Αποστολέας Θέμα: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)  (Αναγνώστηκε 855664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thaigreek

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Android 7.1.1 Android 7.1.1
  • Browser:
  • Chrome 60.0.3112.116 Chrome 60.0.3112.116
Thaitrip
« Απάντηση #2010 στις: Ιούνιος 28, 2018, 11:40:57 πμ »
Χαίρεται. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στη Ταϋλάνδη. Μπανγκόκ τσιανγκ Μάι, παγιαο και ίσως κόι σαμούι. Έχουμε ένα μικρακι που τον Γενάρη θα είναι 9 μηνών. Μάλλον τότε λέμε να πάμε. Γνωρίζεται αν πρέπει να γίνουν κάποια εμβόλια στο μικρό πριν παμε;; Επίσης θεωρείται πως θα είναι κουραστικό για το παιδι; σκεφτόμαστε να μείνουμε κάνα μήνα ώστε να δει ο άντραΣ μου κ τους συγγενείς του.

Ευχαριστώ για οποία πληροφορία μου δωσετε

Αποσυνδεδεμένος Thaigreek

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Android 7.1.1 Android 7.1.1
  • Browser:
  • Chrome 60.0.3112.116 Chrome 60.0.3112.116
Απ: Δύο μήνες στο Κραμπί (μαζί με σύζυγο και μπέμπη)
« Απάντηση #2011 στις: Ιούνιος 28, 2018, 14:11:00 μμ »
Κ εμείς όταν θα παμε κάπου 10 μηνών θα είναι ο μπέμπης. Κανετε συγκεκριμένα εμβόλια πριν πατε; γενικά ήταν εύκολα με το μωρο; ο παιδίατρος σας είχε φέρει κάποια αντίρρηση πριν πατε;; γτ την δική μας δεν τη βλέπω κ όλη ενθουσιασμένη που θέλω να πάω Ταϋλάνδη με τον μικρο

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 60.0 Firefox 60.0
    • Thailand
Απ: Απ: Δύο μήνες στο Κραμπί (μαζί με σύζυγο και μπέμπη)
« Απάντηση #2012 στις: Ιούνιος 28, 2018, 19:03:10 μμ »


Δεν χρειάζονται κάποια εμβόλια για το ταξίδι στην Ταίλάνδη.

Αντικουνουπικό και προσοχή στον ήλιο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2018, 19:06:13 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος haka

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 60.0 Firefox 60.0
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2013 στις: Ιούνιος 28, 2018, 20:11:40 μμ »
Εμείς πήγαμε οικογενειακώς για 2 μήνες στο Κραμπί το 2013 όταν το πρώτο μας παιδί ήταν 10 μηνών. Πήγαμε ξανά φέτος (2018) για δύο μήνες στο Σαμούι με 3 παδιά, 5 ετών, 3 ετών και 7 μηνών. Είπαμε ότι είναι τελευταία ευκαιρία αφού ο μεγάλος θα πάει δημοτικό του χρόνου και είναι παράνομο να διακόψει και να λείψει μέσα στη σχολική χρονιά για τόσο μεγάλο διάστημα.

Για Ταϊλάνδη δεν προβλέπονται τουλάχιστον φέτος κάποια εμβόλια (σε αντίθεση με άλλες χώρες της Ν.Α. Ασίας), ούτε για παιδιά, ούτε για ενήλικες. Ούτε είχε κάποια αντίρρηση η παιδίατρος. Μπορώ να πω μάλιστα ότι για το 7 μηνών μωρό, ήταν σε άκρα υγεία, αφού ήταν οι πρώτοι του 2 μήνες χωρίς τις συνεχόμενες μύξες που έχει συνήθως (μονίμως τα αδέλφια του τον κολλάνε αρρώστιες από το σχολείο).

Καλό όμως είναι να βγάλετε μια ασφάλεια υγείας για την οικογένεια αν τύχει κάτι πολύ άσχημο και χρειαστεί νοσοκομείο. Για μας 5 άτομα κόστισε 540 ευρώ για 2 μήνες.

Για το αν είναι κουραστικό το ταξίδι: Κατά τη γνώμη μου μόνο με βρέφος δεν είναι, ειδικά αν θηλάζει όπως εμάς. Ακόμα και σε ταξίδια που μπορεί να διαρκούν (με στάσεις και αλλαγές) σχεδόν 24 - 30 ώρες. Με 3 παιδιά που πήγαμε ήταν φυσικά πιο κουραστικό, αλλά σε αυτή την περίπτωση μετράει πάρα πολύ μια καλή προετοιμασία (παιχνίδια, χαρτικά κτλ κτλ). Αν έχει στάση σε άλλο αεροδρόμιο τότε σημαντικό είναι να έχει παιδότοπο για τις ώρες αναμονής. Ευτυχώς για μας το Changi στη Μαλαισία ήταν ιδανικό για παιδιά.

Πιθανών κάποιοι να διαφωνήσουν μαζί μου σε πολλά που γράφω, αλλά για μένα είναι σημαντικό και οι δύο γονείς να συμμετέχουν εξίσου στις ανάγκες των παιδιών, γιατί θα υπάρξουν ώρες που απλά μόνο ή μαμά είναι αδύνατον να τα κάνει όλα σε ένα ταξίδι που διαρκεί 30 ώρες. Ο,τι κάνει η γυναίκα μου μπορώ να το κάνω και εγώ (εκτός βέβαια να θηλάσω). Εννοώ στο βρέφος μπάνιο, αλλαγές, καθάρισμα μύτης, τάισμα κτλ κτλ, και στα μεγαλύτερα παιδιά τα καθημερινά που έχουν (νεύρα, βαρεμάρα, φαγητό, τουαλέτα κτλ).

Για μένα ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι τα τροχαία, ειδικά αν έχετε σκοπό να μετακινήστε με αυτοκίνητο. Η χώρα αυτή έχει τα πιο τραγικά στατιστικά στα τροχαία στον κόσμο. Όποτε ανεπιφύλακτα προτείνω: Ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος και οπωσδήποτε να πάρετε μαζί σας καρεκλάκι αυτοκινήτου για βρέφος. Ιδανικό θα ήταν να πάρετε μαζί σας από εκείνα τα καροτσάκια που έχουν αποσπώμενο κάθισμα που δένεται και στο κάθισμα του αυτοκινήτου.

Αποσυνδεδεμένος Thaigreek

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Android 7.1.1 Android 7.1.1
  • Browser:
  • Chrome 60.0.3112.116 Chrome 60.0.3112.116
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2014 στις: Ιούνιος 29, 2018, 02:45:20 πμ »
Ενδιαφέροντα όλα αυτά. Εμένα σήμερα η παιδίατρος ήταν κάπως αρνητική αλλά επέμεινα να το ξανακοιταξει για τα εμβόλια. Εμείς θα πάμε περίπου ένα μηνα θα κάνουμε ασφάλεια και εννοείται κοιτάζω για κάθισμα αυτοκινήτου. Ειναι η μητέρα του άντρα μου από Ταϋλάνδη οπότε ίσως προμηθευτούμε από εκεί κάθισμα καθώς δεν έχω το αποσπωμενο καροτσι-κάθισμα. Στη τελική θα ρωτήσω την αεροπορική αν μπορώ σαν αποσκευή μέσα στο κουτί του να μεταφέρω το δικό μας καθισματακι.βοηθεια με τον μικρό θα έχω ευτυχώς απ όλους. Απλά με αγχώνει μάλλον η πτήση πιο πολύ κ η αντίδραση του μπέμπη σε αυτή.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..
Ελπίζω να καταφέρετε σύντομα να ξαναπάρε ίσως για λιγότερες μέρες...

Εμένα θα είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφθώ τη Ταϋλάνδη κ έχω ενθουσιαστει

Αποσυνδεδεμένος Thaigreek

  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Android 7.1.1 Android 7.1.1
  • Browser:
  • Chrome 60.0.3112.116 Chrome 60.0.3112.116
Απ: Απ: Δύο μήνες στο Κραμπί (μαζί με σύζυγο και μπέμπη)
« Απάντηση #2015 στις: Ιούνιος 29, 2018, 03:30:26 πμ »

Δεν χρειάζονται κάποια εμβόλια για το ταξίδι στην Ταίλάνδη.

Αντικουνουπικό και προσοχή στον ήλιο.



Ευχαριστώ! Και εγώ αυτό νομίζω... Απλά θέλω να είμαι σίγουρη πριν παμε. Περισσότερο για το μωρο!

Αποσυνδεδεμένος Manosb7

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Android 7.0 Android 7.0
  • Browser:
  • Chrome 67.0.3396.87 Chrome 67.0.3396.87
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2016 στις: Ιούλιος 03, 2018, 20:15:16 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Όπως έχω αναφέρει 19 Αυγούστου πετάμε με την κοπέλα μου για ταυλανδη και συγκεκριμένα πόυκετ. Με αφορμή το συμβάν στο σπήλαιο τι γίνεται με τον καιρό; είναι τόσο χάλια όσο λένε; Επισης οποίος  γνωρίζει και μπορεί ας μου αναφέρει αν μπορούμε να κάνουμε τπτ τις μέρες που θα ναι τόσο χάλια ο καιρός... Η αλήθεια είναι ότι μας έχει αγχώσει ο καιρός μ αυτά που ακουμε

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 60.0 Firefox 60.0
    • Thailand
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2017 στις: Ιούλιος 05, 2018, 17:00:10 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Όπως έχω αναφέρει 19 Αυγούστου πετάμε με την κοπέλα μου για ταυλανδη και συγκεκριμένα πόυκετ. Με αφορμή το συμβάν στο σπήλαιο τι γίνεται με τον καιρό; είναι τόσο χάλια όσο λένε; Επισης οποίος  γνωρίζει και μπορεί ας μου αναφέρει αν μπορούμε να κάνουμε τπτ τις μέρες που θα ναι τόσο χάλια ο καιρός... Η αλήθεια είναι ότι μας έχει αγχώσει ο καιρός μ αυτά που ακουμε

Επιλέξατε να πάτε διακοπές σε ένα τροπικό μέρος  και μάλιστα σε περίοδο βροχοπτώσεων.

Ο καιρός είναι απρόβλεπτος , μπορεί να βρέχει τώρα και μετά από 10 λεπτά να έχει ήλιο και τούμπαλιν.

Η βροχή δεν είναι απαραίτητα ανασταλτικός παράγοντας. Υπάρχουν εμπορικά κέντρα , εκδρομές και άλλες δραστηριότητες για να καλύψετε αυτές τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Android 7.0 Android 7.0
  • Browser:
  • Chrome 67.0.3396.87 Chrome 67.0.3396.87
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2018 στις: Ιούλιος 07, 2018, 22:15:20 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Όπως έχω αναφέρει 19 Αυγούστου πετάμε με την κοπέλα μου για ταυλανδη και συγκεκριμένα πόυκετ. Με αφορμή το συμβάν στο σπήλαιο τι γίνεται με τον καιρό; είναι τόσο χάλια όσο λένε; Επισης οποίος  γνωρίζει και μπορεί ας μου αναφέρει αν μπορούμε να κάνουμε τπτ τις μέρες που θα ναι τόσο χάλια ο καιρός... Η αλήθεια είναι ότι μας έχει αγχώσει ο καιρός μ αυτά που ακουμε
Δεν ξερω τι εχετε κλεισει, αλλα μια καλη λυση θα ηταν να πατε Σαμούι.Εχω τυχει Αυγουστο στο Πουκετ και εβρεχε επι δεκα μερες καθε μερα απο το πρωι στις 10 μεχρι το απογευμα στις 7.Οπως νοικιασαμε τα σκουτερ και τα γεμισαμε βενζινη, ετσι τα αφησαμε στο πάρκινγκ του ξενοδοχειου και τα πηγαμε πισω οταν φυγαμε. Φυσικα δεν ειναι σιγουρο οτι θα σας παει ετσι, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι για Αυγουστο το Σαμούι ειναι η καλυτερη επιλογη, ειδικά για ζευγαρι.

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Android 6.0.1 Android 6.0.1
  • Browser:
  • Chrome 67.0.3396.87 Chrome 67.0.3396.87
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2019 στις: Ιούλιος 08, 2018, 10:20:47 πμ »
Πολύ σωστά .Εγώ πριν πάω πρώτη φορά Πουκετ το έψαξα σχετικά με το καιρό (Χριστούγεννα  2005).Και τότε το ίντερνετ σερνόταν  και οι περισσότερες πληροφορίες ήταν από ταξιδιωτικού πράκτορες. Έχει πολλά σάϊτ να μπει κανείς και εδώ μέσα πολλές πληροφορίες. Θ,λέει πολύ ψάξιμο στο θέμα καιρού  πριν πας σε τροπικό μέρος.

Αποσυνδεδεμένος Manosb7

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Android 7.0 Android 7.0
  • Browser:
  • Chrome 67.0.3396.87 Chrome 67.0.3396.87
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2020 στις: Ιούλιος 09, 2018, 20:01:27 μμ »
Ευτυχώς ή δυστυχώς η μόνη περίοδος που μπορούσαμε να έχουμε άδεια ήταν αυτή και το χαμε σαν όνειρο να πάμε εκεί... Το κοιτάξαμε για Σάμουι αλλά δεν μας έβγαινε οικονομικά γι αυτό και είπαμε να το ρισκάρουμε αφού τα περισσότερα που διαβάσαμε έλεγαν μεν για βροχές αλλά όχι καθ όλη τη διάρκεια της μέρας. Τώρα αν είμαστε τόσο άτυχοι που μας βρέξει επί 15 μέρες τι να πω.. Ελπίζω πως και έτσι θα δούμε η θα κάνουμε πράγματα που θα μας μείνουν αξέχαστα.

Αποσυνδεδεμένος deerhunter2000

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2021 στις: Ιούλιος 17, 2018, 17:19:09 μμ »
καλησπερα ψαχνω για καποιον ο οποιος θα κανει τα transfer απο και προς το αεροδρομιο και για ξεναγηση 5-7 ωρες (chao praya κτλ)την ημερα για 2 ημερες.
εχουμε καποια προταση?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Chrisskia

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • iOS 12.2 iOS 12.2
  • Browser:
  • Safari 12.1 Safari 12.1
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2022 στις: Μάιος 15, 2019, 17:07:47 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ . Σκέφτομαι να επισκεφτώ το χειμώνα που μας έρχεται την ταϊλανδή για πρώτη φορά και θα ήθελα την βοήθεια σας . Σκοπεύω να πάω από Δεκέμβριο μέχρι αρχές Μαρτίου . Γύρω στις 80 μέρες . Θα ήθελα να μάθω για κόστος ζωής και διαμονής .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος YanniF

  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • iOS 10.3.3 iOS 10.3.3
  • Browser:
  • Safari 10.0 Safari 10.0
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2023 στις: Μάιος 16, 2019, 11:07:52 πμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ . Σκέφτομαι να επισκεφτώ το χειμώνα που μας έρχεται την ταϊλανδή για πρώτη φορά και θα ήθελα την βοήθεια σας . Σκοπεύω να πάω από Δεκέμβριο μέχρι αρχές Μαρτίου . Γύρω στις 80 μέρες . Θα ήθελα να μάθω για κόστος ζωής και διαμονής .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλή αρχή γιατί σίγουρα θα υπάρξει και συνέχεια  ;D
Βιάζεσαι λίγο...περίμενε να δούμε πόσα μπατ θα είναι το ευρώ τότε...
Το κόστος ζωής και διαμονής εξαρτάται από σένα βασικά...  :)
Life is too short to be living somebody else's dream

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 66.0 Firefox 66.0
    • Thailand
Απ: Πρωτη φορά Ταϊλάνδη (ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)
« Απάντηση #2024 στις: Μάιος 16, 2019, 15:38:05 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ . Σκέφτομαι να επισκεφτώ το χειμώνα που μας έρχεται την ταϊλανδή για πρώτη φορά και θα ήθελα την βοήθεια σας . Σκοπεύω να πάω από Δεκέμβριο μέχρι αρχές Μαρτίου . Γύρω στις 80 μέρες . Θα ήθελα να μάθω για κόστος ζωής και διαμονής .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κάνε μια πλοήγηση στο φόρουμ και θα βρεις αρκετες απαντήσεις.

Η διαμονή είναι για όλα τα βαλάντια , ενω το κόστος ζωής χρόνο με το χρόνο γίνεται πιο υψηλό παράλληλα με την κακή ισοτιμία νομισμάτων.