Αποστολέας Θέμα: Krabi .... Αξίζει???  (Αναγνώστηκε 11909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Superintendent

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Krabi .... Αξίζει???
« στις: Ιούνιος 27, 2011, 16:55:08 μμ »
Κύριοι και Κυρίες,

Μετά από διακοπές σε Koh Samui, Phuket φέτος σκέφτομαι να πάω Krabi. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας. Αξίζει ή να πάω κάπου αλλού?
Εννοείτε ότι θα κάνω και stop-over στην Bangkok.

Ευχαριστώ
 



Αποσυνδεδεμένος pipinomaniac

  • **
  • Μηνύματα: 115
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2011, 17:13:39 μμ »
Krabi..(Ao Nang beach)...
Καμμια σχεση με Koh Samui και Phuket...
Δεν εχει αναπτυχθει τοσο πολυ τουριστικα για αυτο και εχει λιγοτερο κοσμο...Ειναι αλλωστε και μικρο μερος...
Τη low season,ειναι μια πολη φαντασμα...Περυσι τον Αυγουστο,μετα τις 12 το βραδυ κλειναν και τα φωτα στους κεντρικους δρομους...Νυχτερινη ζωη σχεδον ανυπαρκτη...Και τα 2 γνωστα μπαρακια στη παραλια,ηταν ανοιχτα το πρωι και μολις βραδιαζε κλεινανε...
Αξιζει να πας μονο για φυσιολατρεια και να αραξεις ολη μερα σε ενα resort...
Απο την αλλη,εχει πολυ φτηνες εκδρομες σε σχεση με το υπερτιμημενο Phuket και ωραια μερη να επισκεφτεις...Η Railay beach που ειναι διπλα και πας με καραβακι,ειναι απο τις ομορφοτερες παραλιες που εχω κανει μπανιο στη ζωη μου...Απιστευτη ομορφια...

Αποσυνδεδεμένος sakis_larisa

  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.100 Chrome 12.0.742.100
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2011, 17:48:11 μμ »
... Aπό Κράμπι μην περνάς ούτε απ' έξω ... Αο Νανγκ θα πας να χαλαρώσεις με την παρέα σου ... Να πας οπωσδήποτε τις εκδρομές ... Το Κο Πόντα είναι απίστευτο ... Γυρνώντας από τις εκδρομές πας για μασάζ στην παραλία και μετά για φαγητό ... Ξεκουράζεσαι και το βράδυ χαλαρά μέχρι λίγο μετά τα μεσάνυχτα ... Σε 5 μέρες το πολύ θα είσαι έτοιμος για αλλού ...

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 4.0.1 Firefox 4.0.1
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2011, 19:06:23 μμ »
καταρχας οταν λεμε κραμπι δεν εννουμε την πολη αλλα τις παραλιες και ειδιακ την ao nang.σωστα οτι το κραμπι δεν ειναι ακομα τοσο τουριστικα ανεπτυγμενο οποτε θα εχεις την ησυχια σου.εχει ομως πολλα πραγματα να δεις.εκδρομες αρκετες και φθηνες και φυσικες ωραιες παραλιες οπως αναφερθηκε πιο πανω η railey beach.
στην παραλια ao nang εχει τα ξενοδοχεια,εστιατορια,τουριστικα μαγαζια και λιγοστα μπαρακια.περιπου 5-6 τα οποια ειναι ανοιχτα περιπου μεχρι τις 2-3 το πρωι.μην περιμενεις ξεφρενους ρυθμους νυχτερινης ζωης.
παντως δεν ειναι μονο για 5 μερες.σιγουρα αν εισαι πολυ χαλαρος μαζι με τις εκδρομες ειναι ενα γεματο 10 ημερο το οποιο θα εχεις ξεκουραστει αφανταστα.αν εχεις και παρεα μαζι σου τοτε θα ειναι ακομα καλυτερα.
προσοχη γιατι τον αυγουστο εχει αρκετες βροχες και να κανετε παζαρια στα ξενοδοχεια,μπορειτε να πετυχετε καταπληκτικες τιμες και πολυ ωραια δωματια.

Αποσυνδεδεμένος pipinomaniac

  • **
  • Μηνύματα: 115
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2011, 20:22:21 μμ »
προσοχη γιατι τον αυγουστο εχει αρκετες βροχες και να κανετε παζαρια στα ξενοδοχεια,μπορειτε να πετυχετε καταπληκτικες τιμες και πολυ ωραια δωματια.
Αυτο πες το ξανα.
Τη low season,που ειναι νεκρα,κανεις τρελλα παζαρια...
Ειχα κλεισει μεσω νετ το "The Verandah"...Ενα απλο και φτηνο ξενοδοχειο,με ενα ομως βασικο πλεονεκτημα..Εχει κανει συμφωνια με το Peace Laguna που ειναι διπλα,ωστε να χρησιμοποιεις αν θες τη πισινα του...
Παω τη πρωτη μερα για μπανιο στη πισινα και παθαινω σοκ...Πανεμορφο ξενοδοχειο...Μεσα στα κορυφαια της περιοχης...Παω λοιπον να ρωτησω τιμη...Μου λενε 3000 μπατ τη βραδια...Συνεχιζω το μπανακι μου στη πισινα και παρατηρω οτι επικρατει νεκρα...
Το σκεφτομαι απο δω,το σκεφτομαι απο κει και λεω "τι εχω να χασω,αν τους κανω ενα τρελλο παζαρι?"
Παω λοιπον στη ρεσεπτιον και τους λεω...Θελω ενα δωματιο για 3 νυχτες...Δινω 1000 μπατ τη βραδια..Δεχεστε?
Μου αρχισανε κατι "ταυλανδικα" και απτοητος γυρναω πλατη να φυγω...
OK!..OK sir!!!
Και εμεινα με 1000 μπατ τη βραδια σε διαμερισμα-μπανγκαλοου πανω απο τη πισινα,ΜΕ πρωινο παρακαλω...
Ανακαλυψα δε,την επομενη μερα,οτι απο τα 80 δωματια,ηταν πιασμενα τα 4 και με το δικο μου γιναν 5!!!
Εντωμεταξυ,επιασα φιλιες με εναν τυπο που ειχε το εστιατοριο που ετρωγα και μου ειπε πως αυτη η χρονια (2010) ηταν η χειροτερη των τελευταιων ετων και αν συνεχιστει ετσι το πραγμα,το 2011 ορισμενα ξενοδοχεια θα ριξουν τις τιμες μεχρι και 80%!!

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2011, 20:37:40 μμ »
λογικο ειναι περσι ειχαν φοβερες πλυμμηρες ao nang δεν εβλεπες παρα μονο λασπη.κανεις δεν πατησε και λογικο ηταν ναν ριξουν τιμες.
παντως διαλεξτε πιο ξενοδοχειο θελετε στειλτε ενα email για να δειτε τι απο μονοι τους σας λενε ασχετα με τις τιμες στο site και πηγαινετε μετα κατω.οι τιμες θα ειναι αρκετα χαμηλες,μιλαμε παντα για αυγουστο που ειναι χαμηλη σεζον.

Αποσυνδεδεμένος Superintendent

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:40:02 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας! Βασικά έχω προβληματιστεί. Διαβάζω και φοβάμαι μήπως βρω νέκρα εκεί κάτω. Διαβάζω ότι νυχτερινή ζωή δεν έχει, αν και δεν τρελλαίνομαι αλλά δεν μπορώ να πάω κάπου και να μην κυκλοφορεί κανείς παρά μόνο εγώ. Εγώ βασικά στα μέρη που έχω πάει εκεί κάτω, νοικιάζω μηχανάκι γυρνάω τις βολτίτσες μου απ'το πρωί(μπάνιο, κάνα tour κλπ.) και το βραδάκι χαλαρά βολτίτσα, φαγητό, αλλά θέλω να βλέπω και κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2011, 17:47:25 μμ »
κοσμος υπαρχει απλα δεν ειναι τοσος οσος εχει συνηθισει σε σαμουι και πουκετ.ειναι λιγοτερος και απο νυχτερινη ζωη οπως ειπα τα πραγματα ειναι λιγα.σιγουρα ομως μπορεις μεχρι 2 η ωρα να πιεις το ποτακι σου.νεκρα δεν εχει εκτος βεβαια  και αν ανοιξει ο ουρανος  οπως φετος και το κραμπι γινει λιμνη.χωρις να θελω βεβαια να σε αποθαρρυνω απλα περσι υπηρχαν πολλα ακραια καιρικα φαινομενα.

παντως τον τελευταιο καιρο σε οτι αφορα τον καιρο δεν μπορουμε να ειμαστε συγκεκριμενοι πολλα πραγματα εχουν αλλαξει.σε γενικες γραμμες ο αυγουστος ειναι ο μηνας με τις περισσοτερες βροχες στο κραμπι.αν εχεις ξεπερασει τον καιρο και δεν εχεις προβλημα τοτε το κραμπι ειναι ενας αξιολογος προορισμος.




Αποσυνδεδεμένος Superintendent

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:26:56 πμ »
Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Με την παλίρροια τι γίνετε?? Θα μπορώ να κάνω κάνα μπάνιο? Ξέρετε ποιες ώρες ανεβαίνει η θάλασσα και ποιες κατεβαίνει?
Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνω. Ψάχνω για ωραίο/καλό ξενοδοχείο.

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1107
  • Φύλο: Άντρας
  • «Το ψέμα ποτέ δεν ζει για να γεράσει.»
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 4.0.1 Firefox 4.0.1
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2011, 14:04:53 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Με την παλίρροια τι γίνετε?? Θα μπορώ να κάνω κάνα μπάνιο? Ξέρετε ποιες ώρες ανεβαίνει η θάλασσα και ποιες κατεβαίνει?
Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνω. Ψάχνω για ωραίο/καλό ξενοδοχείο.
πολυ καλο το golden beach resort με ωραια μπανγαλοους 10 μετρα απο την θαλασσα

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2011, 17:20:33 μμ »
σε οτι αφορα την παλιρροια για την ao nang κοιτα εδω:

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=4043.0

Αποσυνδεδεμένος Superintendent

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 10, 2011, 10:41:21 πμ »
Παιδιά τελικά έκλεισα τα εισητήρια. Τώρα είμαι στο στάδιο έρευνας ξενοδοχείου. Είμαι ανάμεσα στα εξής Centara, Sheraton, Tup kaek...Μπορείτε να μου προτείνετε εσείς? Θέλω να είναι beachfront. Από τις φωτογραφίες που έχω δει τείνω προς το Centara, αλλά κάτι διάβασα ότι έχει πρόσβαση μόνο από την θάλασσα, ισχύει?? Επειδή εγώ θα νοικιάσω μηχανάκι θα μπορώ να πηγαίνω? Περιμένω την γνώμη σας. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.112 Chrome 12.0.742.112
    • Audiolabs
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2011, 11:22:42 πμ »
Παιδιά τελικά έκλεισα τα εισητήρια. Τώρα είμαι στο στάδιο έρευνας ξενοδοχείου. Είμαι ανάμεσα στα εξής Centara, Sheraton, Tup kaek...Μπορείτε να μου προτείνετε εσείς? Θέλω να είναι beachfront. Από τις φωτογραφίες που έχω δει τείνω προς το Centara, αλλά κάτι διάβασα ότι έχει πρόσβαση μόνο από την θάλασσα, ισχύει?? Επειδή εγώ θα νοικιάσω μηχανάκι θα μπορώ να πηγαίνω? Περιμένω την γνώμη σας. Ευχαριστώ

Οχι δεν ισχυει-πηγαινει και μεσω ενος μονοπατιου -γυρω στα 10 λεπτα απο Ao nang

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=8807.0

Αποσυνδεδεμένος sakis_larisa

  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.112 Chrome 12.0.742.112
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2011, 17:28:43 μμ »
... Εκεί που είναι, όντως μόνο από τη θάλασσα μπορείς να πας ... Αν είναι να μείνεις εκεί δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα 100 μπατ που θες για την διαδρομή με βάρκα ... Περπάτησα την διαδρομή που αναφέρει ο Taxidiwtis ... Μπορεί να μην θυμάμαι και τόσο καλά αλλά νομίζω πως έκανα γύρω στα 45 λεπτά το λιγότερο να πάω και να γυρίσω από το σημείο που ξεκινάει η παραλία (εκεί που είναι το περίπτερο που κόβεις τα εισιτήρια για τις εκδρομές με βάρκες) ... Με λίγα λόγια, την διαδρομή την κάνεις μόνο μέρα και με μαγιό ... Νύχτα και ντυμένος για έξοδο δεν περνάς από εκεί με τίποτα ... Την δεύτερη φορά μάλιστα που έκανα την διαδρομή  άρχισε να ρίχνει "καρέκλες" ... Όλοι είχαν ανέβει στα μαγαζιά πάνω από τον δρόμο για να προφυλαχθούν ... Μαζί και οι φίλοι μου με τις πετσέτες και τα υπόλοιπα πράγματά μας ... Ανησυχούσα πολύ για την φωτογραφική μηχανή που είχα μέσα από το μαγιό μου ... Μόλις τους βρήκα και τους άφησα την φωτογραφική, πήγα στη θάλασσα να κολυμπήσω, μαζί με τα μικρά παιδιά που ήταν ήδη εκεί ... Δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτή την εικόνα και το χαμόγελο που είχα για ώρες μετά ...

Αποσυνδεδεμένος Superintendent

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Krabi .... Αξίζει???
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2011, 09:56:15 πμ »
Ταξιδιώτη και Σάκη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.
Δηλαδή απ'ότι καταλαβαίνω το μονοπάτι αυτό δεν μπορώ να το περάσω με το μηχανάκι, σωστά?? Το θέμα μου είναι που θα αφήνω το μηχανάκι το βράδυ.
Και εάν λόγω της πρόσβασης με τις βάρκες θα έχω περιορισμό στο θέμα ώρας γυρισμού την νύχτα. Μέχρι τι ώρα κάνουν δρομολόγια?
Την νύχτα δηλαδή είναι επικίνδυνη η διαδρομή από το μονοπάτι?

Μπορείς κανείς σας να μου πει εάν έχει εμπειρίες σχετικά με τα πιο πάνω ξενοδοχεία που ανέφερα?