Αποστολέας Θέμα: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)  (Αναγνώστηκε 855904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimkon

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 49.0.2725.47 Opera 49.0.2725.47
Ταιλάνδη για 3 μήνες;Απόρίες Help!
« Απάντηση #1995 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 21:36:17 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Μόλις γράφτηκα αν και παρακολουθώ το φόρουμ περίπου 2 χρόνια. Είναι ωραίο που υπάρχει και αυτό το φόρουμ για να μην νιώθω τρελός αφου κανείς δεν καταλαβαίνει!
Σκέφτομαι να πάω ταιλάνδη για ένα 3μηνο Μάιο-ιούλιο.Θέλω να ρωτώσω κάποια βασικά πράγματα αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει.
1)Τι βίσα χρειάζομαι και πόσο κοστίζει;Θέλω να πάω για 75-90 μέρες.
2)Πρέπει να φαίνεται όταν θα φτάσω το που θα μένω; Γιατι μετά από 1 μήνα θα θέλω να πάω σε άλλο μέρος την Ταιλάνδης ή να βρώ κάτι καλύτερο/φθηνότερο ή να μην μου αρέσει κάτι στην περιοχή οτιδήποτε.
3)Θα πρέπει να φαίνεται και το πότε γυρνάω γιατί εγώ θέλω να τα κλείσω 2 μήνες πρίν τα αεροπορικά και δεν ξέρω πότε μέσα στον ιούλιο θα θέλω φύγω...Μπορεί να φύγω αρχές μπορεί και τέλη ανάλογα πως θα πάει η όλη φάση, αν θα μου τύχει καμία δουλεία απρόοπτη πίσω στην Ελλάδα
4)Υπάρχει μήπως κάτι άλλο πολύ βασικό σαν το εάν θα πρέπει να δείξω που θα μένω, που θα πρέπει να ξέρω για να μην βρεθώ προ δυσάρεστων καταστάσεων;
Για να καταλάβεται πόσο καμένος είμαι θα πάω μόνος μ και δεν πάω για την γκόμενική φάση.....
Ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2017, 21:41:54 μμ από jimkon »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 57.0 Firefox 57.0
    • Thailand
Απ: Ταιλάνδη για 3 μήνες;Απόρίες Help!
« Απάντηση #1996 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 06:09:42 πμ »

1)Τι βίσα χρειάζομαι και πόσο κοστίζει;Θέλω να πάω για 75-90 μέρες.
2)Πρέπει να φαίνεται όταν θα φτάσω το που θα μένω; Γιατι μετά από 1 μήνα θα θέλω να πάω σε άλλο μέρος την Ταιλάνδης ή να βρώ κάτι καλύτερο/φθηνότερο ή να μην μου αρέσει κάτι στην περιοχή οτιδήποτε.
3)Θα πρέπει να φαίνεται και το πότε γυρνάω γιατί εγώ θέλω να τα κλείσω 2 μήνες πρίν τα αεροπορικά και δεν ξέρω πότε μέσα στον ιούλιο θα θέλω φύγω...Μπορεί να φύγω αρχές μπορεί και τέλη ανάλογα πως θα πάει η όλη φάση, αν θα μου τύχει καμία δουλεία απρόοπτη πίσω στην Ελλάδα
4)Υπάρχει μήπως κάτι άλλο πολύ βασικό σαν το εάν θα πρέπει να δείξω που θα μένω, που θα πρέπει να ξέρω για να μην βρεθώ προ δυσάρεστων καταστάσεων;

Καλημέρα,

1.Τουριστική 30 ευρώ για 2 μήνες + 1 μήνα από γραφείο immigration στην Ταϊλάνδη σρα 1900 μπατ

2. Εσύ θα δηλώσεις την αρχική σου διευθυνση και κατόπιν σε δηλώνει στις αρχές ο ιδιοκτητης του ξενοδοχειου που διαμενεις.

3. Μόνο στο τσεκ-ιν αν σου κανου θέμα στο Βενιζέλος , εξαρταται τη υπάλληλο της εταιριας

4. Εχεις καιρό μέχρι να πας , μελέτησε το φορουμ

Αποσυνδεδεμένος jimkon

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Chrome 62.0.3202.94 Chrome 62.0.3202.94
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #1997 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 19:21:43 μμ »
Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Από την απάντηση κατάλαβα ότι είναι ρίσκο να μην έχω εισιτήριο επιστροφής σωστα;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2017, 19:23:15 μμ από jimkon »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 57.0 Firefox 57.0
    • Thailand
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #1998 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 21:27:30 μμ »
Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Από την απάντηση κατάλαβα ότι είναι ρίσκο να μην έχω εισιτήριο επιστροφής σωστα;
μικρό μεν, υπαρκτό δε

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 623
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Android 5.1 Android 5.1
  • Browser:
  • Chrome 62.0.3202.84 Chrome 62.0.3202.84
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #1999 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 21:59:29 μμ »
Βγάλε εισιτήριο επιστροφής και σε κάποια ανάγκη το αλλάζεις με ένα μικρό πρόστιμο 50-70 € ανάλογα την εταιρεία .
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Andreas Paras

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 63.0.3239.132 Chrome 63.0.3239.132
Απ: Ταιλάνδη για 3 μήνες;Απόρίες Help!
« Απάντηση #2000 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 19:48:29 μμ »
Πρώτη φορά Ταϊλάνδη και εμείς και γενικά πρώτη φορά εκτός Ευρώπης και ήθελα να εκφράσω μία απορία μου για την Αγιουτάγια. Προτιμότερο θα ήταν να ενοικιάσουμε αμάξι από αεροδρόμιο μόλις επιστρέψουμε από Κράμπι να πάμε για μονοήμερη εκδρομή μετά να επιστρέψουμε αεροδρόμιο να αφήσουμε το αυτοκίνητο και μετά να μπούμε μέσα στην πόλη με τα μέσα μαζικής μεταφοράς ή να πάρουμε την συγκοινωνία για να πάμε Αγθιουτάγια. Μας είπα ότι είναι κάπου στις 4 ώρες με την συγκοινωνία και είπαμε να ενοικιάσουμε ένα αμαξάκι μόνο για αυτή την μετακίνηση. Αξίζει η σκέψη μας?
Θενκς φορ γιορ τάιμ

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 57.0 Firefox 57.0
    • Thailand
Απ: Ταιλάνδη για 3 μήνες;Απόρίες Help!
« Απάντηση #2001 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 10:02:18 πμ »
Πρώτη φορά Ταϊλάνδη και εμείς και γενικά πρώτη φορά εκτός Ευρώπης και ήθελα να εκφράσω μία απορία μου για την Αγιουτάγια. Προτιμότερο θα ήταν να ενοικιάσουμε αμάξι από αεροδρόμιο μόλις επιστρέψουμε από Κράμπι να πάμε για μονοήμερη εκδρομή μετά να επιστρέψουμε αεροδρόμιο να αφήσουμε το αυτοκίνητο και μετά να μπούμε μέσα στην πόλη με τα μέσα μαζικής μεταφοράς ή να πάρουμε την συγκοινωνία για να πάμε Αγθιουτάγια. Μας είπα ότι είναι κάπου στις 4 ώρες με την συγκοινωνία και είπαμε να ενοικιάσουμε ένα αμαξάκι μόνο για αυτή την μετακίνηση. Αξίζει η σκέψη μας?
Θενκς φορ γιορ τάιμ

H σκέψη σας μια χαρά είναι , απλά συνυπολογίστε την απειρία σας στην οδήγηση στην Ταϊλάνδη. Αντίθετο ρεύμα οδήγησης και οδηγική συμπεριφορά άλλου επιπέδου..

Αποσυνδεδεμένος makiakos

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 63.0.3239.132 Chrome 63.0.3239.132
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2002 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 01:31:53 πμ »
καλησπερα ετοιμαζομαι να παω διακοπες και εψαχνα αρκετα αλλα δεν βρηκα κατι πανω στο θεμα που εχω απορια...τα εγγραφα σας και τα λεφτα σας τα βαζατε στο safebox  του ξενοδοχειου η τα ειχατε συνεχεια μαζι σας η υπαρχει αλλος πιο αφαλης τροπος? ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος irouli

  • *
  • Μηνύματα: 11
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 63.0.3239.132 Chrome 63.0.3239.132
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2003 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 09:08:30 πμ »
Καλημερα! Εμεις προσωπικα τα ειχαμε ολα στο safebox και κουβαλουσαμε μαζι μας καποια χρηματα περιπου 100Ε για 2 ατομα και εννοειται με κλειδαρια στο backpack γιατι ποτε δεν ξερεις :)

Αποσυνδεδεμένος Lena44

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Android 7.0 Android 7.0
  • Browser:
  • Chrome 64.0.3282.137 Chrome 64.0.3282.137
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2004 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 14:29:48 μμ »
Καλησπέρα και πολλά μπράβο για τις πληροφορίες που παρέχετε!!! Αποφασίσαμε να πάμε γαμήλιο ταξίδι στο Πουθενά! Κλείσαμε λοιπόν εισητήρια μόνοι μας 12-25 Ιουλίου. Η ερώτηση μου είναι η εξης: επειδή θέλουμε και να χαλαρώσουμε αλλά και να δούμε και στοιχεία του πολιτισμού της Ταυλανδης και δε θέλουμε να κάτσουμε όλες τις μέρες Πουκετ αλλά να πάμε και σε ένα άλλο κοντινο μέρος, τι θα μας προτείνατε;;; Επισης στο Πουκετ, σε περιοχή θα ήταν καλύτερα να μείνουμε;;;

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 58.0 Firefox 58.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2005 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 16:41:40 μμ »
Με το καλο .
10 μερες ειναι λιγες αλλα
Οπωσδήποτε ΜΠΑΝΓΚΟΚ  καλυτερα στο τελος του ταξιδιου ( τα εισητηρια ειναι προς απο πουκετ ? εαν ναι πρεπει να αλλαξετε απο τωρα το 2ο μερος ) και να πεταξετε απο εκει για πισω
Στο πουκετ καλα ειναι να πατε  Ναι Χαρν , κατα, καρον διαβαστε εδω στο φορουμ να δειτε τι παιζει εκει .

Υγ οταν κλεισετε ξενοδοχειο πειτε οτι ειναι honeymoon , και θα εχετε και εκληξεις απο αυτους .
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος Lena44

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Android 7.0 Android 7.0
  • Browser:
  • Chrome 64.0.3282.137 Chrome 64.0.3282.137
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2006 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 17:18:53 μμ »
Ναι ειναι προς κ από Πουκετ απλά φεύγοντας στις 25 επειδή έχουμε μια στάση στη Σιγκαπούρη θα καθίσουμε εκεί 3 μέρες οπότε δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει η Μπανγκόκ :(
Σχετικά με τη διαμονή, θα ήταν καλύτερα να επιλέξουμε όλες τις μέρες Πουκετ κ μονοήμερες εκδρομές σε νησάκια κλπ ή ίσως να μοιράσουμε τις μέρες και να μείνουμε κ σε κάποιο νησάκι;;  :-\
 Πραγματικά το φόρουμ και οι πληροφορίες του ειναι πολύ χρήσιμα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Manosb7

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 66.0.3359.139 Chrome 66.0.3359.139
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2007 στις: Μάιος 10, 2018, 20:35:07 μμ »
    καλησπερα και απο μενα!! κλεισαμε με την κοπελα μου για πουκετ 19 αυγουστου με 3 σεπτεμβρη. τωρα ειμαστε σε αναζητηση της περιοχης που θα μεινουμε. Με δεδομενο οτι τις μισες μερες που δεν θα κανουμε μονοημερες με καραβακια (καιρου επιτρεποντως) θα νοικιασουμε αυτοκινητο που θα μου προτείνατε να μεινουμε. Αν θελησουμε να βγουμε κανα δυο βραδια πατονγκ βραδυ θα βρουμε ευκολα να παρκαρουμε αν ερχομαστε απο αλλου; Διαβασα για επικυνδινους μεθυσμενους το βραδυ. Αν προσθεσουμε και το αναποδο της οδηγησης θα ταν προτιμοτερο να χουμε βαση την πατονγκ ωστε να μην χρειαστει να οδηγω νυχτα η να κλεισουμε καπου αλλου πιο ησυχα και να κατεβαινουμε οποτε θελουμε προς πατονγκ;
   επισης λεμε να μεινουμε ενα βραδυ πιπι μηπως καταφερουμε να δουμε τις τριγυρω παραλιες νωρις το πρωι χωρις κοσμο. ειναι καλη ιδεα η αρκουν οι μονοημερες που γινονται... ποιες αλλες εκδρομες θα μου προτεινατε να κανουμε απαραιτητα και τελος αν γνωριζετε καποιο καλο γραφειο  εκει να απευθυνθούμε γι αυτες. Ξερω σας ζαλισα αλλα το περιμενω πως και πως μιας και το πρωτο μας μεγαλο ταξιδι εκτος ευρωπης και καθε μερα μου ερχονται και αλλες ερωτησεις! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 59.0 Firefox 59.0
    • Thailand
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2008 στις: Μάιος 12, 2018, 19:57:59 μμ »
    καλησπερα και απο μενα!! κλεισαμε με την κοπελα μου για πουκετ 19 αυγουστου με 3 σεπτεμβρη. τωρα ειμαστε σε αναζητηση της περιοχης που θα μεινουμε. Με δεδομενο οτι τις μισες μερες που δεν θα κανουμε μονοημερες με καραβακια (καιρου επιτρεποντως) θα νοικιασουμε αυτοκινητο που θα μου προτείνατε να μεινουμε. Αν θελησουμε να βγουμε κανα δυο βραδια πατονγκ βραδυ θα βρουμε ευκολα να παρκαρουμε αν ερχομαστε απο αλλου; Διαβασα για επικυνδινους μεθυσμενους το βραδυ. Αν προσθεσουμε και το αναποδο της οδηγησης θα ταν προτιμοτερο να χουμε βαση την πατονγκ ωστε να μην χρειαστει να οδηγω νυχτα η να κλεισουμε καπου αλλου πιο ησυχα και να κατεβαινουμε οποτε θελουμε προς πατονγκ;
   επισης λεμε να μεινουμε ενα βραδυ πιπι μηπως καταφερουμε να δουμε τις τριγυρω παραλιες νωρις το πρωι χωρις κοσμο. ειναι καλη ιδεα η αρκουν οι μονοημερες που γινονται... ποιες αλλες εκδρομες θα μου προτεινατε να κανουμε απαραιτητα και τελος αν γνωριζετε καποιο καλο γραφειο  εκει να απευθυνθούμε γι αυτες. Ξερω σας ζαλισα αλλα το περιμενω πως και πως μιας και το πρωτο μας μεγαλο ταξιδι εκτος ευρωπης και καθε μερα μου ερχονται και αλλες ερωτησεις! ;D ;D ;D

Θα πρότεινα διαμονή Πατόνγκ.

Πρακτορεία να πουλάνε εκδρομές υπάρχουν δεκάδες.

Προσοχή στην οδήγηση

Αποσυνδεδεμένος deerhunter2000

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 60.0 Firefox 60.0
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2009 στις: Ιούνιος 27, 2018, 17:24:49 μμ »
καλησπερα θα ηθελα και εγω να ρωτησω καποια πραγματα διοτι εχω να παω bangkok απο το 2007 και δεν θυμαμαι τιποτα.
καθε προταση δεκτη
1.βλεπω στις τιμες των εστιατοριων εχει 2 φορους 10 % και 7 %.αυτοι οι φοροι προστιθονται ως εξης?
πχ 3000 μπατ το ποσο  φορος 10% 300 και φορος 7% 210 = 3510 ???
2.θελω καποιον οδηγο με αυτοκινητο για τις μετακινησεις μου ...εχει καποιος κανεναν εγγυημενο....γνωστο κτλ
3.προτεινομενα εστιατορια για καλο φαγητο κυριως βραδυ και σε ωραιο χωρο.....
4.στα ταχι θελει συμφωνια ποιο μπροστα οπως γινεται στα τουκ τουκ?
Σας ευχαριστω ολους