Αποστολέας Θέμα: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα  (Αναγνώστηκε 30546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 10:07:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους

Αυτή τη φορά ένα από αυτά που θα κάνω τον άλλο  μήνα που θα πάω στην Ταϊλάνδη είναι να πάρω διαζύγιο με την πρώην μου. Λέω πρώην γιατί έχουμε χωρίσει από χρόνια αλλά το διαζύγιο θα  το  πάρουμε τώρα. Φυσικά θυμάμαι πως έγινε ο γάμος. Το χαρτί από το δημαρχείο της πόλης της, μετά Μπαγκκόκ για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών, μετά πρεσβεία για σφράγισμα μετά Ελλάδα ειδικό ληξιαρχείο μετά στον δήμο της πόλης που μένω εδώ Ελλάδα.

Για το διαζύγιο θα χρειαστεί κάποιο χαρτί από εδώ; Η πρώην μου λέει ότι το μόνο που χρειάζεται είναι το χαρτί του γάμου που το σκίζουν στο δημαρχείο. Μου λέει όμως κάτι παράξενο. Ότι δεν σου δίνουν κάποιο χαρτί  ότι χώρισες από το δημαρχείο, όλα λέει θα γραφούν στο ον λάιν σύστημα του δημαρχείου. Αν ισχύει όμως αυτό, τι χαρτί θα παρουσιάσω στο ειδικό ληξιαρχείο για να αποδείξω ότι χώρισα;

Έχει πάρει κανένας διαζύγιο από το φόρουμ για να μου πει πως ακριβώς το έκανε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια που θα μου δώσετε

Ελπίζω να μην είμαι ο πρώτος που παίρνει διαζύγιο  ;D



Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
    • Thailand
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 10:10:30 πμ »
Aυτό γνωρίζω και γώ , ότι αν υπογράψουν και οι 2 πλευρές το διαζύγιο βγαίνει σε 5 λεπτά.

Αν όχι ........  :'( :'( :'(

Πάρε στην πρεσβεία θα ξέρουν για το χαρτί.

Αποσυνδεδεμένος thanaposto

  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 10:37:51 πμ »
απο την μικρη εμπειρια που εχω,ειμαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι οπωσδηποτε αποδεικτικο χαρτι για να το ληξεις οριστικα.δεν αρκει το on line

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 10:59:17 πμ »
Aυτό γνωρίζω και γώ , ότι αν υπογράψουν και οι 2 πλευρές το διαζύγιο βγαίνει σε 5 λεπτά.

Αν όχι ........  :'( :'( :'(

Πάρε στην πρεσβεία θα ξέρουν για το χαρτί.
Σίγουρα θα υπογράψουν και οι δύο. Έχουμε πολύ καλή σχέση σαν χωρισμένοι. Δεν είμαστε εχθροί εννοώ, δεν θα μου φέρει προβλήματα. Αλλά το θέμα είναι τι γίνεται μετά. Ποια είναι η διαδικασία με τα χαρτιά.

 Είμαι ο πρώτος στο σάιτ που θα πάρει διαζύγιο; Ωραίος!!!!! (ειρωνικά για μένα το λέω)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2011, 11:01:13 πμ από rider6182 »

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 11:25:23 πμ »
ΕΕίναι όπως τα λέει ο Oytopikos. Εάν δεν υπάρχουν παιδιά, περιουσίες η οποιεσδήποτε διαφωνίες, κάτι που από ότι μας λες δεν ισχύει για την περίπτωσή σου, το διαζύγιο βγαίνει αμέσως και σου δίνουν βεβαίωση για τα περαιτέρω. Σε διαφορετική περίπτωση μπαίνουν δικηγόροι.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 11:50:00 πμ »
Αγαπητέ φίλε το να πάρεις διαζύγιο στην Ταϊλάνδη είναι πανεύκολο αν υπογράψουν και τα δυο μέλη. Πάτε στο δημαρχείο με τα χαρτιά του γάμους σας και κάνετε μια αίτηση με δυο μάρτυρές και αμέσως βγαίνει το διαζύγιο. Φυσικά σου δίνουν ένα χαρτί που λέει ότι χώρισες στα Ταϊλανδέζικα. Το μεταφράζεις και μετά το πας στο Ελληνικό προξενείο για ΕΠΙΚΎΡΩΣΗ ΈΓΓΡΑΦΟΥ. Μετά έρχεσαι στην Ελλάδα και το μεταφράζεις στα Ελληνικά μετά το δίνης σε ένα δικηγόρο να το κατάθεσή στο δικαστήριο για να γίνει επικύρωση έγγραφου εξωτερικού, και μετά από 5 με 6 μήνες που θα το υπογράψει ο δικαστής το παίρνεις και πας και το καταθέτης στο ειδικό ληξιαρχείο μητροπόλεως 60 και από εκεί παίρνεις το χαρτί που καταθέτης στον δήμο σου για να βγει από την οικογενειακή σου μερίδα και είσαι χωρισμένος. Αυτά είναι τα βήματα που πρέπει να κάνης.

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 15:04:56 μμ »
Αγαπητέ φίλε το να πάρεις διαζύγιο στην Ταϊλάνδη είναι πανεύκολο αν υπογράψουν και τα δυο μέλη. Πάτε στο δημαρχείο με τα χαρτιά του γάμους σας και κάνετε μια αίτηση με δυο μάρτυρές και αμέσως βγαίνει το διαζύγιο. Φυσικά σου δίνουν ένα χαρτί που λέει ότι χώρισες στα Ταϊλανδέζικα. Το μεταφράζεις και μετά το πας στο Ελληνικό προξενείο για ΕΠΙΚΎΡΩΣΗ ΈΓΓΡΑΦΟΥ. Μετά έρχεσαι στην Ελλάδα και το μεταφράζεις στα Ελληνικά μετά το δίνης σε ένα δικηγόρο να το κατάθεσή στο δικαστήριο για να γίνει επικύρωση έγγραφου εξωτερικού, και μετά από 5 με 6 μήνες που θα το υπογράψει ο δικαστής το παίρνεις και πας και το καταθέτης στο ειδικό ληξιαρχείο μητροπόλεως 60 και από εκεί παίρνεις το χαρτί που καταθέτης στον δήμο σου για να βγει από την οικογενειακή σου μερίδα και είσαι χωρισμένος. Αυτά είναι τα βήματα που πρέπει να κάνης.

Φυσικά ήξερα ότι από ελληνικής πλευράς ήταν πολύπλοκο το θέμα αλλά δεν το πίστευα ότι θα ήταν τόσο δύσκολο. Για την ακρίβεια το θέμα του δικηγόρου δικαστή και εξάμηνου στο περίμενε δεν το είχα ξανακούσει. Δεν θα τους ήταν αρεστό να μην μας φέρουν προβλήματα σε κάτι που η άλλη πλευρά το λύνει τόσο απλά και σύντομα.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας. Δυσάρεστες ή ευχάριστες καλό είναι να τις ξέρουμε...

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 19:07:51 μμ »
Παιδιά άλλη μία ερώτηση. Να μου απαντήσει όποιος ξέρει σίγουρα. Ακούω ότι όταν πάρει κάποιος διαζύγιο στη Ταϊλάνδη πρέπει να περάσει ένας χρόνος από την ημέρα που χώρισε μέχρι τη μέρα που θα ξαναπαντρευτεί. Αυτό βέβαια αν και οι δύο γάμοι έχουν γίνει στην Ταϊλάνδη. Είναι αλήθεια αυτό? Ξέρει καποιος σίγουρα να μου πει?

Όλο ερωτήσεις είμαι

Ελπίζω οι απαντήσεις σας να διαφωτίσουν κι άλλους εκτός από μένα

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
    • Thailand
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 01:41:55 πμ »
Παιδιά άλλη μία ερώτηση. Να μου απαντήσει όποιος ξέρει σίγουρα. Ακούω ότι όταν πάρει κάποιος διαζύγιο στη Ταϊλάνδη πρέπει να περάσει ένας χρόνος από την ημέρα που χώρισε μέχρι τη μέρα που θα ξαναπαντρευτεί. Αυτό βέβαια αν και οι δύο γάμοι έχουν γίνει στην Ταϊλάνδη. Είναι αλήθεια αυτό? Ξέρει καποιος σίγουρα να μου πει?

Όλο ερωτήσεις είμαι

Ελπίζω οι απαντήσεις σας να διαφωτίσουν κι άλλους εκτός από μένα

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=1201.msg33698#msg33698

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=1201.msg20050#msg20050

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 01:42:25 πμ »
Αυτό είναι για τις γυνεκες. Αλλά μην σε στεναχωρεί ώσπου να ξεμπερδέψεις από την Ελλάδα θα είσαι πολύ κοντά στον χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 07:18:37 πμ »
http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=1201.msg33698#msg33698

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=1201.msg20050#msg20050

Θα προσπαθήσω να το διαβάσω αν και είναι πολύ και το αγγλικά μου λίγα...

Διαβάσατε το άρθρο 1445; Αποζημίωση σε περίπτωση αθέτηση υπόσχεσης γάμου αν κατάλαβα καλά...

Προσέχετε τι λέτε 555

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 07:26:12 πμ »
Επειδή όσο ζεις μαθαίνεις ...

Φίλος που πρόκειται να παντρευτεί με Ταϊλανδέζα , το καλοκαίρι αντιμετώπισε το εξής πρόβλημα.

Η γυναίκα του ήταν παντρεμένη ( με χαρτιά) και πήρε το χαρτί διαζυγίου πριν 2 μήνες.

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκε το εξής.

Απαγορεύεται σε μια Ταϊλανδέζα να ξαναπαντρευτεί , εάν δεν έχουν περάσει 310 μέρες από το διαζύγιό της.

Ουτοπικέ αυτό είχες γράψει παλιότερα. Ισχύει μόνο για τις γυναίκες λοιπόν;

Θα προσπαθήσω βέβαια να διαβάσω τον νόμο αλλά χλωμό το βλέπω. Όπως είπα και πιο πάνω τα αγγλικά μου είναι λίγα και τα μεταφραστικά δεν βοηθάνε πάντα...

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 08:52:06 πμ »
Επειδή όσο ζεις μαθαίνεις ...

Φίλος που πρόκειται να παντρευτεί με Ταϊλανδέζα , το καλοκαίρι αντιμετώπισε το εξής πρόβλημα.

Η γυναίκα του ήταν παντρεμένη ( με χαρτιά) και πήρε το χαρτί διαζυγίου πριν 2 μήνες.

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκε το εξής.

Απαγορεύεται σε μια Ταϊλανδέζα να ξαναπαντρευτεί , εάν δεν έχουν περάσει 310 μέρες από το διαζύγιό της.

Ουτοπικέ αυτό είχες γράψει παλιότερα. Ισχύει μόνο για τις γυναίκες λοιπόν;

Θα προσπαθήσω βέβαια να διαβάσω τον νόμο αλλά χλωμό το βλέπω. Όπως είπα και πιο πάνω τα αγγλικά μου είναι λίγα και τα μεταφραστικά δεν βοηθάνε πάντα...

Επειδή όσο ζεις μαθαίνεις ...

Φίλος που πρόκειται να παντρευτεί με Ταϊλανδέζα , το καλοκαίρι αντιμετώπισε το εξής πρόβλημα.

Η γυναίκα του ήταν παντρεμένη ( με χαρτιά) και πήρε το χαρτί διαζυγίου πριν 2 μήνες.

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκε το εξής.

Απαγορεύεται σε μια Ταϊλανδέζα να ξαναπαντρευτεί , εάν δεν έχουν περάσει 310 μέρες από το διαζύγιό της.

Υπάρχουν 4 εξαιρέσεις

1. Χαρτί από γιατρό , οτί δεν είναι έγκυος
2.Αν έχει γεννήσει μέσα σε αυτό το διάστημα
3.Χαρτί δικαστηρίου οτι της επιτρέπει να ξαναπαντρευτεί.
4.Αν ξαναπαντρευτεί τον ίδιο σύζυγο


Όλος ο νόμος ---- > http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=1201.msg20050#msg20050

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ τον ταϊλανδέζικο νόμο περι γάμων και διαζυγίων στην αγγλική γλώσσα
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:56:54 πμ »
ΕΠΕΙΓΟΝ

Παιδιά τελευταία στιγμή έμαθα από την Ταϊλανδική πρεσβεία στην Αθήνα, από αυτό το πολύ εξυπηρετικό παιδί που δουλεύει εκεί και με έχει εξυπηρετήσει πολλές φορες, κι εσάς φαντάζομαι. Μου είπε λοιπόν ότι για το διαζύγιο στην Ταϊλάνδη χρειάζεται από την Ελλάδα ένα χαρτί από δικηγόρο μεταφρασμένο στα αγγλικά από τον ίδιο ότι η σύζυγος με εξουσιοδοτεί να κάνω όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να κάνω το διαζύγιο στην Ελλάδα και ότι δέχεται να βγει το διαζύγιο κοινοί συναινέσει. Το έμαθα τελευταία στιγμή ευτυχώς.

Μήπως ξέρει κάποιος κάτι για κάποιο άλλο χαρτί από Ελλάδα το οποίο ενδεχομένως να χρειαστεί για το διαζύγιο στην Ταϊλάνδη και πρέπει να το φτιάξω τώρα από εδώ; Φεύγω στις 24 Μαρτίου. Ο χρόνος λιγοστεύει. ΕΠΕΙΓΟΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2011, 11:01:31 πμ από rider6182 »

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 16, 2011, 14:54:13 μμ »
Φίλε γράφεις ΕΠΕΊΓΟΝ ότι είναι το θέμα αλλά τα γράφεις και πολύ επείγον και κανείς δεν πρόκειται να σου απαντήσει. Λες (Μου είπε λοιπόν ότι για το διαζύγιο στην Ταϊλάνδη χρειάζεται από την Ελλάδα ένα χαρτί από δικηγόρο μεταφρασμένο στα αγγλικά) Από ότι κατάλαβα εσείς είστε στην Ταϊλάνδη ΣΩΣΤΆ? Αρα το χαρτί από την Ελλάδα τι το χριζόσαστε? Υστερα λες (ότι η σύζυγος με εξουσιοδοτεί να κάνω όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να κάνω το διαζύγιο στην Ελλάδα και ότι δέχεται να βγει το διαζύγιο κοινοί συναινέσει.) Αρα εφόσον θα το βγάλεις στην Ελλάδα είσαστε στην Ελλάδα ΣΩΣΤΆ? Εντέλει που είσαστε για να σου απαντήσω. Δώσε μου να καταλάβω που είσαστε και που θέλεις να βγάλεις το διαζύγιο και θα σου απαντήσω. Αν και έχω γράψει στο παρελθόν.