποιος είπε ότι στην Ελλάδα έχουμε πολλές αργίες? Μέγα ψέμα), διάλλειμα του αρμόδιου υπάλληλου για φαγητό κλπ. Υπάρχει βέβαια και η εκδοχή να πληρώσεις σε κάποιο γραφείο για να τρέχουν αυτοί για εσένα.

Εάν κάποιος σκοπεύει να εργαστεί ή να ανοίξει επιχείρηση στο Μπάλι, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Εάν σκοπεύει να εργασθεί, θα πρέπει συνολικά να καταβάλει περί τις 2000US$ ετησίως και να καταθέσει ένα βουνό χαρτιά. Η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα και επίπονη. Επιπρόσθετα εάν χρειαστεί να φύγετε από την χώρα, απλά δεν μπορείτε να το κάνετε. Χρειάζεται ειδική άδεια εξόδου η οποία για να βγει, πέρα από χρήματα , χρειάζεται και έγγραφη άδεια από τον σπόνσορά σας. Επίσης ο σπόνσορας διατηρεί το δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να διακόψει τη συνεργασία, ακόμα και εν αγνοία σας. Σε αυτή την περίπτωση έχετε περιθώριο 24ωρών να τα μαζέψετε και να φύγετε από τη χώρα. Εάν δεν ενημερωθείτε για τη διακοπή και συνεχίζετε να εργάζεστε κανονικά (άκουσα αρκετές τέτοιες εμπειρίες), για κάθε μέρα υπάρχει πρόστιμο και μετά από 3 μήνες έρχεται η αστυνομία, σαν μπουζουριάζει και πάτε φυλακή. Ωραία συστήματα….

Εάν κάποιος θέλει να ανοίξει επιχείρηση τότε, ας δει στο internet τι χρειάζεται για τη δημιουργία PT ή PMA. Η πλειοψηφία λευκών που το τόλμησαν έχουν εξαπατηθεί και έχουν χάσει τα χρήματά τους. Α, μην ξεχάσω: κάποιοι με ρώτησαν αν με 20-30.000 Ευρώ ανοίγουν επιχείρηση. Απαντάω ότι δεν φτάνουν ούτε για ζήτω….
Δυστυχώς ο χρόνος μου για σήμερα τελειώνει. Εάν υπάρχει ενδιαφέρων από τους αναγνώστες, την επόμενη φορά θα αναφέρω για τους ανθρώπους, τη θρησκεία, τον πολιτισμό κλπ

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 29.0.1547.76 Chrome 29.0.1547.76
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:39:13 πμ »
Ωραίο και χρήσιμο post ....

Συνέχισε παρακαλω την διήγηση σου .

Εχω επισκεφτει το Μπαλι πριν 5 χρονια περιπου και μου αρεσε πολυ ,αληθεια για το Lombok ποια ειναι η γνωμη σου ;
Λενε ,οτι ειναι το επομενο hot spot της περιοχης .

Ισχυουν ολα αυτα που εγραψες και για το Lombok ; Εννοω τιμες ,περιβαλλον κλπ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 29.0.1547.76 Chrome 29.0.1547.76
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 12:23:21 μμ »
Συνέχισε μας ενδιαφέρει πού.2 φορές που πήγα έκρυβα τα χρήματα ώστε να δείχνω λόιγα για τα μπλόκα (νοίκιαζα μηχανάκι) που θα έπρεπε να τους δώσω κάτι ,μου άνοιγαν το πορτοφόλι έβλεπαν
3-4 χιλιάρικα δηλαδή 3 ευρώ έπερναν τα μισά μου άφηναν και εμένα κάτι ( 3 φορές σε 13 ημέρες)
 Αυτός ήταν πολύ βασικός λόγος να μην ξαναπάω έλεος .....

Αποσυνδεδεμένος andaman

  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 30.0.1599.69 Chrome 30.0.1599.69
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 17:24:59 μμ »
 spamangr περιμενουμε κι`αλλες πληροφοριες απο το Μπαλι αφου μενεις εκει και ειναι απο πρωτο χερι,και φυσικα δεν τα βλεπεις με τα ματια ενος τουριστα.

Το Λομποκ δεν εχει καμμια σχεση με το Μπαλι.
Ειναι πολυ πισω σε τουρισμο σε αξιοθεατα,κουλτουρα κλπ φυσικα ειναι φθηνοτερο απο το Μπαλι.
Ο βασικοτερος λογος πιστευω ειναι οτι οι κατοικοι του ειναι μουσουλμανοι.
Σαν φυση ειναι το ιδιο, καταπρασινο, μονο που εκει αμα αρχισει να βρεχει ξεχναει να σταματηση.
Ισως να εχει λιγο καλυτερες παραλιες.

Αποσυνδεδεμένος vagberzerk

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 10.0 MS Internet Explorer 10.0
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 24, 2014, 20:42:07 μμ »
ζητάω επικοινωνία με έλληνες στην ινδονησία για σοβαρή επαγγελματική συνεργασία δεν εμπιστεύομαι καθόλου τους ινδονήσιους μου έχουν φάει είδη λεφτά και προτιμώ να συνεργαστώ με κάποιον έλληνα που θάθελε να βγάλει κάποια σίγουρα extra χρήματα , οποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου να του πω λεπτομέρειες ( berzerk@otenet.gr ) sorry για τα αγγλικά δεν έχει ελληνικά το pc
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2014, 21:58:36 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 28, 2016, 21:25:07 μμ »
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος kosta65656

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 17:38:49 μμ »
Για σου spamangr θέλω να επισκεφτώ το Μπαλί , να δω και αν με αρέσει να ζήσω εκεί , όλα τα site που διάβασα για το Μπαλι λένε οτι είναι πολύ φτηνά και εχει πολύ διασκέδαση , είσαι ο πρώτος που ακούω τόσο αρνητικά σχόλια , για ακριβές τιμές , βλέπω από το ιντερνετ ξενοδοχεία , με 12 ευρο με wifi και κλιματισμό , Διάβασα την ανάρτηση σου και με κόπηκαν τα πόδια για να έρθω .
VKEMKK

Αποσυνδεδεμένος andaman

  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2017, 15:39:54 μμ »
Η Ηρακλειώτισσα που έχτισε το πρώτο ελληνικό ξενοδοχείο στην Ινδονησία

http://flashnews.gr/post/307532/h-hrakleiwtissa-poy-extise-to-prwto-ellhniko-ksenodoxeio-sthn-indonhsia

Αποσυνδεδεμένος xaris555

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 64.0.3282.186 Chrome 64.0.3282.186
Απ: Ελληνες στο Μπαλι
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 21, 2018, 18:01:31 μμ »
καλησπερα..υπαρχει κανενας που να εχει ασχοληθει με αγορα ακινητου,προς ενοικιασει?με ενδοιαφερει να αγορασω βιλες/α και να τις εχω προς ενοικιαση...