Αποστολέας Θέμα: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ  (Αναγνώστηκε 92820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickTh

  • Warned
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 04, 2010, 23:29:43 μμ »
(Λοιπον μου εμφανιζεται εξαιρετικα ντροπαλη μερικες φορες σε ενοχλητικο βαθμο π/χ)  Φίλε ξέχασες να αναφέρεις ότι και ταν  κάνει  μπάνιο βγαίνει από την τουαλέτα με την πετσέτα γερά τυλιγμένη γύρο της και μετά σου λέει σβήσε και τα φώτα.
ναι βγαινει με την πετσετα και εγω με την πετσετα βγαινω αλλα αυτο ειναι μονο ευγενεια νομιζω δεν εχει να κανει με ντροπη.  Μου κανει το ιδιο οπως το να μην περδεται καποια μπροστα μου τις πρωτες μερες που συναντιομαστε :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2010, 23:35:19 μμ από NickTh »

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 08, 2010, 01:17:27 πμ »
Αν πάτε σε κάποια παραλία που συχνάζουν Ταϊλανδοί, (πχ cha am) θα δείτε τις περισσότερες γυναίκες να κάνουν μπάνιο με τα ρούχα. Αν κάνετε σχέση με κάποια κοπέλα που δεν είχε σχέση με φαλάνγκ θα δείτε το προηγούμενο και ότι όταν είσαστε έξω, δεν θέλει φιλάκια χάδια και ίσως στο κρεβάτι να κάθεται και να τα περιμένει όλα από 'σένα. Όλα αυτά τα λέω γιατί θα σας φανεί κουφό να σας πω ότι πάρα πολλοί Ταϊλανδοί-ές είναι πουριτανοί-ές. Ειδικά αν τύχει να κάνετε σχέση από επαρχία θα δείτε άλλες γυναίκες από αυτές που ζουν κοντά σε ξένους. Δεν μου φαίνονται παράξενα όσα λέει ο φίλος παραπανω γιατί τα έχω ζήσει και άλλες φορές είναι ευχάριστα και άλλες φορές σπαστικά όταν με τίποτα δεν μπορούν να δεχτούν καν να προσπαθήσουν να αλλάξουν λίγο την συμπεριφορά τους όπως προσπαθείς κι εσύ. Αυτό με έπεισε ότι δεν υποκρίνονται. Το ότι αν και θέλουν να σε κρατήσουν, αν και βλέπουν ότι αυτό σε απομακρύνει δεν μπορούν να αλλάξουν.

Ήθελα να σας πω εδώ ότι όσα έχουμε γνωρίσει δεν είναι τα μονα που υπάρχουν. Ασφαλώς και υπάρχουν κι άλλα που καν δεν μπορούμε να τα φανταστούμε γι αυτό δεν είναι σωστό να ειρωνευόμαστε τους άλλους για κάτι που μας φαίνεται αδύνατον οπότε  μας κάνει να  πονηρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος chalaat

  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.2 Firefox 3.5.2
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 13:02:42 μμ »
Παρόλο που φαίνεται οτι το θέμα έχει πεθάνει, ορίστε η συνεισφορά μου

1.Ποσα χρονια ειστε παντρεμενοι ;
2.Μιλαει η γυναικα σας Ελληνικα ;
3.Εργαζεται η οχι ;
4.Εχει προσαρμοστει στην Ελλαδα ;
5. Της αρεσει εδω ;
6.Εχει πεσει ποτε θυμα ρατσισμου απο Ελληναρες ;
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Είμαστε στον 8ο χρόνο γάμου
2. Μιλάει λίγο Ελληνικά, σίγουρα καλυτερα απο τα Ταιλανδέζικα που μιλάω εγώ.....
3. Είναι καθηγητρια σε ένα επαρχιακο πανεπιστήμιο
4. Οχι, δεν έχουμε μείνει ποτέ στην Ελλάδα. Ζούμε στα αγγλικά, και το μεγαλύτερο πρόβλημα προσαρμογής ήταν το δικό μου στη ταιλανδη, και όχι το δικό της στη Δύση. Έχουμε μείνει κατα καιρούς στην Αγγλία, όπου και παντρευτηκαμε, στη ταιλανδη (μεχρι που άλλαξα δουλεια), και περιστασιακά σε Ιρλανδια και Αυστραλία. Μπορεί να ζήσει στη δύση ευκολα (έχοντας μείνει 5 χρόνια σερί Αγγλία για σπουδές), και το μεγαλύτερο της προβλημα είναι ότι όταν το ζήτημα του background συζητειται με αλλους Ταιλανδους που τυχόν γνωρίζουμε, την αντιμετωπίζουν 'από απόσταση' λόγω του ajarn και δεν υπάρχει εκτεταμένη δυνατότητα συναναστροφής . Εγώ από την άλλη , πραγματικά δεν προσαρμόστηκα ποτέ στη επαρχιακή Ταιλάνδη και δεν μου άρεσε καθόλου. Αντιπαθώ την πλειοψηφία των ανθρώπων που γνώρισα, και το πώς δουλευει εν γένει η χώρα.
5. Εχει ερθει στη Ελλάδα 5 φορές , όλες για διακοπές, και της αρέσει, αλλα μην ξεχνάμε, ως τουριστρια.
6. Δεν έχει συμβεί κάτι μεμτό, αλλά είπαμε, μόνο επισκεπτεται ως τουρίστρια.

Θετικά στην Ελλάδα (κατα Σουγιμόλ)
inquisitive minds
ιστορία
ωραίο ψωμί

Αρνητικά στην Ελλάδα
θορυβώδεις άνθρωποι
γαλακτοκομικά από κατσίκα
no concept of queueing

Αυτά, ελπίζω να μήν κούρασα ή προσέβαλα κανέναν  :respekt:

Αποσυνδεδεμένος sakisde

  • **
  • Μηνύματα: 120
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 16:51:05 μμ »
1.Ποσα χρονια ειστε παντρεμενοι ;
2.Μιλαει η γυναικα σας Ελληνικα ;
3.Εργαζεται η οχι ;
4.Εχει προσαρμοστει στην Ελλαδα ;
5. Της αρεσει εδω ;
6.Εχει πεσει ποτε θυμα ρατσισμου απο Ελληναρες

Εγώ είμαι μόλις 4 μήνες παντρεμένος και ζουμε μόλις 3 μήνες στην Ελλάδα. Έχει αρχίσει να απαντάει στα βασικά και καταλαβαίνει αρκετά ελληνικά .Βέβαια για την γλώσσα έχουμε εξάσκιση σπίτι 2 ώρες κάθε βράδυ.Για δουλεία είναι δύσκολο ειδικά στις μέρες μας αλλά και την μόνη δουλειά που ξέρει είναι σε φαρμακείο, οπότε το βλέπω απίθανο. Προσαρμογή στην κουλτούρα μας υπάρχει αλλά όχι στο κρύο.Μου έλεγε ότι και στο koenkaen έκανε κρύο αλλά μόλις μπήκε ο Νοέμβριος άλλαξε την άποψη για το κρύο.Προσπαθεί να καταλάβει γιατί τα φαρμακεία είναι κλειστά το σάββατο τα εμπορικά κλειστά την κυριακή και τι είναι το ΙΚΑ με αποτέλεσμα να τα συγκρίνει τώρα με την ταυλάνδη και να τις αρέσει πιο πολύ η Ελλάδα.Έχει γνωρίσει και άλλες Ταυλανδεζες και αυτό την κάνει να μην σκέφτεται και πολύ την πατρίδα της αν και είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα.Ρατσιστική διάθεση στην περιοχή δεν υπάρχει προς το πρόσωπο της αν και σε καφετέριες και ταβέρνες την κοιτάνε λίγο περίεργα.Τρελένεται για σουβλάκι αλλά απεχθάνεται το τυρί.
Σε προηγούμνο ποστ διάβασα ότι δεν φυλάνε δημόσια αλλά μην ξεχνάτε ότι είναι βουδίστριες.Όποιος δει και σήριαλ στην τηλεόραση θα παρατηρήσει ότι όταν φιλιούνται μπαίνει ένα αστεράκι μπροστά στα χείλη.Ελπίζω να μην κούρασα ..

Αποσυνδεδεμένος labiko

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 651
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Mozilla Mozilla
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 14:37:30 μμ »
το παρακατω εσταλει στη γυναικα μου, από την ταιλανδεζικη πρεσβεια, το παραθετω και εδώ σε περιπτωση που καποιοι δεν το εχουν λαβει, προκειται για τις εκλογες, οσων η γυναικα δεν είναι καταχωρημενη στην πρεσβεια καλο θα είναι να καταχορυθει. θα σας εξηγησουν περισσοτερα οι γυναικες διαβαζοντας τα παρακατω.




เรียน คนไทยที่อาศัยในกรีซทุกท่าน


ขณะนี้ท่านสามารถตรวจสอบว่าท่านมีสิทธิเลือกตั้งนอกราชอาณาจักร ที่สถานทูต ณ กรุงเอเธนส์ หรือไม่ โดยทำวิธีการ ดังนี้

1. เข้าไปในเว็บไซด์ของสถานเอกอัครราชทูตไทย ณ กรุงเอเธนส์ http://www.thaiembassy.org/athens/
2. กดคลิกที่บริเวณ "ตรวจสอบรายชื่อ... "
3. ใส่หมายเลขบัตรประชาชน 13 หลัก แล้วกด " ค้นหาข้อมูล"

หากมีข้อสงสัยสามารคถสอบถามข้อมูลเพิ่มเติมได้ที่โทรศัพท์หมายเลข 210 6710155 ต่อ 2



สถานเอกอัครราชทูต ณ กรุงเอเธนส์

Αποσυνδεδεμένος παυλος

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
Απ: Γάμος με Ταϊλανδή κοπέλα
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 06, 2014, 00:11:53 πμ »
καλησπέρα    ονομάζομαι   Γιώργος,  είμαι  παντρεμένος 34  χρόνια  και  έχω  2  παιδιά τώρα  είναι  μεγάλα   η  σύζυγος  μου  είναι  από  την  Ταϊλάνδη.   είμαστε  μια  πολύ  καλή και  ευτιχισμενη        οικογένεια.        τα  πρώτα  και  μεγάλα  προβλήματα  που  έρχονται    τα  πρώτα  χρόνια     έρχονται   εάν  οι  θρησκευτικές  πεποίθησής   είναι  διαφορετικές,  εάν  δεν  μπορούνε  να  συνεννοηθούν     λόγο  διαφορετικής  γλώσσας ,και  το  ποιο  σημαντικό   ποιο  είναι  το  κίνητρο  του  γάμου. συνοπτικά     αυτά  πρέπει  να  προσέχουμε διότι  όπως   γνωρίζουμε   όλοι   ο  γάμος   δεν  είναι  κάτι  παροδικό   είναι  για  όλοι  μας   την  ζωή  μας .. καλό  βράδυ   και  ότι  το  καλύτερο   με  εκτίμηση  Γιωργος...

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 33.0 Firefox 33.0
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 13:41:45 μμ »
Ασ μπω και εγω στο κλαμπ.....1 μερα παντρεμενος με Ταυλανδη Υπηκοο.....ακομα ειμαι Ταυλανδη προσπαθωντας να διευθετησω τα χαρτια και την βιζα της για Ελλαδα
αρα εχω μελλον ακομα!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος thanaposto

  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 33.0 Firefox 33.0
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 13:49:52 μμ »
σιδηροκέφαλος Λάκη!!!! το νού σου τώρα....

Αποσυνδεδεμένος android

  • ***
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 38.0.2125.104 Chrome 38.0.2125.104
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 15:06:01 μμ »
Να ζήσετε ευτυχισμένοι!

Αποσυνδεδεμένος eugene

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows Phone Windows Phone
  • Browser:
  • Edge 15.15063 Edge 15.15063
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 08:00:52 πμ »
Παντρεμένος 11 χρόνια με Ταϊλανδή, τα 10 χρόνια τα ζήσαμε στην Ελλάδα και τον τελευταίο χρόνο μετακομίσαμε Ταϊλάνδη. Η συμβίωση μετά γάμου, είναι ειρηνική, ευτυχισμένη , super! Φτιάξαμε οικογένεια, μεταξύ μας υπάρχει σεβασμός κι αγάπη και όλα καλά. Τα πάντα εξαρτώνται από τη χημεία μεταξύ δύο ανθρώπων και τη φιλοσοφία ζωής. Άσχετα από εθνικότητες, φυλές, ράτσες. Και οπωσδήποτε η ζωή θέλει και λίγο τύχη... Αυτά τα ολίγα από εμένα..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2019, 08:02:46 πμ από eugene »

Αποσυνδεδεμένος kleos

  • *
  • Μηνύματα: 13
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Opera 58.0.3135.79 Opera 58.0.3135.79
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 09, 2019, 09:09:41 πμ »
Τι όμορφα που τα λέτε όλοι.. άντε και στα δικά μας! Να ζήσετε εύχομαι  ;D

Αποσυνδεδεμένος addam33

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 60.0.3255.109 Opera 60.0.3255.109
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 04, 2019, 17:34:45 μμ »
ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ 1980

Αποσυνδεδεμένος Kounelitsa

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Chrome 91.0.4472.124 Chrome 91.0.4472.124
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 19, 2021, 14:23:54 μμ »
Καλησπέρα σας , όπως βλέπετε είμαι γυναίκα , κι ενδιαφέρομαι να μάθω , αν υπάρχουν άλλες Ελληνίδες που έχουν σχεση με ταιλανδέζο να μου πούνε γνώμες , πως είναι η εμπειρία, γιατί μου αρέσουν και θέλω να μάθω αν είναι κατάλληλοι οι όχι.

Αποσυνδεδεμένος YanniF

  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Android 11 Android 11
  • Browser:
  • Chrome 87.0.4280.141 Chrome 87.0.4280.141
Απ: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑΙΛΑΝΔΕΖΕΣ
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 20, 2021, 21:30:54 μμ »
Ωχ Παναγιά μου..
Life is too short to be living somebody else's dream

Αποσυνδεδεμένος mykonos

  • **
  • Μηνύματα: 63
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Chrome 91.0.4472.77 Chrome 91.0.4472.77