Αποστολέας Θέμα: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)  (Αναγνώστηκε 855910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

lekes

  • Επισκέπτης
Απ: κανενας Παταγια 3-13 Ιουλιου??
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 11, 2008, 16:51:12 μμ »
για το WELCOME PLAZA εχουμε καμμια αναφορα για βρομιες -κατσαριδες και τετοια...?εχουμε κλεισει ..και τωρα ακουσαμε ..διαφορα ....

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
    • Thailand
Απ: κανενας Παταγια 3-13 Ιουλιου??
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 12, 2008, 00:47:24 πμ »
για το WELCOME PLAZA εχουμε καμμια αναφορα για βρομιες -κατσαριδες και τετοια...?εχουμε κλεισει ..και τωρα ακουσαμε ..διαφορα ....

Όχι δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα,είναι καθαρό ξενοδοχείο.Κατσαρίδες τηγανιτές υπάρχουν λίγακι πιο κάτω σε καροτσάκι στο second road.

Αποσυνδεδεμένος diver2002

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
ερωτησεις για πρωτη φορα
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 12, 2008, 12:08:25 μμ »
Σκεφτομαι να παω για καταδυσεις,θα μεινω 7 βραδια.Εχετε να προτεινετε καποιο μερος να παω;θα ηθελα αν γινετε να εχει κ νυχτερινη ζωη.Αν ξερετε να μου πειτε τιμες ξενοδοχειων,αεροπορικα εισητηρια,γενικα το κοστος του ταξιδιου.Επισεις θα ηθελα να μου πει οποιος εχει κανει καταδυσεις τις εμπειριες του κ αν ειδε καρχαριες απο κοντα.Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Ιανουαριος 2009
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 12, 2008, 14:08:27 μμ »
Σκεφτομαι να παω για καταδυσεις,θα μεινω 7 βραδια.Εχετε να προτεινετε καποιο μερος να παω;θα ηθελα αν γινετε να εχει κ νυχτερινη ζωη.Αν ξερετε να μου πειτε τιμες ξενοδοχειων,αεροπορικα εισητηρια,γενικα το κοστος του ταξιδιου.Επισεις θα ηθελα να μου πει οποιος εχει κανει καταδυσεις τις εμπειριες του κ αν ειδε καρχαριες απο κοντα.Ευχαριστω.
Καταδυσεις δεν κανω αλλα εχω δει καρχαρια δυο φορες σε ταξιδακια snorkeling σε νησακι κοντα στο Κραμπι και σε εθνικο παρκο. Θα δεις σιγουρα και εσυ αν κανεις καταδυσεις. Παντως απο συζητησεις που εχω κανει κατα καιρους με αλλους δυτες μου εχουν πει οτι γενικα η Ταυλανδη δεν ειναι το καλυτερο μερος στον κοσμο για καταδυσεις. Υπαρχουν αλλα μερη πολυ καλυτερα οπως Ερυθρα θαλασσα, Cayman islands κτλ. Αν βεβαια σε ενδιαφερει να το συνδιασεις και με αλλα πραγματα τοτε ενταξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 12:00:36 μμ από FANTOMAS »

Αποσυνδεδεμένος Vonmakoulis

  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Thai in my mind
Απ: Ιανουαριος 2009
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 13, 2008, 05:44:57 πμ »
Ούτε εγώ κάνω καταδύσεις . αλλά γνωρίζω ότι το καλύτερο μέρος που προσφέρεται για αυτές είναι το Κράμπι, από όπου οργανώνονται πλήρεις καταδυτικές εκδρομές στα γύρω νησάκια. Κάπου εκεί υπάρχει και ενα μέρος που αποκαλείται Shark Ties, που υποτίθεται ότι έχει πολλούς καρχαρίες (δεν είδα, δεν θέλω να δω  ) .
Το μεοινέκτημα του Κράμπι είναι ότι δεν έχει έντονή νυκτερινή ζωή.
Οπότε καλύτερα ίσως το Πουκέτ που συνδυάζει τα πάντα. Μάλιστα απο το Πουκέτ μπορείς και μέχρι τα νησάκια κοντά στη Μυανμάρ με ειδική άδεια.
Για λεπτομέρειες ρώτα καλύτερα τον Al Bundy που είναι ειδικός στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diver2002

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιανουαριος 2009
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 14, 2008, 19:15:14 μμ »
Ευχαριστω παιδια.

Αποσυνδεδεμένος altered_mind

  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ...riding the magic bus -khup
Απ: Διαδρομες..
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 30, 2008, 19:51:53 μμ »
Δεν υπαρχει κανεις που εχει πληροφοριες για καποιο απο τα παραπανω? Οτιδηποτε θα μου ηταν χρησιμο.. Βεβαια και μια νεα προταση θα ηταν ενδιαφερον  ;)

Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
    • www.thai.gr
Απ: Διαδρομες..
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 31, 2008, 23:20:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος floyd89gr

  • *
  • Μηνύματα: 3
ΤΑΙΛΑΝΔΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 06, 2008, 17:51:15 μμ »
Χαιρετώ την ωραία παρέα..
Θα ήθελα την βοήθεια κάποιων πιο έμπειρων μιας και πάω Ταυλάνδη πρώτη φορά ..
Έχω φτιάξει ένα ατομικό ταξίδι για 2 (εγώ και η κοπέλα μου ) και προτίμησα το τρίγωνο koh samui - koh phangan-koh tao κι ότι άλλο μπορέσω να επισκεφτώ μέσα με τέλη Αυγούστου.
Η διάθεση μας είναι για ξεκούραση πάνω απ΄όλα και να γνωρίσουμε όσα περισσότερα μέρη μπορούμε όσες μέρες μείνουμε εκεί .
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω ?

1. Ποια φαγητά θα ήταν προτιμότερο να αποφύγουμε για τυχόν προβλήματα και ποια θα μου προτείνατε ?

2. Σκέφτομαι να κάνω κατάδυση αλλά πόσο ασφαλές είναι ?Φίλος που έκανε πέρσι μου έλεγε ότι βλέπεις καταπληκτικά πράγματα αλλά είδε και καρχαρίνι στα 10 μέτρα απόσταση , σαλάχι ,  και  δεν είμαι και πολύ εξοικοιωμένος με την ιδέα αυτή ... Και καλά δεν ήταν λευκός αλλά που ξέρω εγώ ?Και πόσα άγνωστα ψάρια ακόμα..

3. Πετάω με gulf - 2 ώρες αναμονή στο Μπαχρέιν και ανταπόκριση για Μπανγκόκ.Οι αποσκευές πάνε κατευθείαν στην άλλη πτήση ?

4. Από Μπανγκόκ για Σαμούι μέσω bangok airways έχει πολλές πτήσεις καθημερινά.Να κάνω κράτηση από τώρα η όταν φτάσω Μπανγκόκ μήπως για μεγαλύτερη ευελιξία χρόνου ?

5. Λέω να κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη , απώλεια αποσκευών , καθυστέρηση πτήσεων κλπ . Απ' ότι έψαξα το κόστος είναι γύρω στα 50€ το άτομο . Αξίζει ? τι λέτε ?

Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου ...Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος ...


vasiliadis1

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτη φορά Ταυλάνδη .. τα φώτα σας παρακαλώ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 06, 2008, 21:19:20 μμ »
φιλε μου καλησπέρα , θα σου απαντήσω για το θέμα της ασφάλισης μιας και ειναι και η δουλειά μου.
Ακριβώς επειδή το κόστος ειναι ιδιαίτερα χαμηλό λογω και των λίγων ημερων που ασφαλίζονται θα σου πρότεινα να κανεις μια τετοια ασφαλιση για να εχεις το κεφάλι σου υσυχο και να μην την χρειαστείς ποτέ.

zaichik

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτη φορά Ταυλάνδη .. τα φώτα σας παρακαλώ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 06, 2008, 21:37:57 μμ »
αναφορικα με καταδυσεις οι καρχαριες ειναι λεοπαρδαλεις, δεν ειναι πανω απο 1,5 μετρο και ειναι ακινδυνοι, εκτος και εαν, οπως πολλοι κανουν, επειδη κοιμουνται πανω στους υφαλους πας και τους ενοχλεις, αλλα και παλι συνηθως απομακρυνονται.

Εχει ψαρια σκανδαλεις (triger) γυρω στα 40 - 50 εκατοστα, τα οποια επιτιθενται στους δυτες (δαγκωνουν) ομως σου λενε πως να τα αντιμετωπισεις, αν και εγω εκανα καταδυσεις με ισραηλιτες, που ηταν των ειδικων δυναμεων παλιοτερα, και σε επιθεση ενας απο αυτους πανικοβληθηκε. αυτα ειναι κτητικα, εχουν την φωλια τους την οποια περιφρουρουν και δαγκωνουν οποιον πλησιασει.

Για εμενα ηταν παντως εμπειρια να κολυμπησω διπλα σε καρχαριες

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
    • Thailand
Απ: Πρώτη φορά Ταυλάνδη .. τα φώτα σας παρακαλώ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 06, 2008, 23:10:27 μμ »
Χαιρετώ την ωραία παρέα..
Θα ήθελα την βοήθεια κάποιων πιο έμπειρων μιας και πάω Ταυλάνδη πρώτη φορά ..
Έχω φτιάξει ένα ατομικό ταξίδι για 2 (εγώ και η κοπέλα μου ) και προτίμησα το τρίγωνο koh samui - koh phangan-koh tao κι ότι άλλο μπορέσω να επισκεφτώ μέσα με τέλη Αυγούστου.
Η διάθεση μας είναι για ξεκούραση πάνω απ΄όλα και να γνωρίσουμε όσα περισσότερα μέρη μπορούμε όσες μέρες μείνουμε εκεί .
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω ?

1. Ποια φαγητά θα ήταν προτιμότερο να αποφύγουμε για τυχόν προβλήματα και ποια θα μου προτείνατε ?

3. Πετάω με gulf - 2 ώρες αναμονή στο Μπαχρέιν και ανταπόκριση για Μπανγκόκ.Οι αποσκευές πάνε κατευθείαν στην άλλη πτήση ?

4. Από Μπανγκόκ για Σαμούι μέσω bangok airways έχει πολλές πτήσεις καθημερινά.Να κάνω κράτηση από τώρα η όταν φτάσω Μπανγκόκ μήπως για μεγαλύτερη ευελιξία χρόνου ?

Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου ...Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος ...



1.Καλό είναι να αποφεύγεις τα καυτερά φαγητά,μέχρι τουλάχιστον να συνηθήσεις.Προσοχή ιδιαίτερα στις σαλάτες.Προτάσεις για φαγητό έχουμε κάνει στο ειδικό θρεντ του φόρουμ οπου μπορείς να πάρεις μια γεύση απο Ταιλανδέζικη κουζίνα

2.Οι βαλίτσες πάνε κατευθείαν στην πτήση-ανταπόκρηση

3.Πετάει και η Thai airways για Σαμούι.Κλείσε απο Μπανγκοκ τα εισιτήρια,δεν θα αντιμετωπίσεις προβλημα.

vasiliadis1

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτη φορά Ταυλάνδη .. τα φώτα σας παρακαλώ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 07, 2008, 00:27:17 πμ »
Γιατί προσοχή στις σαλάτες ουτοπικέ?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2008, 00:29:17 πμ από vasiliadis1 »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
    • Thailand
Απ: Πρώτη φορά Ταυλάνδη .. τα φώτα σας παρακαλώ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 07, 2008, 08:51:15 πμ »
Γιατί προσοχή στις σαλάτες ουτοπικέ?

Η τροφική δηλητηρίαση προκαλείται από την πρόσληψη παθογόνων μικροβίων ή τοξινών που παράγονται από κάποιους μικροοργανισμούς. Έμετος και διάρροια προκαλούνται, όταν οι μικροοργανισμοί απελευθερώνουν τις τοξίνες τους στα τρόφιμα ή όταν πολλαπλασιάζονται ξεπερνώντας ένα συγκεκριμένο όριο στο έντερο. Το όριο πέρα από το οποίο εμφανίζονται τα συμπτώματα ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ανάλογα με την ηλικία, την κατάσταση της υγείας του και πολλούς άλλους παράγοντες.

Παθογόνα μικρόβια μπορούν δυνητικά να βρεθούν λίγο πολύ παντού. Συνεπώς, μπορεί να υπάρχουν στα ωμά τρόφιμα που πρόκειται να μαγειρευτούν, όπως το κρέας, τα πουλερικά, τα αβγά και τα λαχανικά. Αυτό δεν είναι συνήθως πρόβλημα, καθώς το επαρκές μαγείρεμα των φρέσκων τροφίμων θα καταστήσει τα λίγα μικρόβια ακίνδυνα. Ο κίνδυνος για επιμόλυνση εμφανίζεται όταν τα μικρόβια εξαπλώνονται από τα ωμά στα έτοιμα προς κατανάλωση τρόφιμα, όπως το τυρί, οι σαλάτες, τα σάντουιτς και άλλα, ή σε έτοιμα προς κατανάλωση φαγητά.

Αρα προσοχή κυριως στις σαλάτες και στα φρούτα.Καλό πλύσιμο πάντα!!!

Αποσυνδεδεμένος floyd89gr

  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Πρώτη φορά Ταυλάνδη .. τα φώτα σας παρακαλώ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 07, 2008, 19:58:35 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας !!!!!! :) :)
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας...( al bundy super εμπειρία πράγματι αλλά ...  :-\ :-\ )