Αποστολέας Θέμα: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα  (Αναγνώστηκε 16935 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
    • Thailand
Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 20:34:03 μμ »
Ανοίγω εδώ το θέμα , αν και προφανώς αφορά και άλλες αεροπορικές εταιρίες.

Γνωστός μου αγόρασε μέσω διαδικτύου αεροπορικό εισιτήριο ΑΤΗ-ΒΚΚ-ΑΤΗ με πιστωτική κάρτα.
Αναχώρηση Νοέμβριος και επιστροφή Μάρτιος.

Η Κατάρ είναι από τις εταιρίες που κατα το τσεκ-ιν απαιτούν επίδειξη της πιστωτικής κάρτας ,από τον κάτοχο της, με την οποία έγινε η αγορά του εισιτηρίου αλλιώς αρνούνται την επιβίβαση.

Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε είναι το εξής.

Η κάρτα λήγει τον 1/12 δηλαδή τέλη Γενάρη.

Σε επικοινωνία με την εταιρία δεν τους είχε ξανατύχει αναλογη περίπτωση και του είπαν πως θα επικοινωνήσουν με τα κεντρικά και θα του απαντήσουν.

Η λογική λέει οτι εφόσον έγινε η κάρτα δεκτή απο το συστημα και αγοραστηκε το εισιτηριο δεν θα έπρεπε να υπάρχει προβλημα.

Στο τσεκ ιν του Βενιζέλος θα ήταν εύκολο διότι η κάρτα θα ηταν σε ισχυ ενώ στο Σουβαρναμπουμ θα έδειχνε την ληγμένη κάρτα.

Να σημειώσω ότι η αλλαγή της κάρτας απο την τράπεζα γινεται 15 μέρες πριν την λήξη της , άρα θα ήταν στη Ταϊλάνδη και άρα επικίνδυνη η αποστολή της νέας κάρτας με ταχυδρομείο.

Σήμερα η εταιρία επικοινώνησε και ζήτησε είτε παρουσία του πελάτη στα γραφεια της Αθήνας με την κάρτα του (έλεγχος ταυτοπροσωπίας) είτε αποστολή ταχυδρομικώς υπευθηνης δηλωσης Ν,105 οτι είναι κατοχος της κάρτας με γνησιο της υπογραφης,φωτοτυπία της καρτας και φωτοτυπία ταυτότητας θεωρημένη απο ΚΕΠ.

Με αυτόν τον τρόπο θα εκδώσει ένα πιστοποιητικό ότι έγινε στα γραφεια της Αθηνας έλεγχος ταυτοπροσωπίας και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.



Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 21:44:14 μμ »
Ανοίγω εδώ το θέμα , αν και προφανώς αφορά και άλλες αεροπορικές εταιρίες.

Γνωστός μου αγόρασε μέσω διαδικτύου αεροπορικό εισιτήριο ΑΤΗ-ΒΚΚ-ΑΤΗ με πιστωτική κάρτα.
Αναχώρηση Νοέμβριος και επιστροφή Μάρτιος.

Η Κατάρ είναι από τις εταιρίες που κατα το τσεκ-ιν απαιτούν επίδειξη της πιστωτικής κάρτας ,από τον κάτοχο της, με την οποία έγινε η αγορά του εισιτηρίου αλλιώς αρνούνται την επιβίβαση.

Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε είναι το εξής.

Η κάρτα λήγει τον 1/12 δηλαδή τέλη Γενάρη.

Σε επικοινωνία με την εταιρία δεν τους είχε ξανατύχει αναλογη περίπτωση και του είπαν πως θα επικοινωνήσουν με τα κεντρικά και θα του απαντήσουν.

Η λογική λέει οτι εφόσον έγινε η κάρτα δεκτή απο το συστημα και αγοραστηκε το εισιτηριο δεν θα έπρεπε να υπάρχει προβλημα.

Στο τσεκ ιν του Βενιζέλος θα ήταν εύκολο διότι η κάρτα θα ηταν σε ισχυ ενώ στο Σουβαρναμπουμ θα έδειχνε την ληγμένη κάρτα.

Να σημειώσω ότι η αλλαγή της κάρτας απο την τράπεζα γινεται 15 μέρες πριν την λήξη της , άρα θα ήταν στη Ταϊλάνδη και άρα επικίνδυνη η αποστολή της νέας κάρτας με ταχυδρομείο.

Σήμερα η εταιρία επικοινώνησε και ζήτησε είτε παρουσία του πελάτη στα γραφεια της Αθήνας με την κάρτα του (έλεγχος ταυτοπροσωπίας) είτε αποστολή ταχυδρομικώς υπευθηνης δηλωσης Ν,105 οτι είναι κατοχος της κάρτας με γνησιο της υπογραφης,φωτοτυπία της καρτας και φωτοτυπία ταυτότητας θεωρημένη απο ΚΕΠ.

Με αυτόν τον τρόπο θα εκδώσει ένα πιστοποιητικό ότι έγινε στα γραφεια της Αθηνας έλεγχος ταυτοπροσωπίας και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Το κάνουν αυτό διότι φοβούνται μήπως η κάρτα είναι κλεμένη, ή κάποιου απο την οικογένεια και δεν το ξέρη, και έτσι τον πιάνουν στο c/in.
Δεν παίζει ρόλο εάν η κάρτα λήγει κατά την διάρκια του ταξιδιού διότι αυτόματα χρεώνεται τη ώρα που βγάζεις το εισιτήριο, την κάρτα την θέλουν να την δουν στο c/in ασχέτος εάν έχει λήξει...Θέλουν να δούν εάν τα στοιχεία της κάρτας είναι τα ίδια  με το εισιτήριο και το διαβατήριο.
Τώρα το πρόβλημα είναι εάν εγώ θέλω να πληρώσω μέσω της πιστωτικής  μου, ενός άλλου (φίλου, αδελφού) το εισιτήριο, τότε πρέπει να πάω  στα κεντρικά (οπως λέει η εταιρεία) και να κάνουμε ταυτοπροσωπία..( και οι δύο μαζί, μαζί με τα διαβατήρια.)
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
    • Thailand
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 22:00:22 μμ »

Δεν παίζει ρόλο εάν η κάρτα λήγει κατά την διάρκια του ταξιδιού διότι αυτόματα χρεώνεται τη ώρα που βγάζεις το εισιτήριο, την κάρτα την θέλουν να την δουν στο c/in ασχέτος εάν έχει λήξει...Θέλουν να δούν εάν τα στοιχεία της κάρτας είναι τα ίδια  με το εισιτήριο και το διαβατήριο.


Πάντως η συγκεκριμένη εταιρία θεωρεί ότι πρέπει να γίνει η διαδικασία ταυτοπροσωπίας εκ των προτέρων.

Αλλιώς απαντήσανε οτι ίσως έχεις πρόβλημα στο τσεκ-ιν στην επιστροφή.

Η απάντηση σου ακούγεται πιο λογική.

Θα ενημερώσω ... ...... ....

Αποσυνδεδεμένος ELGEO2

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Firefox 4.0.1 Firefox 4.0.1
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 22:12:49 μμ »
  τετοιο  ελεγχο μου εκαναν πριν δυο χρονια στην πτηση απο don muang  της μπανγκοκ  για το undon thani με την nok air. μου ζητησαν την πιστωτικη καρτα στην οποια ειχα χρεωσει το εισιτηριο ...εγω ειχα μαζι αλλες καρτες και  επεμεναν να δουν εκεινη ..
τελικα  τους εδωσα μια αλλη σαν εγγυηση και εκαναν  προσωρινα δεσμευση ισοποσης αξιας με το εισιτηριο ...σε δυο τρεις μερες εκαναν την αποδεσμευση ..
ηδη πολλες αεροπορικες εταιριες το γραφουν κατα την εκδοση εισιτηριων απο το διαδικτυο σχετικα με τον ελεγχο της πιστωτικης καρτας στο chek in..
. βασικα ο ελεγχος ειναι τυπικος και αυτοι απλα βλεπουν εαν η καρτα ειναι δικη σου ..δεν κανουν ελεγχο σχετικα με την ληξη .

Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
    • www.thai.gr
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 23:15:53 μμ »
Η air asia δεν το κανει , τουλαχιστον δεν το εκανε μεχρι τον απριλιο

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
    • Thailand
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 23:19:43 μμ »
Η air asia δεν το κανει , τουλαχιστον δεν το εκανε μεχρι τον απριλιο

Ναι δεν το κάνει,μάλιστα μπορείς να αγορασεις  με την πιστωτική κάρτα σου για 3ο άτομο χωρίς να χρειάζεται επιδειξη της κάρτας στο τσεκ-ιν

Αποσυνδεδεμένος Yannis

  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Good things happen when you pay attention.
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:52:44 πμ »
Ενώ η Κατάρ στους όρους το λέει οτι ο κάτοχος της κάρτας πρέπει να την δήξει στο τσεκ ιν εμένα αυτό δεν μου έτυχε ποτέ και μάλιστα έχω αγοράσει εισητίριο για άλλο άτομο το οποίο ταξίδεψε με την Κατάρ από και προς ΒΚΚ και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα
Good things happen when you pay attention.

Αποσυνδεδεμένος antaios

  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
  • Είχα αρκετό μυαλό για να ζήσω τη ζωή μου ανόητα.
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:03:11 πμ »
σε φιλο που ταξιδεψε πριν 1 χρονο και ειχε ξεχασει την καρτα , αναγκαστηκε να αγορασει αλλο εισιτηριο γιατι τοθ ζητησαν την καρτα στο τσεκ ιν.ευτυχως του επεστρεψαν τα λεφτα απο την καρτα
Όποιος ξέρει τους άλλους έχει γνώση. Όποιος ξέρει τον εαυτό του έχει σοφία.

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:00:19 πμ »
Ξερει κανεις εαν αυτο ισχυει οταν εκδωσεις το εισητηριο μεσω καποιου website store πχ travelplanet , airtickets , aerotickets κλπ κλπ .
Υπαρχει περιπτωση να σου ζητηθει η καρτα ή δεν κοινοποιει τα στοιχεια εκδοσης λογαριασμου το website store στην εκαστοτε αεροπορικη ?
Και εαν αυτο δεν  ισχυει τοτε ανετα μπορει καποιος με κλεμενη πιστωτικη να βγαλει εισητηριο και να πεταξει κανονικα ......
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 13.0.782.220 Chrome 13.0.782.220
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:31:52 πμ »
Σιγουρα δεν ισχυει,εγω αγορασα παλι τα εισητηρια μου απο πρακτορειο με την πιστωτικη μου και φυσικα δεν μου ζητηθηκε τιποτα.
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος Yannis

  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Good things happen when you pay attention.
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:00:54 μμ »
Ξερει κανεις εαν αυτο ισχυει οταν εκδωσεις το εισητηριο μεσω καποιου website store πχ travelplanet , airtickets , aerotickets κλπ κλπ .
Υπαρχει περιπτωση να σου ζητηθει η καρτα ή δεν κοινοποιει τα στοιχεια εκδοσης λογαριασμου το website store στην εκαστοτε αεροπορικη ?
Και εαν αυτο δεν  ισχυει τοτε ανετα μπορει καποιος με κλεμενη πιστωτικη να βγαλει εισητηριο και να πεταξει κανονικα ......

Εγώ  πάντα αγοράζω τα εισητίρια από website και δεν μου ζητήθηκε τίποτα.
Good things happen when you pay attention.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
    • Thailand
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 17:59:22 μμ »
Ξερει κανεις εαν αυτο ισχυει οταν εκδωσεις το εισητηριο μεσω καποιου website store πχ travelplanet ,

To έχω κάνει πολλές φορές στο travelplanet.Δεν ζητάνε κάρτα-ταυτοπροσωπία

Ενώ η Κατάρ στους όρους το λέει οτι ο κάτοχος της κάρτας πρέπει να την δήξει στο τσεκ ιν εμένα αυτό δεν μου έτυχε ποτέ και μάλιστα έχω αγοράσει εισητίριο για άλλο άτομο το οποίο ταξίδεψε με την Κατάρ από και προς ΒΚΚ και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα

Ηταν τυχερός ...

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 19:52:34 μμ »
Σιγουρα δεν ισχυει,εγω αγορασα παλι τα εισητηρια μου απο πρακτορειο με την πιστωτικη μου και φυσικα δεν μου ζητηθηκε τιποτα.
Διότι η υπάλληλος του πρακτορείου,  σου ζήτησε το διαβατήριο και είδε ότι είναι Ο.Κ. η πιστωτική και το διαβατήριο (ότι ανήκει σε εσένα) και αυτή είναι η υπεύθυνη εάν είναι κλεμένη η κάρτα,  το ίδιο συμβαίνει όταν το εισιτήριο το πάρεις από την ίδια την εταιρία, μόνο απο κεκτημένη ταχύτητα η υπάλληλος του c/in όταν πάς να ταξιδεύσεις θα σου ζητήσει την πιστωτική κάρτα.
Όταν είναι μέσω internet θα στο ζητήσουν στο c/in εκτός εάν είσαι τυχερός όπως πολύ σωστά τα λέει ο Oytopikos.
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 13.0.782.220 Chrome 13.0.782.220
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 19:58:01 μμ »
Μου αρεσει η απαντηση σου ειναι ακρως ελληνικη :D αλλα βεβαιως και δεν εχει να κανει με την πραγματικοτητα γιατι το εισητηριο μου το αγορασα τηλεφωνικα χωρις η υπαλληλος να δει τιποτα απολυτως,απλως εγω της εδωσα τον αριθμο της πιστωτικης μου και ετσι πληρωθηκε.
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
Απ: Aγορά εισιτηρίου με πιστωτική κάρτα
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 20:00:09 μμ »
και εγω παντα κανω την αγορα του εισητηριου μεσω ιντερνετ και πιστωτικης και ποτε δεν μου ζητηθηκε κατι.προφανως εχει να κανει με αυστηρους κανονισμους της εν λογω εταιριας η απλα υπαρχουν υπαλληλοι που διαβαζουν και εκτελουν ακριβως τον νομο.

καλο θα ηταν παντως να εχουμε παντα την πιστωτικη πανω μας και οσο για την ληξη της καρτας να δεν κανω λαθος ο αριθμος παραμενει ο ιδιος εκτος απο τον τριψηφιο στο πισω μερος της καρτας οποτε και ληγμανη να ειναι αν ζητηθει τοτε μπορει να γινει ελεγχος των στοιχειων με το διαβατηριο.δεν νομιζω οτι κανεις κοιταει αν εχει ληξη η οχι.