Αποστολέας Θέμα: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα  (Αναγνώστηκε 30525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 17, 2011, 00:42:10 πμ »
Φίλε γράφεις ΕΠΕΊΓΟΝ ότι είναι το θέμα αλλά τα γράφεις και πολύ επείγον και κανείς δεν πρόκειται να σου απαντήσει. Λες (Μου είπε λοιπόν ότι για το διαζύγιο στην Ταϊλάνδη χρειάζεται από την Ελλάδα ένα χαρτί από δικηγόρο μεταφρασμένο στα αγγλικά) Από ότι κατάλαβα εσείς είστε στην Ταϊλάνδη ΣΩΣΤΆ? Αρα το χαρτί από την Ελλάδα τι το χριζόσαστε? Υστερα λες (ότι η σύζυγος με εξουσιοδοτεί να κάνω όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να κάνω το διαζύγιο στην Ελλάδα και ότι δέχεται να βγει το διαζύγιο κοινοί συναινέσει.) Αρα εφόσον θα το βγάλεις στην Ελλάδα είσαστε στην Ελλάδα ΣΩΣΤΆ? Εντέλει που είσαστε για να σου απαντήσω. Δώσε μου να καταλάβω που είσαστε και που θέλεις να βγάλεις το διαζύγιο και θα σου απαντήσω. Αν και έχω γράψει στο παρελθόν.

Απ' ότι βλέπω χρειάζονται διευκρινήσεις σε ότι έγραψα πιο πάνω. Βρίσκομαι Ελλάδα τώρα και φεύγω για Ταϊλάνδη στις 24 Μαρτίου. Έγραψα πιο πάνω τα χαρτιά που μου είπαν ότι πρέπει να μαζέψω από Ελλάδα μήπως χρειαστούν και σέ κάποιον άλλο (εύχομαι όχι).

Να διευκρινήσω ότι ξέρω ότι στην ΤαΪλάνδη δεν χρειάζεται τίποτε άλλο εκτός από το χαρτί του γάμου και το διαβατήριό μου. Οπότε η ερώτησή μου είναι για τα χαρτιά που θα χρειαστώ να φτιάξω Ελλάδα για να έχω μαζί μου στη Ται για να πάρω το διαζύγιο εκεί και που μετά θα μου χρειαστούν για να γυρίσω και να λύσω και τον γάμο εδώ στην Ελλάδα

Μου είπε λοιπόν το παιδί από την Ταϊλανδική πρεσβεία ότι πρέπει να φτιάξω από Ελλάδα ένα χαρτί σε δικηγόρο μεταφρασμένο ατα αγγλικά ότι η σύζυγος δέχεται το διαζύγιο κοινοί συναινέσει και με εξουσιοδοτεί να τελειώσω με το διαζύγιο εδώ στην Ελλάδα μια και αυτή βρίσκεται τώρα Ται και δεν θα ξαναέρθει εδώ για υπογραφές κλπ.

Η ερώτηση λοιπόν μια και βρίσκομαι Ελλάδα ακόμα είναι αν ξέρει κάποιος για κάποιο άλλο χαρτί που θα πρέπει να έχω μαζί μου όταν θα πάω Ταϊλάνδη για να υπογράψει η σύζυγος ή οποιοδήποτε άλλο χαρτί που δεν έχω πληροφορηθεί ότι θα μου χρειαστεί να έχω μαζί μου στην Ται

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2011, 20:20:50 μμ »
Αγαπητέ φίλε τώρα κατάλαβα και σου γραφώ αυτά που είναι και που πρέπει να κανείς, τυπωτά άλλο δεν χρειάζεται ούτε κανένα άλλο χαρτί. (πάντοτε με την προϋπόθεση ότι έχεις παντρευτεί στην Ταϊλάνδη). Το να πάρεις διαζύγιο στην Ταϊλάνδη είναι πανεύκολο αν υπογράψουν και τα δυο μέλη. Πάτε στο δημαρχείο με τα χαρτιά του γάμους σας και εσύ με το διαβατήριο σου και εκείνη με την ταυτότητα της και το Family book, και κάνετε μια αίτηση με δυο μάρτυρές και αμέσως βγαίνει το διαζύγιο. Φυσικά σου δίνουν ένα χαρτί που λέει ότι χώρισες στα Ταϊλανδέζικα. Το μεταφράζεις το επικυρώνεις στο υπουργείο εξωτερικών της Ταϊλάνδης και μετά το πας στο Ελληνικό προξενείο για ΕΠΙΚΎΡΩΣΗ ΈΓΓΡΑΦΟΥ. Μετά έρχεσαι στην Ελλάδα και το μεταφράζεις στα Ελληνικά μετά το δίνης σε ένα δικηγόρο να το κατάθεσή στο δικαστήριο για να γίνει επικύρωση έγγραφου εξωτερικού, και μετά από 5 με 6 μήνες που θα το υπογράψει ο δικαστής το παίρνεις και πας και το καταθέτης στο ειδικό ληξιαρχείο μητροπόλεως 60 και από εκεί παίρνεις το χαρτί που καταθέτης στον δήμο σου για να βγει από την οικογενειακή σου μερίδα και είσαι χωρισμένος. Αυτά είναι τα βήματα που πρέπει να κάνης.

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 20, 2011, 10:31:18 πμ »
Αγαπητέ φίλε τώρα κατάλαβα και σου γραφώ αυτά που είναι και που πρέπει να κανείς, τυπωτά άλλο δεν χρειάζεται ούτε κανένα άλλο χαρτί. (πάντοτε με την προϋπόθεση ότι έχεις παντρευτεί στην Ταϊλάνδη). Το να πάρεις διαζύγιο στην Ταϊλάνδη είναι πανεύκολο αν υπογράψουν και τα δυο μέλη. Πάτε στο δημαρχείο με τα χαρτιά του γάμους σας και εσύ με το διαβατήριο σου και εκείνη με την ταυτότητα της και το Family book, και κάνετε μια αίτηση με δυο μάρτυρές και αμέσως βγαίνει το διαζύγιο. Φυσικά σου δίνουν ένα χαρτί που λέει ότι χώρισες στα Ταϊλανδέζικα. Το μεταφράζεις το επικυρώνεις στο υπουργείο εξωτερικών της Ταϊλάνδης και μετά το πας στο Ελληνικό προξενείο για ΕΠΙΚΎΡΩΣΗ ΈΓΓΡΑΦΟΥ. Μετά έρχεσαι στην Ελλάδα και το μεταφράζεις στα Ελληνικά μετά το δίνης σε ένα δικηγόρο να το κατάθεσή στο δικαστήριο για να γίνει επικύρωση έγγραφου εξωτερικού, και μετά από 5 με 6 μήνες που θα το υπογράψει ο δικαστής το παίρνεις και πας και το καταθέτης στο ειδικό ληξιαρχείο μητροπόλεως 60 και από εκεί παίρνεις το χαρτί που καταθέτης στον δήμο σου για να βγει από την οικογενειακή σου μερίδα και είσαι χωρισμένος. Αυτά είναι τα βήματα που πρέπει να κάνης.

Φίλε δόκτωρα σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Προβληματίζομαι όμως. Δεν ξέρω αν μπορώ να σε ρωτήσω κάτι προσωπικό. Πότε πήρες διαζύγιο; Μήπως έχει αλλάξει κάτι από τότε που πήρες διαζύγιο; Γιατί το λέω αυτό;
Από επίσημο φορέα δηλαδή από την Ταϊλανδική πρεσβεία στην Αθήνα μου είπε ο Έλληνας που δουλεύει εκεί ότι πρέπει να φτιάξω εδώ στην Ελλάδα ένα χαρτί σε δικηγόρο ότι η πρώην σύζυγος με εξουσιοδοτεί να τελειώσω το διαζύγιο εδώ στην Ελλάδα (μετά που θα το τελειώσω στην ΤαΪλάνδη) και μία υπεύθυνη δήλωση από την σύζυγο ότι δέχεται να βγει το διαζύγιο κοινοί συναινέσει. Αυτά τα δύο  χαρτιά από Έλληνα δικηγόρο πρέπει να τα μεταφράσει στα αγγλλικά ο ίδιος δικηγόρος στην Ελλάδα και να τα υπογράψει η σύζυγος στην Ταϊλάνδη και να μεταφραστούν μαζύ με τα αλλα στου υπ. εξωτερικών και να επικυρωθούν στην Ελληνική πρεσβεία. Ακόμα μου είπε ότι από ΤαΪλανδη πρέπει να φτιάξω ένα χαρτί από ένα δημόσιο φορέα εκεί που να λέει ότι για το διαζύγιο στην ΤαΪλάνδη δεν χρειάζεται δικαστήριο για να βγει. Εδώ πρέπει να σου πω ότι αυτός ο Έλληνας που δουλεύει στην Ταϊλανδική πρεσβεία είναι πολύ αξιόπιστο άτομο. Όταν είχα κάνει το γάμο με είχε βοηθήσει παρα πολύ. Ότι πληροφορία μου είχε δώσει για την Ελληνική γραφειοκρατία ή για οτιδήποτε άλλο έχει βγει σωστό.

Αυτά τα 2 χαρτιά βέβαια μου λέει ότι είναι έξτρα. Φυσικά θα έχω μεταφρασμένο  και επικυρωμένο  και το χαρτί ότι πήρα  διαζύγιο. Μήπως λοιπόν κάτι έχει αλλάξει από τότε που πήρες διαζύγιο; Μήπως αυτός νομίζει ότι έχω κάνει πολιτικό γάμο και στην Ελλάδα; Γιατί εδώ δεν έκανα πολιτικό γάμο. Το μόνο  που έκανα είναι να δηλώσω το γάμο. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί  κι εγώ. Μπερδεύτηκα γιατί κι εσύ μου φαίνεσαι πολύ ενημερωμένος και αυτά που μου λες μου φαίνονται πολύ λογικά. Θα ξανατηλεφωνήσω στην Ελληνική και στην ΤαΪλανδική πρεσβεία αύριο Δευτέρα. Αυτό που με προβληματίζει όμως δεν είναι μόνο τα 2 χαρτιά από Ελλάδα. Είναι μήπως πρέπει από εδώ Ελλάδα να φτιάξω και άλλα χαρτιά και δεν το ξέρω.

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Αν έχεις κάτι άλλο να μου γράψεις πες μου. Είσαι σχετικός με το θέμα και είναι μεγάλη βοήθεια για μένα αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2011, 10:48:08 πμ από rider6182 »

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1107
  • Φύλο: Άντρας
  • «Το ψέμα ποτέ δεν ζει για να γεράσει.»
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 20, 2011, 11:09:40 πμ »
για την διαδηκασια  του διαζυγιου στην ταυλανδη ειναι οπως τα λεει  ο ντοκτορ (τα ιδια μου εχει πει φιλος που βγαζει ΤΩΡΑ το διαζυγιο του ειναι δηλαδη πολυ ευκολο ) ολη η ταλαιπορια ειναι εδω στην ελλαδα διοτι πρεπει να κανεις την διαδηκασια απο την αρχη (πληρωσεις δικηγορο 2000ε -ακρωατηριο-μετα απο 7-8 μηνες περνεις το χαρτι ) να φανταστεις οτι ενω τους πας το χαρτι του διαζυγιου μεταφρασμενω εδω δεν το αναγνωριζουν γιαυτο σε βαζουν στην πιο πανω διαδηκασια
οσον αφορα την πρεσβεια της ταυλανδης εδω για καποια θεματα (βιζας ,γαμου)αλλα σου λενε εδω και αλλα στην πρεσβεια μας στην bkk   θα σου προτεινα να μην ρωτησεις ΚΑΘΟΛΟΥ την ταυλανδεζικη πρεσβεια για το διαζυγιο γιατι θα μπερδευτεις περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 20, 2011, 11:47:22 πμ »
για την διαδηκασια  του διαζυγιου στην ταυλανδη ειναι οπως τα λεει  ο ντοκτορ (τα ιδια μου εχει πει φιλος που βγαζει ΤΩΡΑ το διαζυγιο του ειναι δηλαδη πολυ ευκολο ) ολη η ταλαιπορια ειναι εδω στην ελλαδα διοτι πρεπει να κανεις την διαδηκασια απο την αρχη (πληρωσεις δικηγορο 2000ε -ακρωατηριο-μετα απο 7-8 μηνες περνεις το χαρτι ) να φανταστεις οτι ενω τους πας το χαρτι του διαζυγιου μεταφρασμενω εδω δεν το αναγνωριζουν γιαυτο σε βαζουν στην πιο πανω διαδηκασια
οσον αφορα την πρεσβεια της ταυλανδης εδω για καποια θεματα (βιζας ,γαμου)αλλα σου λενε εδω και αλλα στην πρεσβεια μας στην bkk   θα σου προτεινα να μην ρωτησεις ΚΑΘΟΛΟΥ την ταυλανδεζικη πρεσβεια για το διαζυγιο γιατι θα μπερδευτεις περισσοτερο

Ο φίλος σου έχει παντρευτεί μόνο Ταϊλάνδη ή μήπως έχει κάνει γάμο και εδώ Ελλάδα; Καλά ξέρω ότι είναι φοβερή η ελληνική γραφειοκρατία αλλά αυτό είναι υπερβολικό. Με μια δεύτερη σκέψη τίποτα δεν πρέπει να μας φαίνεται υπερβολικό εδώ που ζούμε...

Μήπως όμως αυτά τα 3 χαρτιά που αναφέρω πιο πάνω βοηθάνε ώστε να μη γίνει ακρόαση και να βγει πιο εύκολα και πιο φτηνά το διαζύγιο με μια απλή επικύρωση εγγράφου όπως αναφέρει πιο πάνω ο δόκτωρας;

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1107
  • Φύλο: Άντρας
  • «Το ψέμα ποτέ δεν ζει για να γεράσει.»
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 20, 2011, 14:14:42 μμ »
 ηταν πρωτος γαμος
την διαδηκασια του δικηγορου -δικαστηριου -αμοιβης δεν την αποφευγης ετσι ειναι στην ελλαδα δυστυχως

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 21, 2011, 15:00:18 μμ »
ηταν πρωτος γαμος
την διαδηκασια του δικηγορου -δικαστηριου -αμοιβης δεν την αποφευγης ετσι ειναι στην ελλαδα δυστυχως

Απ' ότι βλέπω δεν το λέω καλά για να το καταλάβεις. Εννοούσα ότι μερικοί κάνουν γάμο στο εξωτερικό άλλα μετά ξαναπαντρεύονται εδώ Ελλάδα για να επανεπιβεβαιώσουν το γάμο. Σε ρωτούσα λοιπόν αν ο φίλος σου έχει κάνει το γάμο με την κοπέλα του δύο φορές ή μόνο στην Ται.

Θα βόλευε πάντως αν μιλήσετε να μας πει τι χαρτιά χρειαστηκε να φτιάξει εδώ. Σήμερα το πρωί μίλησα με τον Έλληνα πρόξενο στην Ται και μου είπε ότι χρειάζεται ένα πληρεξούσιο από Ελλάδα ότι η σύζυγος εξουσιοδοτεί το δικηγόρο να λύσει το διαζύγιο. Επικοινώνησε με ένα δικηγόρο και μου είπε ότι οι δικηγόροι δεν μπορούν να φτιάξουν τέτοιο χαρτί. Ο δεύτερος δικηγόρος θα μου απαντήσει αύριο το μεσημέρι. Πρέπει λέει να διαβάσει τους νόμους για γάμο εκτός ΕΕ.

Εδώ σταματάω. Αρκετά με μπέρδεψαν ως τώρα. Μην μπερδέψω κι εσάς.........................................

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 21, 2011, 19:33:31 μμ »
παντως οταν ξεμπερδεψεις με ολα αυτα κανε ενα ποσταρισμα με το τι χαρτια χρειαζονται και τι εκανες γιατι απο οτι βλεπω και εμεις μπερδεμενοι ειμαστε για αυτο το θεμα

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1107
  • Φύλο: Άντρας
  • «Το ψέμα ποτέ δεν ζει για να γεράσει.»
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 21, 2011, 22:30:59 μμ »
Απ' ότι βλέπω δεν το λέω καλά για να το καταλάβεις. Εννοούσα ότι μερικοί κάνουν γάμο στο εξωτερικό άλλα μετά ξαναπαντρεύονται εδώ Ελλάδα για να επανεπιβεβαιώσουν το γάμο. Σε ρωτούσα λοιπόν αν ο φίλος σου έχει κάνει το γάμο με την κοπέλα του δύο φορές ή μόνο στην Ται.

Θα βόλευε πάντως αν μιλήσετε να μας πει τι χαρτιά χρειαστηκε να φτιάξει εδώ. Σήμερα το πρωί μίλησα με τον Έλληνα πρόξενο στην Ται και μου είπε ότι χρειάζεται ένα πληρεξούσιο από Ελλάδα ότι η σύζυγος εξουσιοδοτεί το δικηγόρο να λύσει το διαζύγιο. Επικοινώνησε με ένα δικηγόρο και μου είπε ότι οι δικηγόροι δεν μπορούν να φτιάξουν τέτοιο χαρτί. Ο δεύτερος δικηγόρος θα μου απαντήσει αύριο το μεσημέρι. Πρέπει λέει να διαβάσει τους νόμους για γάμο εκτός ΕΕ.

Εδώ σταματάω. Αρκετά με μπέρδεψαν ως τώρα. Μην μπερδέψω κι εσάς.........................................
παντρευτηκε μονο στην thai (δεν χρειαζετε δευτερος γαμος και στην ελλαδα)μονο εαν θες
εσυ εχει παντρευτει και εδω με πολιτικο η θρησκευτικο?

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 22, 2011, 00:23:55 πμ »
Φίλε rider6182 ποιο αναλυτικά δεν μπορώ να στα γράψω. Τόσο μπερδεμενα πράγματα μόνο σε σένα τα συναντώ. Μάλλον κάτι δεν εξηγείς καλά. Εγώ  παντρεύτηκα 14 φορές και έχω πάρει 13 διαζύγια. όλοι μου οι γάμοι γίνανε στο εξωτερικό και 2 δηλωθήκανε και στην Ελλάδα αλλά τέτοιο μπέρδεμα σαν το δικό σου δεν συνάντησα. Έχω πάρει 2 διαζύγια στην Ελλάδα, 4 στην Νέα Υόρκη, 4 στον Αγίω Δομίνικο, 2 Βενεζουέλα, Και 1 Κολομβία, Αλλά τέτοιο μπέρδεμα που έχεις εσύ με ένα διαζύγιο τότε εγώ έπρεπε να έχω τρελαθεί. Μάλλον έχεις πάρει μια κατσαρόλα και τα ανακατεύεις πρόσεχε θα κολλήσουν.

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 22, 2011, 00:25:09 πμ »
παντως οταν ξεμπερδεψεις με ολα αυτα κανε ενα ποσταρισμα με το τι χαρτια χρειαζονται και τι εκανες γιατι απο οτι βλεπω και εμεις μπερδεμενοι ειμαστε για αυτο το θεμα

Εμείς μπερδεμένοι δεν είμαστε. Αυτός είναι.

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 22, 2011, 16:10:02 μμ »
Απ' ότι βλέπω, ζητάω πληροφορίες και σε λίγο θα παίρνω βρισιές από εδώ μέσα. Κι αυτό μάλιστα ενώ δείχνω σεβασμό προς όλους.

Σαν άτομο δεν είμαι μπερδεμένος. Όταν όμως ο Έλληνας πρόξενος και η Ταϊλανδική πρεσβεία με πληροφορεί  πως όταν θα προσπαθήσω να επικυρώσω το διαζύγιο εδώ στην Ελλάδα θα χρειαστώ και μερικά άλλα χαρτιά που πρέπει να τα ετοιμάσω από Ελλάδα γιατί πρέπει να τα υπογράψει η ''σύζυγος'' που μένει ΤαΪλάνδη, προφανώς αμφιβάλλω για κάποιον που μου λέει ότι δεν χρειάζεται τίποτα απ' αυτά και έχει μία απαξιωτική συμπεριφορά απέναντί μου. Και 48 διαζύγια να έχει βγάλει, κάποιος νόμος μπορεί να άλλαξε χθες και να μην το ξέρει. Φυσικά λοιπόν τα έβγαλα τα χαρτιά που μου είπαν οι επίσημοι φορείς γιατί αν δεν τα έχω θα έχω μεγάλο πρόβλημα ενω αν τα έχω και δεν μου χρειαστούν, απλώς θα τα πετάξω. Τόσο απλό. Θα τον παρακαλούσα λοιπόν, αν τον εκνευρίζω, τότε αν ξαναρωτήσω κάτι να μην μου ξανααπαντήσει. Εδώ δεν κάνουμε επίδειξη γνώσεων. Αισθανόμαστε φιλικά απέναντι σε όλους σ'  αυτό το σάιτ και προσπαθούμε να τους βοηθήσουμε όταν έχουν ανάγκη για κάποια πληοφορία.

Δεν θέλω να μπερδέψω κανέναν όμως με τα χαρτιά που έφτιαξα ή θα φτιάξω, μια που υπάρχουν άτομα με ''τόσο μεγάλη πείρα'' και δεν δέχονται καμία αμφισβήτηση στις γνώσεις τους. Γι αυτό θα κλείσω το θέμα εδώ.-
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2011, 16:17:25 μμ από rider6182 »

doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: Διαζύγιο με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 22, 2011, 23:46:25 μμ »
Συγνώμη αλλά πρέπει να σου απαντήσω γιατί αυτά που γράφεις είναι για μένα και μου αρέσει να ξεκαθαρίζω τα πράγματα. Λες (προφανώς αμφιβάλλω για κάποιον που μου λέει ότι δεν χρειάζεται τίποτα απ' αυτά και έχει μία απαξιωτική συμπεριφορά απέναντί μου) γιατί το λες αυτό? επηδει σου είπα ότι είσαι μπερδεμένος? (Όταν όμως ο Έλληνας πρόξενος και η Ταϊλανδική πρεσβεία με πληροφορεί  πως όταν θα προσπαθήσω να επικυρώσω το διαζύγιο εδώ στην Ελλάδα θα χρειαστώ και μερικά άλλα χαρτιά που πρέπει να τα ετοιμάσω από Ελλάδα γιατί πρέπει να τα υπογράψει η ''σύζυγος'' που μένει ΤαΪλάνδη,) Σέβομαι τον Στέλιο στην Ταϊλανδική Πρεσβεία αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα ότι η Ταϊλανδική Πρεσβεία δεν γνωρίζει τους νόμους τους Ελληνικούς. Ενώ σου απαντά ένας παθοντας. (πως όταν θα προσπαθήσω να επικυρώσω το διαζύγιο εδώ στην Ελλάδα) Για να επικύρωσής το διαζύγιο σου σημαίνει ότι έχεις βγάλει και δεν υπάρχει γυναίκα πλέων. Αλλά εφόσον εγώ σου γράφω ένα και το Ταϊλανδική Πρεσβεία  σου λέει άλλα Εσύ γιατί δεν πας να ρωτήσεις ένα Ελληνα δικηγόρο που είναι  μόνος αυτός που ξέρη πραγματικά τους νόμους. Και να μην παρεξήγησε όταν σου είπα ότι είσαι μπερδεμένος και έτσι και εσύ θα συνεισφέρεις στο Forum. Συγνώμη και πάλη αλλά ένας δικηγόρος σε κατατοπίζει σωστά. Και μην ακούς εμένα η το Ταϊλανδική πρεσβεία γιατί όπως λες οι νόμοι μπορεί να έχουν αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος maroulinios21

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • iOS 8.1 iOS 8.1
  • Browser:
  • Safari 8.0 Safari 8.0
Διαζύγιο στην Ταϊλανδή και έγγραφα
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 22:51:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Ήθελα να ρωτησω τι έγγραφα χρειάζονται απο την Ελλαδα για να πάρω διαζύγιο με ταιλανδή κοπέλα.
Παιδιά δεν υπάρχουν και το διαζύγιο θα ειναι με κοινή συναίνεση.Σε μια εβδομάδα πετάω και ηθελα να μάθω αν χρειάζεται κάποιο αλλο έγγραφο εκτός απο το πιστοποιητικό γάμου(ροζ χαρτί) και το διαβατήριο μου.Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
Απ: Διαζύγιο στην Ταϊλανδή και έγγραφα
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 23:07:16 μμ »
ριξε μια ματια εδω :  http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=8521.0
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2014, 23:10:52 μμ από thailandgr »