Αποστολέας Θέμα: aerosvit airlines  (Αναγνώστηκε 23881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
aerosvit airlines
« στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 15:51:45 μμ »
οποιος   πεταξει  μαζι   τους  μας  λεει  εντυπωσεις     (σερβις,  αν  εχουν  οθονες  στην  economy, καθυστερησεις, τι  λεει   το  Β767)    ιουνιο-ιουλιο   θα  κλεισω   σιγουρα  εισητηριο     και   η   τιμη  ειναι   σουπερ  (για  τα  δεδομενα  του  τελευταιου  χρονου)      και  η  αναμονη    ελαχιστη


still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
    • Thailand
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 16:36:59 μμ »
Για διάβασε και αυτό πριν αγοράσεις

http://www.airlinequality.com/Forum/aerosvit.htm

2στερη εταιρία...

60 κριτικές ... διαβασε μερικές ...  με βαθμολογία 3,2/10

Αποσυνδεδεμένος rovespieros

  • **
  • Μηνύματα: 86
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 17:53:22 μμ »
με 333 ευρω και τα μυαλα στα καγκελα.......

εχει ηδη κλειστει............

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 24.0.1312.56 Chrome 24.0.1312.56
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 19:44:55 μμ »
Οποιος νομιζει οτι μπορει να ξαναβρει τετοια τιμη γελιεται......

Απο 1 Φεβρουαριου η εταιρια ανακοινωσε οτι ακυρωνει την πτηση Κιεβου-Μπανγκοκ.

Παει λοιπον και αυτη η λυση για τους τολμηρους.

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Firefox 23.0 Firefox 23.0
Απ: Nέα από αερομεταφορές
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 08:58:07 πμ »
Τελικα υπαρχει φως στο τουνελ και το κραταει ουκρανη αεροσυνοδος ::)


Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 29.0.1547.62 Chrome 29.0.1547.62
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 17:42:04 μμ »
προσπαθησα να βαλω τις ιδιες ημερομηνιες και οντως η καλυτερη τιμη για τις ημερομηνιες του φιλου πιο πανω την δινει η ukranian international(600 ευρω)

αν και μετεφερα το ποσταρισμα του σε αυτο το σημειο λογω ουκρανικης αεροπλοϊας,ωστοσο δεν εχει να κανει η εταιρια με την γνωστη μας aerosvit.

Οταν πριν μερικα χρονια η aerosvit και εθνικος μεταφορεας της ουκρανιας χρεωκοπησε,αφηνωντας πολλους επιβατες χωρις αεροσκαφη για να γυρισουν σπιτια τους κατα την περιοδο των χριστουγεννων,η ανταγωνιστικη εταιρια ukranian international ανελαβε το πτητικο εργο της και τους επιβατες της προσπαθωντας να σωσει οποια απο τα δρομολογια μπορουσε.τελικα εγινε συνεταιρος σε μια μιξη εταιριων που στο τελος καμια δεν εχασε εκτος απο τους επιβατες.

αεροσκαφη απο την παλια εταιρια μεταφερθηκαν στην καινουρια με εναν στολο 40 αεροσκαφων περιπου με 737,767,ebraer και tupolev.

η συγκεκριμενη πτηση εχει πολυ καλες ανταποκρισεις 2:30 ωρων περιπου στο πηγαινε και στο ελα με το πρωτο σκελος να καλυπτεται απο tupolev και το δευτερο με 767-300er.παλαια αεροσκαφη και τα δυο.

προσωπικη αποψη παντα τα περιπου 150-200 ευρω λιγοτερα που κερδιζω,θα τα χαραμιζα σε μια πιο γνωστη και ασφαλεστερη εταιρια.δεν εμπιστευομαι παλαιου τυπου αεροσκαφη σε τετοιες εταιριες,δεδομενου οτι και η ποιοτητα υπηρεσιων σε ολα τα επιπεδα ειναι πολυ χαμηλη.

ομως ειναι καλο που υπαρχουν και εταιριες με χαμηλοτερη τιμη για να σπασουν το μονοπωλειο των εταιριων του κολπου.

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 29.0.1547.62 Chrome 29.0.1547.62
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 19:55:11 μμ »
Θα συμφωνησω με lostromo . Τα αεροπλανα Tupolev,Antonov,Iliusin κλπ. της πρωην Σοβιετικης Ενωσης νομιζω,οτι εχουν τα χειροτερα ρεκορ σε δυστυχηματα .

Δεν ξερω αν στο μελλον αναλαβει δραση η Αegean,η οποια ειχε στο business plan Αυστραλια και Ασια .

Aναμενουμε .......

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 20:44:50 μμ »
Μερικες λεπτομεριες,
η εταιρια δεν εχει tupolev αλλα. 3 antonov 148-100 τα οποια μαλιστα ειναι και προσφατης κατασκευης.
Ασχετα με αυτο,το σκελος Ελλαδα -Ουκρανια γινεται με boeing 737-400 και το σκελος Ουκρανια -Ταιλανδη με το μοναδικο της 767-300 οπως σωστα ανεφερε ο lostromos.Παλιο αεροσκαφος αλλα ειδικα στις Η.Π.Α πετανε κατα εκατονταδες απο ολες τις μεγαλες αεροπορικες.O υπολοιπος στολος της αποτελειται απο 737 διαφορων τυπων.Πεταει απο το 1992 και δεν εχει καταγραφει ατυχημα.

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 6.0 Safari 6.0
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 21:52:25 μμ »
Thumbs up for PaterDemon !

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 29.0.1547.62 Chrome 29.0.1547.62
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 22:30:20 μμ »
εχει δικιο ο paterdemon για τα αεροσκαφη στο περιπου θυμομουν αλλα οπως και να εχει ποτε δεν ημουν υπερ του να πεταξω με tupolev η antonov οσο καινουριο και να ηταν.

επισης δεν εχει να κανει με το ποσο παλια ειναι απλα οπως ειπα παλι ααεροσκαφη σε τετοιες εταιριες δεν τα προτειμω.και η ολυμπιακη πετουσε με ψιλοσαραβαλα αλλα οι τεχνικοι και οι πιλοτοι της μου εδειναν το θαρρος να κανω οσο μεγαλο ταξιδι ηθελες.

γενικα παντως δεν εχω ακουσει καλα λογια για ουκρανικες εταιριες που πετανε κυριως στην ποιοτητα πτησεων.+ οι πολυωρες καθυστερησεις για τις οποιες διαμαρτηρονται πολλοι

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 23:35:37 μμ »
Εχεις δικιο για την ποιοτητα των πτησεων,εκεινο που μου κανει εντυπωση για τη συγκεκριμενη σε αντιστοιχο site που εριξα μια ματια,ειναι οτι υπαρχει μεγαλο. χασμα στις εντυπωσεις των επιβατων.Η θα ειναι υπερευχαριστημενοι λογω καθαριοτητας αεροσκαφων,ευγενεια πληρωματων,χωρο για τα ποδια κλπ η θα βλαστημανε την ωρα και τη στιγμη λογω καθυστερησεων,κακο φαγητο,ψυχαγωγια.
Οσον αφορα τη συντηρηση,εχει δικη της τεχνικη βαση στην οποια συντηρει αεροσκαφη και αλλων εταιρειων.
Προσωπικη μου αποψη,περαν της χαμηλης τιμης και της καλης ανταποκρισης θα την προτιμησω γιατι εχω εκνευριστει πολυ,αρχικα με την emirates και τωρα με την qatar.
Με τα ουκρανικα η ρωσσικα αεροσκαφη εχω και γω θεμα,αλλα απο τη στιγμη που τα χρησιμοποιει σε εσωτερικα δρομολογια δεν υπαρχει προβλημα,αν και δεν ειμαι ειδικος στο να ξερω εαν ενα boeing 15 ετιας ειναι ασφαλεστερο απο ενα antonov τριετιας,σωστα συντηρημενα και τα δυο.
Φαγητο δε με νοιαζει,δεν μπαινω σε αεροπλανο για να φαω,τα φαγητα τους σχεδον ποτε δε μ αρεσουν.Η ψυχαγωγια επισης δε με νοιαζει εχω δικη μου.Οι καθυστερησεις εαν μου κατσει ο λαχνος ειναι ενα θεμα,αλλα εχω φαει τρελλες καθυστερησεις,αναβολες πτησεων,εχω μεινει σε αεροδρομια ωρες με σαντουιτς <<προσφορα της εταιριας>> και με gulf και με qatar.
Και τελος δε νομιζω οτι θα ειναι χειροτερη απο τη gulf που πετουσαμε τοσα χρονια και μας αρεσε η την egypt πριν πεντε χρονια.
Αφγνω και το μεγαλο συν σε σχεση με τις αραβικες-ειδικα για το πρωτο σκελος του ταξιδιου-τους συνεπιβατες

Αποσυνδεδεμένος mikelangelo

  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 23.0 Firefox 23.0
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 23:53:14 μμ »
"Αφηνω και το μεγαλο συν σε σχεση με τις αραβικες-ειδικα για τις πρωτο σκελος του ταξιδιου-τους συνεπιβατες"

Τριποντο απο το κεντρο, και φαουλ...!
"N' αγαπας την ευθυνη.
Να λες εγω,  εγω μοναχος μου
Θα σωσω τον κοσμο.
Αν χαθει, εγω θα φταιω."

Νικος Καζαντζακης

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Firefox 23.0 Firefox 23.0
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:10:59 πμ »
Το <<φαουλ>> επειδη προφανως δεν επιασες το υπονοουμενο ;)

Αποσυνδεδεμένος mikelangelo

  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 23.0 Firefox 23.0
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:25:59 πμ »
Eπειδη ακριβως το επιασα το υπο(κατα)-νοουμενο σου "εδωσα" τετραποντο.
Το φαουλ το κερδισες, δεν το χρεωθηκες..!
"N' αγαπας την ευθυνη.
Να λες εγω,  εγω μοναχος μου
Θα σωσω τον κοσμο.
Αν χαθει, εγω θα φταιω."

Νικος Καζαντζακης

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 24.0 Firefox 24.0
    • Thailand
Απ: aerosvit airlines
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 16:46:54 μμ »
H εταιρία απεβίωσε ......

ο 2013, ο αεροπορικός τομέας της Ουκρανίας υπέστη μια δυνητικά καταστροφική απώλεια ενός από τους δύο κύριους εθνικούς αερομεταφορείς της, της Aerosvit. Όμως, την κατάσταση έσπευσαν να σώσουν (ή να εκμεταλλευτούν;) άλλοι αερομεταφορείς…

της Χριστίνας Βασιλειάδη

Την προηγούμενη χρονιά, το 2012, ο αριθμός των επιβατών στα κύρια αεροδρόμια της χώρας, είχε περάσει τα 13 εκατ., με τα αεροδρόμια Borispol και Zhulyany, να χειρίζονται τα 9,4 εκατ. εξ αυτών. Από το 2012, το αεροδρόμιο Zhulyany αυξάνεται με ταχείς ρυθμούς και προωθείται ως μια πιο αποτελεσματική, εναλλακτική λύση σε σχέση με το αεροδρόμιο Borispol, το οποίο βρίσκεται και αυτό στο Κίεβο. Κατά το πρώτο εξάμηνο του 2013 ο αριθμός των επιβατών του Zhulyany, έχει υπερδιπλασιαστεί σε πάνω από 800.000 επιβάτες.

Δεδομένου ότι η χώρα είναι μεγαλύτερη από την Ισπανία, αλλά μικρότερη από τη Γαλλία, και έχει πληθυσμό πάνω από 40 εκατ., σαφώς και υπάρχουν σημαντικά περιθώρια για περαιτέρω ανάπτυξη της εναέριας κυκλοφορίας, καθώς η οικονομική ευημερία της χώρας αυξάνεται χάρη στις ενεργειακές της βιομηχανίες.

Η UIA «τρέχει» για να καλύψει το κενό της Aerosvit

Μετά την κατάρρευση της Aerosvit, η Ukraine International Airlines (UIA)  αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμούς, και μάλιστα, υπερδιπλασιάζει την εβδομαδιαία διαθεσιμότητα θέσεών της εν συγκρίσει με τον προηγούμενο χρόνο. Άλλοι τοπικοί αερομεταφορείς που έχουν επωφεληθεί από την κατάσταση είναι η UTair Ukraine και η Wizz Air Ukraine, ενώ η Aeroflot από τη γειτονική Ρωσία αύξησε επίσης σημαντικά τις παρεχόμενες θέσεις της στις υπάρχουσες γραμμές της.

Οι δώδεκα κορυφαίες αεροπορικές εταιρείες που πραγματοποιούν  δρομολόγια στην Ουκρανία είναι οι εξής: UIA, Aeroflot, Wizz Air Ukraine, UTair Ukraine, Lufthansa, Air Onix, Turkish Airlines, Transaero Airlines, Dniproavia, S7 Airlines, Rossiya και Austrian Airlines.

Η Dniproavia, πραγματοποιούσε πτήσεις για λογαριασμό της Aerosvit, αλλά μετά το κλείσιμο της εν λόγω εταιρίας, καθώς και μετά από μια σύντομη διακοπή λειτουργίας της στις αρχές του έτους, πετάει ξανά.

Πάνω από 50 νέα δρομολόγια από τα αεροδρόμια της Ουκρανίας

Πολλές νέες πτήσεις έχουν ξεκινήσει ήδη από το 2013 προκειμένου να καλύψουν το κενό που άφησε η κατάρρευση της Aerosvit. Ας δούμε όμως και αναλυτικά ποιες αεροπορικές εταιρείες έχουν εισάγει νέα δρομολόγια από τα αεροδρόμια Borispol και Zhulyany και πού.

 


 

Επιπλέον, από την αρχή του 2013 οι παρακάτω αερομεταφορείς έχουν ξεκινήσει νέα διεθνή δρομολόγια από και προς αεροδρόμια στην Ουκρανία, εκτός από το Κίεβο: Air Onix, Dniproavia, Flydubai, Ukraine International Airlines, UTair, Wizz Air Ukraine.

H Wizz Air Ukraine έχει επίσης ανακοινώσει ότι θα δημιουργήσει τρίτη βάση στην Ουκρανία από τον προσεχή Μάιο, όπου θα διατηρεί ένα αεροσκάφος στο αεροδρόμιο του Lviv και θα ξεκινήσει νέα δρομολόγια προς Girona, Kutaisi, Νάπολη, Ρώμη Fiumicino και Βαλένθια. Τον Ιανουάριο του 2014 η Emirates θα ξεκινήσει πτήσεις προς το Κίεβο. Μέχρι τώρα η flydubai εξυπηρετούσε την αγορά αυτή, αλλά θα σταματήσει τις πτήσεις αυτές από το τέλος του Οκτωβρίου, καθώς πρόσφατα ξεκίνησε καθημερινές πτήσεις από το Ντουμπάι προς το αεροδρόμιο Zhulyany του Κιέβου.

airnews