Αποστολέας Θέμα: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης  (Αναγνώστηκε 13282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
    • Thailand
Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« στις: Ιανουάριος 10, 2011, 03:46:38 πμ »
Η ζωή πολλές φορές παίζει παράξενα σενάρια… ισάξια των καλύτερων ταινιών επιστημονικής φαντασίας. Ένας άνθρωπος καταστρέφεται οικονομικά, θεωρείται αγνοούμενος και μετά από χρόνια πεθαμένος από φίλους και γνωστούς. Εκείνος την ίδια στιγμή δραστηριοποιείται στις τουριστικές επιχειρήσεις στη Δανία και από το 2000 και μετά μεγαλουργεί στην «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης, το HuaHin.


 
Ο Βολιώτης Γιώργος Μαστρονικολής έχει ζήσει μια ζωή σαν παραμύθι. Ένα παραμύθι που αν και ξεκίνησε δύσκολα είχε, όπως όλα, ευτυχή κατάληξη… Λίγο πολύ η πορεία του κ. Μαστρονικολή ξεκίνησε κοντά στο 1987, όταν και βρισκόταν στην κορυφή της επιτυχίας της επιχείρησής του. Εκείνη την περίοδο ήταν ιδιοκτήτης του μεγαλύτερου ταξιδιωτικού πρακτορείου στη Σκόπελο, με δικές του πτήσεις τσάρτερ από τη Νορβηγία προς το νησί, καταφέρνοντας να επεκτείνει την τουριστική περίοδο από 45 ημέρες σε πλήρη λειτουργία έξι μηνών.
 
Στην πορεία επέκτεινε τις δραστηριότητές του με την κατασκευή ενός ναυπηγείου στο Βόλο, ενός πολυτελούς ξενοδοχείου στη Σκόπελο και μιας εταιρίας διοργάνωσης ταξιδιών στην Δανία, όλες βάσει του αναπτυξιακού νόμου 1262.
 
Το 1991 και στον απόηχο του πολέμου στο Κουβέιτ οι επενδύσεις σταματούν και ο κ. Μαστρονικολής βρίσκεται ξαφνικά μπροστά σε μια οικονομική καταστροφή και αποφασίζει να μετακομίσει στη Δανία για να διαχειριστεί την εκεί επιχείρησή του. Στον Βόλο άλλοι τον θεωρούν αγνοούμενο και άλλοι πεθαμένο!
 
Τα προβλήματα με τις επιχειρήσεις μου και με τις διενέξεις που είχα με το ελληνικό κράτος με ανάγκασαν τελικά να μην μπορώ να έρθω στην Ελλάδα και να υπερασπίσω τον εαυτό μου… Έτσι με θεώρησαν οι περισσότεροι αγνοούμενο και με τα χρόνια πεθαμένο… Αυτό που με πόνεσε όμως περισσότερο ήταν η απόσταση από τα παιδιά μου… Τώρα που μεγάλωσαν μπορώ και τις βλέπω περισσότερο και αρχίζουμε να γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον πάλι… Ευτυχώς πάντως πίσω στην Ελλάδα σε όλες τις δύσκολες στιγμές που πέρασα είχα δίπλα μου τον δικηγόρο μου και φίλο πάνω από όλα, Νίκο Χατζησταματίου…
 
Μια νέα ζωή στην Ταϊλάνδη
Το 2000 ο κ. Μαστρονικολής μετακομίζει στο Hua Hin της Ταϊλάνδης, έχοντας ήδη «στρώσει το έδαφος» για την εκεί επιχειρηματική του δραστηριότητα. Μέσω του τουριστικού του γραφείου στη Δανία προωθεί τουρισμό στο Hua Hin. Είναι μια τοποθεσία με αναπτυγμένο τον τουρισμό που αφορά στο γκολφ και στην περιοχή διοργανώνονται τα μεγαλύτερα τουρνουά και αγώνες.
 
Ανοίγει τουριστικό γραφείο στο Hua Hin, το Hua Hin Today Travel, και ξεκινά να ασχολείται συγχρόνως με το real estate, συστήνει το γραφείο Regal Thailand Real Estate Agency, καθώς η ανοικοδόμηση και η ανάπτυξη στην περιοχή είναι τεράστια. Εκεί είναι και η μόνιμη κατοικία του βασιλικά της Ταϊλάνδης.
 
Το πρώτο του έργο είναι το Crystal View με 43 πολυτελείς βίλες με προσωπικές πισίνες σε μια έκταση 40.000 m2. Οι βίλες ξεπουλήθηκαν σε ένα χρόνο και η αξία του ήταν 430.000.000 μπατ (10.500.000 ευρώ).
 
Τρία νέα πρότζεκτ
Αυτή την στιγμή ο κ. Μαστρονικολής ετοιμάζει τρία νέα πρότζεκτ. «Το Πάρκο» είναι μια πράσινη κοινότητα στο κέντρο του Hua Hin. 56.000 τ.μ. γης μετατρέπονται σε μια πράσινη όαση. Περισσότερα από 20.000 τ.μ. θα καλυφθούν από κήπους.
 
Η ηλιακή ενέργεια, η παραγωγή νερού από τον αέρα είναι μέσα στους στόχους μας. Θα κατασκευαστεί ένα συγκρότημα από τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες και θα διαχωρίζονται μεταξύ τους από τις λίμνες και χώρων πρασίνου για τη διασφάλιση της προστασίας της ιδιωτικής ζωής του κάθε μονάδας. Η πρώτη φάση με 14 βίλες με πισίνα, έχει ήδη ολοκληρωθεί. Στα μέσα του έτους θα οικοδομήσουμε και θα ολοκληρώσουμε όλες τις εγκαταστάσεις. Η αξία του έργου είναι 600.000.000 μπατ (15.000.000 ευρώ).
 
Το δεύτερο έργο «GreenScape» είναι χτισμένο σε 220.000 τ.μ. δάσους μάνγκο στο δυτικό λόφους του Hua Hin με 120 προσαρμοσμένες πολυτελείς βίλες με πισίνα. Με την ολοκλήρωσή του θα αποκαλυφθεί ένα διαφορετικό βιοτικό επίπεδο πολυτέλειας στην Ταϊλάνδη. Αξία 960.000.000 μπατ (24.000.000 ευρώ).
 
Το «Lotus Black» (σε συνεργασία με τον Lars Castenlund) είναι ένα θέρετρο των 40 με ιδιωτικές πισίνες και όλες τις παροχές ενός ξενοδοχείου 5 αστέρων. Οι πρώτες μονάδες πρόκειται να ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος του καλοκαιριού του τρέχοντος έτους. Αξία 400.000.000 μπατ (10.000.000 ευρώ).
 
Και εκδότης…
Όταν ήρθα στο Hua Hin δεν είχε τοπική εφημερίδα και δεν μπορούσα να διαφημιστώ πουθενά. Έτσι για να εξυπηρετηθώ εγώ αλλά και για να έχει ενημέρωση ο κόσμος αποφάσισα να στήσω μια εφημερίδα, τη Hua Hin Today. Στην πορεία δημιουργήσαμε και μια δεύτερη στο ChaAm με την ονομασία Cha Am Today. Σήμερα και στις δύο απασχολούνται σύνολο 15 άτομα.
 
Ο κ. Μαστρονικολής όμως εκτός από τις δύο εφημερίδες διατηρεί και την Property & Golf – Newspaper και το Property Listings Magazine Hua Hin & Cha Am Hua Hin Today Travel. Τα 3 πρώτα χρόνια ήταν μερικά από τα πιο δύσκολα χρόνια, αλλά με την υποστήριξη της οικογένειας και των φίλων μου καταφέραμε να περάσουν με επιτυχία οι δύσκολες στιγμές και τώρα ανυπομονούμε για το μέλλον. Στα 11 χρόνια της μόνιμης διαμονής μου στο Hua Hin, απόλαυσα κάθε στιγμή... Γι’ αυτό χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους μου τους φίλους, πελάτες, εταίρους, τους συναδέλφους και το προσωπικό για την υποστήριξη και την πίστη τους στο όραμά μου για το μέλλον.
 
Επιστροφή στο Βόλο
Σαφώς και θα επιστρέψω στο Βόλο. Εκεί είναι η μητέρα μου, τα παιδιά μου… Άλλωστε μελετάω αυτή τη στιγμή κάποιες επενδύσεις που θέλω να κάνω στην περιοχή, γιατί το Πήλιο είναι μια απίστευτη περιοχή για ανάπτυξη του τουρισμού…
 
Και η κρίση; Η κρίση υπήρχε πάντα στην Ελλάδα, γιατί οι πολιτικοί της είναι διεφθαρμένοι –λέει ο κ. Μαστρονικολής– αλλά δεν με φοβίζει. Ξέρετε, αυτό που πρέπει να μας φοβίζει στην Ελλάδα είναι η ζήλια. Γι’ αυτό και οι Έλληνες μεγαλουργούν στο εξωτερικό. Γιατί εκεί αν θέλεις να κάνεις κάτι σε βοηθάνε, ενώ εδώ σε κλοτσάνε να πας πιο κάτω…

taxydromos.gr



Αποσυνδεδεμένος P-Yai

  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 09:20:58 πμ »
παραδειγμα υπομονης ,επιμονης κ δουλειας!
Η περιπτωση του κ.Μαστρονικολη δινει ελπιδα κ καλο παραδειγμα σε πολυ κοσμο.
Καλη συνεχεια να εχει!
sabai sabai

Αποσυνδεδεμένος PETROS

  • **
  • Μηνύματα: 70
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 16:37:42 μμ »
ΜΠΡΑΒΟ,ΜΠΡΑΒΟ,ΜΠΡΑΒΟ

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 17:00:10 μμ »
σκέφτεστε άραγε μερικοί ότι σκέφτομαι?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2011, 17:04:39 μμ από dimitrisdtc »

Αποσυνδεδεμένος HOMIES

  • ***
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS JUST A RIDE
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.16 Firefox 3.5.16
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 17:36:05 μμ »
σκέφτεστε άραγε μερικοί ότι σκέφτομαι?

λες να ανοιξουμε ταξιδιωτικο πρακτορειο στην σκοπελο?
Γυρνάω στον κόσμο, πουθενά δε βλέπω ξένο όπου μένω.
Γυρνάω πίσω και από όποιον συναντήσω, μαθαίνω.
Δίνω, παίρνω, ανασαίνω από τα χρώματα, πληθαίνω,
από τ' αρώματα μαγεύομαι και ταξιδεύω.
Γυρεύω για όλους μας το ίδιο όμορφο στέγαστρο,
φτιάχνω φωτιά για όποιον θέλει κόσμο αταίριαστο.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.5.15 Firefox 3.5.15
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 18:27:38 μμ »
Να μπουμπουνισουμε τους δανειστες μας, να αφησουμε απληρωτους τους υπαλληλους μας, να εξαφανιστουμε, να το παιξουμε χαμενοι - πεθαμενοι και να παμε κατω να κανουμε τη ζωη μας εις υγειαν των κοροιδων που δεν τους γυρισαμε εκεινα που μας δανεισαν, ειτε κρατος ειναι αυτο ειτε ιδιωτες...

Ιδεα ριχνω.  ;) ;)
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 18:54:25 μμ »
 ;D

Αποσυνδεδεμένος dstergio

  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 19:15:36 μμ »
λες να ανοιξουμε ταξιδιωτικο πρακτορειο στην σκοπελο?
  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 21:40:29 μμ »
Να μπουμπουνισουμε τους δανειστες μας, να αφησουμε απληρωτους τους υπαλληλους μας, να εξαφανιστουμε, να το παιξουμε χαμενοι - πεθαμενοι και να παμε κατω να κανουμε τη ζωη μας εις υγειαν των κοροιδων που δεν τους γυρισαμε εκεινα που μας δανεισαν, ειτε κρατος ειναι αυτο ειτε ιδιωτες...

Ιδεα ριχνω.  ;) ;)

Οχι ρε φιλε το προσωπικο τι σου φταιει ? 
Το κρατος και τους δανειστες ναι μαζι σου και εγω


Παντως μπραβο του μακαρι να του εχονται ολα δεξια του ανθρωπου.
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARINER

  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 8.0.552.224 Chrome 8.0.552.224
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 23:15:06 μμ »
Οχι ρε φιλε το προσωπικο τι σου φταιει ? 
Το κρατος και τους δανειστες ναι μαζι σου και εγω.
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!
ωραια νοοτροπια γιαυτο φθασαμε σε αυτα τα χαλια
εμπειρια ειναι η ονομασια που δινουμε στα λαθη μας

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 18:14:13 μμ »
ωραια νοοτροπια γιαυτο φθασαμε σε αυτα τα χαλια

Σε ποια χαλια αναφερεσε φιλε Mariner?
Στα χαλια της Ελλαδας ? Φτασαμε σε αυτα τα χαλια γιατι τα τελευταια 30 χρονια μας κυβερνανε προδοτες φιλε μου....
Και δυστηχως δεν θα αλλαξει αυτο γιατι εμεις τους εκλεγουμε...

Κανουμε και κανενα χιουμορ που και που φιλε μου γιατι ειναι το μονο που μας εμεινε

Αποσυνδεδεμένος HOMIES

  • ***
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS JUST A RIDE
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.16 Firefox 3.5.16
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 19:22:28 μμ »
Σε ποια χαλια αναφερεσε φιλε Mariner?
Στα χαλια της Ελλαδας ? Φτασαμε σε αυτα τα χαλια γιατι τα τελευταια 30 χρονια μας κυβερνανε προδοτες φιλε μου....
Και δυστηχως δεν θα αλλαξει αυτο γιατι εμεις τους εκλεγουμε...

Κανουμε και κανενα χιουμορ που και που φιλε μου γιατι ειναι το μονο που μας εμεινε

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι σε αυτα τα χαλια δεν φταιμε εμεις αλλα αυτοι. εκει που διαφωνησω μαζι σου ειναι οτι ελλαδα δεν κυβερνατε απο προδοτες μονο τα τελευταια 30 χρονια αλλα ανεκαθεν.
Γυρνάω στον κόσμο, πουθενά δε βλέπω ξένο όπου μένω.
Γυρνάω πίσω και από όποιον συναντήσω, μαθαίνω.
Δίνω, παίρνω, ανασαίνω από τα χρώματα, πληθαίνω,
από τ' αρώματα μαγεύομαι και ταξιδεύω.
Γυρεύω για όλους μας το ίδιο όμορφο στέγαστρο,
φτιάχνω φωτιά για όποιον θέλει κόσμο αταίριαστο.

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 20:37:19 μμ »
Κι'ελεγα που το'χω δει,που το'χω δει...βεβαια!! μετα το ΣΟΦΙΤΕΛ στο κεντρικο δρομο που οδηγει στη παραλια της hua-hin...




Aν αναρωτιεσται τι γραφει η πινακιδα,εκτος βεβαια των στοιχειων του τουριστικου αστυνομικου τμηματος,στη τελευταια γραμμη αναφερονται κι'οι χορηγοι...
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.5.15 Firefox 3.5.15
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 22:21:45 μμ »

Aν αναρωτιεσται τι γραφει η πινακιδα,εκτος βεβαια των στοιχειων του τουριστικου αστυνομικου τμηματος,στη τελευταια γραμμη αναφερονται κι'οι χορηγοι...


 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D  ισως γι΄αυτο δεν τον εχουν στειλει πισω ζουπιτο  ;) ;) ;)
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Προκόβει στη «Ριβιέρα» της Ταϊλάνδης
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 22:31:47 μμ »
Φιλε μου ετσι ειναι,αν ειχα & επενδυα και'γω καποια εκατομυρια ευρω ο ΑΜΠΙΖΙΤ θα ηταν παρελθον την επομενη μερα...
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...