Αποστολέας Θέμα: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη  (Αναγνώστηκε 66118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 16, 2012, 22:33:16 μμ »
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΝΝΟΙΩΣΑ ΤΟΣO ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΨΗΛΟΣ!!
ΠΕΡΗΓΡΑΦΩ ΩΣ ΕΞΗΣ.....ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ ΚΑΙ ΚΡΑΒΓΕΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΤΕΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΤΗΝ ΑΦΟΡΗΤΗ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΣΜΕΣ ΠΤΩΜΑΤΩΝ .......ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ.!!!!!!
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΖΟΜΠΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ ΝΑ ΑΝΑΔΥΟΥΝ ΜΙΑ ΜΠΟΧΑ ΑΠΛΗΣΙΑΣ ΠΡΟΤΟΓΝΩΡΗ.....ΑΝΤΕ ΛΥΠΟΝ ΝΑ ΑΝΕΧΘΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΑΓΓΙΞΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΣ!!!!!
 


μιλαμε για κλασσικο ασπονδυλο λατρης του μιχολολιακου και του κασιδιαρη.αυτος ειναι ο φασισμος  και η αρεια φυλη...
αυτα πιστευουν κατι νεοελληνες που δεν ξερουν απο που κρατει η σκουφια τους και ενω πηγαν στο 3ο λυκειο αμπελοκηπων πιστευουν οτι εχουν παιδαγωγηθει βαση της αρχαιοελληνικης παιδειας και ενω ειχαν τον κυρ τασο δασκαλο αυτοι νομιζουν πως τους διδασκε ο σωκρατης.
δυστηχως πηραν 7% σε αυτες τις εκλογες και απ οτι μαθαινω μαλλον θα παρουν περισσοτερο αυτη τη φορα.




για πες μου που κάνει λάθος;
όχι που υπερβάλει, αλλά που κάνει λάθος
στο ψηλότερος;    υπερβάλει αλλά έχει δίκιο
στα ουρλιαχτά και στις ασυνάρτητες κραυγές;   υπάρχουν. απλά είναι ασυνάρτητες γιατί δεν ήξερε την γλώσσα
στην αφόρητη ζέστη και υγρασία;   κυριολεκτεί και έχει απόλυτο δίκιο
στις οσμές πτωμάτων;   υπερβάλει, αλλά αν δεν ξέρει κανείς άνετα μπερδεύει την μπόχα (για κάποιον που την μυρίζει πρώτη φορά) που υπάρχει παντού
στο ότι σε βλέπουν σαν ζόμπι;   δεν ξέρω αλλά το 1997 πιθανόν να ήταν κάτι το αξιοπερίεργο ένας ευρωπαίος.
στο αναδύουν μια μπόχα απληστίας;   σε όλα τα τουριστικά μέρη αυτό συμβαίνει και όχι μόνο εκεί
στο να σε αγγίξουν χωρίς να τρομοκρατηθείς;    εδώ θα διαφωνήσω κάθετα. μα..κία του που το αναφέρει καν

το μόνο λάθος που βλέπω εγώ είναι το ότι ο "lostromos" πήρε μια περιγραφή από κάποιο άλλο φόρουμ που δεν ξέρουμε το "ύφος" του και το παρέθεσε εδώ
και στην τελική είναι μια άποψη κάποιου που εσύ ,αν ξέρεις, δεν της δίνεις σημασία
φασιστική βλέπω την κριτική σου σε μια ελεύθερη άποψη

Γενικώς ξερουν οι περισσοτεροι οσοι με διαβαζουν οτι συζηταω συνήθως πολιτισμενα στο φορουμ και δέχομαι τις αντιθετες απόψεις.Ομως Βαλίτσα, μπαλίτσα πως σε λένε ξεπέρασες κάθε όριο ,δεν παίρνεις λεω γω το κουβαδάκι σου να πας να παιξεις σε καμμια άλλη παραλία? Ωστε  εχει δίκιο αυτος ο υπάνθρωπος ε?
-Που λεει πως οι Ταιλανδοί που πλένονται δυο και τρεις φορές την ημέρα αναδίνουν μια μπόχα απλησιας την ίδια ώρα που πολλοι Ελληνες ξεχνάνε εντελώς το μπανιο(πάγιο παράπονο Ταιλανδέζων που σχετίστηκαν με Ελληνες είναι οτι δεν πλένονται συχνά)
-Που λεει για ασυνάρτητα ουρλιαχτά και κραυγές λες και οι Ταιλανδοί είναι ζώα , κι ενω είναι απ τους πιο ήρεμους λαούς στον πλανήτη (αντιθέτως οι Ελληνες είναι αυτοί που με το παραμικρό αρχίζουν και φωνάζουν κι οποιον παρει ο χάρος!)
-Που λεει για μπόχα πτωμάτων !!!! στην Μπανγκόκ λες και είναι κανα σκήνικό για ταινια τρόμου
-Που λεει οτι οι Ταιλανδοί σε κοιτάζουν σαν να είσαι ζόμπι την ίδια ώρα που αυτός τους περιγράφει ακριβώς έτσι ΄, λες και είναι εκείνοι ζόμπι..
ΚΙ ΕΧΕΙ ΘΡΆΣΟς ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΥΠΊΔΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙ ΑΝΩΤΕΡΟς!Ακόμα και να τον άγγιζαν θα του προκαλούσε απέχθεια...και με το ζόρι θα το ανεχόταν. ΚΙ ΕΣΥ ΤΟΥ ΔΊΝΕΙΣ ΔΊΚΙΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ..
Τα σχόλια περιττεύουν ...Ακόμα και γω ,που κάθε αλλο παρα εχω πάρει εργολαβία την υπεράσπιση των Ταιλανδών ,αγανάκτησα, όχι τόσο με το πόστ αυτού του ηλίθιου που ούτε καν εχει παει στη χώρα και γράφει μουφες αλλα με το οτι βρέθηκε κάποιος να τον δικαιολογήσει και να πει οτι απο μια άποψη εχει και δίκιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 22:35:04 μμ από dimitrisdtc »

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 16, 2012, 23:13:02 μμ »
μόνο για το ότι αυτά που περιγράφει που όντως υπάρχουν, ίσως τα γράφει λίγο υπερβολικά
Με λιγα λόγια δηλαδη αντικειμενική η περιγραφή του ...χαχα..εεε ΙΣΩΣ  υπερβαλλει ΛΙΓΟ !!! Αυτη είναι η εικόνα της πόλης για κάποιον που πρωτοερχεται εδω!!Ουτε θελω να φανταστω τι θα έγραφε αν πήγαινε στο Νεο Δελχί, τη Τζακάρτα ή σε αφρικανικές μεγαλουπόλεις...
Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις πόσο συκοφαντικό, φασιστικό, ρατσιστικό και χυδαίο είναι το πόστ του. Δικαιωμά του φυσικά να λέει οτι θελει..κανείς δεν του το στερει...και δικαιωμά μου να τον αποκαλώ όπως κατα τη γνώμη μου του αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 17, 2012, 10:55:25 πμ »
Ελεος.. Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε πρώτη φορά κάτω και δεν είναι δυνατόν να διαβάζουν τέτοιες ανοησίες γιατί μπορεί να τις πιστέψουν.Οσοι έχουμε πάει έχουμε γνώση.Μιλάμε για τόσο ήρεμο λαό που την πρώτη φορά μου φάνηκε παράξενο πόσο ήρεμα αντιμετωπίζουν τα πάντα. Βρώμικοι? Φοβήθηκα μήπως παρεξηγηθώ με το κόλλημα που έχω με τα ντουζ ,'' άλλωστε λόγω ζέστης δικαολογούμαι'' και το αντίθετο αυτό εκτιμήθηκε από τη δικά μου ως προτέρημα.Κάτι τέτοια έλεγαν και σε κάτι εκπομπές δημοσοιγράφοι για το Πουκέτ λίγες μέρες πριν πάω για πρώτη φορά και φοβήθηκα πως θα μου κολλάνε στο δρόμο για  παιδεραστία  ευτυχώς δεν ήταν αλήθεια.Προσοχή στις πληροφορίες είναι κρίμα

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 17, 2012, 12:02:33 μμ »
Ενταξει δεν εντυπωσιαζομαι απο τις περιγραφες ενος βλαχου ,που προφανως νομιζει ,οτι ειναι το κεντρο του κοσμου.
Το εχω ξαναδει το εργο σε διαφορες version...

Αποσυνδεδεμένος XxSMIL3xX

  • **
  • Μηνύματα: 195
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 17, 2012, 12:58:14 μμ »
μην μπερδευεστε.
ειναι ολοφανερο οτι δεν ειναι βλαχος αλλα φασιστας.
αυτος ειναι ο φασισμος.
και οσοι ειστε παντρεμενοι με ταυλανδες και ερχεστε ελλαδα πλεον πρεπει να προσεχετε.
τα πογκρομ στην αθηνα ειναι πλεον συχνο φαινομενο.ομαδες απο 20-30 ατομα με ελληνικες σημαιες βγαινουν στους δρομους απο τα β. προαστεια και την αγια παρασκευη μεχρι την ερμου και το φαληρο και οπου βλεπουν μελαχρινο τον στελνουν στο νοσοκομειο.
πλεον βαρανε και και οσους εχουν μακρυα μαλια και μουσια.
και φυσικα με την αστυνομια 50  μετρα πιο πισω να τους προστατευει.

εγω τελειωνω με αυτο το θεμα.τα υπολοιπα στους δρομους με τα ασπονδυλα τους λιγους μηνες που μου απομενουν στο ελλαντα.

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 17, 2012, 14:25:02 μμ »
 @XxSMIL3xX

Εχεις απολυτο δικιο .
Και φυσικα ανησυχω και γω για την τροπη που εχουν παρει τα πραγματα 

Αποσυνδεδεμένος ταξιδιωτης χχ σειρας

  • **
  • Μηνύματα: 77
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 10.0.1 Firefox 10.0.1
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 17, 2012, 17:01:21 μμ »
τα υπολοιπα στους δρομους με τα ασπονδυλα τους λιγους μηνες που μου απομενουν στο ελλαντα.



τους αρειανους εννοεις;

Αποσυνδεδεμένος XxSMIL3xX

  • **
  • Μηνύματα: 195
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 18, 2012, 18:19:57 μμ »
δυστηχως εχουμε ξεφυγει απο το θεμα.
λεγοντας ασπονδυλα εννοω κατι φουσκωτους με ξυρισμενο κεφαλι που νομιζουν οτι ειναι απογονοι του λεωνιδα αλλα δεν μπορουν να γραψουν ουτε το ονομα τους χωρις τουλαχιστον 2 ορθογραφικα λαθη και που μαχαιρωνουν οποιον μελαχρινο δουν παντα φυσικα αμα ειναι απο 10 και πανω γιατι μονοι δεν πανε ουτε μεχρι το w.c.
επισης σιχαινονται οτιδηποτε μη ελληνικο εκτος και αν ειναι χρημμα.και sony και πρακτικερ και mercendes και siemens και βασικα οτιδηποτε γιατι πλεον τπτ δεν ειναι ελληνικο αλλα αυτοι νομιζουν πως ειναι ολα.

και αφιερωνω ενα κειμενο απο καποιον που τιμουν και δοξαζουν.


γκαιμπελς

 Θα μπούμε στο Ράιχσταγκ για να εφοδιαστούμε από το οπλοστάσιο της δημοκρατίας με τα όπλα της. Θα γίνουμε βουλευτές για να εξουδετερώσουμε το πνεύμα της Βαϊμάρης χρησιμοποιώντας το ίδιο. Εάν η δημοκρατία είναι τόσο ηλίθια ώστε να μας δώσει το ελεύθερο, και μάλιστα και βουλευτική αποζημίωση για αυτό, είναι θέμα δικό της. ... Κάθε νομικό μέσο μάς είναι ευπρόσδεκτο για την ανατροπή των σημερινών καταστάσεων. Εάν πετύχουμε στις εκλογές να βάλουμε εξήντα έως εβδομήντα αγκιτάτορες του κόμματος στα διάφορα κοινοβούλια, μελλοντικά το ίδιο το κράτος θα εξοπλίσει και θα υποστηρίξει οικονομικά τον αγώνα μας. ... Και ο Μουσολίνι είχε μπει στο κοινοβούλιο. Κι όμως δεν άργησε να οργανώσει την πορεία προς τη Ρώμη. ... Ερχόμαστε ως εχθροί! Όπως ο λύκος που πέφτει σε κοπάδι προβάτων, έτσι ερχόμαστε. Τώρα δεν είστε πλέον μεταξύ σας! Και δε θα έχετε μεγάλη χαρά με εμάς!


και ενα χθεσινο βιντεο οπου μαχαιρωνουν εναν στο σταθμο αττικης.

ακουγετε και ενας διαλογος.
α)του το εμπιξες το μαχαιρι?
β)ναι μπηκε ολο μεσα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 18, 2012, 21:14:52 μμ »
Ενδιαφέρουσα η συζήτηση αλλά εμένα η εμπειρία μου απο Ταϊλάνδη είναι διαφορετική , μήπως  να έπεφτε λίγο σκούπα στο τοπικ ;
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος mikelangelo

  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 23.0 Firefox 23.0
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 22, 2013, 17:44:15 μμ »
Εψαξα καποιο αφιερωμα καποιου Χαρη Μποντροτσου που εχει αναφερθει στην σελ.5 του post.

http://www.xronos.gr/detail.php?ID=81640

Διαβαστε με προσοχη τι παπαρες μπορουν να γινουν πρωτοσελιδα απο κοριτσακι "δημοσιογραφα" επαρχιακης εφημεριδας...
"N' αγαπας την ευθυνη.
Να λες εγω,  εγω μοναχος μου
Θα σωσω τον κοσμο.
Αν χαθει, εγω θα φταιω."

Νικος Καζαντζακης

Αποσυνδεδεμένος italianos

  • *
  • Μηνύματα: 22
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 6.0 Safari 6.0
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:09:20 πμ »
Τέλος Δεκέμβρη θα πάω για έβδομη φορά ταυλανδη για 24 μερες με τη γυναίκα μου(η οποια εχει σβησει απο το χαρτη οποιοδηποτε αλλο μερος στον κοσμο για διακοπες)και το λέω αυτό γιατι το σιαμ προσφέρετε για οποιοδήποτε ειδος τουρισμου ,παρεμπιπτόντως έχω παει και με φίλους και μόνος .Εχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη ,δεν θα σταθώ στο αν είναι όμορφη με καλες παραλιες ,αν εχει ωραίες γυναίκες κ.τ.λ γιατι αυτό είναι στην κρίση του καθεμιανου αυτό που μετράει για μένα είναι οτι μπορώ να σταματήσω στο κόκκινο με το μηχανάκι ή το αυτοκίνητο μου χωρίς να κινδυνεύει η ζωή μου όπως στο γιοχανεσμπουρκ,μπορώ να πάω για μπάνιο χωρίς να σκέφτομαι μην μου κλέψουν τα πράγματα όπως την Βραζιλία ,το ξενοδοχείο που μένω δεν είναι οχυρομενο με ένοπλους, όπως στον μαυρικιο και σε θέρετρα της καραιβικης που δεν τολμας να βγεις έξω απο αυτά γιατι δεν σου εγγυάται κανένας την επιστροφή σου .

Θα αναφέρω δυο περιστατικά :
έχω παει στο σουριμ για μπάνιο με την γυναικα μου και είμαστε μια ώρα μέσα και μουλιαζουμε σαν τους μπακαλιαρους  ξαφνικά τρώμε φλας οτι έχω αφήσει το τσάντακι μου με κινητά,λεφτά κτλ πάνω στην ξαπλώστρα ορθανοιχτο και βγαίνω σφεντονα έξω ........και τι να δω ......την κοπέλα που είχε τις ομπρέλες πάνω απο την ξαπλώστρα να φυλάει το τσάντακι μου μέχρι να βγω.

Και το 2ο στο σαμουι έχω μείνει απο λάστιχο με το μηχανάκι πάνω στο βουνό όπου είναι οι καταραχτες ,λέω τωρα την κατσαμε, το σκατο στην καλτσα μιας και το ξενοδοχείο ήταν στου διαόλου τη μάνα και δεν υπήρχε τίποτα σε αρκετά μεγάλη απόσταση απο εκεί ,ούτε κάν σήμα στο κινητό δεν είχα .Περπατοντας κανά τέταρτο μετά πόδια βλέπω μια παράγκα ,που απέξω κάθονταν ένας ταυλαιλανδος για να μην σας πολυλογο μου έφτιαξε το λάστιχο μου έδωσε νερό που είχα κορακιασει και στο τέλος του λέω τι χρωσταω και μου λέει το Θεϊκο  .....20 μπατ κάνω μια στην τσέπη μου και του δίνω 200 ,επιτόπου φωνάζει όλη του την οικογένεια (γυναίκα και 3παιδια και μόνο που δεν μας προσκυναγαν ) σε οποιοδήποτε άλλο μέρος θα μου ζητάγαν να πληρώσω με μπλοκ επιταγών μιας και δεν είχα άλλη επιλογή .

Αντε να περάσουν οι μέρες !!!





Αποσυνδεδεμένος mikelangelo

  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 23.0 Firefox 23.0
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 26, 2013, 13:01:20 μμ »
Νοτιος Αφρικη 2010, Johannesburg (H Πολη του Ιωαννη..)

Πρωτη φορα επισκεψη στην χωρα με αφορμη το Παγκοσμιο Κυπελλο.
Ξεμπερδευουμε απο τις γραφειοκρατικες διατυπωσεις και ξεκιναμε για τα ενδοτερα.
Σε καποια στιγμη σταματαει το βανακι μας ενας μαυρος αστυνομικος που εχει κλεισει το δρομο καθετα με το περιπολικο και δειχνει κατι στον οδηγο αριστερα.
Μια ταμπελα σε 3 γλωσσες γραφει..."Εισερχεσθε σε περιοχη θραυσεων και αρπαγων".
Ολα αυτα  ενω η χωρα διοργανωνει Mundial και υπαρχει γενικη κινητοποιηση παντου για την ασφαλεια των επισκεπτων.
Του εξηγουμε οτι το ξενοδοχειο ειναι προς τα κει και λεγοντας μας.."δικη σας ευθυνη.." αποσυρει το περιπολικο.
Δεν ειχαμε κανενα προβλημα πουθενα.

Τα πραγματα στο μπανιο μπορουν να στα κλεψουν, παντου ειτε στην Ελλαδα ειτε σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου.
Και δεν ειναι αναγκη να ειναι ντοπιοι.
Με εχουν κλεψει στην Plaza Mayor, την κεντρικοτερη πλατεια της  Μαδριτης..αλλα μου εχουν φερθει αψογα παντου οπου πηγα στην Ισπανικη επαρχια.
Μας εχουν προσφερει νερο και φρουτα, ανθρωποι φτωχοι και αδολοι στα πολυ ενδοτερα της Τουρκιας και ας ειμασταν απο το Unanistan (η Ελλαδα στην Τουρκικη..).
Τα ιδια και "χειροτερα" στη Μεση Ανατολη οπου το να εισαι Ελληνας ειναι το καλυτερο διαβατηριο.
Μας εχουν περιμαζεψει, απο ενα δασος απο την Βορεια Σκωτια, μια μερα που χασαμε το λεωφορειο κι ενω η βροχη δεν ηξερες αν θα σταματησει ποτε...
Μας πηγαν σπιτι τους και μας φερθηκαν λες και ειχαμε κανει μαζι φανταροι.
Πηγε να γινει "τζογος" οταν τους ρωτησαμε τι χρωσταμε διοτι ενιωσαν μεγαλη προσβολη.

Κι αλλες πολλες πολλες μικρες καθημερινες "τουριστικες" ιστοριες και απο αλλου και απο την Ταυλανδη βεβαια, οπως εχω γραψει κιολας.
Πολλοι επισκεπτες της χωρας μας εχουν εχουν κι αυτοι να διηγηθουν αντιστοιχες ιστοριες και ειδικα παλαιοτερα
Αλλα μην ξεχαμε οτι τελη Ιουλιου στο Krabi οι μουσικοι εσφαξαν "δι ασημαντον αφορμην" σε ενα bar εναν Αμερικανο.
Οπως και πολλες περιεργες ιστοριες που διηγουνται σε διαφορα γνωστα ξενα ταξιδιωτικα site ανθρωποι που πηγαν Ταυλανδη.
Δεν μπορουν ολοι αυτοι να λενε ψεμματα βεβαια.

Συμπερασματικα να πω οτι ολοι οι λαοι ειναι καταρχην καλοπιστοι, δεν θα βγαλω συμπερασμα για τον απλο Μεξικανο κανοντας 10 μερες διακοπες στο σιδεροφρακτο Kankun.
Ουτε θα κακοχαρακτηρισω ολους τους Ταυλανδους επειδη ειχα μια ασχημη εμπειρια καποτε.
Οι Ταυλανδοι ειναι ενας πολυ ωραιος λαος, ειδικα στις βορειες και "αμολυντες" ακομα επαρχιες, αλλα καθε νομισμα εχει παντα 2 οψεις.
Μην το ξεχναμε ποτε αυτο.

"Το ταξιδι ειναι η μοναδικη δραστηριοτητα που οσο περισσοτερο ξοδευεις, γινεσαι ολο και πλουσιοτερος.."

                                                                                                           Νικος Καζαντζακης

                                                                   
"N' αγαπας την ευθυνη.
Να λες εγω,  εγω μοναχος μου
Θα σωσω τον κοσμο.
Αν χαθει, εγω θα φταιω."

Νικος Καζαντζακης

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Chrome 29.0.1547.57 Chrome 29.0.1547.57
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Η εμπειρία μου από την Ταϊλάνδη
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 26, 2013, 14:03:12 μμ »
Νοτιος Αφρικη 2010, Johannesburg (H Πολη του Ιωαννη..)

Πρωτη φορα επισκεψη στην χωρα με αφορμη το Παγκοσμιο Κυπελλο.
Ξεμπερδευουμε απο τις γραφειοκρατικες διατυπωσεις και ξεκιναμε για τα ενδοτερα.
Σε καποια στιγμη σταματαει το βανακι μας ενας μαυρος αστυνομικος που εχει κλεισει το δρομο καθετα με το περιπολικο και δειχνει κατι στον οδηγο αριστερα.
Μια ταμπελα σε 3 γλωσσες γραφει..."Εισερχεσθε σε περιοχη θραυσεων και αρπαγων".
Ολα αυτα  ενω η χωρα διοργανωνει Mundial και υπαρχει γενικη κινητοποιηση παντου για την ασφαλεια των επισκεπτων.
Του εξηγουμε οτι το ξενοδοχειο ειναι προς τα κει και λεγοντας μας.."δικη σας ευθυνη.." αποσυρει το περιπολικο.
Δεν ειχαμε κανενα προβλημα πουθενα.

Τα πραγματα στο μπανιο μπορουν να στα κλεψουν, παντου ειτε στην Ελλαδα ειτε σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου.
Και δεν ειναι αναγκη να ειναι ντοπιοι.
Με εχουν κλεψει στην Plaza Mayor, την κεντρικοτερη πλατεια της  Μαδριτης..αλλα μου εχουν φερθει αψογα παντου οπου πηγα στην Ισπανικη επαρχια.
Μας εχουν προσφερει νερο και φρουτα, ανθρωποι φτωχοι και αδολοι στα πολυ ενδοτερα της Τουρκιας και ας ειμασταν απο το Unanistan (η Ελλαδα στην Τουρκικη..).
Τα ιδια και "χειροτερα" στη Μεση Ανατολη οπου το να εισαι Ελληνας ειναι το καλυτερο διαβατηριο.
Μας εχουν περιμαζεψει, απο ενα δασος απο την Βορεια Σκωτια, μια μερα που χασαμε το λεωφορειο κι ενω η βροχη δεν ηξερες αν θα σταματησει ποτε...
Μας πηγαν σπιτι τους και μας φερθηκαν λες και ειχαμε κανει μαζι φανταροι.
Πηγε να γινει "τζογος" οταν τους ρωτησαμε τι χρωσταμε διοτι ενιωσαν μεγαλη προσβολη.

Κι αλλες πολλες πολλες μικρες καθημερινες "τουριστικες" ιστοριες και απο αλλου και απο την Ταυλανδη βεβαια, οπως εχω γραψει κιολας.
Πολλοι επισκεπτες της χωρας μας εχουν εχουν κι αυτοι να διηγηθουν αντιστοιχες ιστοριες και ειδικα παλαιοτερα
Αλλα μην ξεχαμε οτι τελη Ιουλιου στο Krabi οι μουσικοι εσφαξαν "δι ασημαντον αφορμην" σε ενα bar εναν Αμερικανο.
Οπως και πολλες περιεργες ιστοριες που διηγουνται σε διαφορα γνωστα ξενα ταξιδιωτικα site ανθρωποι που πηγαν Ταυλανδη.
Δεν μπορουν ολοι αυτοι να λενε ψεμματα βεβαια.

Συμπερασματικα να πω οτι ολοι οι λαοι ειναι καταρχην καλοπιστοι, δεν θα βγαλω συμπερασμα για τον απλο Μεξικανο κανοντας 10 μερες διακοπες στο σιδεροφρακτο Kankun.
Ουτε θα κακοχαρακτηρισω ολους τους Ταυλανδους επειδη ειχα μια ασχημη εμπειρια καποτε.
Οι Ταυλανδοι ειναι ενας πολυ ωραιος λαος, ειδικα στις βορειες και "αμολυντες" ακομα επαρχιες, αλλα καθε νομισμα εχει παντα 2 οψεις.
Μην το ξεχναμε ποτε αυτο.

"Το ταξιδι ειναι η μοναδικη δραστηριοτητα που οσο περισσοτερο ξοδευεις, γινεσαι ολο και πλουσιοτερος.."

                                                                                                           Νικος Καζαντζακης

                                                                   
Οι άνθρωποι είναι ίδιοι παντου. Οι θρησκείες και οι διάφοροι -ισμοί είναι που μας κάνουν να διαφέρουμε.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?