Αποστολέας Θέμα: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι  (Αναγνώστηκε 30842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theobalab

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:04:25 μμ »
εχεις δικιο αυτα ψαχνω και εγω για να δω που θα καταληξω.αν ειναι να ζω οπως και εδω γιατι να φυγω?

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.11 Firefox 3.6.11
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:20:00 μμ »
Προσωπικά πιστεύω οτι θα ήταν καλίτερα να πας μία βόλτα να δεις πως είναι τα πράγματα εκεί. Επειτα είναι η άδεια παραμονής και εργασίας, κάτι που δεν είναι τόσο απλό, λύνεται όμως.Οσο για το εισόδημα απο Ελλάδα είναι ένα καλό χαρτί. Τα καλά σχολεία στην Ταϋλάνδη είναι ιδιωτικά. Για το παιδί. Ένας φίλος μου Έλληνας, παντρεμμένος με ταϋλανδέζα ήλθε στην Ελλάδα απο Ταϋλάνδη όταν η κόρη του ήταν 5 ετών. Το παιδί δεν μίλαγε καθόλου Ελληνικά. Πήγε στο Ελληνικό σχολείο και, σήμερα που είναι 10 ετών, μιλάει και γράφει άπταιστα τα Ελληνικά. Οπότε αυτό μη σε τρομάζει.Τα παιδιά είναι σαν σφουγγάρια. Ρουφάνε τις γνώσεις.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:26:41 μμ »
Σαμούι δεν έχω πάει οπότε δεν μπορώ να σου πω για το τί θα συναντήσεις εκεί, γενικά επικροτώ τις τολμηρές αποφάσεις ειδικά αν η εναλλακτική είναι να μείνεις Ελλάδα η οποία καταρρέει σαν χώρα.
όμως λάβε υπόψη σου τα εξής
1. Είναι λογικό να έχεις αποφασίσει να πας να μείνεις για πάντα σ ενα μέρος που ουτε καν έχεις δει;
2. Τα χίλια ευρώ θα είναι εξασφαλισμένα ή σ εμερικά χρόνια θα είναι υποτιμημένες δραχμές;
3. Και ευρώ να παραμείνουν ποιός εγγυάται οτι σε 4-5 χρόνια θα πιάνουν 40 χιλιάδες μπάτ κι όχι πχ 20?
4. Λίγα ζευγάρια φαράνγκ στεριώνουν μόνιμα στην Ταιλάνδη...ή εκείνος παρασύρεται απο την αφθονία γυναικών που προσφέρεται η εκείνη ζηλεύει συνέχεια χωρίς λόγο και του κάνει τη ζωή κόλαση.
5. Με τη διαδοχή του βασιλιά που μοιραία θα έρθει σε μερικά χρόνια αναμένονται μεγάλες πολιτικές και κοινωνικές αναταράξεις ανεξέλεγκτου μεγέθους, βέβαια λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα στο Σαμούι αλλά στη χώρα υπαρχει γενικώς μεγάλη αστάθεια.
6. ενα σωρό πραγματα εδώ είναι παμφθηνα αλλα΄πολλά άλλα με τον καιρό γίνονται ακριβότερα κι απ την Ελλάδα...γενικώς το τζάμπα ψιλοπέθανε
7. Δεν είναι ευκολο να βρείς δουλειά
8.ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΞΈΡΕΙς ΤΊ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΖΕΣ! Μετά απο κάποιο διάστημα μπορεί να μην στις ανανεώνουν ή να αλλάξει ο νόμος προς το χειρότερο-όπως έχει γίνει συχνά τα τελευταία χρόνια-και να πρέπει να φύγετε, ταράζοντας ξαφνικά τη ζωή του μικρού που έχει μπει σε μια σειρά.

γενικά παντως μετ α σημερινά δεδομένα τα λεφτά φθάνουν..όμως πολλά αλλα πρέπει να σκεφτείς

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.12 Firefox 3.6.12
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:32:29 μμ »
dimitrisdtc  +10000000

Η πιο σωστη τοποθετηση !
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος vgls35

  • *
  • Μηνύματα: 44
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 7.0.517.41 Chrome 7.0.517.41
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:34:47 μμ »
μου αρεσει παιδια που ολοι του απαντατε...καλα,σε κανεναν δεν κανει εντυπωση το οτι θελουν να μετακομισουν σε μερος που δεν εχουν πατησει ποτε το ποδι τους;ημαρτον!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.5.14 Firefox 3.5.14
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:43:09 μμ »
vgls35   +100000000000000000000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.11 Firefox 3.6.11
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:45:26 μμ »
σωστος ο φιλος ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να σκεφτεις σιγουρα ευχομαι να σου τυχουν ολα καλα και να πας μονιμα και ουτε θελουμε να αποθαρυνουμε κανεναν αλλα δυστηχως πρεπει να ειμαστε λογικοι σε τετοιου ειδους κινησεις και πανω απο ολα το φορουμ προσπαθει να βοηθησει ολους οσους θελουν να κανουν τετοιο βημα στην ζωη τους.

Δεν εχω παρα να σου ευχηθω καλη τυχη

vgls35 νομιζω οτι εδω ερχετε το θεμα ρισκου που σε καθε τετοια προσπαθεια ειναι μεγαλο.εχει πολυ μεγαλυτερα προβληματα να αντιμετωπισει παρα το οτι δεν εχει δει το μερος νομιζω ειναι απο τα τελευταια πραγματα αυτο μιας και οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν θα βρουν κατι κακο να πουν για τον τοπο που επελεξε το παλικαρι να μεινει,χωρις να σημαινει οτι δεν υπαρχει μια δοση αληθειας σε αυτο που λες

Αποσυνδεδεμένος theobalab

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:46:22 μμ »
ναι φιλε μου θελουμε να παμε εκει γιατι εχει αξια το χρημα μας γιατι σιγουρα ειναι ομορφα(οπως τα γραφουν εδω και οπως μου περιγραφουν φιλοι)και γιατι εδω παμε για φουντο.τωρα αν εσενα εδω τα εσοδα σου και η ποιοτητα ζωησ σου ανεβαινουν εχεις δικιο για την δικια σου πλευρα

και για να μπω εδω να ρωταω αυτα που ρωταω σημαινει οτι πρωτα θα ενημερωθω και υστερα θα αποφασισω αν θα παω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2010, 19:50:25 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος vgls35

  • *
  • Μηνύματα: 44
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 7.0.517.41 Chrome 7.0.517.41
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 19:57:30 μμ »
ναι φιλε μου θελουμε να παμε εκει γιατι εχει αξια το χρημα μας γιατι σιγουρα ειναι ομορφα(οπως τα γραφουν εδω και οπως μου περιγραφουν φιλοι)και γιατι εδω παμε για φουντο.τωρα αν εσενα εδω τα εσοδα σου και η ποιοτητα ζωησ σου ανεβαινουν εχεις δικιο για την δικια σου πλευρα
φιλε μου για μενα πρωτα πρεπει να πας,να δεις πως ειναι εκει τα πραγματα,αν ταιριαζουν τα χνωτα σας.αν δεν υπηρχε το παιδι,σιγουρα μια τετοια κινηση δεν θα ειχε μεγαλο ρισκο,θα ηταν μια εμπειρια,αλλα με ενα παιδι στην μεση τα πραγματα περιπλεκονται.για να μεινεις μονιμα εκει.εχεις σκεφτει να πας σλοβακια;εγω ειχα αραβωνιαστικια εκει,και εμενα καθε χρονο 4 μηνες.εκτος του οτι ειναι τα παντα παμθηνα εκει,η ποιοτητα ζωης ειναι ιδια με της ελλαδας.οι μεν ντοπιοι,οσο και να ντρεπομαι για αυτο,πολυ ανωτεροι κοινωνικα απο τους ελληνες.

Αποσυνδεδεμένος theobalab

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 20:03:19 μμ »
ναι φιλε μου οπωσδηποτε θα πρεπει να παω πρωτα αλλα πριν παω θελω να μαθω απο εσας εδω τι παιζει.γι αυτο και σας εχω αναφερει οτι θα ειμαι με παιδι και με ποσα λεφτα θα παω.την συμβουλη σας θελω γιατι εχετε παει η καποιοι μενουν εκει

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 7.0.517.41 Chrome 7.0.517.41
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 20:31:32 μμ »
φιλε,   μη   κολλας  μονο  στη  ταυλανδη!   το   σαμουι   αν  και  μαγικο    εχει   παρακρυβινει  και  το  μπατ   δε  το  ξαναβλεπω  πανω  απο  41-42  με  τιποτα (μακαρι  να  βγω  ψευτης)    κοιτα   και  προς   ινδονησια   μερια!   μπαλι  λομποκ και  αλλα  νησια  τουριστικα (σας  κοβω  οικογενιακος  οτι  τρελενεστε   για  θαλασσα  και  παραλιες)   κοντα  στη  σιγκαπουρη  οπως  μπινταν  μπαταμ   τα   λεφτα  σου  εκει  εχουν   μεγαλυτερη   αξια   και   ειναι   πιο  ευκολο   να  στησεις  επιχειρηση  (απ  οτι   ταυλανδη)  σ   αυτες  τις  χωρες  με  βασικο  μισθο  ουτε  200  μισθο   κακως   σκεφτεσε  να  δουλεψεις!   κοιτα  τα  στησεις  δικια  σου   δουλεια!   ενα μαγαζακι,   μινι   μαρκετ,  οτιδηποτε,      η   ινδονησια   εχει   πολυ  ευκολη  γλωσσα   σε   σχεση  με  την  ταυλανδη      αλλα  και   γενικοτερα   και  με  λατινικους   χαρακτηρες   σε   ενα   χρονο  θα  μιλας  σα  ντοπιος      και   λογω   της  πλειοψηφιας   των  μουσουλμανων  (καμια  σχεση  με  τους  αραβες)     πιστευω   ειναι  καλυτερα   για  οικογενεια
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος stelkon

  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 00:15:01 πμ »
[off-topic] Aαχ... :(  τι μου θύμισες τώρα... το πανέμορφο  :o  Nirwana Resort sto Bintan (2008)......ένα τσιγάρο δρόμος  ;) από την πανέμορφη  ::)..Σιγκαμπούρη. :o..... [/off-topic]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2010, 06:22:50 πμ από Oytopikos »
Η Στάση μας στα καθημερινά πεπραγμένα η ανοχή μας ή όχι σε αυτά η κουλτούρα μας γενικότερα η πολιτική συνείδηση (όχι η κομματική ) είναι αυτή που μας κατατάσσει ιδεολογικά και τελικά αυτή που ένας λαός επιλέγει τις κυβερνήσεις του  μην κλαιγόμαστε άξιοι των πεπραγμένων μας είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος theobalab

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:53:32 πμ »
σε ευχαριστω phohm phuy.

Αποσυνδεδεμένος YACHTMAN

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:04:59 πμ »
...φιλε taxidiwtis,μαλλον εχεις χασει επισοδια...μπορεις σε παρακαλω να μου πεις κι εμενα,που υπαρχει στο maenam τετοιο σπιτι,οπως αυτο που περιγραφεις με 7000 baht?μ'ενδιαφερει αμμεσα.
οσον αφορα την φθηνη ενδυση και υποδυση,θελω να σε ρωτησω,ποτε πηγες για τελευταια φορα να αγορασεις ενα ζευγαρι σαγιοναρες και ενα Tshirt απο το μοναστηρακι και ποτε απο το tesco..?

dimitrisdtc...συμφωνω και επαυξανω,σε ολα οσα παραθετεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2010, 09:28:31 πμ από YACHTMAN »

Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 7.0.517.41 Chrome 7.0.517.41
    • Audiolabs
Απ: Eρώτηση για μονιμη διαμονή στο Σαμούι
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:31:17 πμ »
...φιλε taxidiwtis,μαλλον εχεις χασει επισοδεια...μπορεις σε παρακαλω να μου πεις κι εμενα,που υπαρχει στο maenam τετοιο σπιτι,οπως αυτο που περιγραφεις με 7000 baht?μ'ενδιαφερει αμμεσα.
οσον αφορα την φθηνη ενδυση και υποδυση,θελω να σε ρωτησω,ποτε πηγες για τελευταια φορα να αγορασεις ενα ζευγαρι σαγιοναρες και ενα Tshirt απο το μοναστηρακι και ποτε απο το tesco..?

...συμφωνω και επαυξανω,σε ολα οσα παραθετεις..

Φιλε Yachtman δεν εχω χασει επεισοδια-ξερω πολυ καλα τι λεω, πριν ενα μηνα γυρισα απο εκει και φετος εχω κατσει στο Σαμουι 2,5 μηνες περιπου! Πραγματικα αν σε ενδιαφερει μπορω να μαθω και να σου στειλω τηλεφωνα.Τωρα το που ?-δεν θυμαμαι οδο-αλλα κι αυτο μαθαινεται! :)

Οσον αφορα Το tesco-δεν ψωνιζω απο εκει -ειναι ακριβα!! πολλα προιοντα του τα συναντας στα ανοιχτα παζαρια του Chaweng με 20-30-40% πιο κατω! Το παζαρευεις κι ολας-στο tesco μας πιανουν οι ντροπες και δεν κανουμε τετοια...
Πιασε ενα φιλο-η Ται να σε παει και ψωνιστε μαζι η δες τι θελεις και στειλε ενα φιλο-η Ται να τα αγορασει: Θα εκπλαγεις!!